Rosný bod v stene drevostavby

Rubriky:

Reklama
RB Rado Bros @rado.bros před 10 roky09.05.2014 07:51:00
Rosný bod v stene drevostavby

Dobrý deň,
Prosím o radu odborníkov (s fyzikálnym, odborným, nie makretingovým podložením tvrdenia).

1.Riešim skladbu steny drevostavby, ktorú staviam. Z interiéru: SDK; inštalačný rošt; parozábranná fólia vysokoúčinná; nosná konštrukcia z KVH hranolov (16*6) vyplnená 16cm minerálnej vlny; OSB dosky P+D; fasádna vata 10cm (alebo polystyrén); omietka alebo odvetraná fasáda. Obávam sa rosného bodu v nosnej konštrukcii pri takejto skladbe steny. Neviem, rosný bod vypočítať s parozábrannou fóliu (myslím ako sa to kalkuluje, resp. ako je možné vypočítať, kam rosný bod posúva). Ak fóliu nezapočítam, rosný bod ta tam podľa mňa rozhodne je (OSB doska dosahuje pri teplotách exteriéru pod -10°C podľa tých prepočtov tu na stránke teplotu pod bodom mrazu). Rosný bod mi teda vychádza v nosnej konštrukcii.
Takéto sklady stien drevostavby čo som videl bežne majú, ale sa mi to nezdá dobre, lebo to podľa mňa porušuje 2 princípy: A)Stavebná norma, kde kondenzácia v nosnej konštrukcii musí byť nulová. B)Vrstvy steny majú smerom von mať klesajúci difúzny odpor (aj pri difúzne uzavretej skladbe ako je táto), aby eventuálna vlhkosť mohla opúšťať stenu a ja tam mám na vate (Sd=1-2m) dosky OSB P+D, čo je parobrzda (Sd=cca 10m?).
Otázka: 1.Ako vypočítať čo najpresnejšie umiestnenie rosného bodu v skladbe steny s použitím parozábrannej fólie a so započítaním jej reálnej účinnosti? (chcem robiť sám, ale prestupom sa určite nevyhnem + otázka je, čo povie po 40 či 60 rokoch tá folia).2. Je táto skladba OK? 3.Môžem použiť omietku, alebo musím odvetranú fasádu?

2. Táto drevostavba je postavená ako poschodie na starý murovaný dom (na povalu starého domu (omietka, rákos, dosky podbyté pod hranoly, hranoly, na tom dosky, zásyp škváry, tekný poter). Na tom (a na obvodovom venci) je postavený nosný rošt z KVH 22*6 a na tom stojí samotná drevostavba. V tomto rošte na naložená vata, na rošte podlaha z OSB 22mm a priečky a obdvodové steny. Myslím, že vlhkosť prenikajúca zo starej časti domu (murovaný spodok) cez podlahu (starú povalu, bez hydroizolácie či akejkoľvek fólie) sa dostane v obvodových častiach domu do obvodových stien a tam bude kondenzovať (resp. bude kondenzovať v oblasti tohto nosného roštu pri obvode). Otázka: Uvažujem správne, bude tam kondenzácia? Ako zabrániť tomu javu?

Ďakujem
Rado

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

12 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.