Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

vlhkost a plíseň v podbití

Autor: Tomáš Paloušek
Datum: 09.02.2015 22:39
uživatel: 118965


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím,

můžete mi poradit ohledně příčiny vlhkosti, která se vyskytuje v prostoru podbití u pultové střechy s mírným sklonem. Jedná se o novostavbu RD.

Střecha má nad půdorysem, který je ohraničen obvodovým zdivem skladbu:

KVH lepelený trám (leží na věnci, trám je z interiéru přiznaný)
záklop z palubek (z interiéru přiznaný)
parotěs (asfaltový pás)
první vrstva EPS tl. 160mm (v této vrstvě jsou také trámy, které vytvářejí přesah střechy mimo základovou desku RD, cca 60-80cm po obvodu)
druhá vrstva EPS tl. 80mm
geotextilie
PVC fólie

přesahy střechy mají skladbu (směrem zespodu):
pohledový záklop za palubek (ten co je vidět z exteriéru)
trám tl. 160mm
záklop z desek
slabá vrstva EPS kvůli výškovému dorovnání (cca 3cm)
OSB deska kvůli kotvení oplechování střechy (OSB je po obvodu střechy v šířce cca 25cm)
geotextilie
PVC fólie

Podezření je na špatně ukončený parotěs z asfaltového pásu, který se má údajně ohnout a přilepit ke zdivu. V mém případě je jen ohnut a překryt zateplením fasády z EPS tl. 180mm.
Další podezření je na rozdíl teploty v prostoru kapsy a exteriéru. Přikládám foto tzv. kapsy, která není odvětrávaná. Několik dní provádím měření teplot a největší rozdíl mi vychází na cca 5st. C.

Díky za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček09.02.2015 23:36
Daniel Bednář09.02.2015 22:59

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.02.2015 23:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle mne je problém v tom, že ten prostor uvnitř toho podbití není odvětrán. Difúzí se vám z interiéru dostává vlhkost do tohoto prostoru, který když je dobře utěsněný palubkami s vysokým difúzním odporem, tak vám zde pak kondenzuje vlhkost a vznikají plísně. U vás k tomuto jevu v podbití hlavně dochází díky tomu, že máte trámy uvnitř přiznané a tedy parotěsnící vrstva je až nad těmito trámy, takže i ve výšce podbití dochází k "normální" difúzi přes stěny a trámy. Navíc vám ty trámy tvoří tepelné mosty. Odvětrání toho prostoru v podbití by to mělo vyřešit.

Autor: Daniel Bednář
Datum: 09.02.2015 22:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109972
reakce na ...
Plíseň se tvoří tam, kde je vlhko a určitá teplota. Takže je třeba zjistit, kudy se vám tam ta vlhkost dostává a proč tam kondenzuje. Kdyby nekondenzovala, nebylo by tam vlhko. A kde není vlhko, není plíseň. Z toho vašeho popisu se žádný závěr určit nedá. Pozvěte si někoho, kdo tomu rozumí, a ať to celé projde a zkontroluje. Na 95% je tam je tepelný most. Nebo to vůbec nevětrá, ale vlhkost se tam někudy dostává.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.