Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

cerpadlo podlahovky - nastavenie rezimu

Autor: Josef Mehursky
Datum: 04.12.2014 11:27
uživatel: 109394


Dobry den,
zistil som, ze mi asi pri instalacii nespravne nastavili rezim cerpadiel podlahovky. Mam kondenzacny kotol, 2 okruhy, kazdy okruh ma svoj modul Buderus MM10, cerpadlo Grundfos Alpha2l a zmiesavaci 3cestny ventil Esbe. Nemam ziaden dalsi zdroj tepla na vykurovanie a ani ziaden klasicky radiator.

Okruh2 (1 posch): rezim CP2 (konstantny tlak, max) - na tomto poschodi je aj kotolna
Okruh3 (prizemie): rezim PP2 (proporcny tlak, max)

V navode sa pise, ze pre podlahovku by sa malo pouzivat CP1/CP2, cize konstantny tlak min/max. Mam niekolko otazok
1.) preco je na podlahovku vhodne nastavenie s konstantnym tlakom? Podla vykonovych kriviek je pri tom vyssia spotreba.
2.) Moze nastavenie PP1/2 pri podlahovke sposobovat nejaky problem?
3.) Videl som systemy bez zmiesavacieho ventilu. Kedy je ho treba a kedy nie?

Vopred dakujem

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
karek coufal12.03.2019 20:59
Vladimír Křen04.12.2014 20:28
Jozef Homola04.12.2014 18:59
Josef Mehursky04.12.2014 16:23
Jozef Homola04.12.2014 16:03
Josef Navrkal04.12.2014 15:07
Josef Mehursky04.12.2014 14:11
Vladimír Křen04.12.2014 12:27

Příspěvky
Autor: Josef Navrkal
Datum: 04.12.2014 15:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100022
reakce na ...
1. Provoz čerpadla na konstantní nebo proporcionální tlak se volí podle charakteru otopné soustavy. Jde o to, zda se má (může) při změně průtoku změnit i tlakový rozdíl na čerpadle.
Zjednodušeně platí: Jsou-li v primární části soustavy tlakové ztráty malé a v sekundární části (tělesa, podlahové smyčky) ztráty velké, pak je nutné použít konstantní tlak.
Jsou-li v primární části soustavy tlakové ztráty velké a v sekundární části ztráty malé, pak je vhodné použít proporcionální tlak a šetřit el. energii.
U podlahového vytápění jsou obvykle podstatné právě tlakové ztráty na podlahových smyčkách a jejích armaturách. Z toho vyplývá požadavek na regulaci dle konstantní křivky.

2. Otopná soustava s podlahovým vytápěním se má navrhovat na základě podrobných tepelných a hydraulických výpočtů. Z nich pak vyplyne požadavek na pracovní bod čerpadla (tlakový rozdíl - průtok). Porovnáním požadovaného pracovního bodu a charakteristik čerpadla se zjistí, jakou křivku lze použít. Pokud křivka PP1/2 (proporcionální) pokryje požadavek soustavy pro reálné průtoky, lze ji použít.

3. Pokud jde o soustavu s kondenzačním kotlem a pouze podlahovým vytápěním je možná koncepce se směšovači na rozdělovačích nebo i bez těchto směšovačů. Problém je v průtocích vody. Podlahovka pracuje s nízkými teplotami a malým teplotním spádem, cca 5 K (°C). Z toho vyplývá pro daný tepelný výkon velký průtok vody. Kotle a to i kondenzační jsou většinou konstruovány jen na omezený průtok a teplotní spád 15 až 20 K. Pokud se zpracovává projekt, má projektant u menších soustav možnost průtoky podlahovým vytápěním a kotlem sladit a navrhnout jednoduchou soustavu pouze s jedním kotlovým čerpadlem a využitím ekvitermní kotlové regulace. Pokud soustavu provádí montážní firma dle svých „zkušeností“ pak je na TZB info o čem diskutovat.

Autor: karek coufal
Datum: 12.03.2019 20:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129974
reakce na ...
Chci se podělit se zkušeností s nastavováním čerpadla pro podlahové topení. Mám od roku 1989 v provozu podlahové topení na vodu. Myslím, že si nedovedete vůbec představit, jaká to byla za bolševika technicky a materiálově těžká práce. Nic nebylo, muselo se improvizovat. Nakonec se vše podařilo a topení funguje bez závad a ke spokojenosti 30 let. Letos jsem se rozhodl vyměnit staré čerpadlo Minor. Po 30 letech. Kotel s duomixem je ve sklepě. Podlahovka, 20 okruhů v přízemí a 8 v podkroví. Dopravní výška cca 5m. "Odborník" mi doporučil DAB EVOSTA 40-70/180. Nastavil konstantní křivku 2. Jede fakt potichoučku a spotřeba el. taky asi klesne, ale netlačilo. Myslel jsem, že je někde vzduch... Jelo stále na půl plynu, teplota zpátečky byla stále hodně nízká. Velký rozdíl z doby s Minorem. Přestal jsem věřit na "odborníky", viz příspěvky zde i v jiných diskuzích... Nastavil jsem proporcionální hodnotu PP3 a hle, podlaha hřeje po celé ploše, zpátečka se srovnala s minimálním rozdílem u teplé. Když tady čtu jak oborníci radí chudákům laikům, tak mě napadá toto. Jsou dva odborníci, kterým si dáte spravit rádio. Jeden řekne, že ten typ rádia nezná a bez plánku se do toho nepustí a ještě se omluví... Druhý ten typ rádia taky nezná, ale hned se pustí do opravy, vše začne vysvětlovat a vás poučovat a pak vám to rádio vrátí rozebrané v igelitovém pytlíku se slovy, že podle tabulek a křivek on to byl stejně nějaký šmejd... Tak přátelé laikové, zkoušejte, přemyšlejte a budte flexibilní a raději na "odborníky" nedejte.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 04.12.2014 12:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Podlahovka pracuje s konstantním tlakovým spádem aby byl zajištěn konstantní průtok. To vždy odpovídá Q/h křivce čerpadla. Protože máte kondenzační kotel který pracuje na parametrech které odpovídají podlahovému topení není důvod instalovat další regulaci. Odpověď pro ot. č 1 a 3. Co by jste chtěl dosáhnout při nastavení dle ot. č.2?

Autor: Josef Mehursky
Datum: 04.12.2014 14:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109394
reakce na ...
Tie rezimy cerpadla maju svoje vykonnostne krivky, nie som odbornik, len pisem ako rozumiem tomu, co je v navode ku cerpadlu. Pri nastaveni CP1/2 sa pri roznych hodnotach prietoku udrzuje rovnaky tlak. Pri PP1/2 zas tlak linearne rastie so zvysujucim sa prietokom. Takze hned pridam dalsiu otazku:
4.) co reguluje MM10? U mna urcite cez servo otvara a zatvara 3cestny zmiesavaci ventil. Ale meni aj prietok (ovladanim cerpadla), alebo sa udrzuje prietok konstantny?

Moja otazka 2.) smerovala k mozny nasledkom, ked mi okruh 3 bezal 1 rok v nespravnom nastaveni PP2. Menej efektivne vykurovanie? Zaroven nizsia spotreba elektriny. Nieco dalsie?

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.12.2014 16:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Můžete dát odkaz na to čerpadlo. Některá citovaná tvrzení si odporují. Se zvyšujícím průtokem musí kvadraticky růst hydraulický odpor a tudíž i tlak který to má protlačit. Tam rozhodně linearita není.

Autor: Josef Mehursky
Datum: 04.12.2014 16:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109394
reakce na ...
http://www.kto.cz/picture/pdf/grundfos_alpha2_navod.pdf
vykonove krivky zacinaju od strany 28, cervene su cp1/2, modre su pp1/2.

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.12.2014 18:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nemám ani potuchy o hydraulickém odporu vašich okruhů a dokonce ani o požadovaných průtocích a vůbec o TZ. Snahou regulace by mělo být aby šla do podlahy voda jenom takové teploty aby se pokryly tepelné ztráty domu při nějakém zvoleném (předpokládaném) průtoku. Elektronické moduly nevím jak spolupracují s modulací kotle. Zda tedy tam nejsou 2 regulace, které se můžou nějak přetahovat. Druhá snaha by měla být aby čerpadlo dokázalo zabezpečit oběh vody s co nejnižšším nárokem na příkon, tedy např, stupeň č.1. Malý teplotní rozdíl mezi vodou nátoku a zpátečkou nevadí ani kotli a ani podlahovému topení, pokud to vytopí. Větší "schodek" v teplotách může způsobit, že okruh už někde nebude topit. Ideální je když teplota mezi začátkem a koncem hada nepřekročí 5°C. Když to překročí, tak se musí zvýšit výkon čerpadla aby se dopravilo větší množství vody a ta už bude topit i na konci hada. Je to složité na vysvětlovaní, protoževe hře je mnoho faktorů a často jdoucích proti sobě.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 04.12.2014 20:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Máte představu že se vám za provozu bude měnit výkon oběhového čerpadla? Asi těžko. To by bylo pouze v případě že budete za provozu odpojovat jednotlivé topné hadice. Podlahovka se vyznačuje regulací kvalitativní nikoliv kvantitativní. To znamená že si nastavíte na oběhovce jeden provozní režim a už na čerpadlo zapomenete. Jediná podmínka jsou konstantní parametry z venku před regulačním ventilem kterým budete regulovat teplotu cirkulující topné vody. Mám podlahovku, mám uvedené čerpadlo a jakékoliv starosti skončily s instalací čerpadla. Čerpadlo vzhledem k velikosti topného systému pracuje na plný výkon a bere 18W. Pokud máte menší topný systém bude zde též proudění nižší ale to si nastavíte na rozdělovači. To je vše.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama