Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Bojler Dračice: dodatečné přidání expanzní nádoby

Autor: Lukáš Dziadkowiec
Datum: 01.03.2016 21:18
uživatel: 115413

Zdravím instalatéry,
chtěl bych požádat o radu, se kterou si nevím rady.
Letos v létě prorezivěl po cca 10ti letech náš starý nerez bojler fy Kopa.
http://fii.cz/zcnqunx

Rozhodl jsem se pro výměnu za Dracice OKCV 200. Provedl nové napojení plastu a mědi, vyházel staré pozinkované díly, vyhodil příložný termostat k ovládání okruhu otopu bojleru a přidal kapilárový do bojleru.

Minulý bojler neměl na vstupu TUV expanzomat, nikdy nebyl problém s prokapáváním z pojistného ventilu, otázka nakolik byl také funkční. Novému bojleru prokapává pojistný ventil, mám tam manometr, tak jde krásně vidět jak při ohřevu stoupá tlak a ventil dělá přesně to, co má. Přes ventil nakape 10l kýbl asi za týden.

http://fii.cz/ryqjy
http://fii.cz/etfbf

Zakoupil jsem expanzomat GlobalWater PWB8 s tím, že někdy na jaře překombinuju celý vstup, aby se mi vlezla mezi bojler a pojistný ventil. Nicméně jsem zkoumal zdali by byla veliká prasárna napojit expanzomat přímo do pojistného ventilu (myslím, že zašroubovaný vývod je určen pro manometr). Dát kolínko, svést dolů pod úroveň plastu v mědi a napojit expanzomat. Popřípadě připojit manometr do pojistného ventilu a expanzomat napojit tam, kde byl manometr a zase svést dolů.

Nicméně se obávám, že takovéto odbočení by bylo proti konvencím (normám ?). Staticky by asi plnilo svou funkci, co ale dynamické rázy. Nebyla by také obava, že by expanzomat v takové 30cm odbočce podporoval bakterie a viry ?

Předem děkuji za rady, samozřejmě chci ušetřit čas, peníze a vypouštění bojleru. Nicméně pokud by bylo mé uvažování vyloženě špatně, tak tu přívodní větev prostě udělám znovu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ivan SSSS26.11.2018 11:37
Jaroslav Dítě26.11.2018 10:46
Ivan SSSS26.11.2018 09:36
Lukáš Dziadkowiec02.03.2016 12:23
Stefan Energy01.03.2016 22:23
Lukáš Havlíček01.03.2016 22:14

Datum: 02.03.2016 12:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115413
reakce na ...
Děkuji za postřehy. Nebyl jsem si jistý jak to je s tím ventilem, ale na servisu Dračic mi potvrdili, že pokud nemám starou verzi ventilu, tak je záslepka určena pro manometr. Jak to tak vidím, tak vyměním T-kus a expanzomat připojím tam. Jen ještě nevím jestli na delší rameno na úroveň T kusu anebo krátké rameno, ale až pod úroveň plastového přívodu. Druhá možnost by minimalizovala pákový moment za cenu delší slepé větve.

Autor: Stefan Energy
Datum: 01.03.2016 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109453
reakce na ...
Fotogalerie:
Riešil som doma podobný problem....a na vašom mieste by som asi miesto toho manometru dal vsuvku,tečko,a potom by som osadil spredu toho nového tečka manometer a zozadu od steny vsuvku na pripojenie cca 50cm hadice k expanzke.

Autor: Ivan SSSS
Datum: 26.11.2018 09:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108463
reakce na ...
Jak dlouho provozujete toto zapojení? V připojení nevidím T kus, který by zaručoval promíchávání vody v expanzi a tudíž je zde slepé rameno, kde by mohlo docházet k množení bakterií. Ale naopak zase dle mne funguje následující fakt- v řadu jsou např 3 bary, expanze se naplní dle tohoto tlaku / ev vak v expanzi/. Jakmile pustím teplou vodu dojde k poklesu tlaku dle podmínek- délek potrubí, dimenze potrubí, průtoku - uvažujme, že pokesne na 1 bar. V ten moment ale expanze vypudí část vody do okruhu. Jakmile dojde k uzavření výtoku TUV opět dojde ke zvýšení tlaku vody na klidový a expanze je opět ze studeného potrubí zaplněna "novou" vodou. Tím by se mělo eliminovat nebezpečí bujení bakterií v této v zásadě neprůtočné větvi. Je má úvaha správná či nikoliv?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 26.11.2018 10:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ano, je to tak. V prodeji jsou expanzomaty, které jsou pro tento účel konstruovány. Doufám proto, že mají i odolnější membránu, která snese nespočet těchto změn.

Autor: Ivan SSSS
Datum: 26.11.2018 11:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108463
reakce na ...
Mně spíše jde o to "vypláchnutí" stojící vody. K těmto expanzomatům je možný T kus, který při průtoku studené vody proplachuje připojovací potrubí expanze. Zde na fotce není a tak se ptám na zkušenost s takovýmto zapojením. Jinak já mám v prádelně tlakměr, sice na studené vodě, cca 1 m od výtokového ventilu a klidový tlak kolem 3,5 baru při otevření klesne i pod 1 bar / prostě voda teče z místa s vyšším tlakem do místa s nižším tlakem/ a tak se domnívám, že bude docházet k "pulzacím" v expanzi, která by se takto "proplachovala". Ta je sice blíže k přívodu vody , ale tlak tam musí též o něco při průtoku klesnout.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 01.03.2016 22:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Já se obávám, že pod tou záslepkou je pružinka a zpětná klapka, takže tam to asi nepůjde....
Jestli má bojler vývod na cirkulaci můžete to připojit do něj, nebo tedy předělat přívod.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.