Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Komínová klapka - smysl a praktické užívání

Autor: Karel Topič
Datum: 09.03.2016 11:04
uživatel: 122156

V poslední době laboruju s komínovou klapkou. Topím v krbovkách Arktic 12 bez výměníku první sezonu. Komínovou klapku jsem používal, když jsem chtěl omezit únik tepla do komína (někdy byl dost nahřátý - teploměr tam nemám), a nebo když jsem na noc naložil kamna a postupně zavřel primár, skoro úplně sekundár a komínovou klapku taky a šel spat. Chtěl jsem, aby to v noci hořelo co nejpomaleji. Fungovalo to, ale ráno černé dvířka (=spalování asi dost špatné). Pak jsem trochu přemýšlel, jestli má vůbec smysl komínovou klapku používat (za normálních povětrnostních podmínek). Co do kamen pustím, to vyletí komínem. Když tam nic nepustím, nepotřebuju to "držet" v kamnech klapkou na komíně. Taky mě napadlo, že zavíráním komínu, dost omezuju přísun tzv. terciálního vzduchu (jinak neregulovaný). Když snížím tah, tak snížím průtok. Takže jsem to zkusil nechat stále otevřené a regulovat vše jen sekundárem. Na noc jsem naložil, rozhořel a postupně zavřel prim i sek úplně a komín nechal otevřený (drobné netěsnossti s terciální vzduch stačily k udržení stabilního pomalého hoření (ne čadění). Ráno žhavé uhlíky, sklo jen lehce začmoudlé. Dokonce se mi zdá, že když jsem přes den topil - slušně naložil a seřídil na pomalé sekundární hoření, tak se dřevo spalovalo pomaleji, než když jsem výkon reguloval množstvím přikládaného dřeva. V součtu se mi zdálo, že jsem spálil míň. Trvalo ale nějakou dobu, než byly kamna dost roztopené na takový způsob hoření. Když nebyly, tak pomaličku chládly a sekundární hoření se nepodařilo udržet.

Další věc je nakolik trvalý "průvan" z terciálního vzduchu ochlazuje kamna a komín při dohořívání. Tam by zase mělo smysl ten komín zavřít. Ale kdo by vstával uprostřed noci...

Jaké máte poznatky ke klapce na kouřovodu?

Vím, že spousta instalací je bez ní. Celkem se začínám přiklánět k názoru, že při normálním provozu vlastně k ničemu není. Vše se dá uřídit stejně dobře (asi i lépe) jen vzduchem.

Poznámka - několikrát jsem v diskuzi četl, že někdo přiloží, zavře komínovou klapku, pak primár a přivírá sekundár. To mi přijde jako úplně špatně. Omezit tah komína při otevřeném prim i sek podle mě znamená značně si zvýšit pravděpodobnost zakouření přes otvory sekundáru.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Kopfrkingl15.02.2018 14:15
Martin Jung15.02.2018 08:11
eva márová20.03.2016 20:24
jenda xd10.03.2016 09:03
Petr Malík09.03.2016 21:05
Ondra Brichta09.03.2016 20:50
Petr Malík09.03.2016 20:34
Ondra Brichta09.03.2016 20:23
Petr Malík09.03.2016 19:31
Ondra Brichta09.03.2016 16:20
Karel Kopfrkingl09.03.2016 16:01
Ondra Brichta09.03.2016 15:32
Petr Malík09.03.2016 12:32

Datum: 15.02.2018 08:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125089
reakce na ...
Dovolím si toto téma oživit. Řeším připojení krbových kamen Romotop Aledo 03 na komín Schiedel (odhaduji cca 6 - 8 m) bez výměníku a napojení na ústřední topení. Potřebuji kolmou trubku z kamen, 45° koleno a pak 25 cm trubky do komína. Řeším, zda těch posledních 25 cm instalovat s klapkou nebo bez. Roura bez klapky vypadá samozřejmě lépe, ale pokud by klapka měla nějaký smysl, tak bych to přežil. Otázkou je, zda to má efekt u nových kamen, která by snad měla být utěsněná. V kamnech budu topit spíše pro efekt a příjemné teplo o víkendech apod. Určitě není cílem mít kamna zapálená nonstop.
Ještě doplním, že nemám řešen přívod vzduchu z venku.

Díky.

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 15.02.2018 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Osobně bych klapku umístil jako první díl. Tedy klapku, pak kus rovné kolik potřebujete, koleno a zase rovný kus do komínu. Nevím jak dalece jsou kamna od Romotopu těsná, ale Haas a Sohn ani jako nová nebyly úplně těsné ...

Autor: eva márová
Datum: 20.03.2016 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110268
reakce na ...
Bez klapky topit neumím. Komínová klapka odvod vzduchu neuzavře úplně, ale zpomaluje odvod spalin, proto dojde k úplnému spálení uhlíku na oxid uhličitý a neodchází oxid uhelnatý. Naopak přivřením přívodu vzduchu do kamen a silném tahu komína je spalování neúplné a odchází oxid uhelnatý. Pomocí klapky také můžete regulovat různé vnější podmínky - vítr, vyšší teplota a tím horší tah. Osobně klapku nezavírám zcela (ale mám nízký komín) Také mi přijde divné, že uzavíráte sekundární vzduch, který oplachuje sklo. Nemám terciální vzduch, po rozhoření primár max na třetinu, sekudár otevřený, klapka asi na třetinu až polovinu uzavřená. Při zatápění nejdřív přivřu klapku a teprve pak primár. Při spalování uhlí by měl být otevřený primární vzduch a přivřený sekundár.
Když kamna budete regulovat sekundářem, může být nedostatek vzduch ke spálení na oxid uhličitý.

Autor: jenda xd
Datum: 10.03.2016 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120303
reakce na ...
Komínová klapka vyrazně omezuje tah . Já mám nízký komín(vyška 5 m od země) a tak jsem si myslel, že klapku nepotřebuji . Mám nerez komín izolovaný a ne energoportálu mě vypočítal , že mám tah 17PA . Vzhledem k tomu , že mám kamna na 10PA , tak jsem tam po chvíle váhání klapku udělal , a změna je hodně velká . Kamna déle hoří a více se zahřívají .Přičítám to tomu že hořlavá směs plynu se lépe promíchá a shoří v topeništi. Ale každý má jiné podmínky a pokud má kamna náročná na tah tak klapku možná nepotřebuje .
Mohl bych více přiškrtit ovládání vzduchu , ale pak už kamna po chvíli zhasínají . Je to u každého jiné (jiná kamna , jiný komín )

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 09.03.2016 16:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Já osobně si nemůžu komínovou klapku vynachválit. Výkon kamen reguluji v podstatě pouze klapkou v závislosti na teplotě spalin unikajících do komínu - měřeno stopkovým teploměrem na vstupu do komínu. Topím tedy tak: při zátopu vše naplno otevřené. Jakmile se dřevo rádně rozhoří a teplota spalin vystoupá na teplotu okolo 250 st. celsia uzavřu primár a klapku. Na přiložení klapku otevřu, po přiložení zase uzavřu. Primár po přiložení otevírám na chvíli jen v případě, že je v kamnech málo žhavého a nová dávka by špatně chytala. Sekundár mám trvale naplno otevřený, tedy sklo je i po několika dnech topení max. lehce začouzené ve spodní části. Ještě se mi nikdy nestalo, že by byl tah komína díky klapce tak slabý, aby kamna začoudila do místnosti skrz sekundár. Zkoušel jsem to a pokud klapku otevřu, plameny míří rovnou do komínu. Pokud klapku uzavřu, dochází k sekundárnímu spalování plynů a plameny se v kamnech převalují. Ovšem udržet v mých kamnech s výměníkem trvale stav sekundárního spalování je trochu problém - výměník topeniště účinně ochlazuje. V kamnech bez výměníku to jde určitě daleko snáz. Kamna mám Haas a Sohn Kalmar 11.

Autor: Ondra Brichta
Datum: 09.03.2016 16:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
Při otevřené klapce v komínu, plně "rozjetých kamnech", zavřeném primáru a hodně přiškrceném sekundáru (chce vyzkoušet ideální polohu) by mohlo docházet k podobnému efektu, jako se zavřenou klapkou, nezkoušel jste to? Pokud ano, jak se kamna chovala?

Datum: 09.03.2016 15:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V dnešní době modernějších topidel bych se od funkční komínové klapky odkláněl. Zavření komína - zhoršení tahu - hromadění nespálených plynů - v extrémním a hodně smolném případě výbuch -to když se dostane čerstvý vzduch do topeniště (otevření dvířek po ránu) , v lepším případě jen bolavá hlava nebo lehká otrava oxidem uhelnatým (známe často případy u špatně odvětrané karmy, tady to je úplně stejné).

Jak ale vyřešit dilema, aby to teplo neunikalo moc rychle? V ideálním případě dřevo čistě a účinně spálit, tedy žádné pomalé hoření, kdy se to zbytečně dusí, sice kamínka vydrží horká až do rána, ale účinnost je mizerná.
Vzniklé teplo pak předat co nejdále od topeniště - místa odkud to komín rád vytáhne pryč.
Ať už se to teplo naakumuluje do vody, obestavby krbu/kamen nebo se dostane přes vzduch do obytného prostoru, bude dál od kamen a "díry" v komíně, kterou tak rádo uniká.

U klasických krbovek bych si zatopil, potěšil se pohledem na sekundární/terciální spalování a před spaním u dohořelých kamen zavřel na 90% vzduch, aby se místnost přes komín zbytečně neochlazovala. Na komínovou klapku bych nesahal.

Autor: Petr Malík
Datum: 09.03.2016 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Jak ale vyřešit dilema, aby to teplo neunikalo moc rychle?

- Jestli to myslíte tak ,že když není zavřená klapka tak teplo uniká do komína tak toho se bát nemusíte protože jak jsem psal pokud jsou kamna těsná a mají těsně uzavíratelný vzduch pak při přivření klapek na minimum nebo jejich zavření nemůže docházet k odtahu tepla do komína jelikož "úplně zavřená nebo na min. přivřená těsná kamna"= je jako záslepka kterou byste ucpal komín místo kamen.
Podstata je taková že uzavřením kamen se zastavuje komínový tah nebo jinak komínový tah nepřekoná podtlak který kamna tím že se uzavřou vytváří. Navíc těsná kamna takto lépe zamezí odtahu tepla do komína jelikož kouřové klapky jsou z bezpečnostních důvodů stejně netěsné čili tah pouze "maximálně" omezí např. na 70-80% nikdy ho ale zcela neuzavřou jako těsná kamna s těsnými klapkami.

Pokud jde o to, že dnešní kamna nemívají uzavíratelný sekundární nebo terciální vzduch pak platí že důležité je mít uzavíratelný hlavně vzduch primární přičemž ten sekundární či terciální vzhledem k velikosti otvorů pustí do komína asi jen tolik co naplno zavřená bezpečnostně netěsná komínová klapka.

Toho využívají i někteří výrobci kamen, hodně lidí se třeba diví že nové "Petry" nemají již klapku na odtahovém hrdle, je to proto že tato kamna jsou (např. ta Thormácká) koncipovaná jako "těsná" tudíž k plné regulaci klapku nepotřebují.

Datum: 09.03.2016 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Klasický komínový tah při zavření kamen ustane...ale i tak se to dostane ven, netvrdím že stejně rychle a je pravda, že už tady neuvažujeme komínový tah..ale to teplo se ven dostane, takovej historickej průlezák by mohl vyprávět :-) To samé klapka, je to dobrá a funkční věc, její konstrukce opravdu není na 100% těsnost, ale máme jistotu, že bude vždy propustná ? Pokud se jí nevěnuje dostatečná pozornost, je to další prvek v komínu, který se může pokazit, zanést, ucpat ...ale to už bych zbytečně zabřednul do akademických debat.

Souhlasím, že zavřený primár zbrzdí komínový tah. Pro mě osobně je ideální "blbuvzdorné" řešení, které na obsluhu neklade nějaké větší nároky. Jedno šoupátko primáru, maximálně ještě druhé na sekundár a to stačí. Čím více "udělátek", tím je větší šance, že se něco může pokazit.

Datum: 09.03.2016 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty ztráty tepla komínem pokud jsou kamna těsná a těsně uzavřená jsou minimální ke žhnutí paliva jež je odplyněno je stejně nutné minimální množství vzduchu aby kamna mohla žhnout ale vzduchová klapka nastavená na miliškvíru to je opravdu minimální komínová ztráta. Proto mají kamna ve stáložárné fázi je-li primár na úplné miliminimum minimální komínovou ztrátu ale zato maximální účinnost, takže byť je výkon nižší zase jde cca 85-95 % tepla do místnosti (teplovzduch kamna)
Zanesená komínová klapka no to se musí topit velmi špatně a navíc by se nesmělo čistit ani jednou ročně pak ano.

Datum: 09.03.2016 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
...víte jak je to s údržbou, máte dobrého i špatného hospodáře...

Když už jste nakousnul ten stáložár, sklouznu do jiné debaty - tady bude předpokádám vhodnější dřevo typu akát, nebo nějaké ovoce. U jehličnanu, než se otočím, už je v prachu...

Datum: 09.03.2016 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jistě tvrdé a polotvrdé dřevo, a byť každé palivo i dřevo po odhoření na žhavé je ve fázi "stáložáru" tak u dřeva je relativně krátký a proto se jako takové nepovažuje za stáložárné palivo. Stáložárná paliva jsou pouze uhelné brikety, uhlí, koks, polokoks antracit...

Datum: 09.03.2016 12:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím

Klapka na kouřovodu je jeden z regulačních prvků který se užíval zejména dříve kdy kamna nebyla úplně "vzduchotěsná".

Jinými slovy, jsou-li kamna dostatečně těsná a jsou-li veškeré vzduchy na kamnech uzavíratelné pak klapka k regulaci potřeba není protože zavřením klapek vznikne v kamnech podtlak který komín nepřekoná komínový tah se tak zastaví, je to jakoby jste dal do komína místo kamen "záslepku".
Pokud naopak zase klapkami vzduch přidáte pak jsou-li kamna těsná komín smí odsát svým tahem jen množství vzduchu které je přesně definované nastavením klapek ani více ani méně.

Klapka má význam tedy u kamen netěsných a tam kde chceme omezit např. přílišný tah komína, tak ji zkrátka přivřeme, další uplatnění má klapka tam kde kamna nemají deflektor (jízek) a tudíž by veškeré teplo uniklo přímo do komína v tomto případě klapka částečně "supluje" je-li přivřená funkce deflektorů v kamnech.
Pro provoz kamen v útlumu je nejpodstatnější mít uzavíratelný spodní primární vzduch, pokud je další např. terciální vzduch neuzavíratelný pak sice dochází k jistému úniku části tepla z kamen do komína ale vzhledem k velikosti otvorů na přisávání terc. vzduchu a vzhledem k tomu že kamna v útlumu negenerují "prudké teplo" které zase generuje vysoký tah není třeba ani tak klapku do komína užít.
Instalací klapky nic nezkazíte, užívat ji nemusíte, je ale po ruce např. v nepříznivých povětrnostních podmínkách kdy můžete omezit nadměrný tah komínu.

Chcete-li udržet kamna v chodu na minimální výkon i přez noc doporučuji vždy nějakou hodinku před tím než půjdete spát přiložit do kamen něco hnědouhelných briket, nechat odhořet na žhavé a až již červeně žhnou (bez plamene) můžete v klidu kamna zavřít (vzduchy) na úplné minimum nebo přivřít primár na malililinkatou škvírku jsou-li kamna opravdu "vzduchotěsná". Druhý den ráno mírně proroštujete nebo prohrábnete popel aby na něm zůstaly jen žhavé zbytky dáte dřevo přidáte vzduch a jedete dál. S briketami po odhoření na žhavé to lze i bez "dušení" a "začouzení" skla, při užití pouze na noc stačí zakoupit jen pár metráků na celou topnou sezonu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.