Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Termoaktivní nástřik 3003 - technická zázrak, nebo blaf?

Autor: fany fany
Datum: 28.10.2014 07:14
uživatel: 100332

Přečetl jsem si zde ( http://www.3003.cz/produkt/ ) toto:

......Termoaktivní nástřik 3003 prokazatelně zvyšuje účinnost vytápění i klimatizací a snižuje tak energetickou náročnost budov. Po mnohaletém vývoji se naši společnosti, jako první na světě, podařilo vyvinout funkční termoaktivní nástřik a přesně popsat jeho funkci. Materiál dokáže po aplikaci v 1mm vrstvě na vnitřní obvodové zdivo efektivně snížit energetickou náročnost budov. Reference, které naše společnost za
poslední dobu získala, jednoznačně potvrzují efektivní úsporu energie při využití tohoto tenkostěnného materiálu.....

Co tomu říkáte? Znáte to někdo z praxe? Vím, že se tu kdysi nějaký takový super izolační nátěr řešil, ale pak to nějak vyšumělo do ztracena. Že by tentokrát opravdu dobrá věc, nebo zase jen pokus, jak napálit naivní lidičky?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 128   starší >>
Datum: 06.11.2020 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133391
reakce na ...
Tak já znám tuto stěrku ještě z doby předchozího majitele pí.Zapecové,kdy se tento produkt jmenoval Avitop. Úspěšně jsme ji používali na tepelné mosty nad okny, ve staré Praze jsme zaplovali byty, tam, kde památkáři nepovolili zateplení fasády. Sám mám někdy od r. 2010 aplikovanou tuto stěrku ve s E kanceláři o rozměru 5,5x6x3m a vytapim ji jediným olejovým radiatorem o 10 člancich. Zdi jsou z opuky tl. 90 cm. Izolace je tak účinná, že v parném létě je v místnosti chlad. To jsou mé postřehy jakožto uzivateie takže věřte těm bludum co tu někteří uvádí

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2014 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nevím proč zmizely dva důležité příspěvky?
Jeden informoval o naměřeném odporu 3 vrstek stěrky akreditovanou laboratoří. A v duhém jsem to porovnal s EPS 100 a byl evivalent asi 6,2 mm EPS.

Že by se to někomu nehodilo?

Autor: metball iGIN
Datum: 20.11.2014 12:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ono toho zmizelo víc.
ADMIN musel násilně odhlásit některé uživatele
"kill-nout" spoustu procesů ...
a tak toho zmizela celkem spousta.

Ano, redakce TZB opět přistoupila ke svému standardnímu chování...
mazat a modifikovat.
A posléze to prohlásí za Moderování Diskuze.

SFO

PS:
A to jsem si jen udělal srandu z redakce,
jestli bude podávat KOLKOVANÉ Žádosti na WEB Archiv ...

iGoNY

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 20.11.2014 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Zkuste si ten Váš výpočet aplikovat na 10 mikronovou PE fólii:
R je cca 0,2 a přibližně tuto hodnotu byste taky v reálu naměřil
lambda=d/R= 0,00001/0,2=0,00005 což je nesmysl

Tož mudruj ty Michale, kde předtím udělal Michal chybu.

A ještě menší lambdu byste takto spočítal, kdybyste to zkusil s 10 mikronovou Al fólií. Tam byste totiž naměřil R ještě podstatně vyšší, než běžných 0,2.

Vy totiž děláte stále zásadní chybu, když nerozlišujete tepelný odpor (a lambdu) vrstvy a tepelný odpor na přechodu mezi vrstvou a prostředím.

Autor: Michal Bílek
Datum: 20.11.2014 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102082
reakce na ...
Díky pane Vintr. Potíž je v tom, že já tu chybu nedělám.
O přestupových odporech na téma stěrky jsem tu už psal mnohokrát.
A co se týká výpočtu lambdy, byl jen pro pana Homolu - jestli se chytí a vyšlo to. :-)

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 20.11.2014 12:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Ale děláte.
Necháte změřit tu Vaši multifólii včetně přestupových odporů (které jsou ale v případě reflexních fólií vyšší, než normové R=0,125 a 0,09) a pak tuto hodnotu aplikujete na samotnou vrstvu.
Z toho pak vyjde chybná lambda, nebo chybná hodnota u a R jiné tloušťky vrstvy.
Čím tenší je měřená vrstva, tím větší pak chyba.

Datum: 20.11.2014 13:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pro pana Vintra

Ukázka kouzel s čísly a procenty. Stačí měnit sílu zdi nebo betonu a nejlépe tak natřít plech a to 3x (vrstva 3 mm) a zázrak je na světě.

Autor: Filip Mucha
Datum: 20.11.2014 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114473
reakce na ...
Pane Homolo,

dnes jsem odevzdal nabídku na aplikaci termoaktivní stěrky. Sám investor si to vyžádal, protože je velice spokojený. A články tady čte a přesto si výrobek objednal.

Kde je chyba? Zákazník je spokojený ( tři roky) a výrobek si pochvaluje.

Datum: 20.11.2014 18:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Mucho, tohle není argumentace vhodná pro toto fórum.
Najděme příčinu, proč Vaše stěrka funguje (a klidně se tím budu zabývat s Vámi, je to pro mě zajímavá oblast, a používáme ji při vnitřním zateplování), zatím je to však jen fenomén, jehož princip potřebuje být objeven.

Až na to společně přijdeme, změříte si to srovnávacím měřením v Německu, kde je tato metoda dle zákona už více jak rok relevantní pro vystavení prohlášení o vlastnostech výrobku a budete mít argument (protokol z měření) i pro toto fórum.

Ale mohu Vás ubezpečit, že i kdybyste tento protokol každému jednomu z místních "odborníků" přinesl domů na stříbrném podnose, stejně Vám řeknou, že jste podvodník, a že takových protokolů Vám na Wordu vyrobí mraky.

Datum: 20.11.2014 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
je velice složité zde něco vyřešit. To bylo takové píchnutí z mé strany.

Datum: 20.11.2014 18:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chtěl jsem provést měření u jedné instituce. Zvažujeme, protože cena je vysoká a bylo nám řečeno, že měření bude probíhat minimálně rok.

Mám kontejner, kde stěrku máme a zjistili jsme následující:

1. venkovní teplota cca -5
2. probíhalo vytápění i interiéru ( kondenzace, při otevření dveří teplý vzduch uniká ven a je opět zima )
3. aplikace nešla provést, museli jsme kontejner převést do haly

Datum: 20.11.2014 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady Vám na to nikdo certifikát nedá. Oni to MUSÍ měřit podle normy, jinak nemohou vydat nic. Každá deklarace tepelně izolačních vlastností MUSÍ v tomhle státě citovat nějakou normu.

Takže zapomeňte na měření v ČR nebo SR. Zde vládnou mocné lobby, tvořící nejen normy, ale platící mnohé diskutéry a rádce (nic ve zlém chlapci "odborníci" - kdo se cítí, ten se vtípí).

Datum: 20.11.2014 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
4. teplota v hale ( cca 15 st )
5. aplikace stěrky na všechny stěny
6. pocitově: stěna v interiéru teplá, venkovní studená ( víme proč )
7. kontejner jsme převezli ven z haly
8. venkovní teplota -2
9. 12 osob za cca 45 min zvedá teplotu v kontejneru o (

Datum: 22.11.2014 20:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Porovnání termoizolačních vlastností
stěrky a dalších izolačních materiálů, např. EPS vychází z právě detailně
popsaného mechanizmu sdílení tepla v mikrostruktuře, která je u stěrky
přibližně 10 až 100 krát jemnější, než velikost dutin u expandovaného
napěněného EPS. Vrstva stěrky má mezery nejen v dutinách jednotlivých
kuliček, ale také mezi jednotlivými kuličkami, což rovněž zvyšuje termoizolační
vlastnosti. Rozdíl mezi mechanizmem sdílení tepla u EPS a stěrky tvořené mikrostrukturou dutých
skleněných kuliček neumožňuje přímé porovnání vlastností pouze porovnáním
součinitele měrné tepelné vodivosti, neboť u termoizolační stěrky je
mechanizmus sdílení tepla odlišný, a ve větší míře se vedle vedení uplatňuje
především sdílení tepla sáláním mezi jednotlivými vrstvami kuliček, kterých je
díky jemnozrnné mikrostruktuře značný počet.

Datum: 22.11.2014 20:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mechanizmus sdílení tepla je závislý jak
na tepelných materiálových vlastnostech, tak na struktuře izolační vrstvy. Pro
názornost analýzy celkového sdílení tepla si detailně analyzujme všechny
možnosti sdílení tepla v termoizolační vrstvě kombinovaným sdílením tepla
vedením, konvekcí i sáláním.

Datum: 22.11.2014 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zapomněl jste ještě na přestupový odpor. Ten je v případě stěrky, tlusté 2mm, velmi podstatný.

Datum: 22.11.2014 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano máte pravdu. Právě tyto věci jsem chtěl probrat třeba s panem Homolou a on mi říká, že to mám probírat veřejně. Rád bych, ale posledních pár let mi připadá, že jsem jediný, který se to snaží vysvětlit a ostatní to vždy zkopírují a řeknou, že jim to taky tak funguje.
Zákazník velmi složitě bude zkoumat, která stěrka má nebo nemá tyto vlastnosti.

Datum: 22.11.2014 20:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A v čem je tedy rozdíl?

Datum: 22.11.2014 20:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

například:
1. druh kuliček
2. druh pojiva

stěrky jsou odolné do 70 st. některé 150 st. a někteří píšou, že udrží 200 st.....? Bylo velice složité dojít k hranici 190 st.
Pošlu video, kde aplikujeme stěrku na povrch horký 180 st ( materiál byl suchý skoro na štětci ) - doporučujeme aplikaci při nižších teplotách.

Datum: 22.11.2014 20:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uvedl byste prosím nějaké příklady, v čem je konkrétní rozdíl?

Datum: 22.11.2014 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
(Pro pana Muchu)

Abych nemusel někam chodit, tak mám pro vás nějaké sdělení. Všechny stěrky mají téměř stejné složení a tedy pojivo a plnivo. Vyrábějí se už co je známý latex a jiné pryskyřice. Dám sem pár obrázků. Plnivo se vyrábí ročně v milionech tun jde do všeho od výlisků platických hmot, barev až po kosmetické přípravky.
Bude tu obrázek jak aplikace na budovy a sila v tropických oblastech, tak fotky z mikroskopu. To, že jsou kuličky uvnitř vakuované nebo s ředěným vzduchem, tak na to zapomeňte. Armáda USA si nechala otestovat několik nátěrů a výsledky mám k dispozici.

EDIT
Ještě jsem zampoměl jeden odkaz a ten se dá prohlížet tak týden
https://www.google.cz/search?q=hollow+spheres+in+microscope+picture&client=firefox-a&hs=mix&rls=org.mozilla:cs:official&channel=np&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=U-ZwVLnYI-aBywP1n4DgCg&ved=0CCEQsAQ&biw=1131&bih=720

Datum: 20.11.2014 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo, měřil se TOK TEPLA skrz testovací stěnu, tlustou 8cm.
Tedy naprosto relevantní měření.
Ano, je logické, že při plechové stěně Vám vyjde stěrka tímto přepočtem podstatně (pro ni) lépe, ale 8cm tlustá betonová zeď je hmota, která se nedá Vašimi posměšky shodit a navíc se to NAMĚŘILO a ne nějakými pseudovýpočty rádoby odborníka přepočítavalo.

A to, že, vyšel o ⅓ menší tepelný tok svědčí o tom, že NANSULATE opravdu funguje.

A nátěr 3x 1mm? Viděl jste vůbec někdy NANSULATE?

PS: ještě jedna poznámka k tomu odporu - i přesto, že výsledek odpovídá 6,5mm polystyrenu, tak to zdaleka nemusí znamenat, že to má stejný izolační účinek, jako 6,5mm tlustý EPS, natlačený do mezery mezi 2 vodivé materiály (zeď a lepidlo), kde přestupový odpor může být podstatně menší, než přestupový odpor termoizolační stěrky, nanesené na vnitřní stěně, stýkající se na teplé straně pouze se vzduchem v místnosti a vystavené záření teplých předmětů.

Prostě, není všechno jenom o tepelných vlastnostech samotných materiálů. On je v tom trochu více.
Stejně jak píše pan Vintr, u reflexních folií je přestupový odpor výrazně jiný, než stanoví norma. Tak proč ne i u stěrky?

To, že něčemu nerozumíte, Vás neopravňuje to soudit.

Datum: 20.11.2014 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Až uvidím skutečný protokol, tak jej vezmu na vědomí. Ten papír co reklamuje stěrku, že to bylo měřeno a s jakými výsledky si může napsat co chce. Takových protokolů se dá vyrobit. Vy máte také protokol jednoho výrobku na R 2 a tvrdíte, že R 10.

Na skutečné protokoly s hlavičkou akreditované zkušebny se těším.
PS
Skutečný protokol nebude uvádět watty na desetitisíciny.

Datum: 20.11.2014 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A Vy si myslíte, pane Homolo, že není možné zkopírovat hlavičku nějaké akreditované zkušebny do wordovského dokumentu a dopsat tam třeba R=100?
S wordem přece zacházíte bravurně... :-)
Já Vám klidně v Acrobatu Profesional přepíšu i ten výsledek z TaZUSu, a pošlu Vám to klidně i doporučeně.
Přejete si R=20 nebo větší? :-)

A znovu prosím, neodbočujme od stěrky. O Lupothermu se můžeme hádat jinde, kde Vám vysvětlím (už po několikáté) proč to vyšlo, jak to vyšlo a proč je měření ve zkušebně podle normy navržené AVMI pro reflexní folie diskriminující a tedy i zbytečné.

Datum: 20.11.2014 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo, tak se pojďte do toho zapojit. Já ten kontejner v prosinci přivezu do Brna a bude stát ( místo zatím řešíme ) a můžeme to řešit na místě.

Datum: 20.11.2014 19:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No to jsem zvědav, co Vám napíše. Tipuji (jestli vůbec zareaguje) něco ve smyslu - já na to dlabu, mě stačí, co si přečtu na netu.
Ale dobrý pokus. Každopádně první pořádný argument, pane Mucho, který je slovem do pranice. Gratuluji. Lepšíte se. Jen tak dále.
Já přijdu na 100% i s měřáky a termokamerou.

Datum: 20.11.2014 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co takový kontejner dokáže natřený bílým v oblasti viditelné a blízké ič. oblasti (do 2,5 mikronu) nátěrem s plnivem na bázi borosillikátu vím a mám k tomu nezpochybnitelné atesty. Používá jej i slavná NASA ( a jiné organizace) na palivové tanky a jiné průmyslové konstrukce.

Datum: 20.11.2014 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale pan Mucha to chce testovat v zimě, tedy bavíme se o dlouhovlném infra, kde má stěrka emisivitu vyšší než 0,9. A navíc je nátěr umístěn uvnitř, tedy mimo dosah přímého záření ze Slunce.
Takže opět jste vedle :-)
Zkusíte ještě něco?

Datum: 20.11.2014 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane mne říkat něco o emissivitě a infra je zbytečné. Potýkám se s ní profesinálně celý život. Emissivta 0,9 je docela běžná.
http://www.infrared-thermography.com/material-1.htm

Mne jenom zaráží, že někdo si myslí, že stovky výzkuných center a laboratoří světa čeká, až nějaká malá firma z naší kotliny bez know-how a přístrojového vybavení "objeví svět".

Datum: 20.11.2014 20:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když je to tak zbytečné, tak proč to sem pletete?
Místo abyste se postavil k výzvě pana Muchy čelem.

A co se té Vaší zarážky týká, tak na to je snadná odpověď: ...malý jest jen ten, kdo sám má malý cíl.

zobrazuji 1 - 30 z 128   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama