Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

tepelné čerpadlo (vzduch - vzduch) ano či ne?

Autor: Martin Šulc
Datum: 26.05.2015 21:14
uživatel: 119898


v našem panelovém domě přišli někteří majitelé bytů s tím že bychom se odpojily od teplárny (drahé teplo) a místo toho si prodloužily úvěr a zřídily zde tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. máte někdo s tím zkušenosti. Vyplatí se to pro panelový dům (zateplený)? když vezmetme v potaz i údržby a případné opravy, či životnost TP? Jak je to s komfortem bydlení. Jak s topením tak i s teplou vodou?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček29.05.2015 12:45
Stanislav Černý29.05.2015 12:22
Jiří Kubíček29.05.2015 11:18
Stanislav Černý29.05.2015 10:19
Jiří Kubíček26.05.2015 22:00

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.05.2015 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, nemáte náhodou na mysli TČ vzduch/voda ? Tepelným čerpadlem vzduch/vzduch si vodu neohřejete, jedná se o teplovzdušný systém. Jestli by se vám TČ vzduch/voda vyplatilo nebo nevyplatilo záleží na mnoha okolnostech a tedy nějakém dobře udělaném výpočtu návratnosti. Záleží na tepelné ztrátě objektu, na spotřebě TUV, na kompletní ceně instalace, zda to máte kam umístit, za jakou cenu máte ohřev TUV a topení nyní, zda a za jakých okolností by bylo možné přejít na jinou sazbu EE pro tepelné čerpadlo, jestli byste si museli brát úvěr, jaká je topná soustava a na jakou teplotu topné vody je dimenzovaná atd.

Autor: Stanislav Černý
Datum: 29.05.2015 10:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119918
reakce na ...
Dobrý den,
jsem jeden z těch, kdo původně navrhoval zajímat se o změnu vytápění v našem panelovém domě. Protože nám město sabotuje přivedení plynu k domu, tak jako další možnost jsem našel první vlaštovku vytápění panelových domů, která již něco fakticky realizovala. Osobně nejsem o tomto způsobu vytápění také přesvědčen, ale jsem přesvědčen, že dodávané teplo od teplárny je předražené a při současném trendu odpojování ani zlevňování neočekávám. Dnešní cena za GJ již překročila 800,-Kč.
Firmu od které máme konkrétní nabídku, jsem vyhledal já, podrobnější informace včet jealizací jsou tady suas-a.cz.
Součástí instalace by byl i fotovoltaika umístěná na střeše a čerpadla v nepoužívaných sklepních místnostech. Fotovoltaika by pomáhala při ohřevu vody. Pravdou je, že nevímě jestli současná topná soustava bude vyhovovat, jedná se většinou o původní litinové radiátory. Jedná se samozřejmě o systém vzduch/voda. Dům máme zateplený, včetně plastových oken a meziokeních vložek. Financování tohoto projektu by zadlužilo naše společenství na dalších 20let s tím, že podle prvních propočtů by se nemusel navyšovat fond oprav a tím by se pro majitele bytů projevila pouze úspora formou přeplatků. Dodavatel řešení slibuje cenu kolem 200,-Kč/GJ (bez započítání pořizovacích nákladů a cenu údržby).

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.05.2015 11:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, napíši vám jen pár osobních názorů pro váš případ. Jednak si zjistěte, na jaký teplotní spád musíte nyní, když je dům zateplen, radiátory vytápět. Je to dost důležitý údaj pro to, zda se vám vůbec TČ vyplatí a s jakou účinností bude pracovat. Též je trochu v takovém domě problém v tom, když různé byty mají různé TZ a jestli jsou též jinak nadimenzované radiároty při různých TZ bytů, aby nebylo potřeba někde ještě nějaké doplnit. Pro účinnost TČ je nejlepší, když celý topný systém jede na jednotný teplotní spád a samozřejmě co nejnižší. Nikdy jsem vytápění TČ v panelovém domě neřešil, ale docela by mne zajímalo, jak by zhotovitel řešil u takového domu situaci, kdyby byty měly různé TZ, ale radiátory byly nadimenzované stejně, protože pak by každý byt potřeboval jinou teplotu topné vody a muselo by se jedině počítat při dimenzování TČ s tím nejhorším teplotním spádem (tedy pro byt s největšími TZ), a tím by TČ ztrácelo účinnost. Nebo by se musela celá topná soustava nadimenzovat a sladit pro jednotný teplotní spád.

Další věcí je, jak budete řešit ohřev TUV ? Z nějaké velké nádrže pro všechny byty ? Zde by bylo potřeba, aby vše bylo provedeno tak, aby byly co nejmenší ztráty na rozvodech do bytů. Nebo by měl každý byt svou nádrž např. s průtokovým ohřevem ? Pořádně se na to zeptejte, nemám s TČ v panelácích zkušenost.

V případě panelového domu, kde jsou všude radiátory dost silně pochybuji, že se dostanete na cenu 200,-Kč/GJ, spíše bych počítal s cenou 250-300,-Kč/GJ. Co se týká te fotovoltaiky pro ohřev TUV, tak osobně bych na vašem místě do ní vůbec nešel. Jednak to budete mít celé na dluh a dále jaká si myslíte, že bude návratnost těch panelů ? Jakékoli panely na střeše mají největší účinnost v době, kdy má též největší účinnost i TČ, které už samo o sobě je úsporné. Z mého pohledu je to nenávratná záležitost a ještě k tomu na dluh.

Autor: Stanislav Černý
Datum: 29.05.2015 12:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119918
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za Vaší reakci a vysvětlení. Máte pravdu, že topná soustava bude při teploťě vody kolem 40 stupňů asi oříšek. Také jste mi potvrdil, že ta cena není zase tak nereálná, když by ještě pomohla v létě fotovoltaika, tak by cena mohla jít ještě krapet dolů. Pravdu máte v tom, že je tam sporná ta návratnost, ale vše se dá spočítat.
Co se týká spotřeby vody, tak máme dost přesné informace za posledních 5let a je možné lehce odvodit jak dimenzovat zásobníky na TUV, tak aby se stačily průběžně ohřívat a to i s ohledem potřeby menšího míchání se studenou vodou. Dále by byly vybaveny el.patronami, pro případ, že by venkovní teplota klesla pod -20 stupňů a čerpadla ztratila účinnost. Sousední panelový dům, má TČ na střeše instalované již cca 5 let a až na vyjímky s tím obyvatelé nemají problémy. Bližší informace o úsporách nemám, ale vím, že úvěr už splatili.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.05.2015 12:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Každý dům je jiný, má jiné TZ, může mít jinak nadimenzovanou topnou soustavu atd., takže pro někoho se to může vyplatit více, pro jiného zase méně. Ano, fotovoltaika by v létě TUV ohřívala levněji, než TČ, ale i TČ v létě vodu ohřívá za hubičku (s COP 5-7), a když si vezmete ten rozdíl, tak návratnost těch panelů bude šílená, někde v nedohlednu. Ve spojení jakýchkoli panelů s TČ mám celkem jasno. Určitě uslyšíte argumenty typu, že TČ bude odpočívat adt. Ohřev TUV ale dělá jen malou část celkového provozu TČ, takže vy sice prodloužíte životnost TČ třeba i 1-2 roky, více to určitě nebude, ale za cenu drahé fotovoltaiky. Rozhodnutí je samozřejmě ale na vás.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama