Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

nízké zapojení (59cm) kouřovodu do komínu

Autor: Petr Svačina
Datum: 04.01.2016 15:20
uživatel: 121471

Fotogalerie:

Zdravím Vás,

prosím o radu s výběrem vhodného komínu a technologického řešení při zapojení kamen Jotul LL 105 do komínu zadním výstupem.

problém: takto nízké zapojení je docela nestandartní neboť jsou kamna malá + mají zadní výstup (horní nechci).

dole je nutné mít kondenzátní jímku, kontrolní dvířka, možná napojení externího vzduchu z komínu a samozřejmě napojení kamen.
Jediná volba je Schiedel absolut vario, avšak jejich cena mě spolehlivě odradila.

pokud máte někdo stejnou zkušenost, či znáte problematiku, tak prosím o radu, či doporučení

Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Drong26.10.2018 08:08
Josef Barták05.01.2016 07:17
Petr Malík04.01.2016 20:49
Petr Malík04.01.2016 20:28
Petr Svačina04.01.2016 19:56
Petr Malík04.01.2016 19:06

Datum: 26.10.2018 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127569
reakce na ...
Fotogalerie:
Zdravím,

mám podobný dotaz. Mohl by mi někdo odpovědět, jestli je nutné mít speciální komínový systém při snaze napojit kamna přímo do cihlového komína? Kamna jsou velmi dobře známá, v principu jednoduchá. Na to, že mají od výroby přímo zadní vývod, tak informace o možnostech a nemožnostech přímého napojení jsem nikde moc nevyčetl.

Má situace v obrázku.

Autor: Josef Barták
Datum: 05.01.2016 07:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121474
reakce na ...
Dobrý den,

návrh spalinové cesty, vč. přívodu vzduchu je velice důležitý a není zde prostor pro nevyzkoušené konstrukce nebo kutilství.
Ty by mohly mít za následek nespolehlivost ( nefunkčnost ) soustavy
kamna + komín se všemi negativními důsledky.

Pokud máte zájem o spolehlivé řešení, tak mi napište na adresu
.

Josef Barták

Autor: Petr Malík
Datum: 04.01.2016 19:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Dobrý večer

Výběr komínů je široký od klasických přez stavebnice (izolované vatou nebo vzduch. mezerou, s keram vložkou bez vložky apod.) až po "nerezy" (většinou dvě kov. trubice v mezikruží je vata) volit je možné prakticky "cokoliv" ....

Co se týká zapojení Vašich kamen, dělá se to zkrátka tak, že vstup do komína (sopouch) uděláte o něco výše než jsou kamna (vleze se vám prostor na saze vybírací dvířka, případně změníte-li kamna za "vyšší" bez problému napojíte také) kamna pak zapojíte pomocí kouřovodu tak že za hrdlo kamen dozadu dáte 1x koleno 90 st. svislá roura 1x koleno 90 st. do komína. Lze napojit i jinak, kouřovody jsou variabilní "stavebnice" dají se upravit dle potřeby. Takto lze napojit do jakéhokoliv komínu jakákoliv kamna bez ohledu na vývod, mají-li horní vývod pak to bude svislá roura na hrdlo kamen nahoře 90 st koleno do komína...
Otvor (sopouch) do komína na připojení kamen uděláte kde bude vyhovovat (např. 0,5 m nad kamny nebo 1m nad kamny apod.) a s kamny spojíte svislým kouřovodem.

Anebo pokud trváte na přímém zapojení kamen do komína pomocí krátké vodorovné roury pak možná postavit kamna na "sokl" aby byla "výš" toto bych ale osobně nedělal časem si pořídíte třeba jiná kamna a už je nenapojíte, když ale uděláte vstup do komína výš pak kdykoliv napojíte skoro cokoliv jen úpravou délky kouřovodu.....

Teda jestli dobře chápu vaši otázku....

Autor: Petr Svačina
Datum: 04.01.2016 19:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121471
reakce na ...
Děkuji za reakci.

jde mi právě o to aby kouřovod byl minimálně vidět a metoda koleno/roura/koleno už prostě nevypadá tak dobře...

myslel jsem napojení na přímo

sokl jsme přemýšlel 10 cm, takže bych získal místo 59cm 69cm, což všem také není moc

Datum: 04.01.2016 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano chápu....

Ta viditelná roura k těm kamnům dle mne tak nějak patří, mám kamna a roury normálně viditelné a vůbec to nevadí, řek bych že je to i pěkné, jistě je to ale věc názoru.

Ještě tedy možnost udělat "kompromis" kamna na sokl a otvor do komína udělat jen malinko výš než horní plocha kamen, takže velmi krátká svislá roura by byla schovaná za kamny a viditelné by bylo jen horní koleno o málo výš než plotna kamen v černé barvě by to nemuselo vadit, jen "mírný výstupek" za kamny, čímž by jste ještě "nahnal" trochu tu neúčinnou výšku komína (saze, vybírací dvířka apod.)
Praktické to ale není a je třeba počítat s tím, že v případě změny kamen v budoucnu bude možná nutné sopouch do komína pracně předělat, proto se zděře do komína dělaly spíše výš nad kamny....

Datum: 04.01.2016 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Anebo,

Možná pokud to prostor dovolí by to šlo řešit "předstěnou, zástěnou" mezi komínem a kamny, kouřovod by byl skrytý za nehořlavou zástěnou (mezi komínem a zástěnou) a dole v místě kamen by bylo z pravoúhlého kolena vyvedeno vodorovně "před" zástěnek do kamen....Šlo by to vyzdít třeba z červených cihel "na kant" vznikla by úzká příčka jež by šla směrem do místnosti ještě obložit kachlicemi takže kamna by měla za sebou "ozdobný a omyvatelný obklad", z boku by se ale muselo do zástěny dostat kvůli čištění nebo případné výměně kouřovodu...anebo to udělat přímo z "lícových cihel na kant" bez obkladu jako "finálku"...

Pokud by jste chtěl v budoucnu kamna s jinou výškou odtahového hrdla pak by stačilo vyťukat v předstěně jiný otvor na kouřovod a vzadu za zástěnou (předstěnou) zkrátit nebo prodloužit svislou rouru kouřovodu a bylo by, nemuselo by se zasahovat do komína....

Zástěnek by šel udělat vedle zdiva také z jakékoliv nehořlavé a do interiéru vhodné desky....

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.