Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dozorce výtahu - vyprošťování osob z výtahu

Autor: Daniel Nogol
Datum: 28.07.2014 13:29
uživatel: 116982


Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat zda-li je oprávněn dozorce výtahu dle ČSN 27 4002 (zdravotně a psychicky způsobilý, plnoletý, zaškolený servisní firmou na daný typ výtahu) provádět vyproštění osob uvíznutých z výtahu. Případně jestli existuje legislativní předpis, který vyprošťování osob z výtahu upravuje ?
Předem děkuji za odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Václav Vaněk
Datum: 28.07.2014 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100536
reakce na ...
Dobrý den,
obecně platí, že vyprošťování uvízlých osob z výtahu provádí vždy servisní firma podle návodu výrobce a to na základě smluvního vztahu ve smyslu požadavků ČSN 27 4002. Pokud však byl ustanoven "dozorce" výtahu, pak jej servisní firma může zaškolit a přezkoušet i k provádění této činnosti - tento fakt musí být zaznamenán v provozní dokumentaci výtahu. To je důležité např. v případech, kdy není zaručeno, že se servsiní firma bude moci dostavit do 60 minut k vyprošťění uvízlé osoby ( problémy v dopravě, vzdálenost atd). Takto zaškolený pracovník pak musí znát povinnosti a postupy dané návodem k užívání toho, kterého výtahu. O každém takovémto zásahu pak musí být servisní firma bezodkladně informována.
Upozorňuji, že vlastní vyprošťění u nově dodávaných výtahů není jednoduchá činnost - zasahuje se do výtahového rozváděče, používá se klíč nouzového otevírání dveří atd.
Václav Vaněk

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.