Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Podpora OZE v Německu zdraží

Autor článku: Ing. Jan Schindler, redakce
Plné znění článku: Podpora OZE v Německu zdraží
Anotace článku: Navzdory slibům politiků se poplatek na podporu obnovitelných zdrojů v Německu v příštím roce zvýší. Zvýší se o tři procenta na 6,354 Centů na KWh. V EU se nyní diskutuje, jak nastavit tržní prostředí na energetickém trhu i s obnovitelnými zdroji energie.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Chudáci NěmciRoman Juriga12.11.2015 13:21
V ČEZku je a bude hůřeTomáš tom30.10.2015 07:13
Re (3): podpora OZEJan Veselý29.10.2015 08:31
Re (2): podpora OZEJosef Zapletal28.10.2015 22:35
Re: podpora OZEJan Veselý28.10.2015 13:31
podpora OZEJosef Zapletal27.10.2015 23:48
Re: Integrace OZE do tržního prostředíJan Veselý25.10.2015 13:49
Integrace OZE do tržního prostředíPetr Slezák25.10.2015 06:24

Příspěvky
Předmět: Chudáci Němci
Autor: Roman Juriga
Datum: 12.11.2015 13:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121080
reakce na ...
Když si čteme, a nejenom o obnovitelných zdrojích na internetu, snadno bychom nabyli dojmu, že Němci již dávno přehodnotili (nejenom) svojí energetickou strategii a že otázky, jakými jsou třeba ochrana klimatu, obnovitelné zdroje energie anebo miliony KLIMATICKÝCH uprchlíků na cestě dnes již vlastně nikoho v Německu a v západní Evropě nezajímají. Taky bychom mohli nabýt dojmu, že účast občanů EU na GLOBÁLNÍ energetické revoluci je jakýsi přežitek. Opak je však pravdou. I když novináři u nás rádi a opakovaně (a zajisté nezištně) informují v těchto souvislostech o moudrosti čekých managerů ČEZu a o neobyčejné prozíravosti českých politiků.

Česko- hájící se třeba proti energeticko- klimatickému balíčku EU tzv. národními zájmy (rozuměj zájmy plukovníka KGB V. V. Putina a jeho ologarchů) je samozřejmě i nadále rozhodnuté posilovat svojí závislost na ruském jádru, ruském uranu, ruském zemním plynu a ruské ropě a také prolamovat limity těžby hnědého uhlí, jehož spalování má být dokonce podpořeno...

U "štěstí", které nás s takto vystavěnou energetickou koncepcí potkalo již nějakých pět let nadšeně sekunduje jakože "nezávislý" ERU a jakože "nezávislý" Český národní úřad pro jadernou bezpečnost...

Když náš člověk z lidu vidí jak hloupě a "neodborně" to ti Němci dělají, tak by snad i zaplakal anebo je i politoval. Vždyť opravdová demokracie (i ta energetická) a solidarita s lidmi (třeba s horníky z Mostecka) i s celou planetou a jejím klimatickým systémem kvete jenom u nás ...

Ale zpátky k nešťastné a jak moudře praví všichni ruští přisluhovačíi a akcionáři u nás "nešťastné" a "naskrze špatné" německé energetice, o které jsem chtěl vlastně napsat.

Nedávno jsem se v Německu za jednu neziskovku účastnil přípravné konference ke klimatickému summitu OSN v Paříži. Součástí byla i exkurze na výstavu věnovanou z velké části německé obnovitelné energetice. (Již z cesty do Dortmundu bylo patrné, že výstavba větráků i dalších zařízení na bázi oze u našich západních sousedů dalším rokem akceleruje. Na výstavě jsem se taky dozvěděl, že "hloupí" Němci jsou, věřte- nevěřte, i nadále(!) odhodláni odstavovat ty svoje zbylé jaderné elektrárny.

Dovolil jsem si vznésti k přítomným bankéřům (několik velkých společností a organizací ze západních zemí na konferenci podepsalo, že nebudou již nikdy(!) investovat do jaderné a fosilní energetiky) prostý dotaz, zda by bylo možné vstoupit do nějakých velkých větrných a dalších projektů občanských elektráren v Německu pro nás Čechy, Moravany a Slováky, když už je naše moudrá a tak prozíravá energetika odsouzena k dovozům uranových tyčí z Ruska a spalování Tykačova hnědého uhlí. V odpovědi mně pak bylo zděleno, že je to teoreticky možné jen v některých spolkových zemích, avšak také, že zájem občanů mít podíl na větrnících a a bioplynkách, které jim garantují 5 až 10% výnosnost investic trvale převyšuje možnosti obnovitelných zdrojů právě instalovaných. Tj. že promptně vydávaná povolení ke stavbě větrníků a bioplynek a dokonce ani časté a vysoké pokuty velkým energetickým společnostem (tak jako u nás neochotných k připojiování nových zdrojů) nestačí uspokojovat poptávku občanů, kteří chtějí do oze investovat. Dále jsem se dozvěděl, že možnost investovat do čisté energie je otevřená v Německu také pro mládež a pro méně majetné občany, jejichž vklad bývá pouze 1000 Euro. Občané v Německu se prostě na proměně tamější energetiky normálně podílejí a přináší jim to rozumný ekonomický výnos. Bylo mně kromě jiného vysvětleno, že vláda anebo strana, která by takto vystavěné propojení energetiky a ekonomiky s občany chtěla podkopat a zpřetrhat, by prostě již v Německu neměla šanci.


U nás jsou parametry nastaveny jinak. Moudří pánové Zeman se Sobotkou i s moudrou paní Vitáskovou to zajisté myslí s námi všemi opravdu dobře. Osobně jsem přesvědčen že plukovník Putin nám zajisté s tou energetikou vždy pomůže (a nejenom s ní), když bude nejhůř. Naší fosilně- atomovou gubernii si rozvracet nedáme(!)...

Předmět: V ČEZku je a bude hůře
Autor: Tomáš tom
Datum: 30.10.2015 07:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Němce nejen doženeme, ale i předběhneme a to s velkým náskokem, ale pouze v poplatcích, legálně instalovaná kapacita se prakticky nezmění. V cenovém návrhu takzvaného "nezávislého" ERÚ je měsíční paušál za jistič 3x32A = 2555 měsíčně:
https://oze.tzb-info.cz/13383-jak-se-bude-pocitat-platba-za-oze-pro-rok-2016

Předmět: podpora OZE
Autor: Josef Zapletal
Datum: 27.10.2015 23:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Nelze upřít , že podpora OZE přinesla jejich zefektivnění dříve než by se tak stalo bez podpor. Němci a Dánové fakticky sehráli funkci užitečných idiotů při vývoji větrné energetiky , kterou krvavě zaplatily a ve výsledku na tom vydělala Čína. Stejně tak sehráli spolu s námi tu samou roli v FV panelech opět na tom vydělá Čína. Podle mého názoru je současný systém neudržitelný. FV panely a větrné turbíny zlevnily jenže v zimě a v noci slunce nesvítí a vítr je nestabilní zdroj. Chybí prostě akumulace. Teď se bude přemýšlet jak zajistit odběry na straně spotřeby, ale prostě všechno má své limity. OZE nenahradí klasickou energetiku v průmyslových zemích severu a to ani v roce 2050 , protože sezonní akumulace el energie je při dnešní úrovni baterií
sci-fi. Dojde se k určité hranici propojení sítí , motivace zákazníků k odběrům v časech dle potřeby sítě HDO, kapacitní platby. Ale všechno to nebude nic platné , protože se dojde do stavu , kdy bude muset být nárazový výkon OZE omezován, protože prostě nebude pro ně smysluplný odběr ani sítě , které budou schopné tento nárazový výkon odvádět třeba tisíce km daleko. Tím dojde k poklesu využití a opětovnému růstu cen - je to nevyhnutelný proces. Moudrost němců je v energetice stejná jako v emigraci řekli jim ,že je to jediná cesta a oni dělají všechno proto aby touto cestou šli a oni slepě jdou poslouchají svého vůdce opět až do úplného konce.

Předmět: Re: podpora OZE
Autor: Jan Veselý
Datum: 28.10.2015 13:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Výrobci větrných turbín podle podílu na trhu: 1. GE Wind (USA), 2. Vestas (Dánsko), 3. Siemens (DE), 4. Enercon (DE), 5. Suzlon (Indie), 6. Gamesa (Španělsko).
Kdo vydělává na větru? Všichni, kdo jej provozují.
Akumulace zatím nikomu nechybí, ani Dánům, kteří více než 40% elektřiny dělají z větru. Ovšem, pokud bude k dispozici (je to jen otázka času) dost věcí to ulehčí. Sezónní akumulace není nutná. Už dávno se ví, že na problém špiček výroby v zimě jsou nejlepší kogenerační zdroje. A je mi upřímně jedno jestli se těch posledních 5-10% pokryje zemním plynem, uhlím, syntetickými palivy, biopalivy nebo sebranými bláboly Václava Klause. Jinými slovy, dlouhodobá akumulace na zimu je a bude - hromada uhlí, plná nádrž, natlakovaný podzemní zásobník nebo kopec štěpky. QED.

Předmět: Re (2): podpora OZE
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.10.2015 22:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Máte špatné informace , Dánsko je připojeno do sítě NORDEL. Právě Norské a Švédské vodní el. , udržují Dánskou síť výroba el. energie z větru je v rámci NORDELU oproti volné regulační energii z vody malá. A jestli si myslíte ,že posledních 5 nebo 10% pokryje plyn, pak mýlíte. V roce 2014 dosáhla výroba tzv. "renewables" zdrojů - tedy těch nových co se o nich tolik píše /vítr , slunce , geoterm. energie , odpady) asi 524 TWh - v EU. Ale celková spotřeba primárních paliv 1611 MTOE je 18735 TWh ( rok 2014) takže celkových podíl těchto nových zdrojů na evropské spotřebě je 2,85%. Jinými slovy to co si myslíte , že je významné je zcela nevýznamné vůči celkové spotřebě.
A jiné OZE než ty zařazené ro renewables jsou samozřejmě významnější, ale vodní el. nebo biomasa už nemá dost volného potenciálu na nějaký významný růst.
Pokud by měly být nové zdroje energeticky významné musely by jejich instalované výkony být vyšší řádově tj. alespoň 10x. a to prostě není možné , nebo ekonomicky možné už jen proto ,že podíl el. energie na celkové spotřebě je malý a většinu energie spotřebováváme v jiné formě - pohonné hmoty , teplo , plyn.

Jediná dostupná technologie akumulace je v současnosti vodík nebo syntetický zemní plyn popř. nafta. Nevím kolik by stála el. energie pokud by FV panely vyráběly tuto energii v létě a byla akumulována do plynu pro plynové el. na zimu, ale jsem si jist ,že rozpad našeho hospodářství by byl vcelku rychlý. Jak říkám pro průmyslové státy severu jako jsme my, kdy nemáme velké možnosti využití vodní energie jako mají třeba Švédové. Bude klasická energetika páteří celé ekonomicky i v roce 2050. Naše budoucnost jsou proto jaderné el., které nahradí uhlí , časem i část ropy díky elektromobilitě a část plynu díky tepelných čerpadlům.
Celkový mix bude asi 50% jádro. 20% různé typy OZE včetně tepelných čerpadel a 30% uhlí , ropa , plyn. Jinak ve světě si fosilní paliva zachovají významný podíl i po roce 2100.

Předmět: Re (3): podpora OZE
Autor: Jan Veselý
Datum: 29.10.2015 08:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Tak vidíte, jak mezinárodní spolupráce funguje. Dovolím si ještě připomenout, že export do ciziny za hubičku provozují Francouzi skoro každou noc už 40 let, protože nemají odbyt pro jadernou elektřinu. Tohle opatření je ovšem jen jedna ze tří možností, kterou Dánové mají a používají. V první řadě se jí snaží využít aspoň pro nahřátí vody do CZT (obrovská akumulační kapacita) a vždycky mohou bez následku výkon větrných elektráren tlumit podle potřeby.
Spotřeba primárních energetických zdrojů je zavádějící ukazatel. Proč? Protože 66% energie z uhlí, 80% energie z ropy a 66% energie z uranu se vyhodí zcela bez užitku.
http://sites.ieee.org/greentech2014/greentech_news/alternate-views/
Mnohem zajímavější údaj jsou "poskytnuté energetické služby".
Zajímalo by mě, z čeho pramení vaše víra v budoucnost jaderné energetiky, když ta technologie v EU a v USA vpodstatě dožívá a jakákoliv nová výstavba (Flammanville, Olkiluoto, Mochovce, Vogtle, J.C.Summer) je synonymem pro finanční a časový průser.

Předmět: Integrace OZE do tržního prostředí
Autor: Petr Slezák
Datum: 25.10.2015 06:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Jsem skutečně zvědav, jak se slavné evropské komisi "podaří" podporované OZE do tržního prostředí integrovat...

Předmět: Re: Integrace OZE do tržního prostředí
Autor: Jan Veselý
Datum: 25.10.2015 13:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Ono by to bylo jednoduché. Reformuje se ETS. Jestli bude cena CO2 okolo 25-30 EUR/t, tak bude cena elektřiny z nových větrných elektráren nižší než provozní náklady uhelných elektráren.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama