Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Fleky na stěrce izolace

Autor: Lukáš Brůha
Datum: 03.01.2015 14:32
uživatel: 115779

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Zdravím,

na podzim jsem si nechal zateplit novostavbu RD EPS 100 F o tl. 30 cm na VPC Kalksendstein 17,5 cm. Zatím jsem nedělal finální fasádu, na zimu jsem to ale nechal hodit jen do stěrky. Po cca týdnu dnech při teplotách kolem nuly se ale začaly objevovat na některých místech fleky, dále pak na rozích parapetů a někde kolem oken (směrem zevnitř dál), viz foto. Zajímalo by mě, jestli je toto jen důsledek odvodu vody z lepidla (lepeno celoplošně) a jestli to ještě nějak potrvá, nebo se jedna o vadu, např. tepelné mosty. Okna mám předsazená - jsou 9 cm v izolaci, kolem všech oken jsou parotěsky.

Zvláštní je i mokrý flek uprostřed stěny, za kterou nejsou žádné rozvody, jen technická místnost, kde je vlhkost samozřejmě vyšší. Tento flek je zmizí, pokud jsou teploty pod nulou, ale objevuje se pravidelně po teplotách nad. Tepleji než 7 stupňů ještě od té doby nebylo.

Dokážete, prosím, poradit, co s tím? Tj. jestli to nějak sledovat, co může být důsledkem a příp. jak to řešit?

Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Roudný20.11.2020 10:58
Lukáš Brůha25.04.2015 12:17
Lukáš Brůha10.01.2015 11:52
Lukáš Brůha03.01.2015 15:25
Laďa Jaskva03.01.2015 15:11

Datum: 10.01.2015 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

mohu mít ještě dotaz k tomu, jak byste někdo z vás řešil detail mezi pojistnou hydroizolační fólií pod střechou a EPS? Jde mi to formu zatěsnění. Krov se bude později podbíjet, spíš mi jde o to, jestli se to zatěsňuje, např. pěnou, nebo ne. Abych něco nedělal zbytečně, příp. abych nenarušil vlastnosti fólie. Teď tudy dost profukuje.

Děkuji.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 03.01.2015 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Podle mě je to kondenzace vodní páry kolem okna. Asi je ta parozábrana špatně nalepena. Odpar vody z lepidla vylučuji. Jak tu závadu odstranit bez porušení vnitřních parapetů a špalet nevím. Te kulatý flek vypadá na tepelný most po talířku hmoždinky.
S pozdravem Laďa

Datum: 03.01.2015 15:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci. Hmoždinky tu nejsou, lepilo se pouze celoplošně, o to větší je to záhada. Spíš jako kdyby se v tomto místě dostávalo teplo z místnosti i skrze omítku (ale nevím, jak to je možné) a kondenzovalo to v místě, kde jsou dvě desky u sebe a málo PU pěny. Takže asi jedině vyškrábnout a dofouknout pěnu. Ale je to jen na jednom místě z celého zateplení...

Každopádně to, že to takhle vlhne, není zřejmě běžné a tudíž to budu reklamovat.

Datum: 25.04.2015 12:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,

tak přes zimu postupně ty skvrny kolem parapetů zmizely, resp. při změně teplot se už neukazují. Ale ty fleky na fasádě jsou na několika místech stále, stejně jako fleky bezprostředně u rámů oken. První problém souvisí s tím, že desky nebyly lepeny 100% celoplošně, ale jen třeba z 95 % = lepidlo nebylo dotažené do krajů. Mělo se to lepit obráceně, tj. na zub na zdivo a na to připlácnout desku, ne na desku a tu připlácnout na zdivo. Fleky na fasádě se pak tvoří kvůli tomu, že v mezírkách mezi cihlami (VPC tl. 175 mm) stejně uniká teplo z domu a kondenzuje v místech, kde je evidentně mezi EPS deskami i málo pěny. Takže to pak kondenzuje.

Problém druhý, tj. fleky kolem rámů, jsou způsobeny tím, že izolace není úplně na rámu. Přestože mám všude parotěsky, možná to není problém parotěsek, ale opět těch mezírek a neceloplošného lepení, a kondenzuje to tam, kde to prostě kondenzovat může.

Řešení? Možná lokálně vyříznout díru do EPS přes stěrku, dopěnit, a přestěrkovat. A modlit se, aby se to nedělo. Ale je to průser, o tom žádná. Sundavat celou izolaci bych firmě fakt nepřál.

Autor: Petr Roudný
Datum: 20.11.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133509
reakce na ...
Dobrý den, kdybyste náhodou ještě po 5 letech na toto téma dostával upozornění, zajímalo by mě pár věcí.
Zmiňujete celoplošné lepení, ale desky se přece běžně lepí na rámeček, takže mezery jsou běžné, proto se mi nezda, že by to byl problém.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama