Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

zhodnocení projektu RD

Autor: Milan Šles
Datum: 04.08.2014 20:21
uživatel: 115285

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,

jako pasivní navštěvovatel TZB-info prosím o zhodnocení návrhu RD.

Bude se jednat o přízemní dům bez podkroví (bungalov) 4+kk o zastavěné ploše do 150 m2.
Základy na pasech, izolace v podlaze EPS 20 cm. Izolace soklu 15 - 20 cm XPS.
Obvodové zdi: cihlovzduch 25cm (horlivě přemýšlím i o porobetonu, ale většina lidí mě od něj odrazuje)+ zateplení EPS 25 - 30 cm. Příčky 115 mm z VPC.
Stropy lehké, SDK podhledy. Zateplení minerální vata tloušťky 35 - 40 cm. Střecha jednoduchá sedlová bez valby, sklon 25°, klasický krov, krytina betonová taška.
Okna s trojskly, část oken fixních.
Zatím plánované vytápění TČ voda - vzduch. V tech místnosti bude komín pro případné připojení peletkového kotle v budoucnosti. Ohřev TUV též pomocí TČ.
Vytápění v dět. pokojích a v ložnici bych řešil nízkoteplotními deskovými radiátory, podlahové topení ve zbylých místnostech.
Větrání bude zajišťovat nějaká levnější pasivní rekuperační jednotka.

Má valný význam zdít první řadu třeba z porobetonu kvůli tepelnému mostu?
Mohl bych někoho poprosit o výpočet nebo slušný odhad tepelných ztrát?

To je vše, co jsem po 9 měsících studování na diskuzních fórech, z papírových materiálů a chození po výstavách vyplodil. Očekávám konstruktivní kritiku.

Děkuji

EDIT: Situace se pohnula. Dostal se mi na email zbytek projektu ke schválení. Koukám na to dva dny a hledám nedostatky.
Můžete mi prosím připomínkovat zbytek projektu??

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 186   starší >>
Datum: 24.11.2014 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
tady zase nesouhlasím s Vámi já. Ono to je bohužel o něčem jiném. Nejen vyučený ale aby to uměl!!! A toto laici neumí.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 19.11.2014 07:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
PROJEKT se vždy vyplatí. To ale nepředstavuje svazek papírů "v mašličkách". To může být i náčrtek tužkou.
Záleží na tom co v tom projektu je. Měl by vycházet z výpočtu a ctít normy. Druhou věcí pak je vlastní provedení.
Chybou je, že se vytápění a větrání řeší až při stavbě, nebo někteří dokonce když ješ postavená hrubá stavba.

Datum: 24.11.2014 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
teď ještě najít někoho, kdo Vám nedá svazek drahého papíru, ale klidně náčrtek a doborou radu za stejný peníz

Autor: fany fany
Datum: 27.11.2014 15:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100332
reakce na ...
Dobrý den,

já jsem dal rozvody nad SDK strop. Bez problému se vešly mezi SDK a vazníky krovu. Od podlahy ke krovu mám 2,65, tudíž u Vás by to neměl být žádný problém. Máte ještě o 10 cm více.

Osobně jsem si projekt nechal udělat i když jsme to pak dělal trochu jinak. Využil jsem výpočty ztrát a požadované rozměry potrubí. RJ jsem rovněž použil jinou. Cena projektu byla něco přes 7 tisíc, ale je to už dost dávno.

Jen pro zajímavost. Dnes je u nás celý den teplota pod nulou, nyní -2,2 °C a topení běželo jen v obýváku a to jen krátce (spotřeba 0,65 kWh). Když jsme se sešli doma (3 dospělé osoby a středně velký pes.) tak už topení není třeba. Součet pasivních zisků od elektrospotřebičů, vaření večeře a naše přítomnost je o málo větší, než požadavek na topení (než TZ obýváku). Teplota se pohybuje od 20 do 21 °C.

Datum: 27.11.2014 16:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

já mám od podlahy nakonec 2,75 m. Něco vezme rošt, něco sádrokarton. Když vezmu potrubí 125 mm - 160 mm, tak se mi to tam asi nevleze. Navíc bych třeba v obyváku a v kuchyni volil strop vyšší než 2,5m, aby prostor nepůsobil stísněně.
Napadají mně 2 řešení -
1. vykašlat se na krov a zvolit sbíjené vazníky (ušetřím za nosné zdi, základy pod nosné zdi a věnec na nosných zdech)
2. přidat ještě jeden šár cihel (snad to nebude vadit stavebnímu úřadu)

Datum: 27.11.2014 18:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stavebnímu úřady by to vadilo, kdybyste měl výšku nižší, než je norma. Tuším 2,45 m. Jinak by jim to mělo být jedno. Až budete mít hotovo, tak si nechejte zakreslit všechny změny a na SÚ sepíšete protokol "změna stavu před dokončením". Takto to dělá spousta dalších, kteří se občas "uhnuli" od projektu.

Nad SDK můžete také dát ploché vzduchovody.

Autor: Michal Macek
Datum: 01.12.2014 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111273
reakce na ...
Dobrý den, taky se rád přidám s radou. Náš dům je v podstatě to samé jako ten Váš. Bungalov, VPC cihly, zateplení 30 cm bílý EPS, Sokl 10 cm XPS, v podlaze 18 cm EPS, Strop 60 cm minerální vaty.

Topení = nejtěžší úloha, jak to všechno vymyslet. Než sem začal stavět plánovali jsme jak budeme mít TČ, akumulační nádrž, krbová kamna, soláry... Pak jsem se "vzpamatoval", zapnul selský rozum na 100 % a řekl si "proč"?
Pasivní dům by měl mít topení co nejjednodušší. Teoreticky by jej měla vyhřát párty 10ti lidí, žárovky či jiné spotřebiče. Proč to všechno komplikovat?

Tak sem šel do odporových kabelů. Firma přijela, za 6 hodin položeno. Cena oproti jiným systémům poloviční/třetinová/čtvrtinová. Instalovaný výkon na celý dům je cca 8 kW, TZ při -18°C pak 4,2 kW. Zatím nebydlíme, ale tohle je cesta, kterou jsem se ubíral já. Projekt topení nám dělala na základě energetických odhadů realizační firma. Bez topení bychom nedostali povolení stavět.

VZT máme taky, konkrétně jednotku duplex EASY 300 + předehřev 0,7 kW, všude spiro potrubí, na koncích flexi hadice a talířové ventily. Projekt jsem si nechal zpracovat, ikdyž některé detaily sem řešil malinko jinak (původně jsem chtěl jednotku NILAN ECO TOP). Máte-li čas, udělejte si dle projektu potrubí sám. Je to perfektní lego pro dospělé. Pěkná a celkem jednoduchá práce. Návodů jak na to najdete plno. Já kupříkladu oproti všem doporučením jsem jednotlivé díly skládačky potrubí mezi sebou lepil lepidlem Mamut. Abych mohl v budoucnu trubky snadněji čistit. Navíc lepidlo skvěle utěsnilo veškeré škvírky a když se spojí s hliníkovými páskami nejde to už rozebrat. Drží jak čert. A to je jediná nevýhoda. Těžko se potom mění dispozice toho potrubí. Chce to mít dobře vymyšlené. My jsme šli cestou takového mezipatra. Máme zavěšený strop, potom je asi 50 cm mezera a až samotný strop. V této mezeře vedeme, datové kabely, VZT, elektriku, atd. Je to trošku dražší varianta, ale do budoucna myslím skýtá více pozitiv než negativ.

Datum: 01.12.2014 18:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za Váš příspěvek.

Momentálně jsem ve fázi, kdy přemýšlím, zda dát přednost elektrickému podlahovému vytápění nebo teplovodnímu.

Teplovodní podlahové vytápění ma u mě velké plus, že si můžu vybrat, jaký zdroj zvolím - uhlí, dřevo, peletky, TČ, elektrokotel,...

Škoda, že ještě nebydlíte a nevíte provozní náklady.

Můžete mi sdělit, kolik jste zaplatil za projekt vzt a topení?

Autor: Michal Macek
Datum: 01.12.2014 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111273
reakce na ...
Dobrý večer,

Za projekt topení a vzt sem dal cca 8500 Kč. Víte, taky sem si říkal že si můžu vybrat z mnoha variant. Nakonec ale zjistíte že stejně potřebujete třeba čerpadlo pro oběh (vyžaduje elektřinu ), plynový kotel (vyžaduje elektřinu), tepelné čerpadlo, různé vychlazovací smyčky a tak bych mohl pokračovat. Všude stejně potřebujete elektriku. Máte jistotu, že vám nikde nevyteče voda... Pořizovací cena včetně dph bratru nějakých 56000 Kč na celý dům. Pohodlí, nemusíte shánět dřevo, peletky. To jsou argumenty, které mě přesvědčili...

Autor: Roman Novák
Datum: 01.12.2014 18:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Dobrý den,

já jsem dal do podlahy obojí. Cena toho potrubí tvoří jen menší část celkových nákladů. Po prvních zkouškách s elektrikou se zdá, že zůstanou nevyužity. Ale kdo ví co bude za 15, 20 let. V té podlaze by měli vydržet a předělávat ji kvůli tomu v budoucnu určitě nebudu.

Datum: 01.09.2014 11:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zajímavá diskuze.....

- Hypotéka je skoro zadarmo, tak proč si ji nepořídit? No, ona samozřejmě zadarmo není. Banka není charita a na své si přijde. Stačí skončit první fixní období a hned se to projeví. Jistě, mnozí uvedou, že je přece možné vyměnit banku. To ano, ale i to něco stojí a ne každý je ochoten a schopen na tom vyzrát.

- Když pasivní dům (nebo spíše NED) tak platí že náklady na topení jsou skutečně zanedbatelné. Tudíž nemá smysl si tuto výhodu eliminovat nějakým drahým a provozně nákladným zařízením i kdyby to dával stát vskutku zadarmo. Stačí přímotopy a za zbytek si dopřát cestu kolem světa .... či alespoň nějaký týden u moře a to každý rok. Nehledě na to, že z dotace si nejvíce ukrojí výrobci, prodejci, projektanti a montážníci. No a pár "ohlodaných kostí" zbude i pro investora, který jim za to ještě zatleská .....

- V souvislosti s topením občas čtu něco o návratnosti. Pokud někdo pořizuje nemovitost pro vlastní bydlení, tak může na nějakou návratnost zapomenout. Maximálně může porovnávat pořizovací náklady s těmi provozními v čase. Ale vše je jen ztrátová záležitost. Lepší je kvalitní zateplení (viz Milan Šles) a topení je druhořadá záležitost. Důležitější jsou pak úvahy o způsobu větrání a ohřevu TUV.

Autor: Marek Bednar
Datum: 08.09.2014 16:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Ohledne nazoru na dotaci nemate pravdu. Vyrobci, prodejci, montaznici si nic z dotace neukroji, protoze na to nemaji narok. Polozky, ktere je nutne uhradit z dotace -> energeticky posudek + blower door test.

Datum: 08.09.2014 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha, myslel jsem si, že je to každému jasné....
Tak tedy, jakmile je na něco dotace, tak se vsaďte o láhev dobrého koňaku, že všichni ti, které jste jmenoval, zvýší ceny. Tím si "ukrojí" část dotací. Dotace, jak je známo z mnoha oborů, křiví trh a ničí konkurenci.

Stačí se podívat kolik stojí (stálo) tepelné čerpadlo, sluneční kolektory, fotovoltaika a pod. s dotací a bez.

Datum: 08.09.2014 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doporucuji navstivit stranky zelena usporam a prostudovat podminky vystavby RD v pasivnim standardu. V tomto smeru se opravdu mylite a uvadite nepravdy. Flasku konaku mi muzete zaslat, neni problem :-)

Vyrobce, prodejce, montazni firma, tak ti vsichni vubec nemusi vedet, ze stavite dum z dotace, tudiz nemaji zadny duvod zvysovat cenu.

Datum: 08.09.2014 22:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není třeba, mám osobní zkušenost s dotacemi. Na jednom objektu mám instalaci solárních kolektorů v rámci akce zelená úsporám, což je cca 4 roky nazpět.

Letos si, skoro stejnou sestavu, pořizoval synovec a bez dotací. Když jsme porovnávali cenu, tak byla skoro stejná, jako ta moje bez dotace.

Další příklad je z jiného soudku. Několik mých klientů na daně a účetnictví se jednak živí projekční prací a také vodoinstalatérstvím, včetně instalace solárních kolektorů a tepelných čerpadel. Tudíž znám jejich ceny práce. Ty, kde jsou dotace, jsou vždy vyšší.....

Nicméně, mým krédem je: "kdo chce kam, pomozme mu tam ... nechci slevu zadarmo"

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 08.09.2014 22:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Nikdo není povinen jim sdělovat, že míní čerpat dotace. ;-)

Autor: Jan Růžička
Datum: 08.09.2014 22:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116917
reakce na ...
Já teda nechápu co má instalace solárních kolektorů společného s dotací na výstavbu PD. Nicméně já budu čerpat dotace na výstavbu a dům si hodlám stavět svépomocně a tím myslím vlastníma rukama a pokud něco bude dělat firma, tak rozhodně o dotacích nebude mít ani nejmenší tušení. Jediný kde platím navíc je za projekt, kde projektantovi platíme 40 000 za vytvoření a vyřízení žádosti o dotace. A pak BD test, který sice dražší být může, ale to je zanedbatelné
Nikdo jiný neví že budu dotace čerpat a pokud se plošně zdražuje kvůli dotacím, tak bohužel to pocítí i ti co dotace nečerpají.

Autor: Aleš Kollner
Datum: 20.03.2015 09:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119146
reakce na ...
Můžete mi prosím poslat kontakt na Vašeho projektanta na email . Sháním projektanta PD a ty ceny jsou mnohonásobně vyšší (přes 150 tisíc). Děkuji

Datum: 08.09.2014 23:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proc si nechcete precist podminky vystavby novostavby v pasivnim standardu?
To kredo jste na sebe usil sam? Aneb, je to marny, je to marny, je to... ;-)

P.s. Pokud Vas nebavi cist, tak staci zavolat na infolinku zelena usporam, kde vam to polopate vysvetli.

Datum: 09.09.2014 07:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty podmínky znám, syn staví PD a dokonce bungalov, což, jak si zde pamatuji, byl dost oříšek.

Ale nechci Vás odrazovat od něčeho, co vypadá lákavě. Samozřejmě že na tom něco ušetříte, zvláště nyní, při (relativně) štědré dotaci na novou výstavbu PD. Pokud tedy splníte všechny podmínky a doložíte vše, co je k vyplacení peněz potřeba.

Můj názor na dotace, myslím všeobecné dotace, je neměnný. Kdo chce chápe, kdo ne, tak mu to dojde později. :)

Datum: 09.09.2014 09:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podminky jste v zadnem pripade nepochopil, protoze jinak by jste nenapsal toto:

,,Když pasivní dům... z dotace si nejvíce ukrojí výrobci, prodejci, projektanti a montážníci. No a pár "ohlodaných kostí" zbude i pro investora, který jim za to ještě zatleská .....,,

Nic takoveho pri vystavbe pasivniho domu neni a ted se pouze snazite odvest pozornost na dotace vseobecne.
Dotace se u novostavby v pasivnim standardu 100% vyplati a je opravdu na kazdem, zda se pro ty penize ohne na zem.

Datum: 09.09.2014 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha, tak buď neumíte číst, nebo, což je pravděpodobnější, jste nepochopil odstavec, u kterého jste vytrhl část. Kde jsem napsal něco proti dotaci na PD?

Je tam uvedeno, že v PD je otázka topení zanedbatelná, tudíž nemá smysl uvažovat o nějakých drahých a provozně nákladných zařízeních i kdyby to stát dával zadarmo. Neboli řeč byla o zařízeních na TOPENÍ v PD. Tedy hlavně tepelná čerpadla případně v kombinaci s solárními kolektory a podlahovým topením.
V PD je prioritní otázkou větrání (v létě chlazení) a ohřev TUV.

Datum: 09.09.2014 10:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Muzete si precist vas vyrok znovu?

,,z dotace si nejvíce ukrojí výrobci, prodejci, projektanti a montážníci. No a pár "ohlodaných kostí" zbude i pro investora, který jim za to ještě zatleská,,

Nachazite se na foru o pasivnich domech a reagujete na prispevky o dotaci na pasivni domy. Prosim drzete se teto vystavby a nezatahujete sem dotace pro rekonstrukce, kde jsou jina pravidla.

Datum: 09.09.2014 10:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, i takto se dá vybruslit...... :)

Ale ok, již mlčím.

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 09.09.2014 11:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Proč z toho vybruslovat, když je to pravda? Vy si už nepamatujete, jak skokově podražil zateplovací materiál, když odklepli novou zelenou úsporám?
Ceny zařízení masivně pořizovaných z dotačních peněz jsou formovány umělou poptávkou živenou ze státních peněz, ne tržní soutěží a poptávkou přirozenou, proto jsou vždy vyšší. (a proto velkou část dotace skasírují prodejci).
Nevím, co je na tom tak divného, byl to původní záměr ministerstva v době krize, proto nejde peníze čerpat na samostavbu, ale jen na stavbu firmou - přímá podpora podnikání. Stát tak rozšíří nové technologie, kterým "narovná" nenávratnost či naprostou nesmyslnost (pořízení jen kvůli splnění podmínek) finanční injekcí, a peníze pošle do ekonomiky skrz prodejce.

Není potřeba kvůli tomu nějak mlžit, tak to je, fany fany to napsal stručně přesně, tak to bylo i vymyšleno. V dnešních deflačních podmínkách umělého trhu EU je to stále celkem bohulibá činnost, bez toho by bylo mnohem hůř...

Datum: 09.09.2014 10:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je hrozně jednoduchý a laciný tady teoreticky machrovat o zbytečnosti dotací. Je to líbivá úvaha, kterou vám každej pseudoliberál v počátečním nadšení bez rozmyslu podepíše.
Pokud by ale dotace, myslím všeobecně dotace, zrušili, budete tady všichni pištět a vláda nedožije dalšího rána. To je pak kocovina. ;-)

PS: Zcela výmluvný je, že i mantra liberalismu, úúesááá, je prošpikovaná dotacema skrz na skrz. ;-)

Datum: 09.09.2014 10:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě máte pravdu. Nicméně můj názor na dotace, že křiví volný trh a ničí konkurenční boj, to nemění. A je jedno, zda jsem liberál, konzervativec, či jen obyčejný ekonom ....

Ostatně sám je využívám dle známého "hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere" ... :) Otázkou je, kdo je ten hloupý .... :)

Datum: 09.09.2014 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Problém je v tom, že dotace nelze chápat jen čistě ekonomicky. Je to jeden z velice mála možných nástrojů státu, jak usměrňovat (např. nedirektivním utlumováním negativních externalit) vývoj a dění v zemí, které nejsou zcela v jeho kontrole. Toto za vás žádnej trh nevyřeší (i když tatíček Klaus tuze rád teoretizuje o opaku). V okamžiku, kdy jsou jasně nastavená pravidla poskytování dotací, má k nim po splnění podmínek rovný přístup každý a nediskriminují jiná, srovnatelná řešení, jak daných cílů dosáhnout, tak jsou dotace zcela legitimním nástrojem. Ostatně, i kvůli nim jsou vůbec vybírány daně. Celý systém veřejných rozpočtů a přerozdělování je jedna velká dotace.

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 09.09.2014 11:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Tak pozor, tatíček Klaus má bohužel pravdu, jako vždy.
Jenže on by se s tím nepáral, on by rovnou na uhlí nasadil 500% daň, a trh by se s tím opravdu vypořádal, a to mnohem efektivněji.
Dotace lze vždy chápat čistě ekonomicky, jde JEN o peníze, a kdo tohle nepochopil, nechápe ekonomiku v souvislostech.
Když nesnížíte spotřebu domácností, budete kupovat víc uhlí a plynu pro elektrárny, lidé stopí víc bordelu v kamnech, budou žít ve špinavějším prostředí a budete mít vyšší náklady na zdravotnictví, Rus závislosti využije naplno a bude Vám držet zvýšené ceny plynu (už dnes nejsou tržní, ale navázány nepřirozeně na cenu ropy), výrazně si tak zhoršíte obchodní bilanci.
Dotace Vám také pomohou polepšit HDP, sice těžkopádně a neefektivně, ale pomůžou, a vládě je jedno, kam přesně ty peníze proudí, tak jako tak skončí v kapse obyvatel, kteří si více vydělají, a tak i více utratí. (z tohoto pohledu nejsou ani korupční peníze vyhozené, zůstávají v ekonomice a roztáčí obchodní řetězec...)

Jestli si myslíte, že vláda se snaží dotacemi nějak polepšit život malého českého člověka, tak jste naifka, a zřejmě volič Bohuslava...

Datum: 09.09.2014 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S každou jednotlivou větou by se tu dalo úspěšně polemizovat. ;-) Bohužel už je to ale nad moje časové možnosti.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 186   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.