Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kotva nebo hmoždinka

Autor: Petr Kovarik
Datum: 19.05.2014 19:32
uživatel: 111473

Dobrý večer vážení,

po celovíkendovém tráúpení s chemickou kotvpou Pattex se na vás obracím s prosbou o radu:
Všude Porother 24 cm a 14 cm. Potřebuji do nich ukotvit umyvadla a kuchyňské skříňky s těžkým nádobím.
Existuje nějaká super hmoždinka do děrovaných dihel, co nepustí, nebo je lepší chemická kotva.

A když už kotva, co dělám špatně: vyvrtám díru 12 mm, dám sítko a do něj natlačím kovtu a zaštoubuji závitovku 10mm. Ale ani po 6 hodinách nic netuhne a závitovku vyšroubzuju ven.

Co s tím??
Jestli je nějaká super hmoždinka,co je lepší, než kotva.

Díky za rady,
zaoufale montující zařizováky Petr :)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Zmeskal10.05.2019 20:42
Vladimír Buk10.05.2019 12:57
Petr Zmeskal10.05.2019 09:18
Vladimír Buk22.06.2014 12:38
Laďa Jaskva18.06.2014 15:46
Mirek Jakeš18.06.2014 15:22
Vladimír Buk18.06.2014 11:08
Petr Kovarik20.05.2014 20:38
Jozef Homola20.05.2014 18:12
Honza Kopřiva20.05.2014 17:16
Pavel Lysak20.05.2014 17:14
Petr Kovarik20.05.2014 17:11
Jozef Homola19.05.2014 20:58
Petr Zíka19.05.2014 20:19

Datum: 10.05.2019 09:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130268
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
ahoj, take mam problem s chemickou kotvou a potrebuju vase rady.
Takze jedna se mi o hrazdu na pritahovani na verande, kterou jsem instaloval do zdi asi pred dvema lety. Prvni stranu (ta drzi perfektne) jsem nastřelil chemickou kotvou, ta drzi jak pribita, ale druha zacala delat problemy. Dal jsem tam jen hmozdinky (pouzite vruty) a divim se, ze tam tak dlouho vydrzeli. Ted po dvou letech se hmozdinky zacali uvolnovat, takze jsem hmozdinky vyndal. Ted se dostavam k samotnemu problemu s chem. kotvou.
Diry jsem vice navrtal, vyfoukal, vysal, nanesl chem kotvu, zastrcil zavitove tyce (celkem 3 diry na jedne strane, druha strana je porad v pohode, drzi jak pribita). PO TYDNU CHEMICKA KOTVA NEZATVRDLA !!! Mam ty nastavce s tou cernou vrtulkou, vsechno jsem udelal spravne !!! Jen ta kotva nezatvrdla !
Cim to je? Na verande mam ted cca 18°C, rano 7°C. Proc to nezatvrdlo ?

Autor: Vladimír Buk
Datum: 10.05.2019 12:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100029
reakce na ...
Pane Zmeškal-za svoji 20-ti letou profi dráhu v obotu kotvení jsem se s problémem nevytvrzení chem. malty setkal několikráte. Vždy šlo o to, že chem. kartuše byla buď hodně stará /t.zv.prošlá lhůta užití/ nebo jedna složka v kartuši chyběla, případně byla vadná. Stávalo se to u velmi levných výrobků.
Co nyní v tomto případě dělat. Kotevní svorníky vytahnout, otvory vyčistit-což se většinou úplně nepodaří, ale to nedoporučuji, protože tam zůstane slabá vrstva původní malty, která vytváří nežádoucí izolant pro spojení nové malty se zdivem.
Verandu je možno považovat za exterier, tam nedoporučuji užít chem. maltu polyesterovou /tyto malty mají nižší únosnost a v exterieru u nich unosnost dále výrazně klesáu/. Případně můžete použít pro kotvení i chem. ampule- svorník se musí u většiny ampulí vkládat za použití vrtačky postup bude v návodu/.
Zatím jste nikde neuvedl druh materiálu stěny do níž budete kotvit. Ještě důležité upozornění, závitové svorníky musíte dobře odmastit.

Autor: Petr Zmeskal
Datum: 10.05.2019 20:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130268
reakce na ...
zdravim pane Buk,
moc si vazim vasi reakce. Dnes jsem navstivil obchod v centru Brna AZ Kotveni. Zrejme byla opravdu kartuse chemicke kotva strong tie Simpson prošlá, mel jsem ji cca 2 roky. Problem byl v tom, ze tvrdouci slozka byla ztuhla, respektive se nesmichala s tou modrou slozkou, takze z tuby vyšla pouze ta pryskyrice, ktera neztvrdla. Jinak jsem zavitove tyce vytahl odmastil, vysal diry ve zdi, koupil jsem hadicku a prilepil k vysavaci (zdivo material cihla, asi jsem trefil maltu, byla tam moc velka skvira) Tudiz jsem koupil kartuš novou, krasne to ztvrdlo, doufam, ze to vydrzi a neutrhne se to, kdyz se na to zavesim...

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.05.2014 20:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Taky jsem kotvil do prorothermu (kde je to samá dutina) ale to bylo před 15-ti lety a použil jsem "svůj způsob". Předvrtal jsem a poté dovrtal klasickým vrtákem bez příklepu abych nevylomil žebírka. Vrtal jsem naráz více otvorů a to buď vrtákem fí 16 nebo 12 mm. Tyto otvory jsem vypěnil takovou tou kartuší s hadičkou. Po vytvrzení asi za dva dni jsem to opět vyvrtal stejným vrtákem. Do otvorů jsem pak vsazoval co bylo potřeba, třeba závitové tyčky a to na sádru nebo lepící maltu nebo komínový tmel na lepení komínových vložek (nejpevnější spoje). Pokud Vám vaše hmota nevytvrzuje, tak to je problém jiný. Já jsem hlavně řešil aby se lepící hmota někam nepropadala a spoj byl určité integrity..

Autor: Petr Zíka
Datum: 19.05.2014 20:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Kotva Pattex netuhne? Použil jste při vytlačování směšovací nástavec?
http://www.pattex.cz/cs/produkty/chemicke-kotvy/pattex-smesovac.html
Pracoval jsem s ní dvakrát a pokaždé spokojenost. Bylo to do betonu: vyvrtat, vyfoukat, vydrbat vnitřek kulatým kartáčkem, znovu vyfoukat, natlačit kotvu do díry, vtlačit šoubovici. Do dvou hodin byly vytlačené zbytky tuhé, kotva drží jak čert. Nebyla Vaše kotva z minulého století?

Datum: 20.05.2014 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U kotvy byt takový nástavec, ve kterém byla zkroucená taková černá plastová vrtulka.

Vrtulku sem vyhodil a našrouboval nástavec - tím pádem stejný jako třeba na akrylát.

Znamená to tedy, že ta vrtulka se má nechat a že ta to míchá??

Petr

Autor: Pavel Lysak
Datum: 20.05.2014 17:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112796
reakce na ...
Ano, presne tak. Ta vrtulka to micha. Kotva je dvouslozkovy tmel.
Nedavaji ji tam pro nic za nic. Proc jste ji vlastne vyhazoval?
Jinak nova spice stoji cca 15Kc.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 20.05.2014 17:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Kotva je dvousložková záležitost a ta vrtulka má za úkol ty dvě složky důkladně promíchat než se dostanou k vyústění a finální aplikaci. Potom není divu že kotva netuhla.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.05.2014 18:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Používal jsem místo vrtulky speciální jednoduché nástavce, kde do nástavce jsou rovnoměrně vytlačované obě složky ale komůrky jsou klikaté a než to dojde na konec, je to promixované.

http://www.technicke-lepeni.cz/misici-spicka-standard

Datum: 20.05.2014 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
AHA, děkuji za upozornění na tento malicherný detail míchací vrtulky.
:)
P.

Datum: 18.06.2014 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě je třeba upozornit, že po prvním vytlačení chemické malty z mísícího nástavce je nutno vzniklou "housenku" v délce cca 3-5 cm nepoužívat ke kotvení, jelikož směs není ještě dokonale promíchána.
Dále ještě upozorňuji na to, pokud je ta Vaše chem. malta PATEX polyesterová, tak se nedporučuje její použití v exterieru. Je zjištěno, že v exteriových podmínkách ztrácí polyester svoji pevnost a spoj může povolit.

Autor: Mirek Jakeš
Datum: 18.06.2014 15:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116519
reakce na ...
Prosím o definování, kde je to rozhraní exteriér/interiér? Je-li to dáno třeba tak, že exterier= UV záření, prudké změny teplot, velký rozsah teplot (+50°C v létě na slunci, -20°C v zimě), přímé působení deště, vzdušná vlhkost a interiér = negace exteriéru...
Jak brát třeba takový sklep domku, kde je neustále otevřený průduch, resp. otvor s mříží, teploty tam kolísají, i změny vlhkosti, pouze tam neprší a nesvítí slunce/UV. Zde je možno použít polyesterovou chemickou kotvu?

Datum: 22.06.2014 12:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesnou definici rozhraní exterier/interier nedovedu obšírněji popsat, snad je to někde definováno v učebnicích o prostředí. V kotevní technice je interier popisován jako vnitřní suché prostředí s obvyklou teplotou 10 - 30 st.C.
Dříve zde uváděné chem. malty PATTEX - nalezeny dva druhy.
Malta Pattex CF 850 je polyesterová - výrobce v návodu nerozlišuje možnosti použití Interier- exterier. Je to výrobek pro kutily-profesionál tuto značku neužívá. Podle ETA 11 jsou polyesterové malty určeny pro vnitřní suché prostředí za použití kotev. ocel. prvků s galvanickou protikorosní ochranou.
Malta Pattex CF 920 je vinylesterová. Tento druh malt je určen pro obě prostředí- interier i exteriér.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 18.06.2014 15:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Také by mě zajímalo, jak a kde to najdu. Na stránkách PATEXu jsou 2 výrobky a oba jsou vhodné jak pro vnější, tak pro vnitřní prostředí. Je to v tech.listech. Díky za info.
http://www.pattex.cz/cs/produkty/chemicke-kotvy.html
S pozdravem Laďa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama