Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přívod externího vzduchu ke krbu

Autor: radek just
Datum: 04.04.2015 08:06
uživatel: 116079

Dobrý den, řeším přívod externího vzduchu ke krbové vložce (10-14kw) , která bude obestavěná.
Z přívodu vedený podlahou mám obavy.To samé z přívodu vzduchu přímo z venku , tak jsem někde četl , že lze odebírat vzduch ke krbu i z půdy.Ta není izolovaná a navíc mám na půdě větrací krytinu.Má s tímto řešením někdo nějakou zkušenost?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Kohlschutter22.10.2018 20:49
Ivan Vicen10.04.2018 10:10
Marek Laboš05.04.2015 18:45
radek just05.04.2015 17:53
Marek Laboš05.04.2015 15:02
Michal Mojžíš04.04.2015 17:23

Datum: 22.10.2018 20:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128744
reakce na ...
Dobrý den, rád bych Vás požádal také o radu a nechtěl jsem zakládat nové téma na podobným problém. Předem děkuji za odpověď.
Řeším podobný problém s cpv. Máme nový komín shiedel. Kamna 6kw bez cpv. Komín výška cca 7m. A jelikoz je asi nebezpečné nemit cpv a spoléhat se na otevřená okna. Napadlo mě řešit cpv z půdy kde jsou větrací průchody střechou. Jiný způsob není možný, kamna jsou uprostřed domu kde je vše hotové. Jen nevím, pokud udělám do stropu vzt ventil průměr 125 propojen potrubím délkou cca 4m na půdu, jestli si tah komína dokáže nasat vzduch přes kamna i tímto ventilem, který bude od kamen cca 2m nebo jestli mu budu muset pomáhat nějakým ventilátorem.

Autor: Marek Laboš
Datum: 05.04.2015 15:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109606
reakce na ...
Dobrý den.
Jakého charakteru jsou Vaše obavy ohledně přívodu CPV podlahou nebo přímo z fasády?
Fungovat budou všechny Vámi uvedené varianty, je to spíše o konkrétních dispozicích.

Autor: radek just
Datum: 05.04.2015 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116079
reakce na ...
Mám obavy z jakýchkoliv prostupů přes obvodovou zeď , soused takové obavy neměl a po první zimě se mi přiznal že mu začala vlhnout zeď nad prostupem.Navíc nedokáži posoudit jak se bude chovat studený vzduch v přívodním potrubí a také v obestavbě v okamžiku kdy nebudu v krbu topit.

Autor: Marek Laboš
Datum: 05.04.2015 18:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109606
reakce na ...
To jsou 2 otázky:
- "jak se bude chovat studený vzduch v přívodním potrubí" .....to záleží, jak vyřešíte regulaci/utěsnění. Regulační klapka přívodu vzduchu ve vložce není těsná, bez další se krb bude vychlazovat do komína. JAk moc, záleží na tlakových rozdílech, v zimě více. Řešením je těsná klapka na CPV, manuální nebo automat ( můžu doporučit ). Technicky nejdokonalejší je dvojitá s přerušením tepelného mostu, je však také nejdražší.
- "vlhká zeď" ... toto je otázka izolace. Bude li přívod dostatečně zaizolován od fasády až ke klapce, vlhkost nebude - izolace nutno parotěsná ( kaučuk ), a je celkem jedno, zda budete brát vzduch z fasády nebo půdy. Z fasády je vzduch o něco studenější, izolace tedy potřeba silnější.
Provozujeme CPV z fasády + automat, celková délka cca 60cm, délka před klapkou ( otevřená venku ) cca 37cm.. Problémy nejsou...já obavy z vlhkosti měl a izoloval až možná moc.
Výhody: kratší ... menší tlakové ztráty, jednodušší ( a tím také levnější ).
Nevýhody: Chladnější vzduch ve srovnání se sklepem, s půdou až takový rozdíl nebude..... při teplotě v topeništi v řádu stovek stupňů mi rozdíl 15-25 st. nepřijde podstatný. U obestavby navíc můžete zařadit nějaký předhřev vzduchu v obestavbě.
Jednoduchý pečlivě udělaný CPV bude fungovat v pohodě.

Autor: Ivan Vicen
Datum: 10.04.2018 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123388
reakce na ...
Vážený pane Laboši, mohl bych Vás požádat o více detailů ohledně Vašeho řešení CPV? Budu také realizovat a musím vést CPV od vložky "po podlaze" cca 50cm, poté vstupuje do obvodové zdi (30cm porotherm + 16cm EPS), kudy prochází do exteriéru. Děkuji mockrát za tipy na:
- typ potrubí
- izolaci potrubí uvnitř obestavby
- izolaci potrubí ve stěně
- zpětnou klapku

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 04.04.2015 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Dobrý den,
přívod z (větranýho) suterénu je klasika, takže asi není důvod, aby to nešlo i způdy.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.