Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Střecha Satjam Rapid 500 - výrazný hluk při větru

Autor: Jakub Suchánek
Datum: 22.12.2014 10:28
uživatel: 118097

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

máme střechu Satjam Rapid 500 se sklonem 10 stupňů, krytina je položena viz fotky. zatímco i při velkém lijáku slyšíme jen jakoby takové tichý šum v dáli, což nám vůbec nevadí, tak při větru cca od 7 ms a nárazech tak 13 - 14 m/s, slyšíme hluk, jak kdyby nám někdo po střeše běhal. Máme i vytáhnuté malé podlaží, cca 6 x 6 m a okolo jakoby zbytek bungalovu a dělá to i na té malé střeše, kde to tedy dělá nejvíce, protože to je asi výše. Našel jsem tady jeden starší článek a tak jsem dle něj zatížil tu horní střechu kameny, které jsem podložil, aby se nepoškrábala. Výrazně se to zlepšilo, ale řekněme od katastrofy to přešlo k výraznému houkání, mám tam jen dvě řady těch kamenů, možná to je malé zatížení, netuším. Nemáte někdo zkušenosti ? Co je lepší sundat a pod tu krytinu přidat ještě nějakou protihlukovou izolaci a nebo zkusit i když se jedná o bezšroubový systém, tak tu střechu přitáhnout v nějakém rastru k těm latím? Samozřejmě ty kameny beru jako velkou provizorku.

Předem děkuji za zkušenosti.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
Datum: 08.12.2018 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129177
reakce na ...
Dobrý den,
mám na pultové střeše na nadkrokrvní izolací krytinu RUKKI clasik D a při silnějším větru mám v domě hluk jako by šla bouřka.
Nechápu roč na tento efekt neupozorňuje výrobce?

Autor: Ondřej Chrástecký
Datum: 12.12.2017 08:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126725
reakce na ...
Dobrý den,
mám stejný problém. Na svou přízemní novostavbu s neobyvatelným půdním prostorem jsem si nechal firmou namontovat krytinu Satjam Rapid Alumat. Střecha má sklon 20°, je na latích a už při mírném větru tříská takovým způsobem, že je dům neobyvatelný. S pokrývači se nejsem schopen domluvit na řešení, ohrazují se totiž že za to může výrobce a že kladečský postup byl jimi dodržen. Jediný jejich návrh je dát do prostřed každého pásu po 3 šroubech s podložkou, což ale není přípustné s kladečskym postupem výrobce. Uvádí že není přípustná žádná perforace krytiny... Řešil někdo takový problém a nejlépe hodnocené vyřešil?

Datum: 12.12.2017 09:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Chrástecký, bojoval jsem s obdobným problémem, u mě bylo výhodou, že mi to dělali kluci, které znám, také vše dle kladečského plánu, což bylo potvrzeno i Satjamem. Nakonec nám Satjam povolil to prošroubování, ovšem pomohlo to tak napůl. nakonec po dvou letech, jsem tu krytinu nechal sundat, dodělat podbití a dát pod krytinu separační rohož. Výrobce to sice nevyžaduje, ale pomohlo to, s pálenou taškou se to nedá srovnat, ale ten hluk v podstatě zmizel. Mimochodem kluci, co mi to dělali, tak těch střech udělali několik desítek a já sám vím o dalších třech nešťastnících, kteří to mají podobně jako já, je zvláštní že u mnohem větší střechy a ještě na horách, kde fakt vaje, ten problém není a např u mě byl.

Autor: Miroslav Suder
Datum: 07.11.2017 12:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126439
reakce na ...
Mam strechu letos na jare delanou od BLachotrapez, sklon 42°, jen foukne vitr tak to boucha jako blazen. Ptal jsem se u dodavatele a pry ze prosroubovat v plose. Oficialni zastoupeni zatim mlci.
Plech uz nikomu nedoporucuji.

Autor: Evzen Jachan
Datum: 17.03.2019 18:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129998
reakce na ...
Dobrý den. Montovali jsme Blachotrapez Retro loni v létě a máme úplně stejný problém. S firmou Blachotrapez zatím řešení na mrtvém bodě. Nenapsal by jste mi prosím, jak jste nakonec dopadl vy? Předem děkuji. Jachan

Autor: Miroslav Suder
Datum: 18.03.2019 07:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126439
reakce na ...
no dopadl jsem tak ze jsem si letos prisrouboval strechu k latim. Ke kazde lati a v prolisech. Nejdriv jsem to zkousel prostředkem ale při vetru bylo videt ze se plechy stále vlni a bouchani se nemenilo.
Firma se k memu problemu postavila celem. Technik z Havlickova Brodu mi sdelil ze pokud nemam 45 sroubu na m2 tak jsem strechu polozil spatne a je to cele muj problém a není důvod se tim zabývat.

Autor: Roman Novák
Datum: 18.03.2019 19:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Z původně elegantně schovaného kotvení je s příplatkem více jak 100 kč/m2 (jen v materiálu) ve střeše děr víc než v ementálu. Zajímalo by mě jak je to po té se zárukou na krytinu?

Autor: Evzen Jachan
Datum: 18.03.2019 21:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129998
reakce na ...
Děkuji za odpověď. U nás byl zatím jenom obchodní zástupce a dle jeho vyjádření je montáž OK. Zatím reklamaci zamítli, z odůvodněním, že je v záručních podmínkách upozornění na zvýšenou hlučnost při větru. My jsme ovšem postupovali dle jejich montážního postupu, kdy v katalogovovém listě píšou, že krytina je tak pevná, že ji lze montovat na latě a pro snížení hlučnosti jsme použili jedno z jejich popsaných doporučení, střešní membránu. Vrtat do plechu se mi zatím nechce.... Po zamítnutí reklamace jsem podal podnět přes ČOI k mimosoudnímu vyrovnání a uvidím zda to bude stačit na to, abychom s firmou Blachotrapez pohnuli. Zatím je jejich poprodejní podpora na žalostné úrovni. Bylo by dobré, kdyby se nás našlo více.... třeba bychom mohli tento problém řešit a koordinovat společně

Autor: Josef Fencl
Datum: 26.10.2017 10:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116263
reakce na ...
Dobrý den. Mám také Rapid 510 sklon 20° instalovaný tím méně vhodným způsobem na laťování. Jako vazníky mám ale Steico joyst 400mm výška. Než byla střecha zateplená, hluk při silnějším větru - poryvech byl znatelný. Následně byl mezikrokevní prostor vyplněn foukanou izolací Climatizer plus - 40cm tlustou, hluk již byl nepatrný, ale stále slyšitelný. ( zaklopeno OSB 15mm). Teprve po instalaci SDK s 10cm minerální vaty Knauf Multimax byl hluk eliminován zcela. Takže pod plechem mám 10cm odvětrání a 0,5m tlustou izolaci. Ale přesně takto to bylo v projektu, nejednalo se o nějaké dodatečné opatření. Jinak se samotnou krytinou jsem spokojen, vypadá moc hezky, jen teď řeším, jak na ni uchytit hromosvod - vedení vodiče po obvodu střechy.

Autor: Denisa Markovičová
Datum: 22.02.2017 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102151
reakce na ...
Do redakční pošty odpověděl Ing. Petr Tureček, produktový manažer SATJAM:

Dobrý den, rád bych touto cestou vstoupil do diskuze týkající se hlučnosti střešní krytiny SATJAM Rapid a zpřesnil, nebo okomentoval některá tvrzení uvedená níže z pohledu výrobce této střešní krytiny.

Tato střešní krytina je v nabídce od roku 2009 a do současnosti je instalována na několika tisících střechách. Problémy s hlučností evidujeme u mizivého procenta těchto střech. Nicméně chápeme, že pokud se takový problém vyskytne, je velmi nepříjemný. Naše kroky při dalším zlepšování parametrů této krytiny jsou směřovány i k opatřením která hlučnost eliminují.

Problematika vzniku nežádoucího hluku je velmi srozumitelně popsán v článku viz. odkaz https://www.tzb-info.cz/4597-pozor-na-hluk , který už je v této diskuzi uveden. Dovolím si jej tímto připomenout. V článku je sice popisována krytina drážkovaná (falcovaná), ale příčina vzniku hluku je u krytiny Rapid naprosto stejná. Jde o působení sání větru zejména při nízkém sklonu střechy. Na šíření hluku v objektu se dále významně podepisuje z akustického pohledu méně vhodná instalace krytiny na laťování.

V montážním návodu výrobce jsou několikrát zmiňovány pravidla, která hlučnost krytiny omezují. Jde zejména o pokládku krytiny na bednění s použitím separační rohože, nebo krytiny v provedení Souncontrol. Dalším významným faktorem je typ použité tepelné izolace. Izolace s nízkými parametry akustického útlumu, zvláště pak v kombinaci s maximálně odlehčeným (a tím i zlevněným) konstrukčním systémem (například objekty bez klasické stropní konstrukce, pouze se zavěšeným podhledem na střešních vaznících) šíření nepříjemného hluku významně napomáhají. Spousta takovýchto staveb bohužel vznikla díky nevhodnému projekčnímu řešení a realizace podle dokumentace určené pro vydání stavebního povolení. V tomto stupni dokumentace samozřejmě nejsou řešeny detaily konstrukcí. Kdo by však dnes utrácel za realizační dokumentaci.

Dalším významným faktorem je, že hlavním kritériem výběru dodavatele je cena a samozřejmě laťování je levnější než bednění.
U všech obdobných problémových střech se sešlo minimálně několik těchto faktorů. Není tedy pravdou, že se tento jev projevuje u střech, u nichž byly dodrženy doporučení výrobce a projektanta.

Naše doporučení pro ty, kteří zvažují nákup střešní krytiny SATJAM Rapid:

1) Přečíst si doporučení výrobce
2) Skladbu střešního pláště nechat navrhnout projektanta a to včetně návrhu přesného typu tepelné izolace
3) Případné změny v rámci realizace nechat odsouhlasit projektantem případně technickým dozorem
4) U střech se sklonem 8°- 25° vždy volit pokládku krytiny na bednění s použitím separační rohože nebo krytiny v provedení Soundcontrol.

Za redakci TZB-info zdraví Denisa Markovičová

Autor: Radek Radek
Datum: 22.02.2017 17:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122080
reakce na ...
Mě hlava nebere jak něco takového může někdo dát na novostavbu.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 22.02.2017 21:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Mě zase hlava nebere, proč si investoři a řemeslníci nepřečtou aspoň jednou letecky technické listy a myslí si, že sežrali Šalamounovo ho***. Já tu krytinu mám na chatce a je to celé na záklopu. Uvedené problémy nejsou.
S pozdravem Laďa

Autor: Tomáš Kvasnica
Datum: 11.02.2017 19:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124645
reakce na ...
Dobrý večer,

uvažujeme o této střešní krytině, ale procházím forum a mám celkém obavy. My budeme mít bunagalov 150m2 s sklonem střechy 22,5 stupňů. Myslíte, že mám zvolit jiný typ krytiny nebo sklon 22,5 bude OK?

Datum: 12.02.2017 13:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

napíši to asi takto, ten plech je nevyzpytatelný, občas se jim stávají obdobné problémy jako mě. Já už bych do plechové střechy nešel. A co se týče Satjamu, u mě řekli, že pracovní postup je v pořádku, ale prostě to bylo stále hlučné, když jsem na ně zatlačil, tak mi sdělili, že na hluk na střechu neexistuje norma a tím to vlastně pro ně skončilo. Takže asi tak. Pokud už půjdete do plechu, za mě Satjam ne, i když i dle střechaře,c o mi to dělal, má obdobný problém jako u mě, cca jednou až dvakrát do roka.

Autor: Daniel Hojda
Datum: 26.05.2016 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122700
reakce na ...
Dobrý den,
mohl bych se,prosím, zeptat, jaká povrchová úprava a barva střechy je na obrázku?

Děkuji

S pozdravem Dan

Datum: 26.05.2016 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V nabídce máme :

Satjam Rapid 500 Satmat 35.

Suchánek

Autor: Daniel Hojda
Datum: 26.05.2016 13:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122700
reakce na ...
Děkuji mockrát za bleskurychlou reakci. A barevné provedení Vám v nabídce neuvedli? Bude to dle mého názoru barva RR023 (grafitoví šeď) nebo RR033 (černá). Moc děkuji, tento typ střechy si také budeme nechávat pokládat, tak pevně doufám, že bez Vámi zmíněných komplikací.

Datum: 26.05.2016 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
abych pravdu řekl, přesnou barvu nevím, vybírali jsem to ze vzorníku.

Autor: Jiří Klemsa
Datum: 08.02.2016 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121884
reakce na ...
Dobrý den,
máme také plechovou krytinu Satjam Rapid a ten hluk při větru řešíme také. Chtěl bych se zeptat, zda se dá střecha prošroubovat do latí ještě uprostřed těch plechů, aby se nemochly tak rozechvět. Firma, co mi to dělala to navrhuje jako jediné řešení.
Díky za rady, Klemsa Jiří

Datum: 08.02.2016 10:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Klemso,

u mě to dopadlo tak jak píšete, s tím, že Satjam garantoval, že živostnost zůstane. Jinak vím, že prvně dali nějaké množství a hluk se jen zmírnil, takže přidávali ještě jednu řadu, musel bych se podívat, ale tuším, že vždy co metr jeden šroub.

Datum: 08.02.2016 13:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

ano, psali mi ze Satjamu, že to můžu udělat, ale že při zahřátí sluncem vzniknou vybouleniny, protože tím samozřejmě zamezím dilataci těch plechů. Vám to vybouleniny nedělá? A hluk je pryč? Nemáte prosím fotku jak to máte udělané?

Děkuji, Klemsa Jiří

Datum: 09.02.2016 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

hluk v podstatě zmizel, jen např. teď když je ten velký vítr, tak jde trochu slyšet takové hučení, ale ne ve spodním patře, já mám totiž v jednom místě vytažené druhé patro, ale ne přes celou plochu, takže v tom horním to jde torchu slyšet, ale klidně se dá u toho spát, jinak klepání úplně ustalo. Co se týče vyboulenin, v létě fakt byly horka a nic jsem nepozoroval, jinak přes léto v tom sem tam trochu lupne. Zatím to tak mám rok a neříkám, že skáču nadšením, ale vzhledem k tomu, jak se k tomu Satjam postavil, kdy i při dodržení všech postupů, to klepalo, tak tohle bylo jediné řešení, kdy v tom domě můžeme normálně žít. Jinak mohu se zeptat, jaký máte sklon střechy, mě to dělalo i na spodní střeše a i na té vrchní, která je menší, takže velikost na to nemá v mém případě vliv, ale pořád se skloňoval sklon, já mám 10 stupňů.

Datum: 09.02.2016 20:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím. Oni jsou si vědomi, že ta krytina je špatná. Jen to na Vás zkoušeli. Jinak by nenabízeli horkou novinku a tou je nová krytina, která má nalepenou zespod nějakou protihlukovou protiklepací vrstvu. Řekli mi, že tato krytina se opravdu takto projevuje a že ty "taškoplechy" s prolisama to nedělají. Soused má takovou tu starou falcovku na garáži a ta je snad z jedničky plechu a ten se nehne. Ta naše je tenká jak papír, tak je jasné, že se to musí vlnit. Bohužel. Jestli se to nezlepší, tak to sundám a dám tam jinou krytinu. Jinak skolon mám kolem desíti stupňů na návětrné straně a zezadu baráku je tak 30 stupňů a dělá to i tam, takže podle mě je to úplně fuk.

Datum: 10.02.2016 09:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak kdybych měl ještě na výběr znovu tak Satjam už asi nikdy, nám se to hodně zklidnilo, takže po pravdě teď to neřeším, i když dnešní byla hlučnější, ale v nárazech u nás byl vítr až 100 km/h, takže to trochu hučelo jakoby v dálce,a el spát se u toho dalo. Jinak já si myslím, že Satjam buď něco změnil v roce 14 s tím plechem a nebo sem tam jim úplně nevyjde nějaká várka, jelikož klučina, co mi tu střechu dělal, to dělává normálně i no horách okolo Frenštátu a jak jsme to začli řešit, tak měl zrovna tuším tři střechy podobné velikosti jednu i větší, tak z toho měl dost nervy, ale pokud mám dobré informace, tak tam to nedělá a to jsou ještě na větrnější hůrce než jsme my. Tak ať Vám to dobře dopadne, pokud byste potřeboval ještě nějaké info, klidně napište.

Autor: Giovanni Sammartino
Datum: 15.12.2015 15:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116801
reakce na ...
dobrý den, pokládám si krytinu satjam rapid na cca 7 stupňů pultovou střechu a pokládám na latě dle jejich návodu. převládající proudění vzduchu od západu kryje štít přesahující cca 15 cm pultovou střechu. Plechy mám v délce vazníků - 9m. ZAJÍMÁ MĚ PROSÍM, JAK JSTE VYŘEŠIL PROBLÉM HLUKU A VLNĚNÍ VE VĚTRU. DOST MĚ TO DĚSÍ.

DĚKUJI ZA INFO, email:

Autor: Marek Bednar
Datum: 15.12.2015 22:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Vlneni doprovazene hlukem resi plne podbiti a pro lepsi akustycky utlum se tam dava geotextilie.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 22.12.2014 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Pravděpodobně se ten plech chová jako mebrána a zesiluje zvukové projevy nárazů větru.
Běžně se plechy pokládají na bednění z prken a problémy s tím nejsou. Byl nějaký důvod to pokládat jenom na laťování?

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.12.2014 16:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Občas už se zde probíral hluk od střech.

https://www.tzb-info.cz/4597-pozor-na-hluk

https://forum.tzb-info.cz/125328-hlasite-praskani-strechy
https://forum.tzb-info.cz/122348-plechova-strecha
https://forum.tzb-info.cz/125465-hluk-plechove-falcovane-krytuny

Datum: 22.12.2014 17:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
díky, prostuduji si to.

Datum: 22.12.2014 17:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

je to děláno dle návodu přímo od Satjamu a nemělo to dělat problémy. Popravdě hledám řešení, po novém roce má přijet člověk ze Satjamu, ale chtěl jsem do té doby načerpat nějaké vědomosti a zkušenosti od ostatních, ať sním i umím trochu diskutovat a umí se ho případně doptat, než se zvolí nějaká varianta řešení.

Jakub

zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.