Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přívod externího vzduchu ke krbu

Autor: radek just
Datum: 04.04.2015 08:06
uživatel: 116079

Dobrý den, řeším přívod externího vzduchu ke krbové vložce (10-14kw) , která bude obestavěná.
Z přívodu vedený podlahou mám obavy.To samé z přívodu vzduchu přímo z venku , tak jsem někde četl , že lze odebírat vzduch ke krbu i z půdy.Ta není izolovaná a navíc mám na půdě větrací krytinu.Má s tímto řešením někdo nějakou zkušenost?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ivan Vicen10.04.2018 10:10
Marek Laboš05.04.2015 18:45
radek just05.04.2015 17:53
Marek Laboš05.04.2015 15:02
Michal Mojžíš04.04.2015 17:23

Datum: 05.04.2015 15:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109606
reakce na ...
Dobrý den.
Jakého charakteru jsou Vaše obavy ohledně přívodu CPV podlahou nebo přímo z fasády?
Fungovat budou všechny Vámi uvedené varianty, je to spíše o konkrétních dispozicích.

Autor: radek just
Datum: 05.04.2015 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116079
reakce na ...
Mám obavy z jakýchkoliv prostupů přes obvodovou zeď , soused takové obavy neměl a po první zimě se mi přiznal že mu začala vlhnout zeď nad prostupem.Navíc nedokáži posoudit jak se bude chovat studený vzduch v přívodním potrubí a také v obestavbě v okamžiku kdy nebudu v krbu topit.

Autor: Marek Laboš
Datum: 05.04.2015 18:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109606
reakce na ...
To jsou 2 otázky:
- "jak se bude chovat studený vzduch v přívodním potrubí" .....to záleží, jak vyřešíte regulaci/utěsnění. Regulační klapka přívodu vzduchu ve vložce není těsná, bez další se krb bude vychlazovat do komína. JAk moc, záleží na tlakových rozdílech, v zimě více. Řešením je těsná klapka na CPV, manuální nebo automat ( můžu doporučit ). Technicky nejdokonalejší je dvojitá s přerušením tepelného mostu, je však také nejdražší.
- "vlhká zeď" ... toto je otázka izolace. Bude li přívod dostatečně zaizolován od fasády až ke klapce, vlhkost nebude - izolace nutno parotěsná ( kaučuk ), a je celkem jedno, zda budete brát vzduch z fasády nebo půdy. Z fasády je vzduch o něco studenější, izolace tedy potřeba silnější.
Provozujeme CPV z fasády + automat, celková délka cca 60cm, délka před klapkou ( otevřená venku ) cca 37cm.. Problémy nejsou...já obavy z vlhkosti měl a izoloval až možná moc.
Výhody: kratší ... menší tlakové ztráty, jednodušší ( a tím také levnější ).
Nevýhody: Chladnější vzduch ve srovnání se sklepem, s půdou až takový rozdíl nebude..... při teplotě v topeništi v řádu stovek stupňů mi rozdíl 15-25 st. nepřijde podstatný. U obestavby navíc můžete zařadit nějaký předhřev vzduchu v obestavbě.
Jednoduchý pečlivě udělaný CPV bude fungovat v pohodě.

Autor: Ivan Vicen
Datum: 10.04.2018 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123388
reakce na ...
Vážený pane Laboši, mohl bych Vás požádat o více detailů ohledně Vašeho řešení CPV? Budu také realizovat a musím vést CPV od vložky "po podlaze" cca 50cm, poté vstupuje do obvodové zdi (30cm porotherm + 16cm EPS), kudy prochází do exteriéru. Děkuji mockrát za tipy na:
- typ potrubí
- izolaci potrubí uvnitř obestavby
- izolaci potrubí ve stěně
- zpětnou klapku

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 04.04.2015 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Dobrý den,
přívod z (větranýho) suterénu je klasika, takže asi není důvod, aby to nešlo i způdy.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška