Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Roční náklady na provoz novostavby RD

Autor: Jan Can
Datum: 26.05.2014 21:44
uživatel: 110510

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13 obrázek č. 14 obrázek č. 15
Dobrý den,

Zajímalo by nás, jaké mohou být TZ a roční provozní náklady v tomto RD. Naskenovaný PENB viz příloha.

RD je zděný, přízemní, nízkoenergetický, Podlahová plocha 100m2. Francouzská okna - trojskla orientovaná na JZ. Ohřev TUV - el. bojler. Elektrické podlahové topení (topné kabely). Krbová kamna. Teplota v místnostech: 22-23 stupňů. Počet osob - 4. Lokalita - Mořkov. Větrnost - střední. Nadmořská výška - 360 m.

Typ zateplení: Obvodové stěny - Heluz Family 2in1 50. Podlaha 180mm (polystyren). Strop 240mm (polystyren). Podlaha je litý anhydrit.

Předem Vám děkujeme za Vaše odpovědi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 53   starší >>
Datum: 07.02.2019 13:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123894
reakce na ...
Zdravím,
letos budeme v novostavbě druhým rokem a poprvé jsme obdrželi vyúčtování elektřiny za celý rok pro tarif D56. Překvapilo mě, o jak moc se nám zvedly zálohy, vypadá to, že bychom ročně měli zaplatit zhruba 24 tisíc korun, přičemž podle minulého vyúčtování to vypadalo na zhruba 12 tisíc korun. A já teď uvažuju, jestli jde nějak zjednodušeně říct, jaké průměrné náklady mají obyčejné cihlové novostavby, jestli to kolem těch dvaceti tisíc za rok není vlastně úplně normální :) Vím, že to nejde úplně tak jednoduše říct, bez znalosti těch nejzásadnějších informací, jde mi spíš jen o to, ke které částce by se ta roční spotřeba měla blížit.
Máme cihlový dům Heluz, 40 mm, nezateplený, zhruba 100 m2, TČ země-voda, zatím jsme dva. Děkuji za všechny odpovědi :)

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 07.02.2019 14:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Solidní dodavatel Vám spočítá budoucí zálohy férově a to na základě posledního vyúčtování.
Já jsem stále u ČEZu a mám etarif kde si zálohy mohu nastavit na jejich webu téměř libovolně přes ONLINE rozhraní ;-) ps: nemám tč

Autor: Markéta Seltenreichová
Datum: 07.02.2019 14:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za odpoved. Nastaveni zaloh rozumim, taky jsme u aCeZ a nemyslim si, ze by si chteli zrovna na nas namastit kapsi a zvysit nam zalohy jen tak. Vychazi mi spotreba za rok tak zhruba 5 MWh jestli tomu rozumim a pocitam spravne a mame na elektrinu vse, nemame ani krb. Slo mi spis o to, jestli je to adekvatni spotreba a nebo jsme nekde setsakramentsky ujeli a meli bychom se nad sebou zamyslet, jestli elektrinou zbytecne nepoytvame.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 07.02.2019 15:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Na 1. stránce vyúčtování máte HISTORII spotřeby, takže i z této historie čez asi vychází ohledně záloh.

Jinak já mám tarif D02d, roční spotřeba 1,535 MWh (poslední 3 roky je spotřeba téměř stejná), platba celkem 8202Kč, takže 5,34Kč/kWh

U Vás 5MWh a 24 000 Kč nových záloh 2019, sazba D56=tč je to 4,8 Kč/kWh ... :-((

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.02.2019 18:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nevím jaké máte TZ domu, ale při vaší vytápěné ploše a předpokládám kvalitní okna, zateplení podlahy i stropu to nebude nic velkého, třeba kolem 4-5 kW. Při vytápění takového domu TČ země/voda a ohřevu TV takovým TČ budete mít náklady na elektřinu malé. Vyúčtování 12 tis. za elektřinu za celý rok za celý dům s paušálem a veškerou spotřebou domu se mi ale zdá nějaké podezřele malé a moc mu nevěřím, osobně bych to viděl na ty cca 2.000,-Kč měsíčně. Máte též TČ země/voda a TZ domu cca 5 kW a platbu za poslední sezónu jsme měli za komplet elektřinu 22 tis. za rok.

Autor: Markéta Seltenreichová
Datum: 07.02.2019 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim,
myslim, ze TZ by mely byt prave tech 5 kW. Takze presne takovou odpoved jsem chtela slyset, abych se nedesila kazdeho vyuctovani :) Ja jsem si prave rikala, ze u takovych domu se rocni zuctovani pohybuje prave spis kolem 20 tisic, ale chtela jsem se radeji jeste ujistit :)

Autor: Roman Novák
Datum: 07.02.2019 20:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

výši zálohy u ČEZ si můžete upravit. Samozřejmě nám také zálohy bezdůvodně zvyšovali. Nastavil jsem 1500 Kč/měsíc a i tak by měl vyjít menší přeplatek.
My jsme u tarifu D45D s průměrnou roční spotřebou 5,6 MW zatím 20 000 Kč nepřekročili.

Autor: Vladislav Ondráček
Datum: 28.05.2014 09:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108076
reakce na ...
Zdravím,

určitě souhlasím s p. Kubíčkem ohledně rozdílů v TZ dle PENB...

Jinak provoz RD se vždy odvíjí od uživatele a od pohody,kterou chce mít doma - ale PENB jako takové vodítko není vůbec špatné, ale jak zde také uvádějí realita je většinou o trochu jinde...

S manželkou a teď už i s Naším novým přírůstkem v rodině ( holčička od dubna) bydlíme v novostavbě od Vánoc ( rok 2013 :) )

Od té doby jsem také začal sledovat kompletní spotřebu RD - vše máme na elektřinu ( tarid D45 - jistič 3x25A ) a i když je dům nový ( vyšší vlhkost - zatím nemáme peníze na rekuperaci :( ), tak provozní náklady do této doby jsou v průměru 700kč za měsíc. ( bez platby za jističe )

Topení řešeno primárně krbovými kamny s teplovodním výměníkem a s průtokovým ohřevem vody...
- záloha elektropatrona ( 2x 6KW - již se mi zdá jako zbytečné - volil bych pouze 1x 6KW nebo max 2x 4,5KW )

Od prosince do března topeno pouze v kamny ( + přebytek z nádrže - patrona vypnutá )
Duben topení ještě kamny, ale již kvůli ohřevu vody a od května již pouze zapnutá patrona ( topení žádné a pouze ohřev TUV )

V RD máme kolem 22°C ( v obýváku více - jsou tam kamna + Plazma :) ) a v ložnice na severní straně kolem 21,5°C

Za zimu jsem protopil tak 20 palet a nějaké malé odřezky z přípravy dřeva na další zimy...

Sečteno a podtrženo od prosince zatím spotřeba elektriky cca 4000kč + platba ČEZU = cca 2800kč celkem cca 7000kč ( jinak zálohy raději máme vyšší 3000kč měsičně - máme to jako takové spoření :) )

Zatím to není vůbec špatné - jinak rozdíl ve spotřebě vypnutá patrona vs zapnutá je porovnání z prvního měsíce 280kč. ( ohřev TUV )

zatím Vláďa

Datum: 28.05.2014 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, však to je jasné, že různé výpočty a průkazy jsou především jen vodítkem, jak by to mohlo přibližně v reálu vypadat, je vše spočítáno podle norem a dlouhodobých ukazatelů. Pak už záleží na mnoha dalších faktorech, především, jakým způsobem je dům užíván, počtu denostupňů atd. Jediné, co se nemění, jsou vlastnosti konstrukcí a tedy TZ domu (vyjma stavu po čerstvém dostavení). O to je právě smutnější, že když už člověk zaplatí nemalé částky za různé výpočty a průkazy, tak je to stejně spočítáno špatně a vůbec to nesouhlasí se skutečným konstrukčním stavem domu, pak je to celé úplně k ničemu a je to jen o tahání peněz z lidí za něco, co musí být podle zákona splněno.

Autor: Vladislav Ondráček
Datum: 28.05.2014 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108076
reakce na ...
souhlas...

Autor: Josef Vávra
Datum: 28.05.2014 14:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114474
reakce na ...
Pane Ondráček díky za zajímavou statistiku. Mrknul jsem na paušál d45 3x25A a je opravdu od 4600Kč/rok, levná za 2 Kč/kWh, drahá za 2,50Kč/kWh.
Po rozpočtení paušálu máte elektriku za cca 3,5 Kč/kWh. Klasický případ trestání šetřivých.
Léta to na baráku řeším tarifem D35 - paušál 3300 Kč/rok. K tomu elektriku za 1,90 a 2,50.
Při spotřebě 23 MWh/rok je to průměrná cena 2,35 Kč/kWh.
Topení a TUV řeším plynem, tam vychází konečná cena i se započítáním účinnosti 1,30 Kč/kWh.
Kdyby někdo věděl, jak to pořešit levněji, prosím navrhněte.

Datum: 28.05.2014 15:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, můžete mi říci, u koho máte při tarifu D35 cenu za NT 1,9 a za VT 2,5,-Kč, a cenu za jistič za měsíc jen 275,-Kč ? Co jsem se díval tak i u těch levných dodavatelů EE je NT za 2,-Kč, VT za 3,-Kč a cena za jistič do 25A je 308,-Kč. Rozdíl ceny za jistič mezi D35 a D45 nebo D56 je pouze 55,-Kč za měsíc, takže též nevím, kde berete ten rozdíl 4600/3300, u mého dodavatele je to v poměru 3700/4350, všechny uváděné ceny jsou i s daní. Takže rozdíl za provoz mezi tarify D35d a D45d nebo D56d (cena v NT 2,16 a ve VT 2,72,-Kč) považuji prakticky za minimální a nepodstatný.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.05.2014 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mne by zajímalo jediné. Kolik vlastně platíte za kubík plynu ale se vším, tedy i se stálým platem. 1,3 Kč/kwh je mimo mou představu. Jinak tu ostatní vypadají jak hlupáci.

Autor: Josef Vávra
Datum: 28.05.2014 19:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114474
reakce na ...
Elektrika u Bohemia energy D35 9000 a 14000 kWh vyjde na 53972Kč, což je 2,35 Kč/kWh. Uvádím letošní cenu, loňská byla podobná. Plyn jsme u 3E a zde mám přímo vypsanou fakturu z centra Prahy - dvojbyt u 3E 17470,8 Kč za 13,355 MWh (1254 m3) , tedy 1,308 Kč/kWh. Letošní by byla pouze 17025 Kč/ což je 1,27 Kč/kWh. Další místo s odběrem cca 4600 m3(10 garsonek ) pak má cenu ještě nižší.
U elektriky se osvědčilo pořadí dobrý tarif, dobrý dodavatel a u plynu dobrý dodavatel a dobře nastavený kotel(účinnost). Toto vše lze pořídit za pár šušní, návratnost i pouhých několik týdnů. Se zateplením a výměnou oken už je to horší...
Edit: Dodavatelé tlačí na vysoké paušály, pan Ondráček je toho jasným příkladem. Paušál téměř srovnatelný se spotřebou, tedy navýšení nákupu o 75%. Optimum, byť trochu složitější, je jakoakumulačky, jakopřímotopy a k tomu topit plynem. Až půjde koupit TČ za hubičku, plyn opustit.

Datum: 28.05.2014 19:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tarifem D45d byste na tom byl v celkové platbě za elektřinu velice podobně, rozdíl by byl minimální, i když možná ve prospěch té D35.

Datum: 27.05.2014 00:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, za podmínek - vytápění na 22,5 st. C, intenzita větrání 0,3 1/h, bez rekuperace, vám vycházejí TZ domu 5,2 kW a měrná potřeba tepla na čistou vytápěnou plochu 100 m2 cca 105 kWh/m2, což v žádném případě není nízkoenergetický dům (ten by měl mít MPT do 50 kWh/m2), na novostavbu o této velikosti jsou to na můj vkus docela velké TZ, čekal bych TZ maximálně do 4 kW.

Uvedené TZ mi vyšly podle údajů v protokolu PENB, ale podle složení stavby mi nesedí některé věci. Píšete, že máte postaveno z HF 2v1 50, ale tyto cihly mají U 0,11 W/m2K, ale vy máte u obvodového zdiva U 0,2 W/m2K. Betonový strop s 24 cm EPS má U kolem 0,16 a vy máte v průkazu 0,22, navíc by měl být ještě započítám nějaký činitel teplotní redukce. U podlahy vám zase vychází U kolem 0,21 a v PENB máte 0,29. Píšete, že máte trojskla, ale v PENB máte u oken U 1,1, což spíše odpovídá dvojsklům, u trojskel se celkové U i s rámem pohybuje kolem 0,8 - 0,9. Když provedu nový výpočet podle popisu vašeho domu, tak celková měrná ztráta prostupem je cca o 30 W/K menší a pak vám vycházejí TZ domu za již uvedených podmínek cca 4,1 kW a MPT cca 80 kWh/m2. Papírová vnitřní návrhová teplota je však 20 st. C a už byste byl na TZ cca 3,8 kW a MPT cca 67 kWh/m2, a kdyby se k tomu papírově připočítala rekuperace s vysokou účinností (i když reálná je jiná), tak byste i mohl dosáhnout na hodnoty pro NED.

Každopádně buď je PENB spočítán dobře a nesouhlasí složení konstrukcí, které popisujete a reálné TZ jsou tedy 5,2 kW, nebo souhlasí váš popis domu, ale potom je PENB spočítán špatně (též nebudou souhlasit i ty vypočtené hodnoty dodaných energií a Uem, celý PENB je prostě špatně) a reálné TZ jsouu cca 4,1 kW. Náklady na provoz domu se odvíjejí od toho, čím budete ve skutečnosti topit, nebo v jakém poměru. V PENB máte z 30% započítané el. vytápění a ze 70% vytápění krbem s účinností 60%. Ale pochybuji, že ve skutečnosti budete tolik topit v krbu a asi bude krb spíše pro radost. Osobně bych do takového domu spíše volil teplovodní podlahovku.

Když tedy budu brát vytápení pouze elektřinou, vycházejí vám přibližně náklady na provoz domu takto:

při TZ 5,2 kW - vytápění cca 16.000,-Kč, ohřev TUV cca 9.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem tedy cca 40.000,-Kč, celková spotřeba EE kolem 15 MWh

při TZ 4,1 kW - vytápění cca 11.000,-Kč, ohřev TUV cca 9.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem tedy cca 35.000,-Kč, celková spotřeba EE kolem 13 MWh

Vám sice v PENB vyšla dodaná energie na vytápění cca 15 MWh, ale při vytápení pouze elektřinou by byla menší, protože to zvedá to 70% započítání krbu s účinností jen 60%.

Autor: jenda dibes
Datum: 27.05.2014 15:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Pan Kubíček to popsal vcelku dobře . Izolace by měly být vyvážené a teplo spíše stoupá vzhuru . Proto máte trochu nerovnováhu v izolaci podlahy 18cm a strop 24cm. Tam bych přidal aspon na 30cm .Tam to má nejvíce smysl .
Pokud by jste topil čistě dřevem vyšlo by vás to na cca 6m3 dřeva .Dobré by byly stáložárné kamna, třeba jotuly f 118 , dovre 300 nebo VC dutchwesty(malé).Taky by jste si hodně pomohl topením klimatizací , kdy mužete mít COP 2 až 3 . A v létě máte možnost chladit. To by se vám za pár let vratilo , oproti topení čistě elektřinou

Datum: 27.05.2014 15:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Též souhlasím s tím, že bych do stropu dal klidně 30-40 cm izolace. Vytápění jen dřevem v obyčejném krbu doopravdy vychází na 5-7 m3 dřeva (záleží na tom, které z těch TZ jsou platné), jen jsem zvědav, kdo bude stále celou zimu v těch krbovkách topit, takže přitápění nějakou klimoškou nebo TČ vzduch/vzdcuh by nebylo vůbec k zahození, když už se zůstane u té el. podlahovky. Bohužel ale tohle vše neřeší ohřev TUV, který dělá nemalou položku, takže by to ještě chtělo bojler s ohřevem TUV. Nebo komplet vše vyměnit za klasické TČ vzduch/voda s teplovodní podlahovkou, to už je na každém, co si vybere.

Autor: jenda dibes
Datum: 27.05.2014 17:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Ohřívání elektrickým bojlerem je vcelku běžné . Znám hodně lidí co takto ohřívá vodu . Je pravda že asi když budete mít 3 dcery(kačeny) , že by jste se nedoplatil.Ale mužete to taky řešit bojlerem s teplelným čerpadlem(20tis) . Ale to záleží na zvyklostech rodiny , jakou mají spotřebu .Co se týče krbovek a stáleho přikládání , tak si musíte pravě vybrat takové , aby jste se nemusel o ně 8-10h starat . Proto jsem tam takové navrhnul .Sice po cca 6 hod nebudou moc topit , ale drží dostatek žhavého aby jste rano přiložil a toto zopakoval až přijdete z práce. Takže ani pak nepotřebujete sirky na zátop.Zase to zaleží co preferujete , zda krbovky na koukání , nebo na stáložárné vytápění.

Datum: 29.05.2014 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, prosíme o upřesnění tepelného čerpadla za 20tis. (bojler s tepelným čerpadlem) - můžete nám poslat nějaký odkaz, jak to vypadá?
Děkuji

Autor: Tomáš Tomáš
Datum: 29.05.2014 23:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100229
reakce na ...
ARISTON NUOS

Datum: 29.05.2014 23:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro 4 osoby takový bojler do 20.000,-Kč podle mne nepořídíte, když člověk chce alespoň 200l zásobník, tak se ceny pohybují od 35.000,-Kč výše.

Autor: Václav Krajča
Datum: 30.05.2014 06:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115840
reakce na ...
Ariston Nuos ale nestoji 20.000,- vyjde zhruba na dvojnasobek.

reakce na ...

reakce na ...

reakce na ...

Autor: Marek Bednar
Datum: 30.05.2014 14:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Ariston Nuos 80L: 20 500 Kc
Ariston Nuos 110L: 21 500 Kc
Ariston Nuos 200L: 40 000 Kc

Datum: 03.06.2014 22:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chtěl bych se zeptat, jak funguje vytápění klimatizací. Jak je vzduch rozváděn? Dalo by se to spojit s rekuperací? Jaké jsou pořizovací náklady, popř. návratnost? Můžete nám doporučit nějaký konkrétní typ? Popřípadě, může nám někdo doporučit ještě jiný způsob vytápění, který by se hodil pro náš NE RD s TZ = 4,1kW? Počítáme také s tepelnými zisky ze sluníčka, máme všechny obytné místnosti orientovány na JV a JZ.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 03.06.2014 22:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Mohu Vám nabídnout komplexní řešení FRIGOTECH pro komfortní vytápění, větrání, klimatizaci i ohřev vody kompaktním zařízením - komfort ale něco stojí.

Autor: Daniel Bednář
Datum: 27.05.2014 22:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109972
reakce na ...
Máte pravdu v tom, že jedna věc je PENB a druhá realita. Přikláněl bych se rozhodně k této variantě. Nevidím důvod, proč by měl tazatel uvádět zkreslené informace. Já mám také PENB úplně jinak, než je realita a je mi to úplně jedno. Potřeboval jsem ho v rámci administrativy. To, že reálně budu mít strop, podlahu zateplenou podstatně lépe, než je v papírech, to, že mám podstatně lepší okna a další věci, které jsem prostě změnil nebo jsou v PENB mě, z neznámého důvodu, jinak. Původně jsme ani neprošli, dostali jsme D. Proč, když mám výborně zateplenou fasádu, strop i podlahu, kvalitní okna a dobře provedné další technické detaily i v předkládaném projektu? Možná ze stejného důvodu má tazatel u krbu těch 70%. Stejně jako my. Budeme mít pouze krb (s výměníkem a AN) a elektrokotel. A to se přátelé nemá, to je špatně. Je nutné mít "energetický zisk". Nasr... Já si postavím dům, tak, jak chci :) A taky to tak dělám. Papíry prošly a to je jediné, co mě u nich zajímalo. Nakonec jsme dostali to "C", díky těm nastaveným procentům u krbu (informace od zpracovatele PENB). Já mám spočítané (ale ne v PENB) TZB na 5,8 kW, 205 m2, bungalov, při -15 a 21C. Praktický reál samozřejmě bude ještě dramaticky jinde. A k tomu směřuji celou stavbu. Mě podstatně víc trápí ta TUV... Ale to už snad mám také vyřešeno.

zobrazuji 1 - 30 z 53   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.