Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výběr čov - zkušenosti rady

Autor: David Novotný
Datum: 17.02.2016 23:45
uživatel: 114345

Zdravím všechny,

vybírám k rodinnému domu pro trvale žijící 2 osoby (někdy 6) čističku odpadních vod, která bude ústit do dešťové kanalizace. Prosím všechny, kteří se v problematice alespoň trochu vyznají o jejich rady a zkušenosti.

Obdržel jsem nabídky na tyto čističky:

1. VH-TECH - VH-L 6 - cena cca 26.000 Kč s DPH
http://www.vhtech.cz/male-cistirny-odpadnich-vod-vh-l/

2. ALBIXON - TP-8EO - cena cca 28 000 Kč s DPH
http://www.albixon.cz/cistirny-jimky/

3. AQUA WEEW 6EO - cena cca 30 000 Kč s DPH
http://weew.cz/cov.php

Nejvíce se mi zamlouvá poslední třetí nabídka. Čistička by měla být samonosná (nemusí se betonovat podstavec), nemá rozvodnici vzduchu, má pěkné úzké víko. To jsou asi všechny klady. Ovšem z daných nákresů nevěřím, že funguje. Sice má všechny certifikáty a normy splňuje. Skutečnost však někdy bývá zcela jiná. Firma Weew je v ČR překupníkem, skutečně ji vyrábí polský EKO-SUM a v originále se čistička jmenuje BIO HERO. Ke cti firmy - netají se tím.

Jak na tuto čističku pohlížíte? Z nákresů mi to spíše příjde jako 3 komorový septik z probuláváním. Kterou čističku byste Vy sami z těchto možností vybrali?

Obdržel jsem i další nabídky, ale vysoce nad stanovený limit 30 000 Kč. Uvedené ceny u všech čovek jsou kompletní vč. nástavce, víka, dmychadla, dopravy i dph.

Všem děkuji za jejich názory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Plotěný14.04.2020 11:22
Michal Plotěný06.04.2020 10:47
Mirek Svejda05.04.2020 11:26
Vladimír Hricák05.04.2020 07:19
Vladimír Hricák05.04.2020 06:54
Vladimír Hricák05.04.2020 06:06
Petr Müller04.04.2020 20:45
Vladimír Hricák04.04.2020 20:01
Mirek Svejda04.04.2020 10:15
Petr Müller04.04.2020 09:44
Vladimír Hricák04.04.2020 08:59
Vladimír Hricák04.04.2020 08:35
Vladimír Hricák04.04.2020 08:07
Petr Müller08.01.2020 08:47
Michal Kraus12.06.2019 20:18
Jiří Voruda08.11.2018 20:01
Jan Novák22.03.2018 14:41
Karel Košťál27.05.2016 15:10
jarda jarda17.05.2016 10:43
tomas kalina09.03.2016 13:46
Michal Plotěný09.03.2016 07:45
Martin Tomáš23.02.2016 10:45
David Novotný22.02.2016 19:19
Martin Tomáš22.02.2016 11:32
David Novotný19.02.2016 13:33
Martin Tomáš19.02.2016 07:12

Datum: 04.04.2020 08:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130753
reakce na ...
Chtěl bych sdělit jeden svůj názor na As Variocomp 5K. Čistička funguje při dodržení obecných pravidel pro fungování malých čističek obecně. To se týká především užívání domácí chemie. V praxi to znamená vyškrtnout všechny přípravky s chlórem (savo, domestos,...). I na ostatní je ale čistička citlivá. Mytí nádobí v myčce a praní je potřeba rozložit do delší časové osy. Systém, kdy hospodyňky nechávají úklid na víkend a v průběhu soboty vyperou dvě, tři pračky a umyjí dvě, tři myčky, je pro čističky likvidační. Vlastní zkušenost. Vyplatí se dodávat sušené kultury bakterií, zejména pokud začne čistička pěnit. Výskyt pěny v aktivační části je předzvěstí likvidace bakterií. Následuje smrad a výtok špinavé vody.
Myslím, že výrobce neříká úplnou pravdu o fungování této čističky. V instruktážním videu se letmo zmiňuje, že "... obvykle se nemusí odstraňovat ani kaly v dosazovací části". Tvorba kalů na hladině dosazováku je jedinou bolestí této čističky. Zkoušel jsem všechno možné, ale zatím bez úspěchu. Pokud nechci, aby zejména v létě čistička smrděla, musím vybírat a vybírat. Férové by bylo, kdyby na to výrobce upozornil rovnou. Žádná malá čistička se neobejde bez provozních problémů. To jsem pochopil. Ale lakovat vše na růžovo nepovažuji za férový přístup.
Provoz ČOV vyžaduje čas i určitý podíl práce. Zcela bezobslužné zařízení zatím asi neexistuje. Ale pro někoho může denní vybírání kalů znamenat problém. Nehledě na to, že i ony kaly se musí někam uložit. Někam, kde mohou neškodně vyhnít a nikoho neobtěžovat případným smradem.

Autor: Petr Müller
Datum: 04.04.2020 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126794
reakce na ...
Dobrý den pane Hricáku, vaše "recenze" mě zaujala. Pravdou je, že mi osobně přijde systém čističek jako způsob jak z lidí dostávat peníze. Chápu, že není možné vylévat chemikálie do přírody, ale z mého pohledu drtivá většina čističek nefunguje tak jak by měla a jsou spíše "krycí clonou" pro vypouštětění špatně čištěných vod do země. Píšu o tom, protože ve svém okolí znám spoustu lidí, kterým smrdí ČOVky a utvrdil mě článek https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/nefunkcni-domovni-cistirny-odpadnich-vod-ci-prokopnuty-septik-to-je-realita-vsedniho-dne-rika-michal-sperling?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Stručně řečeno. Septiky se nestaví - spíše vyjímečně k čov, žumpy jsou na odvoz drahé a čovka Vám zajistí pokoj od příslušných úřadů. Ale až budou mít ČOVky všichni, a peníze přestanou téci, úřady se zaměří na tuto problematiku. Nastanou pokuty a výrobci budou doporučovat další "vychytávky" typu... "Dejte si před ČOV septik za čov septik, Dejte si za ČOV kořenovou čističku, pulzní šachtu, pískový zemní filtr" atd atd...

A proč to neřeší ministerstvo životního prostředí? Zase kvůli penězům. Umíte si představit, kdyby 10 miliónů lidí najednou obrátilo své peněženky k šetrnějším prostředkům typu Jelen, ocet a soda? Už by se nekupovaly Persily a Ariely, různé desinfekční prostředky, krémy s pískem, parfémy které pereme z oblečení, různé "vonítka" do wc.

Z pohledu uživatele dnešní doby je tedy lepší mít dokonale čistou domácnost a to co je za čov už mě nemusí zajímat, dokud nebudou prodávat mattoni s příchutí "fekálie" a "chemikálie".... což je bohužel většina domácností.

A pro ten zbytek lidí jako vy či já nezbývá, než čistit, čistit a čistit abychom měli dobrý počit, že neporušujeme zákon a děláme něco pro životní prostředí.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 04.04.2020 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Tomuto typu čističek říkám průtokové. Jednu takou jsem provozoval asi 10 let a proto jsem si do nového baráku pořídil čističku SBR. O čističce v podstatě nevím, jen cca jednou za rok vyčerpám kaly a občas vezmu hadici o ostříkám bordel v horní čísti. Podstatný rozdíl je zde v tom, že se čistí vždy stejné množství vody definovaný čas. Čistící proces je proto v podstatě necitlivý na proměnnou rychlost nátoku.

Autor: Vladimír Hricák
Datum: 05.04.2020 06:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A kaly se vám neusazují? Víte, já nemám problém s tím, že by mi čistička nečistila. Alespoň na pohled je vytékající voda čistá. Ale ty kaly ...
K občasným výpadkům samozřejmě dochází. Ale to je naše chyba. Jak jsem napsal, ženský tohle špatně chápou. Od pondělí do pátku se nic neděje, ale v sobotu se musí všechno vyprat a umýt. Navíc, se i víc vaří a tak se víc myje nádobí. Když se vyperou za víkend tři pračky a umyje se třikrát, čtyřikrát i nádobí, dostane čistička takovou porci chemie, kterou zpravidla nerozdýchá. Dalo mi to dost práce a vysvětlování, ale i v tomhle jsme se hnuli z místa. Manželka pere víc v týdnu a tak tam nějaká chemie jde , ale když se rozloží na delší časový úsek a naředí do většího množství splaškových vod, dochází k vytrávení bakterií jenom vzácně.
Jenom ty kaly. Když je nechám třeba týden, vytvoří hmotu podobnou těstu a silnou cca 10-15 cm. Protože jde o materiál organického původu, probíhají v něm rozkladné procesy a v létě začnou pěkně smrdět. Z nátoku to nejde, protože ten je krytý protizápachovou záklopkou. Když kaly vyberu, není čovka prakticky vůbec cítit. Po otevření poklopu je cítit pouze vlhká zatuchlina, asi jako z nevětraného vlhkého sklepa.
Už jsem zkoušel kde co. Když jsem ubral vzduch, vydusil jsem bakterie a musel jsem jí znovu startovat. Po zapojení cyklovače (15 minut akce, 15 minut pauza) se mi zdálo mírné zlepšení. Ale po jednom až dvou měsících jsem byl tam, kde jsem začal. Vybral jsem čističku téměř až na dno a znovu nastartoval. Po náběhu se vrátily i kaly ...
Skutečně, už mi došla inspirace. Proto si myslím, že na tohle by měl výrobce buď kupujícího upozornit, nebo problém nějak technicky vyřešit.

Datum: 04.04.2020 20:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak úplně s vámi nesouhlasím. MŽP chtělo začít dávat na čističky dotace. Ale byl v tom zase háček. Mělo jít o dotaci na čističky pro vícebytové domy , od 15 osob výš.
Musíte vzít v úvahu, že v ČR nemáme odkanalizovanou cca polovinu domácností. Alespoň podle současných kritérií. A Brusel na to dost tlačí. Ale je otázkou, co nyní bude. V souvislosti se současnými událostmi se určitě změní žebříček priorit a spousta dotací asi padne pod stůl. A je otázkou, zda za rok, nebo dva bude existovat ještě unie.
Víte, já nejsem žádný ekologický fanatik, ale myslím si, že právě odpadní vody by se měly řešit víc, než cokoli jiného. Brusel řeší emisní limity u nových aut, kdy za dlouhé peníze snížíme emise o nula nula nic, ale velmi často nesmyslný transfer zboží napříč Evropou, neřkuli přes půl zeměkoule mu nevadí. Ale voda, to je jiný šálek kávy. Vody máme málo a vypadá to, že jí bude ještě méně. A to málo co nám zbývá si zasíráme především domácí chemií. Čím je bílá bělejší .... A výsledek? Každé léto máme rybníky a přehrady plné sinic z fosforu v pracích prášků. Kdysi čisté potoky a řeky se změnily ve stoky plné chemie a reziduí z ní.
Jestli by něco mělo mít prioritu, tak je to voda.

Datum: 04.04.2020 20:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já s Vámi souhlasím a možná, že to o penězích tedy nebude i když ono živit čov a starat se o ni není taky žádná pohádka... ale jaký to má význam, když lidé stejně nepřestanou používat "jedy" a jak říká pan Svejda... průtokových ČOV bude většina a tak se do země ty jedy stejně dostanou. Chce to plošnou nauku pro spoluobčany - nejlépe do školství aby s tím už děti rostly. No a co se týče současné situace kolem koronaviru, věřte, že to bude mnohem déle než dva roky. Jsme teprve na začátku a až... až někdy... to skončí, budeme tak ekonomicky v háji i s celou unií, že se vrátíme zase k septikům. I když, dobře udržovaný septik je lepší než průtoková čov :-)

Datum: 05.04.2020 06:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty septiky vidím jako problém. Každý septik musíte jednou za čas vytáhnout a odvézt. Kdysi stačilo zajít na místní JZD, nebo státní statek. A nebo si večer zajít do hospody na pivo. Dnes? V okruhu nějakých 10 km neexistuje fekál s vývěvou. Pokud si zavolám na Jivak, tak za 10 m3 Tatru zaplatím 10 tisíc bez DPH. A do budoucna to lepší rozhodně nebude.

Datum: 05.04.2020 07:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě malá poznámka k článku pana Šperlinga. Je to jako se vším v téhle zemi. Přísné zákony, které prakticky nikdo nedodržuje. Oni často ani dodržovat nejdou. Dlouhodobě razím zásadu, že by jsme měli zákony zmírnit, ale o to více dbát na jejich dodržování.
Uvedu jeden příklad ze života. Držitel zbrojního průkazu nesmí způsobit nehodu pod vlivem alkoholu. Jeden náš kolega myslivec, státní zaměstnanec měl kdysi autonehodu. Nadýchal zbytkový alkohol a dopadl takto. Přišel o řidičák, o práci, zaplatil 50 tisíc ve správním řízení, musel zaplatit vzniklou škodu ..a přišel o zbrojní průkaz. Proč ten zbroják? Vždyť nespáchal žádný násilný skutek. Paradoxně, když přijdu z lesa a flintu pověsím na věšák aby oschla a mezi tím si dám skleničku svařáku na zahřátí, už se flinty nesmím ani dotknout. Už jí nesmím ani přenést z věšáku do skříně na zbraně.
Jiný příklad. Pokud máte garáž s výjezdem přímo na veřejnou komunikaci, smíte z ní bez připoutání pouze vycouvat. Pokud vyjedete předkem napřed, nebudete mít pás a narazíte na policistu - vola, bude vás to stát body a peníze.
Mají takové zákony smysl?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 05.04.2020 11:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud jsem psal, že jsou průtokové čistírny, tak jsem tím nemyslel, že neumí čistit. Jde o to, že jsou dva základní typy. Zde zmiňovaná je čistírna s kontinuálním průtokem. Dobu čistění a rychlost průtoku určuje nátok. Fungují, ale kvalita čištění se mění podle přítoku a jsou citlivé na nastavení vzduchování a jedy ve vodě. Měl jsem ji a zde zmiňované problémy jsem měl taky. Proto jsem si pořídil čističku s principem SBR (sekvenční biologický reaktor). Mohu přiložit i fotky. Čistírna si řídí průtok, vzduchování a čistící fáze sama. V podstatě nemám co ovládat.

Autor: Michal Plotěný
Datum: 14.04.2020 11:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108886
reakce na ...
Zaslané fotky jsme samozřejmě prozkoumali. Vyčištěná voda vypadá na první pohled dobře, aktivovaný kal je zjevně lehký (což se stává hlavně v létě, ale nejen, narostou tam takové typy bakterií, kterým odpadní voda a podmínky – živiny, kyslík a teplo - vyhovují nejvíc). Někdy takový kal vzniká na počátku osídlování, než se vytvoří kompaktní vločky – což by znamenalo, že příliš odkalujete a máte v systému stále jen „mladý“ kal (může to být tím častým odstraňováním kalu z hladiny dosazováku mimo zařízení).

Změnit osídlení (typy bakterií a jejich sedimentační vlastnosti) se obecně dá – změnou množství kyslíku (přerušovaná aerace – určitě ne škrcením, protože by to bylo na úkor životnosti dmychadla), změnou množství bakterií (aktivního kalu) v systému (pokud ho bude víc, budou bakterie spotřebovávat víc kyslíku a přibydou i další typy bakterií a zvětší se vločky), přidáním enzymů (podpoří se jiné typy bakterií) nebo flokulantu (zatíží se vločky a budou líp sedimentovat).

Co se týká obvyklého množství vyflotovaného kalu na čistírnách tady tohoto typu, obvykle opravdu stačí jednou za čtrnáct dnů vzít hadici a dosazovák postříkat nebo promíchat nějakou tyčkou a tím vrátit vločky zpět z hladiny do oběhu. V optimálních případech i méně než jednou za měsíc (to už je pak lépe kal v rámci měsíční údržby odebrat), což byl případ čistírny na zkušebně. Někdy je jen potřebné překonat počáteční fázi, než se vytvoří dost vloček (kalu) v systému a vločky „ztěžknou“ a nemají tendenci flotovat.

Před tím, než se začnete zabývat technologickými postupy je však potřebné mít jistotu, že je kal z dosazováku odtahován zpět do aktivace – pokud máte za dva dny na hladině deseticentimetrovou vrstvu kalu pak pravděpodobně není kal odtahován zpět z dosazováku do aktivace a příčina může být i mechanická (posunutý aerační element, ubrousek?). Zkuste kal na hladině dosazováku zamíchat a uvidíte, zda kal bude sedimentovat a vrátí se do aktivace. Pokud ne, tak bych příčinu hledal nejprve tam.

Navrhovaný postup uvedení do bezkonfliktního stavu (v případě, že se nejedná o nějaký technický problém)
Nějakou dobu dávkovat flokulant (pošleme vám ho), tím se zvýší hmotnost vloček a budou lépe sedimentovat.
Přibude vám množství vloček (kalu) v aktivaci, tím se také změní kyslíkové poměry a narostou jiné typy bakterií.
Kal nevybírejte, ale pokropením hladiny dosazováku vodou (nebo zamícháním) ho vracejte do procesu (což je také způsob, jak zvýšit množství kalu v systému a tím docílit změnu kyslíkových poměrů a sedimentačních vlastností kalu). Možná, že by vám stačilo udělat jen to poslední. Přinejmenším nemusíte kal vybírat, ale stačí ho pokropit hadicí.

Karel Plotěný, ASIO

Datum: 04.04.2020 08:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám rok v provozu AS Vario comp 5K. Občas manželka vydusila bakterie, tak že jsem jí musel znova startovat. Čistička normálně nesmrdí a čistí. Vytéká z ní napohled čistá voda. Problém ale je, že se v dosazovací části usazují na hladině kaly. Po několika dnech se vytvoří až deset cm silný koláč, který nebrání funkci, ale v létě, kdy teploty vystoupí, se začnou kaly rozkládat a pak to pěkně smrdí. Konzultoval jsem to s výrobcem, který mi sdělil, že tam jde moc vzduchu. V aktivační části, která je intenzivně provzdušňována, dochází k vločkování kalů. Ty by měly v dosazovací části klesnout ke dnu, ale protože ony vločky zachytávají bublinky vzduchu, stoupají k hladině, místo aby klesly ke dnu. Zkusil jsem dát ke dmychadlu cyklovač. Zkraje se zdálo, že to zabralo. Kalů znatelně ubylo. Po asi dvou měsících se situace vrátila tam, kde byla. A tak vybírám a vybírám. V létě denně, nebo max. obden, protože nechci, aby smrad obtěžoval nás i sousedy. Docela pakárna. Máte s tím někdo podobnou zkušenost? A jak jste jí vyřešili?
Budu vděčný za každou radu na můj mail :

Datum: 06.04.2020 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Hricáku,

u průtočných čistíren je riziko, že budou na hladinu dosazováku vynášeny vločky a kalu a díky povrchovému napětí tam zůstanou a po delší době začnou hnít. Důvodem vynášení vloček je flotace, na vločku se chytne bublinka vzduchu nebo se tam vytvoří denitrifikací. Zmenšit množství vynášených vloček se dá úpravou aerace (viz např. přerušovaná aerace), dávkováním srážedla (zatíží vločky a ty pak lépe sedimentují) nebo promícháním hladiny dosazováku (např. aerací).

Obvykle zpravidla stačí jednou týdně hadicí postříkat hladinu dosazováku a vločky pak sedimentují (dělá se to tak i na velkých čistírnách). To, co popisujete, tak velké množství vyflotovaného kalu, by mohlo být způsobeno i tím, že tam může být ještě nějaká další závada, která brání bezproblémovému odtahu sedimentujícího kalu z dosazováku - něco posunutého nebo nějaký předmět. Poznalo by se to i tak, že v samotné aktivaci (tam kde probíhá aerace) bude jen malé množství vloček. Prosím, podívejte se na to. Děkuji.

Karel Plotěný, ASIO

Autor: Michal Kraus
Datum: 12.06.2019 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130411
reakce na ...
My máme ASIO PZV Ideal a úplná spokojenost, chtěli jsme certifikát, projekt jsme měli od zakra.cz a ty nám to poradili. Myslím, že nemá cenu moc spekulovat, Asio nebo Envi-pur jsou jistoty

Autor: Jiří Voruda
Datum: 08.11.2018 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128901
reakce na ...
Mám bohužel negativní zkušenost s Polskou jímku od firmy Weew. I úplně nové jímky od nich tečou. Řeším už čtvrt roku třetí reklamaci a firma se nemá k vrácení peněz a k zaplacení nákladů spojených s opakovaným ukládáním jímky.
Jímky jsou celé špatně. Materiál je sice silný, ale je řídký. Tečou na mnoha místech jako cedník. Ztrácel se mi 1cm za den. Pokud nechcete vsakovací jímku tak se podívejte raději po jiném výrobci.

Autor: Jan Novák
Datum: 22.03.2018 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127531
reakce na ...
Já mám tuto domovní čistírnu.

http://www.envi-pur.cz/cz/domovni-cistirny-odpadnich-vod/

Mám jí ve verzi Comfort, takže je trochu dražší, než je váš limit, ale ve variantě Basic stojí něco přes 2800,-

Čistírnu mi přivezli, zapojili a ještě mi poskytují servis. Mohu jen doporučit.

Autor: tomas kalina
Datum: 09.03.2016 13:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119809
reakce na ...
přidám svoji trošku do mlýna

dodavatel/typ/cena vc.DPH/ počet osob

Gluc PBS s.r.o. Klimkovice BC-4 33 329 2-5
BC-6 36 858 6-8
Jindřich Nágr Plasy BIOX 4 33 350
Hellstein spol. s r.o., STMH5 86 250
Ing. Petr Havel ml. BC6 5-8EO 42 550
EKOPLAST TELČ s.r.o. BIOFLOW 6A – SET 2 38 525
Renoplast Plzeň s.r.o. ČOV 4-6 EO 34 500
Eger Olomouc 31 530 2-8
VH TECH EuroČOV 29 160
ITMS plast s.r.o. TP-8EO 36 905 2-8
EBAMA (děda) AT6 34 400 2-5
ASIO AS-VARIOcomp 5 35 700 3-7
Biowa AT6 32 315 2-5
AT8 38 100
Eko-natur s.r.o Kralovice 34 500 4-6
Petr Nováček AT 6 36 110 4-6
VODA CZ s.r.o. ČOV CLEANNY 8 home 39 000 2-8

Datum: 09.03.2016 07:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den pane Novotný, níže zasílám odkaz na animaci, proč si vybrat domovní ČOV AS-VARIOcomp 5K od firmy ASIO, spol. s r.o. Přeji pěkný den.

https://youtu.be/hEgtZAxHThU

S přátelským pozdravem
Michal Plotěný
ASIO, spol. s r.o.

Datum: 08.01.2020 08:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Plotěný,

zvažuji na přelomu jara/léta zakoupit vámi nabízenou ČOV. Rád bych se zeptal na pár otázek k vašemu produktu 5K či jinému, který by byl třeba vhodnější.

Jsme 5-ti členná domácnost, kde se denně vaří. Avšak nemáme klasický záchod, který by ústil do žumpy, ale separační. Takže ani stolice ani moč do žumpy neodtéká. Dá se tedy říct, že naše žumpa není moc "zásobována" živinami pro bakterie. Je to spíše o užitkové vodě. Rovněž bych byl rád "pojištěn" na případ, kdybychom se rozhodli pro klasickou toaletu ve kterém by to i při takové změně čistička zvládla. Proto bych se rád zeptal na Váš názor jakou ČOV toto řešit.

Poslední věc je instalace. Zajímala by mě cena celkové instalace včetně ceny ČOV s tím... že by se nemusela kopat nová jáma na ČOV, ale byla by uložena do stávající betonové žumpy cca 170cm hluboké. Šlo by mi tedy primárně o založení čističky do žumpy, rozvody vody a elektřiny jsem schopný si udělat.

S pozdravem
Petr Müller

Datum: 04.04.2020 08:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Instaloval jsem tuto čističku před rokem. Není to nic složitého. Výkopové práce mi provedl místní živnostník s minibagrem za 3 tisíce. Pod čističku jsem vybetonoval asi 10cm silnou betonovou desku s kari sítí. Potrubí jsem koupil ve stavebninách. Důležité je při jeho pokládce dodržet plynulý sklon nátoku i odtoku. Zejména nátok by měl mít 3 cm na běžný metr. S tím je potřeba počítat při instalaci ČOV v poměru ke vzdálenosti od domu. Odtok může být i strmější. Za ČOV jsem dal cca 40 tisíc i s dopravou do domu. Komplet, včetně projektu (8 tis.), elektroinstalace, výkopů, potrubí a šachty se zpětnou klapkou, jsem se dostal na cca 70 tisíc. Myslím, že stavba firmou "na klíč" by vyšla výrazně dráž.
Občas jsem si nevěděl rady. Pak jsem hledal vcelku úspěšně řešení na internetu.

Autor: Martin Tomáš
Datum: 19.02.2016 07:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113564
reakce na ...
Dobrý den,
řešim stejný výběr. Nejprve jsem chtěl VH-L ale ani na stránkách VHTECHu jsem nenašel žádnou dokumentaci, návod, certifikát. :-(

Kolega v práci má TP-8EO je s ní spokojenej, bydlej trvale doma čtyři a choděj do práce. Vzduch nevypíná , jede trvale. Voda je bez zápachu, prý velmi lehce nažloutlá a zalévá s ní. Dokumentace je komplet na netu.

Názor praktiků (né obchodníků) mě taky zajímá.

M. Tomáš

Datum: 19.02.2016 13:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak já mám od všech dodavatelů všechny potřebné doklady, je sice pravda, že VHTECH je nemá na webových stránkách, ale to je slovenský výrobce, tak stačí napsat rovnou na centrálu do SR a vše pošlou. Popřípadě Vám sdělí kontakty na české dealery.

Nicméně nyní jsem dostal velice zajímavou nabídku na čističku AS-Variocomp 5k, která obvykle stojí 35-40 000 Kč, nyní od známého ji mohu mít za 30 500 Kč. Zatím je to tedy jediná čovka, která mě trochu více zaujala.

+ má pochozí víko
+ horní nástavec čističku trochu zmenší ze 150 cm na 120 cm, že víko není tak velké
+ nemá rozvod vzduchu přes ventily
+ má kalový jímač
+ vydrží delší dobu bez "krmení"
+ s přehledem plní limity BSK, CHSK a NL, ale i P
+ průměrné hodnoty čištění garantuje výrobce
+ všechny materiály, certifikáty, návody atd. mají veřejně na webu
+ vyžaduje jen minimální údržbu

Sice je to stále bublající plastová nádoba s odpadní rourou a zahradní hadicí za +-30 000 Kč, ale asi v této cenové relaci nic lepšího neni.

Datum: 22.02.2016 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prodejce VHTECHU mi řadu VH-L rozmlouval, že její kvalita není nic moc (3komory)... raději jít do VH (5 komor) ale provozní řád stále nedorazil...

AS-Variocomp 5k mi doporučoval i projektant, ale pod cenu 35 s DPH jsem se nedostal, tak hledám dál.

Ta cena "od známého" je asi jen "pro Vás", že? :-)

Datum: 22.02.2016 19:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, ta cena je doopravdy jen pro mě:) Je to v podstatě nějaká zaměstnanecká sleva.

U toho VHTECHU říkají každému nejspíše něco jiného. Mě zase trvdili, že zas tak velký rozdíl mezi čističkami VH a VH-L není. Dokonce jsem mluvil s jejich projektantem a říkal, že VH nedoporučuje, právě z důvodu více komor, které jsou nedostatečné (malé). Čistička by se prý musela vyrábět ve větším rozměru, ale to výrobce bohužel nedělá - takže sice má více komor, ale ty jí jsou v podstatě k ničemu.

Datum: 23.02.2016 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
díky za info.
Zatím zůstanu ve výběru u TP-8EO a začnu vyběhávat papíry...

přeju Vám hodně zdaru
MT

Autor: jarda jarda
Datum: 17.05.2016 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105814
reakce na ...
Jak jste na tom, s papirama a stavbou?

Potrebuji do chatky (0-8 lidi), kde je nyni jen jimka na WC a umyvadlo, ale pribude sprchac a kuchyn, kanalizace nemaje, okapy jdou do zasaku, tak vhodnou COV.

Jen nevim, jak to udelat s tou vodou, zda ji rozstrikovat po pozemku a zalevat travnik nebo zasakovat?

TP8 – tříhodnotové ČOV
TP6 – pětihodnotové ČOV – navíc odbourávají sloučeniny dusíku a fosfor

Kolik ta TP6 vlastne stoji Kc?

Co se stane v zime, kdyz v chatce nebude natok? Umrou bakterie?

Autor: Karel Košťál
Datum: 27.05.2016 15:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114310
reakce na ...
Dobrý den,
také mám tyto dvě ve zúženém výběru.
TP-8EO stojí cca 31.900 s DPH
TP-6EO Ideal cca 35.000 s DPH

K cenám je potřeba připočíst dopravu DPH. U prodejce v Jihlavě jsem se byl ptát, tak cena je 2.000 Kč za dopravu, ale je to "pouze" DPH, takže vylož si sám, usaď a napoj také. Příjezd technika na zaškolení nějakých 1.500 Kč + doprava od Berouna.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama