Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelná ztráta starého domu.

Autor: Vašek Podany
Datum: 15.07.2014 11:59
uživatel: 116896

Fotogalerie:

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na Váš názor na tepelné ztráty toho starého objektu z 19 stol. Baráček si svémocí
postupně( jedna půlka baráku přestěhovaní- druhá půlka) kompletně rekonstruuji do nové dispozice
viz obr. K tepelným ztrátám: Barák je situovaný v zástavbě na Benešovsku (-15°C). Orientace baráku
je naznačena na obrázku. Zateplení je v první fázi rekonstrukce jen podlaha a strop. Zateplení fasády
je v dlouhé budoucnosti a pro výpočet ji prosím neuvažujte. Zateplení podlahy 16cm polystyren.
Zateplení stropu 16- 20 cm vata Isover lambda 0,035. Je mi jasné, že částečné zateplení není ideální,
ale při vypočtu mi vyšli tepelné ztráty okolo 8kW,což mi přijde poměrně divné. Moje úvaha je taková,
že teplo bude utíkat nejvíce cestou nejmenšího odporu (stěnami). Nevím, ale jak uvažovat a jak
zahrnou do výpočtu tento faktor. Složení zdiva je z vnitřní strany cca 30 cm pálená cihla, 30cm
smíšené zdivo. Rád bych se dozvěděl kvůli volbě vytápění (podlahovky) i jednotlivé ztráty místností.
Moc děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Zbyněk Kryl30.03.2021 13:25
Jiří Kubíček20.03.2021 21:43
Standa Petrášek20.03.2021 20:55
Jiří Kubíček20.03.2021 20:48
Standa Petrášek18.03.2021 19:16
Standa Petrášek18.03.2021 19:09
Jiří Kubíček18.03.2021 19:06
Standa Petrášek18.03.2021 18:14
Standa Petrášek17.03.2021 15:16
Standa Petrášek17.03.2021 15:16
Jiří Kubíček17.03.2021 15:13
Standa Petrášek17.03.2021 14:14
Jiří Kubíček17.03.2021 14:04
Standa Petrášek16.03.2021 06:57
Petak Vavrusak17.07.2014 16:32
Jiří Kubíček16.07.2014 19:37
Vašek Podany16.07.2014 16:37
Jiří Kubíček15.07.2014 22:45
Vašek Podany15.07.2014 22:29
Jiří Kubíček15.07.2014 15:52
Vašek Podany15.07.2014 15:28
Jiří Kubíček15.07.2014 13:58
Vašek Podany15.07.2014 12:55
Jiří Kubíček15.07.2014 12:30

Datum: 16.03.2021 06:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134336
reakce na ...
Dobr den

Mohl bych také poprosit o výpočet TZ hodlám měnit okna a zateplit.

Můj dům je z pálených plných cihel 45 cm ale severní strana je 30 cm palene cihly a skvarovky je to přístavek k baráku.
Rozměry domu jsou cca 10x10

Dům je castecne podsklepený cca 25 m2 ještě chci dát izolac ve sklepě
V podlaze je 15 cm polystyrenu a podlahové topení v celém domě na plyn ale mám tady i krbovou vložku teplovzdušnou výkon má necelých 5 kW

Strop je sdk podhled a 40 cm vaty.

Okna jsou nohama plastova dvojskla budu chtít dát trojskla a zateplit celý barák minimálně 15 cm polystyrenu. A sokl samozřejmě také.

Jinak celý dům je cca 1 metr nad úrovní terénu tak ze sklep je půl na půl v zemi.

Můžete mi prosím spočítat TZ ted a po zateplení?

Jinak hodlám právě při tom zateplení a výměně oken dělat nový krov aby vzniklo podkroví ale to asi nemá cenu sem tahat . Pokud by to bylo třeba mohu popsat.

Děkuji moc.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 17.03.2021 14:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli vám stačí jen rychlejší orientační výpočet a nebude se zahrnovat případné vytápěné podkroví, tak je to celkem rychlé a stačí dodat jen tyto údaje:
- kde se dům nachází a zda bude mít rekuperaci
- jaká je světlá výška stropu
- předpokládám, že se řeší jen jedno podlaží o venkovních rozměrech 10 x 10 m, takže vnitřní čistá vytápěná plocha je kolem 80 m2
- dodejte celkovou plochu oken vytápěné části domu a celkovou plochu venkovních dveří
- v tom sklepě předpokládám, že na strop též přijde 15 cm izolace

Autor: Standa Petrášek
Datum: 17.03.2021 14:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den dům se nachází v Písku (jižní Čechy)
O rekuperací jsem zatím neuvažoval neví mco by to stálo a jak je to s účinností. Prostě jsem o tom jen slyšel ale nevyhledaval víc informací.
Světla Výška je 2,5 m

Ano vnitřní vytápění plocha je necelých 80 m²

Strip sklepů určitě jeste zaizoluji jinak v podlaze nad sklepem je již 15 cm polystyrenu.

Plocha všech oken je 10,5 m²
U vchodu je vylez že sklepa taky se budou dělat tepelné izolační dveře jsou poloviční normálních, plocha je tedy 0,7m² ted je tam vsazene klasické okno dvojsklo aby to alespoň trochu izolovalo.

Dveře jedny tak ze 2 m²

Děkuji

Datum: 17.03.2021 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, počítal jsem s venkovní výpočtovou teplotou -15°C a vnitřní 21°C. Po kompletním zateplení a výměně oken a dveří vycházejí celkové TZ cca 3,5 kW (2,7 kW prostupem a 0,8 kW větráním). Bez zateplených obvodových stěn a výměny oken a dveří (podlaha a strop jsou však zatepleny) vycházejí celkové TZ cca 9 kW (8,2 kW prostupem a 0,8 kW větráním).

Datum: 17.03.2021 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mockrát

Alespoň vím jak na tom přibližně jsem a ze se ta rekonstrukce vyplatí. A co ta rekuperace když jste o ní mluvil . Podívám se na to jak ti funguje a tak. Třeba by to ještě něco ušetřilo.

Děkuji moc

Datum: 17.03.2021 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mockrát

Alespoň vím jak na tom přibližně jsem a ze se ta rekonstrukce vyplatí. A co ta rekuperace když jste o ní mluvil . Podívám se na to jak ti funguje a tak. Třeba by to ještě něco ušetřilo.

Děkuji moc

Datum: 18.03.2021 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíček

Prosím vás jak jste mi tady počítal tu TZ mého domu mluvil jste o rekuperaci. Myslíte že by byla vhodná? A jaký by to byl pro mě přínos? Děkuji za vysvětlení.

Petrášek

Datum: 18.03.2021 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, v rekuperaci nehledejte žádný ekonomický přínos, obzvláště při vašich malých TZ větráním, kdy vám celkové TZ sníží jen o pár desetin kW. Je to především o komfortu a je to jen na vás, zda ji pořídíte nebo nepořídíte.

Datum: 18.03.2021 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ahaa tak ze myslíte že bych mohl tu nemalou částku investovat do jiných věcí? Co by jste doporučil vylepšit ohledně izolace nebo oken?

Děkuji pěkně

Datum: 18.03.2021 19:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tom podkroví budu mít okno 120x80 taky trojsklo uw0,7 ale pak tam bude 9 střešních oken. Trojskla uw 1,0 tak nevím jaké pak budou ztráty větráním potom.

Děkuji

Datum: 20.03.2021 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po přístavbě vytápěného podkroví na celým dome se samozřejmě TZ větráním o něco zvýší, předpokládám třeba o cca 0,6 kW, takže celkové TZ větráním pak budou kolem 1,4 kW a rekuperace vám je reálně sníží na cca 0,7 kW. Ale u rekuperace vždy obecně platí, že to není o ekonomice, ale především o komfortu. Jestli vás nezajímá vylepšení komfortu ve větrání domu, což je hlavní důvod pořízení rekuperace, a čekáte od toho jen snížení nákladů na vytápění, tak raději rekuperaci ani nepořizujte, byl byste zklamán.

Datum: 20.03.2021 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano již jsem mluvil s člověkem co mi dělá projekt a řekl mi pokud vetram tak budu větrat i potom. A že bych měl investovat do jiných věcí. Ze je tady dlouhá návratnost. Ale tak já di dopis myslel ze když se dům takto hodně zaizoluje tak ze rekuperace je spíš povinnost ale pokud zo zvládnu klasickým větráním tak super a minimálně 150 tisíc je doma. Nabis mi počítal ze pro můj objem vzduchu bych prý musel mít páteřní roury 200 až 250mm zoz je masakr to je obluda kam bych to dal. A odhlučnění atd. A o kolik by se zvedli tepelné ztráty v tom podkroví? Teď nemyslím větráním ale prostupem a okny. Když budu zateplovat tak bude lepší dát 20 cm ? Ale okna co nejvíc vystačit ven ze?

Dekuji

Datum: 20.03.2021 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já vám nyní nebudu počítat TZ celého domu i s podkrovím, ale čistě orientačně od oka by měl celý dům i s vytápěným podkrovím TZ bez rekuperace cca 5 - 5,5 kW. Rekuperaci prostě nemůžete brát podle ekonomického hlediska, je to věc, která vám vylepší komfort bydlení udržuje čerstvý vzduch, určitou vlhkost a o něco snižuje TZ domu. osobně s ní zkušenost nemám, ale mnoho lidí vám řekne, že už by dům bez rekuperace nechtěli. Lze to přirovnat asi tak k tomu, jako když se rozhodujete, zda si koupíte auto s klimatizací nebo bez klimatizace, brzy to bude součást každého nového domu a i povinnost při výstavbě nového domu. Jestli dáte na zdivo 15 nebo 20 cm izolace je jen na vás, ale TZ už to sníží jen minimálně. Umístění oken samozřejmě musíte volit tak, aby nebyla moc zastrčená, takže už předem počítat s určitou silou izolace a třeba i s předsazenou montáží oken. Kompletní rekonstrukci domu by měl ale řešit nějaký projekt, kde bude vše jasně uvedeno a naplánováno.

Autor: Zbyněk Kryl
Datum: 30.03.2021 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134426
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku, Mohl bych Vás kontaktovat kvůli výpočtu tepelných ztrát staršího domu? Prosím o první kontakt na ozvu se zpět. Díky moc Zbyněk Kryl

Datum: 15.07.2014 12:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, dodejte ještě, jaká budete mít okna a dveře, a zda bude vytápěna i ta vstupní místnost napravo zasahující do stodoly ? Jinak předpokládám, že mohu započítat celý dům o velikosti 11 x 12 m a že podlaha je na zemině a dům tedy není podsklepen.

Předběžně za těchto podmínek: podlaha na zemině, trojskla, venkovní teplota -15 st. C, vnitřní teplota 22 st. C, bez rekuperace, započítány mírné tepelné mosty delta U 0,05 W/m2K, intentenzita větrání 0,3 1/h, bez započítání té vstupní místnosti napravo, mi vycházejí TZ vašeho domu cca 9,3 kW.

Datum: 15.07.2014 12:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíček, okna jsou trojskla Ug-0,6. Dveře zatím bohužel nevím.. Ano, dům je nepodsklepený. Podlahou je odvětrávaná a leží asi 100 cm makadamu. Místnost vytapěná nebude.
Děkuji

Datum: 15.07.2014 13:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při zachování již uvedených podmínek vám TZ jednotlivých místností vycházejí přibližně takto (míry místností jsem podle plánku odhadoval):
obývák + kuchyň - cca 3,4 kW
dětský pokoj - cca 1,5 kW
ložnice + šatna - cca 1 kW
koupelna - cca 1,1 kW
chodba - cca 0,5 kW
celá ta TM ve tvaru L - cca 1,8 kW (tato část ale nebude obydlena, navíc zde bude asi rozdělovač i nějaký bojler, takže byste to měl brát pak v úvahu)

Jinak počítejte s tím, že vzhledem k tomu, že nebudou zateplené obvodové stěny a tedy tyto stěny budou mít studenější vnitřní povrch, tak vám nedoporučuji blízko k obvodovým stěnám dávat nějaký nábytek, bude vám zde na stěnách hrozit tvorba plísní. Nejhorší situace bude v koupelně, kam si na obvodové zdivo nedávejte žádné skříňky. Počítejte s tím, že budete muset pravidelně a intenzivně větrat. Zateplení obvodového zdiva by tyto problémy dost pomohlo vyřešit. Věřte, že vím, o čem mluvím, máme starý dům přesně o stejné velikosti, který jsme celý rekonstruovali a první zimu jsme byli bez zatepleného obvodového zdiva, též TZ kolem 9 kW, problémy s plísměni byly dost velké, pořád se to muselo hlídat. Po zateplení obvodového zdiva a to i pod úroveň zeminy, kdy TZ klesly někam k 4,5 kW, tyto problémy prakticky zmizely. Jen dodám, že do koupelny ještě doporučuji k podlahovce přidat topný žebřík, který bude mít svůj vlastní okruh napojený na rozdělovač podlahovky.

Datum: 15.07.2014 15:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji-9 kW...to není až tak špatné. Zmíněné vlhkosti se také obávám, proto jsme dělal odvětrávané podlahy a už mám připraven potrubí pro rekuperaci, a vlhkostní čidla. Jelikož budu topit hlavně kondenzačním kotlem tak samozřejmě chci udělat nízkoteplotní rozvod a dle místních vzorců na výkon podlahovky jsem spočítal na 95 W/m2 dlažba a 64 W/m2 dřevěná podlaha při rozteči 150 mm. Podlahovku jsem měl v plánu jen v obývacím pokoji + kuchyně a v koupelně. Když odečtu plochu pod kuchyňskou linkou tak mi zhruba vychází pro obývák 30m2 dlažba a 14m2 dřevo-2850W+840 W=3690 W. Má smysl doplnit tento výkon o radiátory cca 2kW a zvětšit rozteč podlahovky?

Datum: 15.07.2014 15:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hlavní problém s tou tvorbou plísní na nezateplené stěně není vlhkost zdiva (tedy jestli je zdivo suché), ale povrchová teplota zdiva, které je nižší právě díky tomu, že zdivo není zateplené, takže vám pak na zdivu jednodušeji kondenzuje vlhkost a následně se tvoří plísně. Nevím, zda dokáže rekuperace úplně tento problém odstranit, ale určitě pomůže, ale zase určitá vlhkost by v domě zachována být měla.

Nejsem topenář, ale můj názor je takový, že bych podlahovku a radiátory nekombinoval, zvolil bych jednotný systém, který je mnohem jednodužší na zapojení a regulaci, a má jednotný teplotní spád. Též je podlahovka s nižším teplotním spádem vhodnější pro kondenzační kotel, nebo třeba v budoucnu pro tepelné čerpadlo, ke kterému navíc můžete mít nižší sazbu EE pro veškerou spotřebu, takže bych zůstal pouze u podlahovky. Též nezapomeňte na to, že většinu topné sezóny bude krýt jen asi poloviční TZ, než jsou výpočtové a pomoci v nejhorších mrazech vám může i např. krb. Soustředil bych se především na zateplení obvodových stěn, která vám vyřeší mnoho problémů a sníží náklady na vytápění.

Datum: 15.07.2014 22:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíček, myslíte , že po zateplení stropu a podlahy začne vznikat plíseň tak kde doposud nebyla?nebo, že je to všeobecný problém stěn. Myslel jsem, že naopak se situace trochu zlepší. Moje úvaha byla taková, že když teplo nemůže unikat podlahou ani stropem tak půjde ve větší míře do stěn a naopak zvýší jeho teplotu.

Datum: 15.07.2014 22:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Má zkušenost je spíš taková, že na styku zateplené a nezateplné konstrukce jsou větší problémy než když dům není zateplený vůbec, ale třeba to mám jen špatně vypozorováno (asi to souvisí s tím, že při zateplení stropu se většinou použije parozábrana, dále se vymění okna, takže dům je mnohem těsnější než před tím a vlhkost nemá kudy unikat, proto ve větší míře kondenzuje na nezateplené konstrukci než před tím). Jinak každá konstrukce ná svůj tepelný odpor a povrchovou teplotu a vůbec nezáleží na tom, zda jsou nebo nejsou zateplené další konstrukce okolo, ty vlastnosti jsou stále stejné.

Datum: 16.07.2014 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak po zimě budu určitě chytřejší. Chtěl bych se ještě zeptat jakou odhadujete spotřebu plynu a výsledný účet za topení? Budu topit tak 80% sezony plynem a 20% sezony dřevem. Zajímá mě to z ohledem na návratnost kondenzačního kotle. Děkuji

Datum: 16.07.2014 19:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, když to topení krbem na 20% budu brát rovnoměrně po celou topnou sezónu a budu brát ohřev TUV pro 3 osoby, pak vám náklady na domácnost vycházejí přibližně při TZ 9,3 kW takto:
1) pouze při použití plynového KK - topení cca 23.000,-Kč, ohřev TUV cca 4.000,-Kč, ostatní spotřeba EE cca 15.000,-Kč, paušální platby cca 4.000,-Kč, celkem cca 46.000,-Kč
2) při kombinaci toho plynu a krbu vám platba za plyn klesne cca o 4-5.000,-Kč, ale záleží na tom, za jakou cenu budete mít dřevo, protože při klasické ceně dřeva byste za něj k tomu plynu 3-4.000,-Kč dal, takže se vám to přitápění v krbu ani moc nevyplatí, ale třeba máte dřevo zadarmo, osobně bych dal do domu pouze krb bez výměníku a jen pro radost
3) pro porovnání to s TČ vzduch/voda při topení do podlahovky vychází přibližně takto - topení cca 15.000,-Kč, ohřev TUV cca 2.000,-Kč, ostatní spotřeba EE cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem cca 32.000,-Kč
Nevím, na kolik vás vyjde kompletní instalace plynového vytápění i s ohřevem TUV, ale asi byste měl zauvažovat i o tom TČ.

Autor: Petak Vavrusak
Datum: 17.07.2014 16:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116910
reakce na ...
Taky bych uvažoval nad tím TČ ve Vašem případě...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama