Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Fotovoltaický ohřev vody.

Autor: Karel Hamr
Datum: 28.01.2016 18:31
uživatel: 121772

Dobrý večer, rád bych Vás požádal o radu.
Uvažuju o zřízení ohřevu vody pomocí malé FVE cca 2kW s možností pozdějšího rozšíření (mám poměrně dost místa na srřeše asi 40m2 na jihozápad a 45m2 na jih). V současné době budu muuset vyměnit stávající plynový kotel s vestavěným ohřívačem vody cca 50l, který někde prorezivěl . Problém je v tom, že mám v kotelně málo místa, protože je pod schodištěm. Chtěl bych koupit kombinovaný ležatý bojler 130l od Tatramatu, nebo 125l od Dražic se spirálou AC 230V. Má někdo s tímto bojlerem nějaké zkušenosti na připojení k FVE s kombinací s plynovým kotlem? Také rád uvítám, kdyby byl někdo ochoten poradit se stavbou fotovoltické elektrárny ve svépomoci.
Předem děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Pabista27.04.2019 11:08
Marek Svita19.04.2019 23:15
Dlabas Dlabas13.07.2017 22:03
Jan Marek06.07.2017 11:46
Jan Marek05.07.2017 22:59
Jaroslav Šuvarský11.03.2016 00:12
Pavel Pabista04.02.2016 20:12
Pavel Pabista04.02.2016 20:12
Karel Hamr04.02.2016 18:40
Jiří Ludvík04.02.2016 15:44
Pavel Pabista04.02.2016 15:20
Jiří Ludvík04.02.2016 15:10
Pavel Pabista04.02.2016 12:25
Jiří Ludvík04.02.2016 11:44
Pavel Pabista28.01.2016 22:12

Datum: 11.03.2016 00:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113017
reakce na ...
Dobrý den, ohřev teplé vody pomocí fotovoltaiky funguje výborně. Mám sám na svém RD. Jsou v zásadě dvě varianty jak to udělat. První je připojit fotovoltaický panel přímo na DC spirálu v bojleru, tím ale máte FV panely pouze na ohřev vody, nemáte elektřinu pro vlastní užití. Klíčové je v tomto případě ta DC spirála - ona je vlastně stejná jako AC, pouze je lépe provedený termostat, který je připraven na odpojování DC zdroje (panelu) - jak jistě víte, při odpojování DC vznikají oblouky a standardní AC termostaty dlouho nevydrží :) Toto řešení už tady prodávají Dražice, mají speciální bojler kde je DC spirála a AC spirála (případně navíc šnek). AC je použita na dohřev, pokud je DC elektřiny málo. odkaz s detaily tady: http://www.dzd-fv.cz/cs
Druhá varianta je mít plnohodnotnou FV elektrárnu a na ohřev vody použít přebytky. Takže libovolnou FVE a nějakou regulaci. Já na regulaci používám Wattrouter, ale víc se mi líbí tohle bezdrátové řešení, které předtím nebylo a je založené na zařízení Solar iBoost+ . http://www.s-power.cz/produkty/solar-iboost-plus/ Jinak na těhle stránkách najdete i odpověď na ty dotace.

Autor: Jiří Ludvík
Datum: 04.02.2016 11:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121639
reakce na ...
Tak zrovna mě by to zajímalo.
Jak to běhá na té chatě? Předpokládám, že přijedete na víkend na chatu- voda v bojleru je na tom jak? Je dostatečně nahřátá? Podaří se Vám ji vyplýtvat přes dobu pobytu?

Autor: Pavel Pabista
Datum: 04.02.2016 12:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109548
reakce na ...
Na té chalupě je ležatá 125l a zdroj tepla je pro ní kotel na TP - bojler má dvouplášťový výměník. Druhý zdroj tepla pak bude FVE ale ta zatím na chalupě v provozu není, tu mám doma k tomu svislému bojleru. Takže zpět k chalupě. Přijedu a voda je studená. Rozjedu kotel a tenhle bojler se chová odlišně od zvyklostí, tím že výměník je dvojplášť nikoli šnek a je v celém povrchu toho válce, tak se voda rovnou ohřeje na konečnou teplotu. Ohřeje se jí jen malé množství, ale 60C má třeba už 15min po zatopení. Kdybyte ale chtěl napustit vanu, vyteče jí 5l a další bude studená. Takže to ohřívá vodu vrstveně a čím déle se do bojleru topí, tím víc jí v něm bude. Tedy po nějaké cca hodině topení do bojleru je horký celý a vypne, přepne vodu do radiátorů. V téhle fázi máte připraven bojler horké vody, řekněme 125l na 60C. Kdybyste tu vodu neodebral, vydrží teď v bojleru horká třeba den. Ale pokud se začne brát, je tam opět změna proti klasickému svislému, vypouštění se chová jinak a voda se míchá (zřejmě tepelný zkrat přes ten dvouplášť a hranice mezi teplou / studenou není ostrá). Když ho vypustíte celý do jedné vany nepoznáte rozdíl, ale když se osprchujete a vezmete řeknu 40l, nedopadne to tak že zbyde 125-40l, ale on se do hodinz promíchá a zas bude mít 125l, ale třeba jen 45C. Čili co chci říct - na vodorovném bojleru s dvojpláštěm jsou dost blbé částečné odběry, protože tím celý objem příslušně klesá. Až klesne pod teplotu ve které se nejde mýt, je to problém. Čili my to řešíme tak, že ten bojler nahříváme několikrát za ten víkend a každé další nahřátí je pak logicky kratší o to, co v tom po promíchání zbylo. Bohužel je to tak, nejsou to ztráty do okolí přes izolaci, je to určitě tepelný tok uvnitř na rozhraní teplá chladná, který do hodiny po částečném odběru zařídí vyrovnání teploty do celého objemu.

Datum: 04.02.2016 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tak to je asi konstrukční nevýhoda dvouplášťového výměníku. Šnek by asi fungoval lépe pro uživatel.
Nicméně mě zajímala ta funkčnost s fotovoltaikou. Jestli to je opravdu nějaký přínos. Doma Vám to už funguje jako ohřev/předehřev?

Datum: 04.02.2016 15:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo elektrárnu se ptáte. Tak ta funguje dokonale. Mám 1.45kWp (6 panelů) a 160l bojler. Bojler potřebuje tak 7-8kWh podle toho kolik zbyde nevyčerpané vody. Dá se říct, že tak od května (někdy i dubna) nám stačí ohřev jen z FV a vydrží to tak do konce září. Pochopitelně jsou dny kdy to nevychází a dohřívá kotel, ale v jistě nadpoloviční většině dnů to v tuhle dobu vyjde zcela a kotel vůbec nespouští. Bojler se hřeje na max daný termostatem a pak se elektrárna odstaví. To max je 77C takže kdzž je jasný den a bojler se ohřeje na 77C, nezvládneme ho vyčerpat. Tím pádem si převedeme do druhého dne něco energie a jsme schopni vydržet bez kotle i když třeba druhý den prší. Anebo když o víkendu odjedem tak se vracíme a je odpojeno nahřáto. Píšu si měsíční a roční výrobu, můžu poskytnout. Výrobu měřím na elektrické straně vlastním regulátorem (MCU ATMEGA). Denní maximum bylo 11kWh (byla sobota a bojler se průběžně čerpal jinak by se tato energie nevešla) a roční výroba bývá kolem 1100kWh. Když uvážím že o víkendy nejsme doma tedy se ohřeje a dále nevyrábí a v létě na dovolené se taky nevyrábí, tak myslím že je to dobré. Vše jsem si dělal sám.

Datum: 04.02.2016 15:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takhle nějak jsem si to představoval. Chystám stavbu RD, tak to chci mít taky tak nějak. Zajímaly mě praktické provozní zkušenosti. Děkuji.

Datum: 28.01.2016 22:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den mam zkusenost s obema typy bojleru Drazice, jak svislym 160l tak lezatym 125l. Jeden je doma druhy na chalupe. Mam take svepomoci vyrobenou fve prave jen k tomuto bojleru tedy vylucne pro ohrev vody. Jako druhy zdroj tepla pak mam plynovy kotel, bojler ma sneka 1m2 pro ohrev kotlem. Pokud vas to zajima, klidne se ptejte...

Autor: Karel Hamr
Datum: 04.02.2016 18:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121772
reakce na ...
Děkuji pane Pabista, že jste reagoval na můj dotaz. Tak jsem měl doma topenáře, který mi bude měnit plynový kotel a dohodli jsme se, že se připojí ke kotli kombinovaný zásobník vody 150l, který má zabudovanou el.topnou spirálu 2kW.
Předpokládám, že bych měl mít na střeše 8 panelů 30V, 240 Wp, ale asi bude třeba střídač a regulátor. FVE bych byl asi schopen postavit sám, ale byl jsem v lednu na výstavě Therma, kde jsem se dozvěděl, že je možné na ohřev teplé vody FVE získat dotaci ve výši 35000 Kč. Na výstavě byly i firmy, které tyto FVE stavějí a cena se pohybuje cca 70000 Kč na klíč včetně vyřízení dotace. Tato cena je bez DPH 15%. Myslíte si, že má smysl si takovou elektrárnu postavit sám, nebo se vyplatí získat dotaci? Na netu jsem hledal ceny jednotlivých komponentů, ale do ceny cca 35000 kč se asi nevlezu, proto,že jen panel stojí zhruba 4300
Kč a kde je střídač, regulátor a konstrukce na uchycení panelů.
Rád bych si přečetl Váš názor. Děkuji

Datum: 04.02.2016 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak zdali se vyplati jakasi dotace vam opravdu nereknu. Ja zadnou nechtel takze nevim. Mam plochou strechu a konstrukce na 6 panelu vysla tusim kolem 10.000, panely jsem pred 3-mi lety koupil nove kolem 20.000 a zbytek elektroinstalace se vesel myslim do 2.000 (kabely stykace jistice pospojovani a dalsi). Z principu veci nepotrebujete zadny stridac, staci regulator odberu z panelu (ten pouze zaridi to, aby se bojler pripojeny na panely zacal tvarit jako rizena zatez, protoze panely potrebuji zatezovat ruzne podle toho, jak na ne sviti). V mem pripade jsem si regulator navrhl i vyrobil sam, coz neni pravda pro kazdeho a zde mozna bude kamen urazu, proc volit profi reseni a proc pak muze davat smysl i dotace. Ale jak jsem rekl - ja si to udelal sam sobe na klic a dominantni dil ceny byly panely a jejich uchyceni.

Autor: Marek Svita
Datum: 19.04.2019 23:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130180
reakce na ...
Provozuje ještě instalované FV pane Pabisto? Chystam se instalovat "bezdotacne" take jeden kus.

Datum: 27.04.2019 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano provozuju. Vse funguje jak jsem cekal

Datum: 04.02.2016 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak zdali se vyplati jakasi dotace vam opravdu nereknu. Ja zadnou nechtel takze nevim. Mam plochou strechu a konstrukce na 6 panelu vysla tusim kolem 10.000, panely jsem pred 3-mi lety koupil nove kolem 20.000 a zbytek elektroinstalace se vesel myslim do 2.000 (kabely stykace jistice pospojovani a dalsi). Z principu veci nepotrebujete zadny stridac, staci regulator odberu z panelu (ten pouze zaridi to, aby se bojler pripojeny na panely zacal tvarit jako rizena zatez, protoze panely potrebuji zatezovat ruzne podle toho, jak na ne sviti). V mem pripade jsem si regulator navrhl i vyrobil sam, coz neni pravda pro kazdeho a zde mozna bude kamen urazu, proc volit profi reseni a proc pak muze davat smysl i dotace. Ale jak jsem rekl - ja si to udelal sam sobe na klic a dominantni dil ceny byly panely a jejich uchyceni.

Autor: Jan Marek
Datum: 05.07.2017 22:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117709
reakce na ...
Dobrý den,dlouho jsem hledal někoho,kdo má svépomocně postavený ohřev vody fotovoltaikou. Narazil jsem na článek, kde se vyhrožuje pokutou až 100.000 za svépomocnou instalaci FV panelů. Chtěl bych si na střechu RD umístit 4 ks panelů 250Wp a do sklepa boiler 100 l s DC keramickou spirálou 130V 8,3A na předohřev TUV. Otázka- co na to naše úřady?????
Zdraví
Jan Marek

Autor: Jan Marek
Datum: 06.07.2017 11:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117709
reakce na ...
Dobrý den,dlouho jsem hledal někoho,kdo má svépomocně postavený ohřev vody fotovoltaikou. Narazil jsem na článek, kde se vyhrožuje pokutou až 100.000 za svépomocnou instalaci FV panelů. Chtěl bych si na střechu RD umístit 4 ks panelů 250Wp a do sklepa boiler 100 l s DC keramickou spirálou 130V 8,3A na předohřev TUV. Otázka- co na to naše úřady?????
Zdraví
Jan Marek

Autor: Dlabas Dlabas
Datum: 13.07.2017 22:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115551
reakce na ...
Instalaci si můžete udělat sám, pokud nebudete řešit dotaci.
Pokud máte s instalací konstrukce, panelů, elektro včetně správného odjištění zkušenosti a máte veškeré potřebné nářadí nevidím žádnou překážku.
Rozhodně vám nedoporučuji zapojit panely přímo na topnou spirálu bez jištění a bez regulátoru - například MR4316DC.
K jištění je vhodné doplnit DC přepěťovou ochranu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama