Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Závady bytových objektů z požárního hlediska

Autor článku: doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT Praha
Plné znění článku: Závady bytových objektů z požárního hlediska
Anotace článku: Podle statistiky HZS ČR požáry v bytových domech patří k nejčastějším tragédiím, a proto je třeba jim věnovat náležitou pozornost. S ohledem na tuto skutečnost uvádím příklady některých často nesprávně provedených konstrukcí z požárního hlediska.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Vy jste mi teda odborníci ...Vlastimil Růžička07.07.2015 18:19
Vy jste mi teda odborníci ...Radim Koutňák07.07.2015 11:41

Autor: Radim Koutňák
Datum: 07.07.2015 11:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102015
reakce na ...
Nedá mi to abych nezareagoval, protože tolik blábolů v jednom "odborném" článku aby jeden pohledal:
Závada č. 2: Nefunkční požární uzávěr z chodby do kotelny
V kotelně tak byly instalovány ... . Tím vznikly nové požadavky na přívod vzduchu do kotelny v rozporu s projektovou dokumentací. ...
Požadavky nemohou být z logiky věci v rozporu s žádnou dokumentací. Požadavek je požadavek a dokumentace ho musí v souladu s předpisy vyřešit.

... Potřebný přívod vzduchu do kotelny byl pak řešen neuzavíratelnými otvory z venkovního prostoru, které byly zakryty kovovou sítí v požárním uzávěru (obr. 4). ...
Od kdy se dělají požární uzávěry z vnitřních prostorů do venkovního prostředí? No, ale především na obrázku jde jednoznačně o otvory do vnitřního prostředí (schodiště). Tak si promněte oči, a zapřemýšlejte, ani aktuální horko Vás neomlouvá.

Závada č. 3: Nefunkční požární hydrant
... je vhodné stávající hydranty vyměnit a osadit v požadované výšce.
A co se tak pro "nepožárnickou" veřejnost zmínit, jaká že ta požadovaná výška je?
Tuto výtku beru zpět a omlouvám se - špatně jsi si ten text přečetl, rozsah výšek je tam uveden.

Závada č. 4: Elektrorozvodná skříň v chráněné únikové cestě bez ochrany proti požáru
Popisované řešení je snad v každém paneláku, ale OK, není to asi v pořádku. Ovšem toto je perla:
Při prohlídce objektu se zjistilo, že dvířka do elektroskříně jsou zaplombovaná (obr. 8), ačkoliv uvnitř jsou osazeny elektroměry (obr. 9), ...
Dvířka do elektroměrové skříně v tomto provedení jsou zaplombovaná z naprosto jasných a pochopitelných důvodů úplně všude. Nebo by Vám snad připadalo normální mít volný přístup k "živé" elektrice?? A jak zaplombování narušuje požární bezpečnost?

Asi by takový článek měl recenzoval někdo z praxe a ne další teoretik (navíc tady vlastně žádná recenze není).

Předmět: Re: Vy jste mi teda odborníci ...
Autor: Vlastimil Růžička
Datum: 07.07.2015 18:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116829
reakce na ...
Dobrý den,
vyhověli jsme autorovi a provedli drobné úpravy v textu. Požádal nás též o zveřejnění svého stanoviska.

Požádal jsem redakci o zohlednění některých Vámi navržených upřesnění, aby text byl srozumitelnější širší cílové skupině čtenářů. Ostatní nemám důvod měnit, vše vyplývá z kontextu, včetně výšky hydrantu (1,2 až1,5 m) či požární zabezpečení elektroskříně. Uvedené závady zachycují skutečný stav v bytových objektech, které nejsou a nebudou přesně identifikovány. Jsou v rozporu s normovými požadavky, požárními předpisy i logickými úvahami, takže může vzniknout pochybnost, zda jsou tyto objekty vůbec zkolaudovány či nikoliv nebo došlo v průběhu jejich životnosti ke změnám bez předchozího ohlášení. Případné další dotazy Vám mohu odpovědět telefonicky.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.