návrh betonové směsy C25/30 v domácích podmínkách - pro překlady

Rubriky:

Reklama
MP Michal Pazdersky @michal.pazdersky před 10 roky22.06.2014 14:02:00
návrh betonové směsy C25/30 v domácích podmínkách - pro překlady

Zdravím,

chystám se na překlady a přemýšlím, jaký poměr druhu kameniva zvolit.
Přečetl jsem toho myslím o betonu poměrně dost, ale výpočty jsou na mě moc složité, takže jsem dal dohromady jak by to teoreticky mohlo být. Platit za normy, kde jsou pravděpodobně receptury opravdu nehodlám, navíc řekl bych že budou právě pro 3 a více druhů kameniva. Já mám ale k dispozici prané pouze 0-4mm, 4-8mm. Teor. i 8-16, ale kvůli 1,4m3 se mi příliš nechce nechat dovézt 3 různé fůry po tuně.

Prosím tedy o nějaký fundovanější "odhad", od někoho, kdo má představu jak se to vypočítává, nebo zná typové hodnoty. Zkrátka aby mělo velké kamenivo dostatek malého na vyplnění mezer a také s ohledem na tloušťku a krytí/odstup výztuže. Názory typu "dělal jsem takto beton a vylámali byste si na něm zuby" nebo nesmysly typu "dal jsem tam 600kg cementu na 1m3" se raději neobtěžujte :) Chápu že to nelze takto střílet od pasu, ale kdybyste museli?! Nevidíte tam vyloženě nějakou blbost?

Výztuž je R14 a třmínky 8mm, krytí hlavní výztuže 4cm, šířka 175, výška 250.
Vibrovat chci raději ručně dřevěnou tyčí nebo roxorem a dřevěným pěchem, abych vibrátorem neponičil bednění (u šířky překladu 175 se toho dost bojím).
Říkám si že by to mohlo ocenit dost lidí. Přeci jen nechat si dovézt 1m3 z betonárky je asi dost luxus.


Pozn.: Míchat to mám v plánu míchadlem se dvěma vřeteny, něco jako je tohle http://michadla.heureka.cz/powerplus-pow…
protože míchačku bude mít brácha na stavbě a nechce se mi složitě dopravovat, umývat, sklízet a hlavně můžu to takto dělat klidně sám, překlad po překladu, jak budu mít čas. Počítám, že dvojité míchadlo bude lepší i na sádrové omítky apod. a hlavně betonovou směs promíchá lépe jak míchačka?
Odkazoval tu na na verzi z Bauhausu někdo kdysi a počítám i s jeho postupem - nejdříve promíchám s vodou asi 2/3 v maltovníku 90l a pak až přidám zbylou třetinu, aby se míchadlo vůbec roztočilo a nezavařil se motor i ruce :) A míchat mohu hned u překladu a sázet to tam velkým šufanem s násadou, nebo přímo na lešení a kýblovat.


Prosím tedy o komentáře k oběma variantám C25/30 (s jistotou minimálně C20/25), jak byste doporučili vy s cementem 32,5, který už mám nakoupený a obecně je všem dostupnější:


Varianta A (jen písek a 4-8mm prané):

- 400kg cementu 32,5
- 1040 kg písku 0-4mm (na pytel 25kg cementu přijde 65kg písku, kdy počítám, že v této dávce může být obsaženo cca 1-2 litry vody)
- 800kg 4-8mm (na pytel cementu 50kg)
- 160l max. 170l vody (na pytel cementu 10l vody, když půjde míchat i s méně, což asi už tak bude na hranici sil, tak klidně 150l)
- Plastifikátor, popř. lžíce jaru.
Poměr cementu ke kamenivu je tedy 1:4.6 což mi přijde luxusní, vody tam je podle mě také spíše méně než více.
Není mi ale jasné právě to, jestli by při tak malém kamenivu 4-8mm nebylo lepší ten poměr písku a štěrku raději otočit?


Varianta B (navíc s 8-16mm prané):

- 400kg cementu 32,5
- 1040 kg písku 0-4mm
- 352kg 4-8mm
- 448kg 8-16mm
- 160l-170l vody (příp. 150l)
- Plastifikátor, popř. lžíce jaru.
Poměr také 1:4.6

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

42 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.