Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Nosnost anhydritové podlahy pod akvárium

Autor: František Odvárka
Datum: 17.08.2014 23:47
uživatel: 101327

Fotogalerie:

Zdravím Vás,
prosím o Vaši subjektivní radu/pocit co se týče únosnosti mé anhydritové podlahy. Měla by být udělána z 30MPa směsi, v min. tloušťce cca 7 cm (v místech kde je podlahovka to bude vycházet cca 5,5 cm). Do přílohy jsem dal obrázek s naznačeným půdorysem akva. Plocha akva je 1,78*0,5 m, přičemž, celková váha akva by měla být někde k 470 kg. Roznesení bude prostřednictvím podélných nosníků pod nohami. V podlaze EPS 100Z, tl. 25 cm.
Díky za postřehy.PS: Jinak podlahu už řešit nemohu.Na podlaze je plovoucí zámková krytina.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Václav Jareš25.05.2018 14:40
Martin Řípa25.05.2018 14:20
Václav Jareš08.02.2018 09:02
Jiří Cafourek17.12.2016 12:20
František Odvárka30.08.2014 21:07
František Odvárka30.08.2014 21:05
Petr Vorlíček20.08.2014 14:50
František Odvárka19.08.2014 08:22
Laďa Jaskva19.08.2014 07:52
pan Tumus18.08.2014 23:12
František Odvárka18.08.2014 22:29
František Odvárka18.08.2014 13:27
Jozef Homola18.08.2014 11:09
František Odvárka18.08.2014 09:46
Pavel Lysak18.08.2014 08:42

Datum: 08.02.2018 09:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100075
reakce na ...
Zkusím otevřít téma, řeším podobný problém - mám skadbu podlahy 2cm EPS 100Z na vyrovnání drobných nerovností, na tom 2x10cm 150S, na tom 5,5cm anhydritu (nevím přesně jaký, už je to skoro 6 let, takže předpokládám 20MPa). V anhydritu jsou zality trubky podlahového topení (nebyly použity systémové desky). Izolaci jsem pokládal sám, desky jsou opravdu natěsno, nic se nehoupalo, žádné mezery mezi deskami. Na tom mám postavené 540l akvárium (u obvodové zdi, cca uprostřed). Celkovou hmotnost kompletu (akvárium, skříňka atd.) jsem spočítal na 835kg, půdorys je 150x60cm. Podstavec je ocelový, pod ním je 18mm lamino deska pro roznesení zátěže. Akvárium je 2 roky napuštěné a nezaznamenal jsem ani minimální pokles podlahy. Teď ale řeším to, že bych chtěl toto akvárium zrušit a na jiné místo ve stejné místnosti dát akvárium stejně široké a vysoké, ale 3,2m dlouhé. Celková hmotnost by byla 1450kg na ploše 1,92m2 (zátěž na 1m2 by byla skoro o 20% nižší - nižší podstavec, absence krytu atd.). Jediná asi zásadní změna je to, že toto akvárium by stálo v rohu místnosti. Otázka je, jestli jsem měl s prvním akváriem štěstí, že vše drží, nebo jestli mohu bez obav nasadit akvárium delší (s vyšší celkovou hmotností, ale rozloženou do mnohem větší plochy) - podstavec by byl řešený podobně a opět s deskou pod. Jaké by mohlo být alternativní řešení - napadá mě navrtat "piloty" skrz anhydrit a EPS až na beton, které bych vylil vhodnou hmotou s dostatečnou pevností, ale abych nenadělal zbytečně velé tepelné mosty - těsně kolem zdi, u které by akvárium stálo trubky topení nevedou, ale kousek dále už jsou, takže bych se musel trefit podle fotodokumentace - trubky vedou rovnoběžně s delší stranou akvária, takže by stačilo trefit vzdálenost. Případně částečně ukotvit rám do zdi - za akváriem a na jedné straně jsou nosné zdi z VPC 240mm - ale mám dojem, že u kotvení do zdi bych nikdy nedokázal zátěž nějak cíleně rozdělit mezi zdi a podlahu, asi bych se tomu raději vyhnul. Jediné, co mě v tomto případě napadá, je položit podstavec na nějakou měkkou podložku, nechat si to trochu sednout (třeba s do poloviny napuštěným akváriem) a potom teprve fixovat do zdi. Ze zkušeností vím, že cca 700kg akvárium o půdorysu 150x60 nestlačí podložku (pokud je deska pod akváriem rovná), což je v podstatě karimatka, která jde bodově stlačit 2ma prsty.

Autor: Martin Řípa
Datum: 25.05.2018 14:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124531
reakce na ...
Dobrý den,
firma AŘbeton reaguje na Váš dotaz.

Nosnost Vaší podlahy se odvíjí od nosného maxima celé skladby podlahy, tzn. pokud byste měl například tu nejlepší (nosnost) podlahy, ale polystyren pouze EPS 50, Vaše maximální nosnost se bude odvíjet od polystyrenu EPS 50.

Ve Vašem případě byste se měl odvíjet od EPS 100. (Pozn: velmi málo se dělá dvojí kvalita EPS polystyrenu. Osobně, kdybych navrhoval Vaší podlahu, doporučil bych i 2 cm na vyrovnání udělat z polystyrenu EPS 150. Stejně tak není zvykem anhydrit o této tloušťce. Výška anhydritu se určuje podle typu (CA 20, CA 25 nebo CA 30) a podle stlačitelnosti podkladu, přičemž (aktuálně) už se vůbec nedoporučuje větší stlačitelnost než 5mm. Nejběžněji se dělá anhydrit o síle 3 cm nad trubku podlahového topení.)

Podle výrobce Isover z oficiálního webu je na polystyren EPS 100, trvalá zatížitelnost v tlaku max. 2000 kg/m2 při def. < 2%.

Co se týče zatížitelnosti v tlaku anhydritu, záleží podle třídy. Předpokládejme že CA 20, tedy taktéž 2000 kg/m2.

Pokud byl polystyren naprosto správě položen a byl skutečně stabilní, jeho maximální nosnost zůstává. Pokud polystyren správně položen nebyl, nosnost se rapidně snižuje v závislosti na jeho položení.

Teoreticky by Vaše podlaha měla tuto zátěž vydržet.
Zkuste se zeptat přímo výrobce Vašeho anhydritu, co on na to. Zjistíte, že odpovědi se budou dosti vyhýbat. Budou se odkazovat všemožně, ale konkrétní čísla Vám neprozradí (pouze se odkážou na technický list a na normu CA X, vyjádřenou v Pa nebo MPa). Sami si jsou dobře vědomi, že anhydrit (byť jde například o CA 30) je velmi náchylný. Například špatně odolává suchu, vlhu, vodě, dokonce i vibracím.

Pokud již máte zkušenosti s touto zátěží přímo na Vaší podlaze (a nic se nestalo), osobně bych postupoval stejně (ale nelze zaručit že se podlaha nepoškodí). Bourat podlahu moc nedoporučuji, protože poškození podlahové trubky by bylo poměrně nákladné a vzniklo by mnoho komplikací.

Zdroje informací:
https://www.isover.cz/produkty/isover-eps-100
http://www.transportbeton.cz/stahnout-soubor?id=2590
http://arbeton.cz

PS:
Na Výše uvedený text nelze vztahovat žádná práva, nelze jej šířit ani vydávat za vlastní. Uvedený text je vyjádření osobního názoru v "diskuzi". Za své činy jste samostatně odpovědní.

S pozdravem
AŘbeton

Autor: Václav Jareš
Datum: 25.05.2018 14:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100075
reakce na ...
Děkuji za reakci, konzultoval jsem to ještě se statikem a člověkem, co mi dělal na stavbě dozor - statik se křižoval, razítko by pod to prý nedal, ale potvrdil, že by to mělo vydržet, dozor se smál, ať to tam bez starostí postavím s tím, že na něm mohu vymáhat případné škody (je to známý). Každopádně - akvárium je už nějakou dobu napuštěné a vše drží.

Autor: Jiří Cafourek
Datum: 17.12.2016 12:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124127
reakce na ...
Mám 600l akvarium. Které stojí na masivní dřevěné skříni. Váha akvaria s vodou cca 700kg, skříň 200kg, písek 100kg. Když přičtu dalši věci kolem, tak celková váha bude kolem 1100kg. Půdorys 200x50cm. Stojí to plošně na anhydridové podlaze o síle 6cm. Pod anhydridem 20cm extrudovaného polystyrenu.
Vše bez problému.

Datum: 18.08.2014 22:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě někdo s reakcí?

Autor: pan Tumus
Datum: 18.08.2014 23:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112583
reakce na ...
Fotogalerie:
Anhydrit 30MPa má třídu pevnosti v tlaku za ohybu F5 tj. 5MPa. http://www.lite-smesi.cz/index.php/stahnout-soubor?id=3781

A jestli dobře počítám dle http://hmotyjedna.sweb.cz/navody/pevnost_beton_+_ocel.doc tak mi vychází následující:

Deska anhydritu široká 50cm, tlustá 7cm a podepřená válečky ve vzdálenosti 1 metr, tak akorát udrží bodově postavené 800kg akvárko bez toho, aby prasknula.

A vzhledem k tomu, že pod celou deskou anhydritu v místnosti je polystyren, tak nejspíš dojde k takovému rozložení zatížení, že ve výsledku snad ani nebude měřitelný průhyb pod akvárkem a bude daleko od hodnoty 3mm.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 19.08.2014 07:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Pokud chcete mít jistotu, tak bych to akvárium položil celoplošně, čili žádné roznášecí hranoly, ale roznášecí plocha na celý půdorys. Potom se celá hmotnost 470 kg roznese na plochu 180 cm x 50 cm = 9.000 cm2. Podělením 470.000 g : 9.000 cm2 = 52 g/cm ( 5,2 kg/dm2 ). To by už nemělo udělat absolutně nic.
S pozdravem Laďa

Datum: 19.08.2014 08:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky pánové. Myslím, že mi to postačí k určité jistotě :-)

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 20.08.2014 14:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Tu jistotu Vám zde nikdo nedá.
Ona ta deska totiž nemá metr, ale metrů asi 6x5, a vy ji zatěžujete lokálně na ploše 0,9 m2někde uprostřed.
V ideálním případě, tedy při EPS 100Z vypěněném přímo pod podlahou by to asi bylo jasné, tam by to EPS jakž takž podpíral. V reálu bohužel nevíte, jak přesně jsou desky na podklad zrovna v místě pod akvárkem poskládané, klidně v tom může být pár mm vůle, anhydrit nemá 7 ale 5 cm (nosná vrstva) a klidně může mít dilatační praskliny z vysychání, proto s ním nelze počítat jako s armovanou betonovou deskou.

Také byla chyba s tím EPS 100Z, ale to už asi víte.

Riziko je tedy úměrné kvalitě uložení a vyskládání té 25 cm vrstvy EPS, jestli jste to dělal sám a poctivě, je to jistě v pohodě, jestli to dělala firma, je to možná v hízlu, pak to leží pravděpodobně na přehybech hydroizolace....Máte to ale na lití připraveno tak kultivovaně, že jestli to dělala jedna firma, asi si s tím dala záležet...

Datum: 30.08.2014 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci.Pokládku EPS jsem dělal já, i podlahové topení. Anhydrit byl položen firmou s velkým návěsem co to míchal. Ta podlaha už tak rok svévolně leží (odpočívá) bez nějakého zatížení. postupně jsem tam tam nechal postavit SDK příčky.V místě, kde mám akva nebyl problém s "houpavým" EPS, tam držel dobře. Akvárium je napuštěno z cca 70% a zatím se to chová bez známky únavy. Ale obavy mám, a to dost velké.

Datum: 30.08.2014 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci.Pokládku EPS jsem dělal já, i podlahové topení. Anhydrit byl položen firmou s velkým návěsem co to míchal. Ta podlaha už tak rok svévolně leží (odpočívá) bez nějakého zatížení. postupně jsem tam tam nechal postavit SDK příčky.V místě, kde mám akva nebyl problém s "houpavým" EPS, tam držel dobře. Akvárium je napuštěno z cca 70% a zatím se to chová bez známky únavy. Ale obavy mám, a to dost velké.

Autor: Pavel Lysak
Datum: 18.08.2014 08:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112796
reakce na ...
Zdravim. Pokud date podelne nosniky v siri 5 cm, tak tlak pod nimi bude 0.026MPa. Uvayuju, ye budou nest cele, ale onot o nebude pravda, cili lze pocitat s lokalnim zdvojnasobenim tlaku. Ale zase podlaha....no nebal bych se toho. EPS pri 10% stlaceni ma nosnost v tlaku 100kPa. Takye to unese tez.
PS: Ta lehka deformace podlahy pod akvarkem bude mit tu vyhodu, ze kdyz vam akvarko vytece, tak se voda bude drzet v doliku :-).

Datum: 18.08.2014 09:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci. Předpokládám, že to vynesu na 6 cm širokých fošnách v podélné délce toho akva. Když tam pod to dám desku, určitě to zlepším,ale jde mi spíš o to, jestli nedojde k deformaci pod akva tak, že praskne podlaha a ty trubky, které tam mám (pravá strana) to "odskáčou".
Další věc, kterou si uvědomuji: EPS 100Z má 100KPa při 10% zatížení. Tedy při 1% zatížení to dělá 10kPa, což je tlak 1T/1m2. To nedosáhnu v reálu, dosáhnu společně s podlahou okolo 750 Kg. Mohu tedy uvažovat zatížení max 10kPa, tedy jedné tuny na 1m2. Při tomto zatížení mi vychází z tloušťky izolace 25 cm deformace 0,25 cm (25cm/100%*1%=0,25cm).Trvalá deformace by měla být okolo 3mm na délku 1,77 a šířku 0,5 m uprostřed místnosti. Přesto si nejsem jistý jestli to vydrží :-/

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.08.2014 11:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jestli chcete mít rezervu a jistotu, tak tam dejte na plochu 2 m2 EPS 200.

Datum: 18.08.2014 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podlaha už je hotová :-) viz. příspěvek

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama