Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Topeni elektrickou energií

Autor: Helena Veselá
Datum: 17.03.2016 19:40
uživatel: 122250

Dobrý den,
budu se stěhovat do bytu 2+1,cca 70m čtv., stropy 3,30m, dvě osoby, byt není zateplen, jedna místnost se nachází nad chodbou. Doposavad mám zkušenost pouze s topením plynem (wafky) a něco jsem načetla, ale příliš se neorientuji. Mohu poprosit o radu zda je vhodný elektrokotel a radiátory a jak je při topení účinný a energeticky náročný? Nebo jsem se teď setkala i s nabídkou teploceramických panelů na zeď, kdy je uváděna nízká spotřeba, ale nevím jak moc jsou účinné. Většina ostatních bytů v domě prý topí přímotopy.
V bytě je dále bojler 120l, indukční sporák a ostatní běžné spotřebiče. Sazba je D45 a jističe 3x25, třífáze. Můžete někdo poradit s přibližně jakou spotřebou je třeba ročně počítat? I když chápu, že to je velmi relativní.
Také nevím jestli jsem správně pochopila, že sazba D45 se od konce března 2016 ruší, a v případě, že v bytě je, ale dochází ke změně nájemníka je zrušena nebo zůstává?
Předem moc děkuji za případné rady a odpovědi!
Veselá

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Adamec11.07.2016 10:20
Jaroslav Adamec11.07.2016 10:12
Helena Veselá21.03.2016 00:05
Laďa Jaskva19.03.2016 12:22
Helena Veselá18.03.2016 22:42
Helena Veselá18.03.2016 22:32
Helena Veselá18.03.2016 22:26
Ferda Mravenec18.03.2016 15:01
Jiří Kubíček18.03.2016 13:13
Petr Vorlicek18.03.2016 10:36
Lukáš Havlíček18.03.2016 07:40
Helena Veselá18.03.2016 00:16
Jiří Kubíček17.03.2016 22:19
Helena Veselá17.03.2016 20:56
Jiří Kubíček17.03.2016 20:17

Datum: 19.03.2016 12:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Topení elektrikou je provozně vždy dražší, jak plynem. Druhá věc jsou investiční náklady, kdy přímotopy koupíte za hubičku a za plyn se to vyšplhá na poměrně vysoké částky. Když nemáte ale jinou možnost než topit elektrikou, tak se osobně přimlouvám za přímotopy. Kolik protopíte je závislé na tepelných ztrátách bytu. Jediné co můžete zjistit je spotřeba sousedů a plocha jejich bytů. Pak si uděláte podíl nákladů na m2 a pronásobíte to plochou svého bytu. Nicméně, asi nikdo nesleduje náklady zvlášť na topení, tak stejně vyjde nějaký nesmysl. Ono to všechno bude ovlivněno ostatní spotřebou a ta je u každého naprosto jiná, čili individuální.
PS Já mám ve dvou bytech přímotopy AEG a to již 10 roků. Celou dobu to funguje bez problémů. Akorát na horní straně je to špinavé od přepáleného prachu. Ale na to se dá zvyknout.
Jinak v baráku mám podlahovku a elektrokotel.
S pozdravem Laďa

Datum: 21.03.2016 00:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,
děkuji za vaši reakci. Pokud bych mohla volit, určitě bych zvolila plyn, a to nejen kvůli ceně, ale bohužel je možnost opravdu jen té elektřiny. V uvedeném bytě byly pouze dva přímotopy. Ve dvou místnostech po jednom a v jedné místnosti, která se neobývala žádný a bylo tam chladno, nicméně poměrně nízká spotřeba. Proto jsem psala svůj dotaz jelikož mám obavy, když se bude vytápět celý byt, bude větší bojler atd. abych to "dokázala zaplatit". Ale jak mě tady všichni upozornili, když neznám TP, a to bohužel fakt neznám, stejně se spotřeba a tudíž přibližná platba nedá odhadnout a asi je jedno, jak tady bylo řečeno, jestli to bude kotel, panel nebo přímotopy, kwh to budou přibližně stejné. Jedině se ještě mohu pokusit zjistit jestli by to nešlo nakombinovat s tou klimatizací,ale to asi nebude jednoduché. I tak děkuji za tip a budu doufat v mírné zimy.
Přeju hezký večer
Helena

Datum: 17.03.2016 20:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky moc. Bohužel se v tom opravdu neorientuji, předchozí odběr se nedá použít,byly tam pouze dva přímotopy a k TZ mohu napsat jen, že byt je v prvním patře, pod největší místností je chodba domu, pod oběma dalšími obchody. Z jedné strany se v bytě příliš netopí, z druhé situaci neznám, je to jeden ze starších činžovních domů v ulici těsně vedle sebe. Okna v jedné místnosti jsou nová plastová a ve dvou dalších špaletová stará, snad s nadějí na výměnu. Zateplení nemohu ovlivnit. Pokud bych si mohla vybrat, rozhodně bych nezvolila elektřinu, určitě bych zvolila topení atd.plynem, ale bohužel v domě není údajně plynová přípojka a odpovídající komíny. Ten termoceramický panel by měl být vcelku novinka, s nízkou spotřebou 450W/hod a na byt by jich mělo být potřeba 6 až 7, mohou prý být údajně jednotlivě do zásuvky, nebo na okruh. Majitel domu spíš preferuje elektrokotel. Nevím jestli jsou toto informace, které trošku víc zpřesní mé dotazy...? Díky moc předem za odpověď, radu, typ!

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 17.03.2016 22:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Na to je těžké něco sdělit bez znalosti TZ bytu a jelikož byt je relativně velký, většinou se starými, bez zateplení, pod částí je chodba, tak to nevidím s těmi TZ moc růžově (mimochodem nad vaším celým bytem je co, vytápěný byt ?). Jenže píšete, že plyn v domě není, takže stejně asi jinou možnost než elektřinu nemáte (možná jen nějakou klimatizaci jako doplněk k tomu topení elektřinou). Ono je to sice hezké, že ty panely mají nějakou spotřebu, ale důležité je, jaký mají topný výkon a zda tento výkon pokryje vaše TZ, a nejlépe by bylo znát TZ každé místnosti zvlášť a neurčovat počet a výkon panelů v jednotlivých místnostech jen od oka. Ono se vám taky může stát, že sice budete mít panely o malé spotřebě, ale v bytě zimu, protože díky velkým TZ to ty panely nevytopí. A jestli vám někdo ve snaze něco prodat doporučí bez jakéhokoli výpočtu TZ a výpočtu potřebného výkonu nějaký počet panelů a ještě bude tvrdit, že vám to oproti elektrokotli uspoří bůh ví jaké prostředky, tak je to jen bláznovtsví, které se vám vůbec nemusí vyplatit. S elektrokotlem a radiátory máte podle mne větší jistotu, že vám to byt bez problémů vytopí, i když podle TZ bytu to nemusí být zrovna zanedbatelné náklady.

Datum: 18.03.2016 00:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju za další informace, zvláště ohledně elektrokotle. Snažím se si vyhledávat informace a na některých místech jsem se dočetla, že elektrokotel se hodí spíš jako bivalentní zdroj, a že se s ním byt nevytopí. Tedy za předpokladu, že má být nějaká pohodová teplota v bytě. Proto jsem se informovala i na ty termoceramické panely. Bohužel ten byt je nad průchodem (vstup do domu a schodiště), a pod ostatními místnostmi jsou obchody, kde se sice topí, ale jak moc nevím a určitě jen přes den. Nad bytem je byt, kde se topí, ale okolo asi žádná sláva.
A z těchto informaci mi můžete říct, alespoň odhadem přibližnou spotřebu v NT a VT, když v bytě je D45? Nemám nikde srovnání a topím plynem v menším bytě a mám obavy z velkého nárůstu výdajů... Díky

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 18.03.2016 07:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Dobrý den,
nevím který demagog Vám namlouval, že elektrokotel nevytopí dům/byt, to je blbost. Předpokládám, že to byl prodejce nějakých těch panelů. To je ale jedno.
K Vašemu dotazu - když se to celkem jednoduše "odhadne" dle kubatury bytu (70 * 3,3 = 231 m3) vyjde TZ kolem 8-9kW. Trochu se to možná může ponížit o ztrátu směrem nahoru, jenže to by se muselo znát přesnější údaje. Takže je lépe držet se TZ kolem 8kW. A to pro Vás znamená platbu kolem 30 tisíc ročně jen za vytápění + cca 5-6 tisíc ohřev TV + 14 tisíc ostatní spotřeba a paušály. Tzn. zaplatíte kolem cca 50 tisíc. Je to hrubý odhad, takže to může být +/- 10 tisíc. Takže pořád strašně moc.
Stejné to bude s jakýmkoliv zdrojem na přímou elektriku (přímotopy, různé infra panely, atd...). Řešení je tedy nasnadě - přímotopy a klimatizace na přitápění. Tím srazíte náklady tak na polovinu.
Berte to prosím jako nepřesný odhad, ale ten byt prostě nebude mít TZ 3kW aby se dalo topit jen elektrikou.

Datum: 18.03.2016 22:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji moc za odpověď na můj dotaz. Bohužel jste mě dost "vyděsil", v současném bydlení platím za plyn ročně 24 tisíc+ 10 tisíc elektrická energie a tohle je tedy hodně velký nárůst. A opravdu nevím jaké jsou tam TZ.
Jinak děkuji za radu přímotop + klimatizace, pokud to budu moct ovlivnit, pokusím se o to, ale nevím jak vysoká je pořizovací cena, a to bude záležet na majiteli domu jestli povolí toto řešení. Hezký večer

Datum: 18.03.2016 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, vůbec nechápu, proč by elektrokotel neměl vytopit byt, to je naprostý nesmysl. Ono je úplně jedno, co k těm radiátorům napojíte za zdroj, při stejném výkonu to bude topit stejně. Asi to bylo myšleno tak, že při velkých TZ je lepší elektrokotlem netopit, protože hrozí velké náklady za vytápění, ale velice podobné budete mít i s infrapanely. Nějaký 10-12 kW elektrokotel by vám byt vytopil naprosto s přehledem a ještě by měl výkonovou rezervu, pak už by to chtělo jen znát TZ jednotlivých místností a podle toho osadit radiátory. Jinak k sálavým panelů už vám něco naznačil p. Vorlíček. Prodejce vám určitě bude tvrdit, že vám to oproti elektrokotli uspoří až 30% nákladů a podobné nesmysly. Ono to možná něco málo uspoří (spíše v pár jednotkách procent), ale pouze za cenu toho, že v bytě bude menší teplota, i když pocitově to nemusíte zrovna poznat (záleží na nasměrování panelů a jaké konstrukce jsou nejvíce ochlazovány). Ne ale každému tento způsob vytápění vyhovuje. Další problém vidím v tom, že teplo není v bytě rozprostřeno rovnoměrně a obzvláště u nezatepleného objektu se pak mohou vyskytnout místa, která zůstanou povrchově dost studená a bude vám zde kondenzovat vlhkost a dělat se plísně, což u vytápění s radiátory tolik nehrozí. Osobně prostě vytápění infrapanely nepovažuji za plně komfortní a "normální" způsob vytápění, jejich využití vidím především v nějakých dílnách nebo halách.

Ten odhad spotřeby vám těžko udělám, když nevím venkovní plochu a složení a druh všech ochlazovaných konstrukcí a jaké teploty na tyto konstrukce zvenku působí (u částečně vytápěných prostor). Dále neznám vaše klimatické pásmo. Nechce se mi od oka nic určovat, ale klidně ten byt může mít TZ až 8 kW, jak píše p. Havlíček, každopádně nějakých 6 kW bych bral asi jako minimum. Pak taky záleží na tom jaké všechny spotřebiče a jak často budete využívat. Zcela orientačně, když vezmu TZ 7 kW a dvě osoby v bytě, tak bych viděl celkové náklady na provoz bytu (vytápění, ohřev TUV, ostatní spotřeba, paušální platba) kolem 40.000,-Kč, ale je to hodně hrubý odhad (taky záleží na tom, jak budou nadále mírné zimy). Infrapanely vám to určitě znatelně nesrazí. Jak už bylo naznačeno, pořídil bych buď elektrokotel s radiátory nebo přímotopy a do bytu do největší místnosti bych namontoval klimatizaci, která bude v létě chladit a v zimě za malé provozní náklady vypomůže s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch).

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 18.03.2016 15:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
Jo, jo, ta pověra, že elektřina nevytopí dům je všeobecně rozšířena. Topíme jen elektrikou. Nedávno jsem "tajně"vyslechl rozhovor dvou našich vzdálenějších sousedek. Velmi nás litovaly, že co zakusíme zimy, když nemáme doma ty dobré radiátory a máme jen ty přímotopy, u kterých se tak mrzne.

Datum: 18.03.2016 22:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky moc za všechny informace. Bohužel mi sice nepomůžou v situaci, kdy nemám jinou volbu než topení elektřinou, ale aspoň už jsem více v obraze a mohu jen doufat, že vydrží mírné zimy, jinak to oproti plynu neuplatím.
A pravda je, že co se týče těch termoceramických panelů, tak mě právě prodávající informoval, že pocitová teplota je příjemnější, takže není třeba tolik topit atd. Jinak elektrikář, který se byl v bytě podívat se vyjádřil, že kotel by měl stačit 9w,ale při vašich informacích věřím více vašemu odhadu. Osobně mě zaujal kotel Mora 12w, on mluvil o kotlech Protherm, nevím jestli jsou srovnatelné.
Také díky moc za ten odhad spotřeby. Vím, že je to všechno relativní a bez těch údajů jen velmi orientační. Sama jsem si odhadem spočítala spotřebu nižší (chci změnit PRE na Fosfu), tak mě to moc nepotěšilo, ale můžu doufat v otužilost a tu mírnou další zimu:-)

Autor: Jaroslav Adamec
Datum: 11.07.2016 10:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122947
reakce na ...
Dobrý den paní Veselá,
nečetl jsem veškeré příspěvky, ale mám dojem, že veškeré názory jsou buď teoretické, nebo přejaté, ale zajisté osobní zkušenost nemají.
Mohu Vám sdělit, že vlastníme RD + studnu (WC, kouopelna), zaléváme zahradu a máme dvě ubytovací kapacity 16m2. Za loňský rok jsme zaplatily za elektřinu, jako jediný zdroj pouhých 28.500,- Kč.
Pokud budete mít zájem o konzultaci - oslovte mě na email.
Přeji hezký den Já

Datum: 17.03.2016 20:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, přibližnou spotřebu EE za vytápění lze určit jedině podle tepelných ztrát bytu, které neuvádíte, nebo alespoň podle spotřeby za minulé sezóny, i když podle TZ je to přesnější. To, že má byt 70m2 je sice hzeká informace, ale nic to nevypovídá o ploše a složení všech ochlazovaných konstrukcí. Jiná spotřeba bude, když byt bude uprostřed domu mezi dalšími vytápěnými byty a jiná zase, když bude někde v rohu domu pod střechou nebo nad sklepem. Ta sazba jestli už je používána a tedy přidělena, tak vám normálně zůstává, pouze u nových žádostí už nelze od dubna přidělit sazbu D45d, je nahrazena sazbou D57d, se změnou nájemníka nebo majitele bytu to nemá podle mne nic společného. Těmi panely asi máte na mysli nějaké infrapanely, což je dost specifický způsob vytápění a né každému to vyhovuje, navíc pořád je to el. způsob vytápění, který pokrývá stále stejné TZ, takže jestli v bytě chcete mít stejnou teplotu jako jiným způsobem vytápění, není jediný důvod k tomu, aby vám to něco uspořilo. Jestli tedy uvažujete o elektrice k vytápění, bylo by potřeba upřesnit TZ bytu, případně zauvažovat o nějakém zateplení nebo výměně oken, jestli je to možné.

Autor: Petr Vorlicek
Datum: 18.03.2016 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118226
reakce na ...
Paní Veselá,
napíšu to ještě trochu stručněji - je skoro jedno, jestli budete topit panely, nebo kotlem, byt k tepelné pohodě potřebuje nějaké Kilowaty, a ty mu musíte bát schopna dodávat.
Jinak u prakticky všech elektrických topidel můžete počítat příkon=výkon, elektrika se nikam neztratí, přemění se celá na teplo.
Sálavé panely mají jedinou výhodu v sálavé složce, která opravdu pocitově hraje nějakou roli, takže umožní za stejného komfortu držet trochu nižší teplotu v bytě, to ale moc neplatí, jde-li chlad od podlahy, to je extrémně diskomfortní záležitost, to by trochu kompenzovaly jen panely umístěné na stropě, které podlahu přihřejí...

Datum: 18.03.2016 22:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,
také Vám děkuji za odpověď. Rozumím, jen jsem doufala, že některé topení může být ekonomičtější, ale asi bohužel... Jsem zvyklá na topení wafkama, a to je rychlé a sálavé teplo a přesto, že i v současném bytě jde chlad od podlahy, pod námi jsou nevytápěné místnosti, tak rozhodně příjemný pocit tepla pořizuji levněji.
Hezký večer

Autor: Jaroslav Adamec
Datum: 11.07.2016 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122947
reakce na ...
pane Petře,
montáž panelů na strop je dobrá idea, pokud si do té místnosti přijdete sednout v okamžiku, kdy se tyto topidla vypnou, protože existuje předpis, který danou problematiku řeší (od hlavy má být umístěn zdroj infratepla min. m, aby nedošlo k přehřátí mozku).
Infratopidla, jako přímotopy ohřejí prostor v rozdílu 2 stup.C mezi podlahou a stropem - př. 22 - 24 oproti 19 - 27 radiátory.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.