Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak odstranit nejlépe plíseň v 1. patře?

Autor: Petr Kubík
Datum: 22.01.2015 07:24
uživatel: 108167


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
známý řeší problém s plísní v prvním patře. Nyní je vysoká cca 1m od podlahy. Problém začal jak jinak než po výměně oken za plastová. Nejhorší to je na venkovní zdi k té co je přilepena na sousedův dům a pak se dělá i pod oknem kde se dělá pod topením i když topí na velké teploty a snaží se co nejvíc větrat. Ráno když vstane tak i z nábytku tečou občas pramínky vody. Vlhkoměr ukazuje občas i 100%. Zkoušel natřít ty zdi i nějakým termonátěrem, ale ani to nepomohlo. Myslíte že by pomohlo odizolovat strop polystyrenem té garáže?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček22.01.2015 14:48
Laďa Jaskva22.01.2015 11:40
Honza Kopřiva22.01.2015 11:18
Petr Kubík22.01.2015 11:00
Jiří Kubíček22.01.2015 10:08

Příspěvky
Autor: Laďa Jaskva
Datum: 22.01.2015 11:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já to vidím následovně. Bydlí tam pořád stejná rodina, která se pořád stejně chová. Nic kromě oken se nezměnilo. Z toho je naprosto jasné, že se jedná o nedostatečné větrání, stěny vlhnou od kondenzované vodní páry a proto tam raší plísně. Jednoduché, laciné řešení a rychlé řešení není. V první fázi je potřeba snížit vlhkost vzduchu. Když to kamarád neumí větráním, tak si musí pořídit sušičku vzduchu. Ta bude mít naprosto rychlý efekt na snížení vlhkosti. Další věc je asi chybějící digestoř v kuchyni. O nízké povrchové teplotě stěn se zatím nemá cenu bavit, jelikož to se dá odstranit pouze vnějším zateplením. Určitá možnost se nabízí ve větrání. Zde bych doporučil nějakou malou rekuperační jednotku ( třeba Regulus HR100 R.. http://www.regulus.cz/cz/centralni-rekuperacni-jednotky ).
Co se týká topení, tak je potřeba topit nepřetržitě a udržovat teplotu vzduchu aspoň 23°C, aby se ohříval i povrch stěn.
S pozdravem Laďa

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 22.01.2015 11:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Je potřeba vědět jakým způsobem větrá a jak dlouho. 100% vlhkost nevznikne jen tak, takže asi bude i další příčina.
Pro začátek ať vezme papír a měří teploty a vlhkost několikrát deně, před a po větrání, teploty u stropu a země.
Každá izolace pomůže. Takže bych určitě začal tou garáží kde to bude asi nejjednodušší udělat. Tím ale neříkám že to zkoncuje s vlhkostí. Bude toho potřeba udělat podstatně více.

Autor: Petr Kubík
Datum: 22.01.2015 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108167
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Děkuji za odpověď. Ještě mi známej poslal plánek domu, červená čára je plíseň, kde není garáž je jen kotelna. Na dalších fotkách je vidět že je plíseň i u stropu, moc jí tam není, prej to je chvilku po savování. Při vaření se otevírá okno, jen to prádlo suší doma přes zimu. O víkendu se tam pojedu podívat tak kdyžtak zjistím jiné podrobnosti. Zateplovat barák zatím nechce bohužel.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 22.01.2015 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Otevírání okna při vaření není podle mne dostačující, je potřeba řádně vlhkost odvětrávat pomocí digestoře. Sušení prádla v zatěsněném domě bez pořádného mechanického odvětrání je též problém, doporučuji kondenzační sušičku prádla. Koupání nebo sprchování provádět pouze v uzavřené koupelně a po použití koupelny je potřeba koupelnu řádně odvětrat, zase nejlépe mechanicky pomocí nějakého větráku. Vaření, koupelna a sušení prádla jsou pravděpodobně u známého největší příčiny té vlhkosti, když se k tomu přidá zatěsněný dům bez infiltrace a nezateplené stěny, tak je na problém zaděláno a nejvíce trpí severní obvodové zdivo.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 22.01.2015 10:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, zcela určitě se bude jednat o kondenzát na chladné stěně, který se vám tam tvoří po zatěsnění domu. Trochu mne ale zaráží ta až tolik vysoká vlhkost, nevíte, čím by to mohlo být způsobeno ? Větráte pořádně v koupelně po sprchování nebo koupání a v kuchyni při vaření ? Nesušíte doma prádlo ? Jednak by bylo dobré odstranit tu příčinu nadměrné vlhkosti a dále se obávám, že nejlepším řešením vašeho problému je kompletní zateplení stěn domu, kdy se pak zvýší povrchová teplota stěn a riziko kondenzace se podstatně sníží. Zatěsňování domu by mělo jít ruku v ruce s celkovým zateplením, jinak mohou nastávat problémy, které popisujete. Odizolování stropu garáže může pomoci jen do jisté míry, každopádně bych to udělal, též si tím snížíte TZ.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama