Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ohřev vody v bazénu

Autor: karel dostál
Datum: 03.01.2016 15:20
uživatel: 115338

Dobrý den,chci si sám vyrobit solární panel na ohřev vody v bazénu.Hodně jsem toho shlédl na netu a nakonec jsem dospěl k názoru,že nejlepší bude stočená černá trubku do šneku,nebo principielně zhotovit "H" jako je u standardních solárů.Spodní a vrchní trubka bude mít 32 mm a mezi bude propojená několika 12 mm trubičkami.Časem bych to třeba přikryl makrolonem,plexisklem,sklem...Sháním pouze nějakou černou trubku,která vydrží UV záření a teplotu cca 70 stupňů.Napadle mě trubka ALPEX co so používá na podlahové topení,hadice gardena/tvrdá/ co se používá na závlahu,PPS trubka co se používá k přívody vody do baráku a dál?Nevím.Kolektor tam bude celoročně,jen se vypustí voda.Má s tímto systémem někdo zkušenosti,nebo ho popř.vlastní?Moc děkuji Dostál

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
simon Novotný20.02.2016 19:33
petr Kocina17.02.2016 18:16
Radek Vácha29.01.2016 13:50
Laďa Jaskva03.01.2016 23:09
karel dostál03.01.2016 20:00
Laďa Jaskva03.01.2016 16:13
karel dostál03.01.2016 16:00
Laďa Jaskva03.01.2016 15:48

Datum: 20.02.2016 19:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121998
reakce na ...
Ahoj Karle,i ja přidám svuj příspěvek.Máme bazén azuro 5,5x3,7 m od Mounfildu částečně v zemi.Nejprve jsem tam měl ty jejich panely,ale po čase začaly téct a už to nešlo nijak opravit.Vypomáhal jsem 3 roky u instalatérské firmy,kde jsem se něco přiučil.Na zahradní domek jsem dal černý plech,na něj jsem zhotovil H-kolektor s PPR trubek a ty jsem natřel na černo.Vrchní a spodní trubka je z PPR 32 mm a propojené jsou PPR 16 mm.Trubky jsou dlouhé 2 metry a celkem jich tam mám 80 metrů.Celková délka zahr.domku je 4 metry a trubky jsou od sebe 10 cm.Oběh vody není přes bazénové čerpadlo/velký průtok a vysoká spotřeba/,ale přes klasické čerpadlo co se používá u topných systémů.Postupně jsem na to dal makrolon a letos tam chci dát FV panel a čerpadlo chci napájet přes panel.Svítí sluníčko=ohřívám vodu a úplně zdarma.Nesvítí=nakoupu se.Voda na výstupu je od prvopočátku 50stupňů s makrolonem více.Na zimu samospádem vypustím a nic neřeším.Jsem maximálně spokojen.Přeju ti,aby jsi vybral dobře.Šimon.

Autor: Radek Vácha
Datum: 29.01.2016 13:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100084
reakce na ...
Mohu doporučit vytápění tepelným čerpadlem, to ohřeje vodu když je zapotřebí, což bývá v době kdy zrovna moc slunce nesvítí. Zároveň je potřeba zamezit vychládání hladinou.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 03.01.2016 15:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Vsadím boty, že to laciněji neuděláte. Odkaz :
http://www.mountfield.cz/ohrev-bazenu
S pozdravem Laďa

Datum: 03.01.2016 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já co vím,tak je to hodně poruchové a je velký problém s opravou.Hadice by měla vydržet "snad" déle.Na šneku není co pokazit a se svářečkou na plasty umím též pracovat.Chvíli jsem uvažoval u makroolon/4 mm/,zavařit do trubky,natřít na černo a je to též co je v Mountfieldu.

Datum: 03.01.2016 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Jak myslíte. Já Vám nic vnucovat nechci. Potom, někdy v budoucnosti napište jak Vám to funguje a kolik to stálo a kolih hodin práce a shánění jste do toho investoval. Díky. Já jsem si nakonec koupil TČ.
S pozdravem Laďa

Datum: 03.01.2016 20:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já si cením káždé rady a názoru.Rozhodně si nemyslím,že mi radíte špatně.TČ tam nechci dávat z důvodu,že ho musím neustále krmit.Solární panely jsou nehorázně předražené.Vím že bych to neměl psát,ale svoji práci a čas počítat nebudu.Mám to jako koníček a na vesnici je to jenom o stálé práci okolo RD.Buď budu ležet na kavalci a barák bude chátrat.Přesto moc děkuji za Váš názor.

Datum: 03.01.2016 23:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den. Já mám na ohřev bazénu již 23 roků takové pseudokolektory ( 2 ks celkem cca 4 m2 ), které mají své oběhové čerpadlo. Jednoduchá elektronika vyhodnotí teplotu vody v bazénu a teplotu kolektoru. Pokud je na kolektoru o 4 °C více, sepne čerpadlo a ohřívá se voda. Nicméně není to dostatečné a bazén se vyhřeje na požadovanou teplotu pouze, když je několik dnů slunečno. Proto jsem si pořídil TČ a to sepne, jenom když Slunce nestíhá. A tím pádem je koupací sezóna podstatně delší.
S pozdravem Laďa

Autor: petr Kocina
Datum: 17.02.2016 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121439
reakce na ...
doporucuji vam TC od mountfieldu.i v testech dopadlo nejlepe.
mesicne v letni sezone projedu v elektrine pro TC (bazen) okolo 100kWh (cca 250kc).
jedu takto 2 sezony a maximalni spokojenost.

problem s temi panely je ten,ze kdyz nebude svitit slunce a bude teplo - tak vam bazen bude chladnout.kdyz bude naopak sviti moc - bude voda prehrata.

loni jsem se koupal jeste 30.9.15 a voda mela 29st.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama