Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

dodatečné zvýšení pevnosti zdiva ytong

Autor: Jaroslav Polaček
Datum: 16.02.2015 10:48
uživatel: 119016

Dobrý den, existuje technologie dodatečného zpevnění porobetonového zdiva injektáží, nebo jinou formou vpravení nějaké látky ? Existuje celá řada injektážních prostředků proti vzlínající vlhkosti na různých bázích. Pro zpevnění zejména epoxidové, cementové atd. Existuje metoda pro prokazatelné ověření hloubky průsaku látky do zdiva, a metoda zjištění míry zvýšení pevnosti? Vím, že je k tomu snad jen jediný technologický předpis nebo směrnice. Existuje metoda "penetrování" zdiva tak, aby nebylo nutné provádět vrty ? Je to hodně specifická záležitost, na internetu se lze dozvědět jen strohé neonkrétní informace, proto děkuji za příspěvky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Jurča02.03.2016 23:38
Jaroslav Polaček02.03.2016 22:30
Pavel Jurča02.03.2016 21:33
Jaroslav Polaček02.03.2016 20:27
Pavel Jurča02.03.2016 19:54

Datum: 02.03.2016 23:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107361
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Děkuji za informaci.

Už jsem se našel. Jakmile jsem si přečetl Remers, byl jsem "doma".....
Bylo by to hezké, kdyby to tak bylo, ale bohužel je to jen chyméra.
Rmers mě kdysi pozval na seminář o dodatečných hydroizolacích, musím říct, že pan lektor byl velice fundovaný v oboru. Nicméně jsme nabídku podobných jako byl Remers s jejich injektážemi s úsměvem odmítli. A ušetřili jsme cca 10.000.000,- Kč a spoustu problémů našim klientům.
O co šlo si dovolím připojit na fotografiích. Nakonec jsme použili, dle starých zkušeností jíl...., a rozhodně jsme neprohloupili.
Myslím, že ve stavebnictví se žádné zázraky moc nedějí, i když nepopírám, že existuje pár vylepšení, které nás posunují vpřed. Ale to se mezi laickou veřejnost příliš nedostane. Lidi spíše chtějí slyšet, že zázraky se dějí a za své peníze toho můžou být svědky. Drahá zkušenost...... Zázrak ještě nikdy nikdo neviděl, alespoň ne nikdo, s kým jsem mohl hovořit....

S úctou a pozdravem

Pavel Jurča

Datum: 02.03.2016 22:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tehdy jsem při googlování nalezl výrobce AMTEKO a výrobce Remmers. Mají v sortimentu materiály, z kterých by takové schopnosti bylo teoreticky možno vyvodit. Dokážu si předtavit, že ta tekutina může mít hustotu jako voda a taky si dokážu představit, že ji vhodným způsobem do materiálu vpravit. Pokud voda prosákne vším, proč né uměle vyrobené materiály. Hypoteticky si můžu představit , že existují metody ověření průniku do materiálu na bázi termovize, nebo nějaké elektroosmózy, ale tady jen fantazíruji. A jek jsem říkal - finanční hledisko to vůbec neřeší, je čistě teoreticky

Autor: Pavel Jurča
Datum: 02.03.2016 21:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím a přeji hezký den.

Přestože nevěřím deklarovaným schopnostem Vámi uváděného materiálu (předpokládám, že pro aplikaci je třeba narušit celistvost tvárnic - vyvrtat otvory), zdá se mi tato metoda pro tento účel poněkud fantastická, a už jen proto, že po aplikaci nelze 100% ověřit zamýšlený výsledek.
Přesto bych Vás rád požádal o poskytnutí kontaktu na Vámi zmíněného dodavatele, rád bych si rozšířil obzory, anebo případně varoval své klienty.

S úctou a pozdravem

Pavel Jurča

Datum: 02.03.2016 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ten problém jsme již vyřešili mechanickým opatřením, ovšem v té době mě to napadlo jako jedna z možností. Jistě není obvyklá, ovšem na trhu existuje řada injektážních materiálů, u nichž výrobce deklaruje tzv. nízkou viskozitu a tudíž vysokou schopnost penetrace jakéhokoliv pórovitého materiálu. Já si dokážu představit, že tomu tak může být, jelikož pokud jsem vzal kus ytongové tvárnice, položil jí do kýble s hladinou vody cca 5cm tak ona navzlínala na celou výšku tvárnice cca 30cm, čili protigravitačně. Ti výrobci deklarují vysoké pevnosti v tlaku i v tahu těchto injektážních hmot, zejména na bázi pryskyřice, ty hodnoty dosahují i 100MPa. Čistě teoretickou úvahou si dokážu představit hmotu, která má stejnou schopnost penetrace jako voda, a také, že takovým proniknutím do struktury zdiva dojde k poměrnému zvýšení pevnosti. Jistě takové laboratorní zkoušky dosud nikdy neprobíhaly, jelikož v reálu by takové opatření vzhledem k cenově extrémním nákladům nikdo nepožadoval

Autor: Pavel Jurča
Datum: 02.03.2016 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím a přeji hezký den.

Metoda dodatečného zpevnění zdiva určitě existuje, ale bohužel ne v té podobě jak Vy si představujete.
Záleží z jakého důvodu inkriminované zdiho chcete zpevnit, jaké se případně na něm vyskytují poruchy atp.
Obecně lze říci, že pevnost zdiva je dána mechanickými vlastnostmi užitých cihel/tvárnic (např. pevnost v tlaku).
Ale pokud byste Váš problém trošku rozvedl, tak kompromisní řešení lze nalézt skoro vždy.
Injektáže se provádějí pouze v případech, kdy mechanická řešení nelze provést a týkají se zejména problémů se vzlínavou vlhkostí.

S pozdravem

Pavel Jurča

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.