Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Filtr - reálný přínos rekuperace

Autor: Michal Macek
Datum: 28.01.2016 18:24
uživatel: 111273

Fotogalerie:

Zdravím, hodně se diskutuje přínos rekuperace v novostavbách. My používáme jednotku atrea duplex easy 300, která jede permanentně 24 hod na 10 % (30m3/h). Sání máme pro zimní období z jihu. V naší ulici nikdo netopí tuhými palivy (občas jen krb). Domy starousedlíků, kteří topí pouze tuhými palivy ve vzdálenosti cca 50 m. Na fasádě máme filtrační kazetu (předfiltr) - třída G3 na odseparování toho největšího hnusu (měním vždy před a po zimní sezoně) a uvnitř jednotky na vstupu jsou ještě Atrea filtry - Třída F4. Ty měním 1x za 40 dnů. V domě je díky rekuperaci neustále vyvětráno, ekonomický aspekt nesleduji. A na filtry se podívejte sami (nový/starý) ...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Roman Novák29.11.2018 20:57
Roman Novák21.01.2017 20:27
Jozef Homola21.01.2017 20:09
Roman Novák21.01.2017 20:07
Styx Styx21.01.2017 19:37
Eva Cidlinská21.01.2017 19:33
Eva Cidlinská21.01.2017 19:19
Roman Novák21.01.2017 18:36
Šalý Jaroslav21.01.2017 18:11
Eva Cidlinská21.01.2017 17:53
Vítězslav Kolek11.10.2016 07:40
Michal Macek02.02.2016 04:34
Styx Styx31.01.2016 21:06
Roman Novák31.01.2016 19:52
Vítězslav Kolek29.01.2016 16:16
Roman Novák28.01.2016 20:39
Michal Macek28.01.2016 19:52
Roman Novák28.01.2016 19:06

Datum: 21.01.2017 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106481
reakce na ...
Zdravím, máme také ventilační systém s rekuperací, jednotka Atrea, rozvody flex s hliníkovou fólií. Navíc máme za ventilační jednotkou uhlíkový filtr, který zatí spolehlivě odstraňuje veškeré pachy z okolí ( teď v topné sezóně je to nejvíc znatelné). Systém máme 7 let, jsme s ním spokojeni, ale jako ženskou mě straší případné nečistoty a bakterie v rozvodech a i ten uhlíkový filtr, u něhož nám bylo řečeno, že výměnu provést po 10 letech. Když jsme ventilaci dělali, tak jsem případné čištění řešila tady na fóru, ale evidentně to moc lidí netrápí, věří zkrátka tomu, že když proudí vzduch, tak bakterie nehrozí. Když tady vidím ty fotky filtrů, tak je jasné, že do potrubí se taky něco dostane, čištění rozvodů neřešíte? Tím, že máme flexi potrubí, není hladké ani z vnitřní strany, tak se tam asi snadněji něco usadí než na hladkém. Řešil jste to někdo? Třeba čistícími otvory na trase potrubí? Docela by mě zajímalo, jestli někdo čistí potrubí i v rodinných domech či bytech. Firma co nám ventilaci dělala, tak se taky tvářila že to není potřeba, tak jsem se už neprosazovala. Jinak teda k těm fotkám filtrů, my měním filtry v jednotce každé 3 měsíce, ale taková hrůza to není.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 21.01.2017 18:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Za celých 14let jsem neměl potřebu nic čistit. Nejšpinavější potrubí je odtahové, takže z něho šíření do baráku nehrozí.

Autor: Eva Cidlinská
Datum: 21.01.2017 19:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No vidíte a já zase potřebu to čistit mám celých 7 let co ventilaci máme :). Zkrátka bych chtěla vidět, jak vypadá naše potrubí po těch letech.

Autor: Roman Novák
Datum: 21.01.2017 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Takto vypadá stěr ze 40 cm potrubí před přídavným filtrem za 18 měsíců provozu větrání.
Bohužel jak jsem zjistil tak přes životní prostředí se to vyřešit nedá. Přestože, kontrola odhalila přestupky tak se s tím dle našich zákonů nedá nic dělat.
Na druhou stranu máme štěstí, že převládající větry severních směrů ten bordel nepřináší. Pokud je vítr z jihu tak se větrání omezuje.
Vyčistit to půjde i bez revizních vstupů. Stačí potrubím před filtrem několikrát protáhnout kartáč a při zvýšeném průtoku odsát vysavačem.

Autor: Eva Cidlinská
Datum: 21.01.2017 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkoušel jste dělat stěr i za filtrem? Když čistím ventilační mřížky, tak na odtahových prach samozřejmě je, na přívodu nic. Ale to asi neznamená, že v potrubí někde něco usazené není. Tak nějak se utěšuju tím, že když v potrubí není vlhko a proudí tam vzduch, tak tam bakterie a plísně snad nebudou.

Datum: 21.01.2017 20:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stěr na za filtrem, respektive na výstupu z rekuperační jednotky je OK. Foto dávat nebudu, nebylo by nic vidět.
Mám tam kousek flexi, které v případě znečištění nebude problém vyměnit.

Edit: Bakterie v tom stěru nepředpokládám i pro vysoký obsah síry v prachu :-)

Datum: 21.01.2017 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pro srovnání ještě stěr z odtahového potrubí z kuchyně na foto vlevo oproti stěru z přívodního potrubí z venku vpravo.
Prachu je víc, je jemnější a není mastný jak by se dalo předpokládat. Předpokládám, že většinu mastnoty pobere cirkulační digestoř.

Autor: Styx Styx
Datum: 21.01.2017 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115517
reakce na ...
Zásadní je přívod, tam řeším výměnu a čištění nejvíce. Na odvodu je hlavní problém mastnota, pokud nemáte nezávislý odvod od kuchyňské linky mimo VZT.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.01.2017 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Také jsem odělil odtah z kuchyně od koupelny aby se to nemuselo čistit tak často a zjednodušil jsem rozebírání. Čistil jsem tak co 5 nebo 6 let a mám k tomu i foto. Nejedná se o rekuperaci ale tzv. hybridní a nárazoé větrání.
Počet čistících a kontrolních otvorů řeší norma. S čištěním mastnot je to zlé. Jde to těžko.
https://nahledy.normy.biz/n.php?i=90668

Autor: Styx Styx
Datum: 31.01.2016 21:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115517
reakce na ...
Mám aktivní rekuperaci, filtry jsem si nechal udělat na zakázku u ksklimaservice.cz. Jako předfiltr používám tkaninu G5 kterou si stříhám z dodané role a F7 již dodané v kazetě dle požadovaných rozměrů, nechal jsem si udělat počet na cca 2,5 roku při předpokládané výměně po 3 měsících. Jsem astmatik, proto F7. Oproti origoš úspora extrémní. Sousedy mám spíš OK, ale když je inverze, tak odér lze doma cítit, nicméně díky filtrům se dovnitř nedostane ten zásadní sajrajt a o zbytek se postará vnitřní čistička. Uvažoval jsem o boxu s aktivním uhlím v rámci VZT, nakonec to ale takhle vyšlo řádově levněji a komfort v rámci funkčnosti je zachován. Upozorňuji, že ty naše požadavky vzhledem k astmatu a alergii jsou poněkud náročnější.

Datum: 02.02.2016 04:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za tip na výrobce filtrů.

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 29.01.2016 16:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
Máme to podobné, venkovní předfiltr měním cca 1 měsíčně - někdy i dřívě, když uznám že je to fakt kentus. V rekuperaci mám filtry třídy F8, jenomže zde na Těšínsku to je docela rychle zanesené. Letos chci pořídit KS Nice air, protože mě filtry vyjdou levněji než originál Samsung a budu to mít i s částečným odstraněním smradu, byť na místo třídy F8 to bude třída F7. Jsem zvědav a určitě pak poreferuji.
A přesně jak je zde napsáno, kotlíkáři smradiči obyčejně nevětrají, nebo mají to štěstí že z jejich komína to jde na souseda, takže většinou si oni sami sobě nesmrdí, věřím že kdyby si smrděli, dovedlo je to minimálně k úvaze, že je něco špatně.

Datum: 31.01.2016 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Bude to hodně o míře znečištění. Co je ještě reálné odfiltrovat. Toto se na mě valí poměrně často. Je to už hodně těžký kalibr. Ten člověk dokáže vykouřit i sám sebe (okna neotvírá) Ještě ve vzdálenosti 200m od zdroje je cítit nepříjemný zápach (nevětratelno). Po průchodu tou kouřovou clonou je potřeba deodorant. Přikládá co 30-40minut. Ještě, že musí spát......

Na to by snad měl už pamatovat i nějaký zákon!

Filtr KS WA mě zaujal. Před koupí bych určitě otestoval nějaký vzorek. Tuším ale že toto nedá....

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 11.10.2016 07:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
Zdravím,
přichází zima a všici okolo se opět rozhodli šetřit na úkor zdraví nás všech a topí pevnými. Nechápu proč se lidé vymlouvají na průmysl, když jednoznačné zhoršení vzduchu přichází vždy z komínů jejich baráků..nu, situace mě vyprovokovala a před pár dny jsem zprovoznil KS NICE air s filtrem KS WA.
My větráme nonstop a největší rozdíl je okolo 17-19h, kdy lidé roztápí komíny a je to největší smrádek, doma zatím nic. Poznám to jen jak vylezu "z nory" ven :)

Uvidíme jaká bude životnost, ale radši si vemu "na sklad" ..

Datum: 29.11.2018 20:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,

jak jste spokojen s filtrem KS WA s odstupem času?

Kontaktoval jsem výrobce ale neodpověděl ani přes lokálního dodavatele vzduchotechniky.

Osobně jsem už odzkoušel i filtr třídy F9 (filtrační plocha asi 1,2 m2) v kombinaci s různými vložkami pro odstranění zápachu.

Vzhledem k třídě filtrace by měly být nečistoty z kouře odfiltrovány, ale filtry pro odstranění toho dehtového zápachu nefungují nebo jen tak málo, že nelze stále provozovat za nepříznivých podmínek.

Mám takové podezření, že tento problém má i filtr KS WA.

Datum: 28.01.2016 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

já sen o tom, že bych větral 24h/den zatím vzdávám. Přes zimní období větrám v průměru 12h/den přibližně 90m3/hod tak abych se vyhnul nepříjemnému dehtového zápachu ze špatně spáleného uhlí. Při nepříznivém směru větru musím zkrátit i na 8 hodin. Z 80 procent se větrá přes noc. Občas ale dostaneme zásah. Filtr sání z venku je po 2 měsících zčernalý i zdruhé strany. Můžete srovnat s filtrem odtahu, který je znečistěn na pohled spíše jen povrchově.

Venkovní předfiltr by mě zajímal, ale bydlím lokalitě silných námraz - byl by to problém?

Jak řešíte problém se zápachem?

K tématu ještě dodám, že jsem v jednom z těch domů bez větracího systému bydlel a řešil podobný problém. Zda otevřít okno a natáhnout do domu vše bez filtrace nebo nevyvětrat vůbec. Věřte, že otevřené okno u těch fosiláků jen tak neuvidíte.......

Datum: 28.01.2016 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak ten Váš filtr je opravdu "výživný". Smrad v domě nemáme/necítíme. Zřejmě jsou kouřící domy dostatečně daleko. Předfiltr je docela obyčejný, počítal jsem s ním už při realizaci fasády, takže pro něj máme místo tak, aby nebyl vůbec vidět (máme část fasády dřevěnou). Tady tím svým příspěvkem jsem chtěl jen podtrhnout další fakt a výhodu rekuperace, kterou si uvědomujeme až když jsme v novém domě začli bydlet a to, že je v domě neustále vyvětráno a ještě to dokážeme trošku přefiltrovat a nepouštíme si tam hnus z venku.

Datum: 28.01.2016 20:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Aha, tak to jsem si pořídil prakticky to samé. Zkusil jsem předfiltrační vložku nahradit uhlíkovou pro odstranění zápachu. Výsledkem byl jen další komponent nasáklý tím smradem. :-(

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.