Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Přímotopy + krbová kamna? Plyn + krbová kamna? Pouze plyn? Totální rekonstrukce bytu 2+1

Autor: Václav Zeman
Datum: 26.05.2014 20:45
uživatel: 116601


Fotogalerie:Dobrý den, čeká nás rekonstrukce bytové jednotky (dispozice 2+1). Po rekonstrukci 3+kk, podl. plocha je 55 m2. Bez balkónu nebo terasy. Výška stropů 330 cm. V bytě jsou současně pouze 1x VAVky (měli by být odstraněny) a není zde koupelna. Je to 4p ze 4 ve starém cihlovém domě. Orientace bytu východ/západ, ze severu je byt kryt sousedním domem, z jihu je schodiště (nevytápěné)/sousední byt. Tepelné ztráty spočítané nemáme. Byt je volný, rekonstrukce tedy může být komplexní a nečistá, nutno zbudovat koupelnu. Pod bytem je dispozičně stejný byt, vytápěný (obývaný). Dům čeká výměna oken a izolace vnitřní (dvorní fasády). Uliční fasáda bude rovněž opravena, ne ale izolována (původní plastické štuky). Nad bytem bude zbudována půdní vestavba. V bytě je 2x přístupný komín (1x v hlavní obytné místnosti a 1x v menší) Plánek a studii rád dodám. Byt budeme užívat pro rodinu, současně jedno dítě + maminka na mateřské dovolené. Do budoucna, až nám bude "byt malý" bychom ho rádi pronajímali nebo prodali. Hledám koncepci vytápění a ohřevu teplé vody. V současném bytě, přízemním (o tři patra níže stejného domu) máme kombinovaný kotel Protherm Tiger s integrovaným zásobníkem teplé vody. Rozvod je do radiátorů a v koupelně je "podlahovka" také teplovodní. V hlavním pokoji je elektronický termostat s časovačem. Byt je chladný (od sklepů) a stinný, proto se domníváme, že topný výkon je zde na místě a jsme spokojeni. Instalace, projekt, odkouření a vše okolo bylo relativně nákladné. Věříme, že horní byt nebude na vytápění tak náročný (i přes fakt, že je o 10 m2 větší). Proto nás láká myšlenka jiného způsobu topení. Ne ale za každou cenu. Co třeba el. přímotopy v kombinaci s krbovými kamny v hlavní, obytné místnosti? Vlastníme les a dřeva by mělo být relativně dostatek. Nechtěli bychom s ním ale topit primárně a udělat z bytu chalupu. Myšlenka ušetřit, elektřinu tím, že "tzv.přihodím polínko" a k tomu se dívám na živý oheň nás ale láká. Možná to s tou romantikou malinko přeháníme a neuvědomujeme si (neblahé důsledky). I kdybychom zapomněli na živý oheň a měli komín ucpaný ve zdi až do doby, kdy "nám někdo zavře kohoutky", zajímá nás erudovaný názor na celou věc.  Např.:   - Vývoj cen energií?  - Návratnost levnějšího topení plynem vzhledem k dražší instalaci?  - Možnosti současných technologií, účinnost přímotopů atd. - Životnost tzv. etážového topení s kombinovaným, plynovým kotlem? - Radiátory a jejich životnost, dole máme plechové ale lákají nás litinové...? Také si myslíme, že v jednoduchosti je genialita a nelíbí se nám, že i když topíte plynem, kotel "nic nepředvede" bez elektřiny. Proto ta myšlenka menší zranitelnosti a režijních nákladů, revizí atd. Je někdo vzdálený schopný poradit, případně se do díla pustit, pokud působí v Brně a okolí?  Předem díky za spolupráci a ochotu podělit se o zkušenost, Vašek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Laďa Jaskva
Datum: 05.08.2014 08:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den. To je tolik otázek, že to chce energetického poradce a pořádně mu zaplatit. Podle mě je alfa omega zjistit TZ bytu. Když to nejde spočítat, tak to jde zjistit podle spotřeby plynu těmi Wavkami, případně podle výkonu Wavek. Po částečném zateplení a výměně oken a zejména po zbudování té půdní vestavby klesnou původní TZ minimálně na
polovinu. Z toho se teprve bude odvíjet volba tepelného zdroje. ( Pro představu TZ konstrukcí sousedících z vytápěným prostorem jsou nulové, nebo zanedbatelné, případně soused může i topit směrem k Vám. Záleží na rozdílu teplot ). Já bych tam nainstaloval podlahové topení a jako tepelný zdroj dal kombinovaný bojler. Ten elektrikou ohřeje teplou vodu a v ve výměníku se bude ohřívat voda do topení. Jednoduché, laciné a naprosto funkční. Na obrázku je bojler i s přípravou na ohřev pomocí FV panelů.
S pozdravem Laďa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.