Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Analýza termodynamických jevů v potrubních sítích

Autor článku: Ing. Pavel Sláma
Plné znění článku: Analýza termodynamických jevů v potrubních sítích
Anotace článku: Článek volně pokračuje v tématu analýzy termodynamických jevů vyskytujících se uvnitř a v okolí potrubní konstrukce umístěné v sypkém zásypu, nyní s ohledem na teoretické základy popisující související jevy v oblasti sdílení tepla. Článek obsahuje především aktuálně známé vhledy do problematiky sdílení tepla v případě, kdy jsou tepelně izolované trubky umístěny poblíž sebe v zemním zásypu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
příspěvekVáclav Pekař09.07.2015 07:47
Re: Analýza termodynamických jevů?Pavel Sláma22.06.2015 08:18
Analýza termodynamických jevů?Martin Škopek15.06.2015 16:22

Příspěvky
Předmět: příspěvek
Autor: Václav Pekař
Datum: 09.07.2015 07:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120169
reakce na ...
Jestliže je potrubí izolované je teplé, a jestliže je potrubí zasypané, pak zemina a obzvlášť zhutněná, brání tepelné roztažnosti potrubí, a už vůbec je to nesmysl v případě zasypaného U-kompenzátoru. Starší řešení proto je ukládat potrubí do kanálu a ten teprve zasypat. Novější řešení je použít systém trubka v trubce, kdy vnitřní trubka může dilatovat. Bližší o tomto sytému na adrese ipotrubi.cz Proto se mi závěry tohoto článku zdají jako v praxi málo využitelné.

Předmět: Analýza termodynamických jevů?
Autor: Martin Škopek
Datum: 15.06.2015 16:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114041
reakce na ...
Proč nazýváte článek "Analýza termodynamických jevů...", když se řeší pouze stacionární teplotní pole? Není v dnešní době jednoduší opustit tyto analytické metody plné zjednodušujících předpokladů a použít numerické metody, kdy pro danou konfigurací stačí jakýkoliv 2D FEM software?

Předmět: Re: Analýza termodynamických jevů?
Autor: Pavel Sláma
Datum: 22.06.2015 08:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117657
reakce na ...
Děkuji, vlastně se Vám podařilo podchytit smysl celého článku... - Většina kolegů (a mířím tím i do vlastních řad) si natolik zvykla na softwarové "neprůhledné černé krabičky", že fyzikální podstata řešených problémů začíná unikat. Přesto doufám, že alespoň částečně Váš pohled uspokojí ta část tohoto cyklu, která vyjde zřejmě až začátkem zimy, kde teplotní pole bude numericky namodelováno a model bude porovnán s naměřenými hodnotami v okolí skutečného horkovodu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama