Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Hlučný soused

Autor: Martin Přikryl
Datum: 03.08.2015 14:32
uživatel: 110604

Dobrý den,

máme řadovku, soused na dvoře hlučně mluví a pouští rádio. Je mezi námi zeď z režných cihel, vysoká odhadem něco přes 3m, šířka zdi asi jen na šířku cihly (mimo širší místa po pár metrech), v horším stavu, občas skrze ni prochází dírkami světlo. Doporučili byste mi, jak zeď izolovat (z naší strany), aby se minimalizoval prostup zvuku od souseda?

Děkuji,
Martin Přikryl

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Zíka04.08.2015 18:53
Martin Přikryl04.08.2015 15:47
Laďa Jaskva04.08.2015 14:25
Martin Přikryl04.08.2015 12:44
Laďa Jaskva04.08.2015 06:24
Martin Přikryl03.08.2015 21:21
Ondřej Říha03.08.2015 16:19
Martin Přikryl03.08.2015 15:44
Ondřej Říha03.08.2015 15:04

Datum: 04.08.2015 18:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Zkuste ten hluk změřit, třeba něčím takovým:
http://android.6noci.cz/mobil-hluk-aplikace-hlukomer
Můžete měřit přímo u dírek, nad zdí, u zdi a uprostřed Vašeho dvora. Ucho zdravého mladého člověka má neuvěřitelný rozsah citlivosti, utlumení hluku na polovinu nemusí být postřehnutelné (pokud mezitím je půl hodiny ticha).

Autor: Ondřej Říha
Datum: 03.08.2015 15:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Minimalizaci prostupu zvuku dosáhnete nejlépe zřízením kulometných hnízd.
Humánnějším způsobem je oprava zdi a vznik celistvé odrazné plochy (něco jako protihlukové zdi u silnic, železnic). Ale záleží na celkovém 3D prostoru, kudy se může zvuk šířit.

Datum: 03.08.2015 15:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předpokládám, že oprava zdi by pomohla, ale otázka je, zda nějak zásadně. Odrazivou plochu asi nemá smysl na naší straně dělat, to by muselo být na straně souseda, odkud se šíří zvuk, ne? Rostliny určitě zvuk pohlcují a počítáme s nimi, ale nenarostou hned. Asi by také pomohlo zdvojnásobit šířku zdi. Spíš jsem ale přemýšlel zeď z naší strany "zateplit" nějakým polystyrénem nebo vatou, přes které by se zvukové vlny ze současné zídky dál nešířily. Ale někde jsem se dočetl, že třeba polystyrén noc zvuk neizoluje.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 03.08.2015 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/priecky/zasady-navrhovania-protihlukovych-stien

Odrazivá plocha Vám vznikne vyspravením zdi. Nějaké další vaty, polystyrény Vám už nepomohou, zvuk se pravděpodobně bude šířit jinými cestami.

Datum: 03.08.2015 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odkaz. Vypadá to, že by opravdu mělo stačit zeď vyspravit z naší strany a asi i rozšířit, aby se zvýšila její neprůzvučnost. Ze sousedovy strany mi přijde výhodnější, když zůstanou režné cihly, protože alespoň trochu by mohly mít pohltivý účinek. V případě řadovky mi totiž přijde nevýhodné, aby stěna byla ze sousedovy strany odrazivá, protože by se potom zvuk odrážel od zdi druhého souseda a pak zase k nám. On se bohužel samozřejmě i tak odráží od zdi dalšího souseda. Vlastně ideální by bylo udělat u souseda na všech jeho stěnách pohltivou vrstvu, což ale není moc reálné. Každopádně díky za odpověď. Ještě zvážím to hnízdo.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 04.08.2015 06:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Pro Vás by bylo vhodné řešení odstranit díry, kudy se dostává hluk od souseda přez zeď a hlavně tu zeď vystavět do dvojnásobné výšky. Ony se ty zvukové vlny přez zeď převalí, jako by nic.
S pozdravem Laďa

Datum: 04.08.2015 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
když má ta zeď 3-4m, mám obavu, že už ji moc zvyšovat nemůžu, možná o nějaký půlmetr.
Ještě bych se chtěl zaptat, zda kromě zapravení děr a omítnutí, má smysl zeď rozšiřovat případně hned vedle ní postavit druhou. Zdá se mi, že rádio je hned za zdí a mám obavy, zda zvuk nemůže procházet také přímo skrz tu zeď širokou jednu cihlu.
Děkuji, Martin Přikryl

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 04.08.2015 14:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Zapravte ty díry a pořiďte si to kulometné hnízdo. Mě to připadá, že to soused musí dělat schválně, nebo máte velmi citlivý sluch. Ale ten problém je opravdu těžce řešitelný. Trochu by pomohla nějaká úprava povrchu zdi, ale ze strany souseda - nějaká vrstva pohlcující zvukové vlny, pokud možno v celém slyšitelném spektru. Je zajímavé, že se ještě neozval Igor. Ten ví " fšeckno ".
S pozdravem Laďa

Datum: 04.08.2015 15:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím, že soused to nedělá naschvál, nemá to rádio nějak přehnaně nahlas. Jen si prostě sedává na dvoře, poslouchá rádio a baví s dalšími členy rodiny a u toho občas trochu chlastá. Já ale nechci na zahradě poslouchat rádio ani cizí rozumy.
U té zdi je momentálně na naší straně postavená otevřená (otvor 2-3 metry) šopa ze dřeva, střecha eternit, to jsem pro zjednodušení nepsal, protože tu šopu chceme odstranit. Když jsem v té šopě u zdi s dírkama, mám pocit, že zvuk je téměř skoro tak slyšet, jako by tam ta zeď ani nebyla. Je však v menší míře slyšet i mimo šopu. Tak jestli za to můžou ty dírky nebo, jestli ta střecha šopy nějak napomáhá vedení zvuku k nám, netuším. Každopádně se určitě zaměříme na opravu té zdi a hlavně zapravení dírek.
Děkuji za odpovědi, Martin

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama