Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Náklady na vytápění - rozdíl v 300 a 600m.n.m

Autor: Ivo Krasek
Datum: 28.05.2015 13:03
uživatel: 114193

Dobrý den,

vlastním byt a také chatu, kde trávím letní sezónu. Plánuji obojí prodat a postavit menší dům. Miluji hory a nejraději bych tam žil. Pracuji z domu, takže nejsem vázán na město.
Rozmýšlím se jestli mít dům v nížinách (200-350mnm) nebo středních výškách kolem 600mnm. O vyšších polohách nad 650mnm neuvažuji.

Znám mapu teplých a studených oblastí ČR a také "odbornou" kalkulačku na výpočet nákladů na vytápění. (která je na mne složitá) Vím že jsou i chladné oblasti v nížinách - např. Liberec. Já uvažuji o stavbě na východodní Moravě - Beskydy, Vsetíské vrchy... a okolí.

Prosím někoho kdo s tím má nějaké zkušenosti - o jednoduchý hrubý odhad o kolik % by byla cena za vytápění, teoretického (stejného) domu - jednou umístěném v nadmořské výšce 300mnm. a v druhém případě ve výšce 600mnm. ?

Příklad - vytápění by bylo ročně dražší o zhruba 15% v té výšce 600mnm. (oproti výšce 300mnm).

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Zapletal12.02.2016 22:28
Jiří Kubíček28.05.2015 18:47
Laďa Jaskva28.05.2015 18:30
Jozef Homola28.05.2015 18:08
Jiří Kubíček28.05.2015 16:23
Jozef Homola28.05.2015 16:08
fany fany28.05.2015 15:46
Laďa Jaskva28.05.2015 15:11
Jiří Kubíček28.05.2015 14:29
Jozef Homola28.05.2015 13:21

Datum: 12.02.2016 22:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Pokud si postavíte RD s podlahovým topením vytápěný tepelným čerpadlem nebudou rozdíly ve vytápěný vysoké. Pokud máte rád hory, pak já bych si postavil v takové nadmořské výšce abych byl nad inverzní oblačností. Tedy cca 800 metrů nad mořem. Chladněji než v 650 metrech tam bude minimálně a využijete solárních zisků.

Autor: fany fany
Datum: 28.05.2015 15:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100332
reakce na ...
Abyste mohl něco porovnávat, tak musíte vědět, co budete stavět a jaké chcete TZ.
Mám NED v 650 mnm a za topení dám nula, nula nic. Pokud bych totéž stavěl v 300 mnm, tak by to bylo skoro stejné.
Rozdíl je ale ve slunečním osvitu. Nebo-li nemohu počítat, v zimním období, s velkými solárními zisky.
Kde bych asi trochu ušetřil, je krov, který by mohl být lehčí a tím levnější.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 28.05.2015 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Měl byste na to jít opačně. Otázka by měla být položena tak, jestli je možno postavit stejný dům ( myšleno jak tvarově, tak co se týká spotřeby tepla na topení ). Odpověď zní, ano lze. Druhá otázka je, byl by ten dům investičně dražší ? Odpověď zní, možná ano, možná ne, ale v celkových investičních nákladech to bude pod rozlišovací schopnost. Ono se v podstatě bude akorát jednat o silnější izolace ( Asi EPS ). Nevím, jak velký bude barák, ale odhadem spotřebujete o 20 m3 EPS více v ceně 20.000 Kč. Když to bude obrovský barák, tak řekněme o 50 m3 více, čili 50.000 Kč.
S pozdravem Laďa

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.05.2015 14:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, na to se bude přesněji těžko odpovídat, ono taky mimo nadmořské výšky záleží na tom, zda se bude jednat o větrnou oblast. Teoreticky můžete mít v obou případech stejnou venkovní výpočtovou teplotu, nebo taky rozdíl i 6 st. C (-12 až -18 st. C), většinou to bude kolem 3 st. C. Když vezmeme potřebu tepla dvou identických domů (tedy konstrukčně stejných, jen každý v jiném pásmu, a tedy s trošku rozdílnými TZ), pak např. u nějakého starého domu s TZ kolem 20 kW vám rozdíl klimatického pásma (tedy 3 st. C venkovní výpočtové teploty) udělá rozdíl v potřebě tepla kolem 8-9%. Ale když už budete mít dům zateplený a řekněme s TZ kolem 5 kW, pak ten rozdíl bude kolem 4-5%, takže taky záleží na tepelněizolačních vlastnostech domu. Co se týká už přímo nákladů za vytápění, tak něco pokryjí tepelné zisky, takže se ten rozdíl ještě o nějaké procento sníží. U domu s těmi TZ kolem 5 kW to pak tedy bude kolem 3-4% rozdílu mezi klimatickými pásmy. U peněžního rozdílu pak záleží na tom, čím budete topit, jaká bude cena za 1 kWh, a s jakou účinností nebo COP bude topná soustava pracovat. Takže např. s tepelným čerpadlem bude rozdíl v nákladech u domu s TZ kolem 5 kW cca 200-300,-Kč za rok, s elektřinou cca 600-900,-Kč za rok. Vzhledem k tomu, že budete stavět novostavbu a tedy dům o malých TZ a prakticky bez infiltrace, tak vás podle mne rozdíl klimatického pásma nemusí nějak moc trápit, co se týká nákladů za vytápění.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.05.2015 16:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Na první pohled se to nezdá ale ty rozdíly teplot jsou značné a taky délka topného období. Momentálně ještě u nás běží topná sezóna. Zde průměrné teploty dlouhodobé.

Datum: 28.05.2015 16:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, však to nerozporuji, jen jsem popsal tazateli přibližný rozdíl dvou klimatických pásem, které jsou od sebe pouze 3 st. C, což mezi 300 a 600 mnm většinou je. Samozřejmě záleží na upřesnění míst a taky na těch TZ domu (platí zde nepřímá úměra). A jak už poznamenal p. Jaskva, stačí přidat za hubičku trochu izolace a rozdíl je hned vyrovnán, a i bez vyrovnání TZ bude rozdíl v nákladech za vytápění jen v jednotkách procent.

Datum: 28.05.2015 18:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není to tak jednoduché ačkoliv na první pohled by se to mohlo zdát. Dnes větrání tvoří až jednu třetinu TZ a ty izolací nikdo nevylepší. Vzduch je prostě chladnější a dokonce i slunečního svitu o něco méně.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 28.05.2015 18:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Pořád zde používáte skoro katastrofické scénáře. Prostě otázku nelze položit jak by kdyby.... Musí se jednoznačně určit potřeba tepla na topení a podle toho všechno navrhnout. Je přece jasné, když stejný barák vezmu ze Znojma a postavím ho vedle Vašeho pozemku, tak protopím podstatně víc. Já jsem ale tu otázku bral jako že postaví barák v Beskydech a jednou bude v 300 m ( jestli to tam vůbec je ? Jak jsem se díval na mapu, tak není ) a druhý v 600 metrech. A ve stejné lokalitě ty rozdíly nebudou tak obrovské. A pak to určitě spraví lepší izolace za pár šupů.
Nicméně, barák někde kolem Vsetínské Bečvy, na trase Vsetín - Velké Karlovice, bych bral i za cenu vyšších nákladů na topení, nebo na izolaci. Kamarád má chlupu na Pluskovečku a to je opravdu paráda. Topení neřeší - spaluje dřevo. A toho je tam dost. A za dobrou cenu.
S pozdravem Laďa

Datum: 28.05.2015 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, TZ větráním jen tak nevylepšíte, ale taky dnešní domy jsou mnohem více utěsněné a téměř netrpí různými infiltracemi. Já jen vycházím z mnoha výpočetních nástrojů, jednak zde na TZB, a dále různých nástrojů pro výpočet energetické náročnosti budovy, jako je NKN a Teplo, a zde jsou různé klimatické podmínky podle mne velice dobře zahrnuty.

Datum: 28.05.2015 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tomto odkaz to najděte. Je to zhruba rozdíl počtu denostpňů.
Je tam sice pro Zlín ale pomocí "bulharských konstant" to opravíte nebo zkorigujete k horšímu. Bydlím 26 km od Vsetína a závidím těm v teplejších oblastech.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/103-vypocet-denostupnu

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.