Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

eBUS a externí záznam údajů

Autor: Jan Denberek
Datum: 22.12.2014 12:57
uživatel: 118185

Dobré poledne,

máte někdo zkušenost se získáváním základních údajů přes eBUS kotle Protherm? (Ideálně Protherm Panther Condens 30 KKO). Zajímá mne pouze pasívní čtení, kotel neplánuji řídit.

Pro zprovoznění je třeba hw adaptér (eBUS sériový či USB port), sw pro luštění eBUS protokolu (openHAB e-bus binding, eBusd, atd.) a konfigurace pro konkrétní kotel (tj. pochopení obsahu komunikace - příkazy, hodnoty, atd.) Tuším, že problémem by mohl být ten poslední krok.

Na německy a rusky psaných fórech se diskutují Vaillanty, což může, ale nemusí být totéž jako Protherm, takže mne zajímá, zda to někdo zprovoznil. Na reverse ingeneering se rozhodně necítím.

Díky za případné zkušenosti.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Denberek07.02.2019 18:37
Jaroslav Procházka06.02.2019 14:04
Jan Denberek27.04.2018 22:05
Jaroslav Procházka17.04.2018 10:24

Datum: 06.02.2019 14:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127667
reakce na ...
Dobrý den,

jsem před koupí eBus Koppler převodníku. Někde jsem se dočetl, že USB převodník není podporován z důvodu vyšších latencí.
Máte zkušenost?

Chtěl bych se pustit i do řízení kotle. Píšete, že využíváte pouze pro čtení. Jsou se zápisem nějaké známé problémy?
Koulám na definici Protherm paketů a moc tomu nerozumím. Jsou tam vydefinovány i příkazy? Moje ambice je řízení ON/OFF, případně nastavení teploty na termostatu.

Díky za odpověď

Datum: 07.02.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten mnou odkazovaný je USB převodník, problémy jsem nezaznamenal - běží neustále. Dříve na RPi (to mělo jen jeden USB řadič, na kterém byl kromě převodníku i externí hdd a síťová karta), nyní na serverovém železe od DELLu.

Jinak z "ebusd" jsem přemigroval na openHAB (má vlastní eBUS plugin a bohužel i jiný formát zápisu "příkazů").

Zatím jsem se stále neodhodlal k laborování s posíláním řídících příkazů. Čistě teoreticky zvažuji prostudovat existující dokumentaci německých Vaillantů a pak zkusit naslepo s Prothermem. (Některé příkazy jsou shodné, jiné podobné, jiné úplně odlišné.)

Avšak nenašel jsem žádné info, jak řízení kotle pojmout - zda ovlivňovat uživatelské nastavení řídící jednotky (tj. např. cílovou teplotu topení v místnosti, posíláním podvržených údajů o skutečné teplotě v místnosti namísto prostorového termostatu) či zda jednotku obejít/vyřadit a řídit přímo kotel (top/netop a s jakým výkonem).

Pokud byste chtěl řídit kotel čistě příkazy on/off, tak by mohlo stačit relé připojené na svorky externího "analogového" termostatu. (Tj. odpojit eBUS jednotku a připojit nějaké řízené relé na příslušnou svorkovnici, možná by na to stačilo arduino nebo tak něco. Dost možná se to snese i souběžně s eBUS jednotkou.)

Autor: Jaroslav Procházka
Datum: 17.04.2018 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127667
reakce na ...
Dobrý den,

řeším ten samý problém. Povedlo se Vám nějak pokročit?

Procházka

Datum: 27.04.2018 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ach ano, jistě.

Necítě se na bastlení vlastního HW, pořídil jsem:
https://www.esera.de/produkte/ebus/135/1-wire-hub-platine?number=12001

Data z kotle pouze čtu, nemám ambice jej řídit. Používám https://github.com/john30/ebusd/wiki

s konfigurací:
https://github.com/john30/ebusd-configuration/tree/master/ebusd-0.5.x/protherm

Data nechávám publikovat démonem ebusd na mqtt server, odkud je odchytává OpenHAB a cpe do MySQL db (kompletní historie) a současně i do influx db (pro grafy).

Na data mohu kouknout v OpenHABu vč. grafu vytvořeného grafanou.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.