Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hluk, vibrace v příčče

Autor: Michal Novák
Datum: 18.11.2015 01:34
uživatel: 121125

Dobrý den,
mám byt v novostavbě a při větrném počasí je v příčce mezi místnostmi slyšet vítr a podivný hluk jakoby příčka vibrovala. Tento nepříjemný zvuk je pak roznášen po místnosti (nelze při něm spát). Nemáte někdo s tímto zkušenosti a jaká vada by toto mohla způsobovat ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Novotný12.05.2020 12:35
Ondřej Říha19.11.2015 08:38
Michal Novák18.11.2015 22:19
Ondřej Říha18.11.2015 21:45
Jozef Homola18.11.2015 16:40
Michal Novák18.11.2015 15:13
Ondřej Říha18.11.2015 14:56
Michal Novák18.11.2015 13:44
Ondřej Říha18.11.2015 13:22

Datum: 12.05.2020 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132465
reakce na ...
Dobrý den,

řeším momentálně prakticky totožnou situaci. Povedlo se Vám to nějak vyřešit? Vím, že se jedná už o téměř 5 let starou záležitost, ale třeba budu mít štěstí.

Děkuji.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 18.11.2015 13:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Z čeho je dům postaven, z čeho jsou příčky, atd.?

Datum: 18.11.2015 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Informace o bytu (část výkresu s naznačením problémové příčky + legenda) je v příloze. V příče také slyším jak si povídají sousedé (nevím jestli z dolního nebo horního bytu), když si někdo napouští vanu, ale toto tak nevadí jako nepříjemný zvuk (hučení, rezonance).

Datum: 18.11.2015 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jsou místnosti 17.4 a 17.5 ložnice, tak ta obyč. příčka tl. 115 mm je na hraně, co se týče vzduchové neprůzvučnosti. Každopádně povídat sousedy byste slyšet neměl a vůbec ne skrz příčku.
Není vidět nějaká svislá trhlina mezi obvodovou stěnou a příčkou?
Každopádně bez nějakého akustického měření a sond těžko určíte příčiny problému.

Datum: 18.11.2015 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano jsou to ložnice. Trhliny jsem zkoumal a nic jsem nenašel.

Jen nevím jak dohnad developera aby jednal a začal tuto věc intenzivně řešit. Jen provedl akustické měření, ale toto měření bylo provedeno kdy nebylo větrno. Hlavně si myslím že tento zvuk (dunění) nelze změřit jen tak normálním hlukoměrem tady jde o vibrace, rezonance které jsou opravdu nepříjemné.

A ohledně toho, že v příčce slyším zvuky z horního patra mi bylo za dodavatele řečeno, že je to normální.

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.11.2015 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Rezonance se dají změřit. Tedy amplituda výkmitu. O tom do jaké míry jsou to retzonance se dá amatérsky přesvědčit tím, že doprostřed to rozepřete na chvíli nějakým hranolkem o protější zeď. Pokud to přestane na chvíli. tak by se dalo navrhnout opatření.
O tom jak se dá rozkmitat tenká příčka mám taky zkušenost. Pustil se plynový hořák s hukotem při pokládání asfaltové lepenky a příčka se tak "naladila", že se málem sesypala.

Datum: 18.11.2015 21:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Slyšet sousedy mi v novostavbě rozhodně normální nepřijde (zvláště když stropy budou odhadem železobetonové).
Kde ten dům stojí (město, čtvrť), kolik má pater a v jakém patře je ta bytová jednotka?
Máte od těch měření u Vás nějaké protokoly?
Příčka vibrovat od větru může, ale zdá se mi to nepravděpodobné - očekával bych, že by se v tom případě měly objevit někde trhliny.

Datum: 18.11.2015 22:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Je to v Praze na Zličíně (Sídliště Metropole). Dům má pět pater a byt je ve druhém patře. Žádné viditelné trhliny jsem nenašel.

Nikdo mi žádný protokol nedal. To bylo spíše jen takové měření, aby mě odbyli. Nebylo to měření za podmínek při kterém zvuk (dunění) vzniká.

Od března až doteď se to neprojevovalo. Loni to bylo tak od 11.2014 - 3.2015

Včera 17.11. se to projevovalo skoro celý den (dunění a vibrace) slyšen jsem pořád dupání a hlasy sousedů (3.patro) tekoucí vodu a hlavně silný vítr a to vše v příčce (bylo docela větrno).

Ale dnes 18.11. během dne bylo dost větrno sousedé nebyli doma a byl klid. Až teď 21:30 zase dunění začíná.

Nevím jestli sousedé nademnou nedělali nějakou rekonstrukci, která toto mohla způsobit. Bylo mi řečeno, že předseda SVJ obvolal sousedy a nic nezjistil.

V příloze přikládám plán celého bytu. Křížkem jsem vyznačil ve kterých místnostech se zvuk projevuje a příčky ve kterých je něco slyšet.

Jen pro upřesnění nademnou je stejný byt, ale dole dva byty 2kk.

Datum: 19.11.2015 08:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono i obyčejné měření vzduchové neprůzvučnosti by možná dost napovědělo, ale asi evidentně není zájem vzniklou situaci moc řešit.
Z toho, jak daný problém popisujete, mi přijde, že by to mohlo souviset s užíváním bytů okolo Vás - zkuste se domluvit se sousedy, jak bývají doma, jestli bude nějaká souvislost s obýváním bytů okolo Vás a hlukovými projevy.
Ale na rovinu řečeno, bez nějakých posudků a nasazení právníků se zřejmě neobejdete.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama