Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Jaká je budoucnost CZT – 1. část

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Jaká je budoucnost CZT – 1. část
Anotace článku: Množství tepla spotřebovávané domácnostmi za účelem vytápění bude stále klesat. Příčin tohoto trendu lze identifikovat více, nicméně všechny mají jeden společný znak – rostoucí cenu tepla. Ta roste jednak z důvodu zdražování vstupů (suroviny, technologie, práce), jednak v důsledku snižující se spotřeby tepla (změna klimatu, úsporná opatření).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 55   starší >>
Příspěvky
Předmět: Budoucnost tepláren
Autor: Daniel Veselý
Datum: 02.01.2016 20:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121449
reakce na ...
Dle mého názoru obecně teplárny balancují na hraně propasti. Zde zmiňovaná spirála se již dávno roztočila. Byl jsem svědkem setkání o budoucnosti dodávek CZT svolaného ze strany Příbramské teplárenské. Opravdu jsem cítil strach vedení z hromadného odpojování ze strany jednotlivých BD nebo SVBJ. Několikrát byl zmíněn fakt fixních nákladů spojených s výrobou CZT. Ale chyběla tam rozumná obchodní vize. Tak mi to tam spíš připadalo jako agitace ze starých časů.
Cena CZT je tak vysoká, že nutí odběratele k hledání alternativy a to už je samo o sobě špatně (pro teplárny). To, že se spousta odběratelů chytne na lep tzv. šmejdům , kteří dokáží vyrobit teplo ze zemního plynu za 300 Kč/GJ, je další smutná věc.
Jak bylo zmíněno dá se topit přímotopem.Topit přímou elektřinou je z pohledu energetické efektivity největší zvěrstvo, ale co s tím, když cena v sazbě D45 je srovnatelná s cenou CZT. Za ten pocit, že potrestají zlého dodavatele - monopol CZT - to spoustě lidí stojí.
Pak už se dá jen uvažovat o tepelném čerpadle. Nám se vyplatilo. V řadovém domě ve Strašnicích, který byl napojen na Pražskou teplárenskou, jsme se odstřihli a rozhodně nelitujeme. TČ nám topí a v létě i chladí. Ohříváme i TUV. Máme lepší sazbu D56. Ročně úspora domácnosti 30 tis. Jen nikomu nepřeju tu anabázi při stavebním povolování. Rok a půl jsem bojovali s vyjádřeními ze strany teplárny, ale zlomili jsme to. Doporučuji, neodpojovat se od CZT zcela, ale uvést nový zdroj jako doplňkový. Pak je to jen na ohlášku.
Já osobně vidím budoucnost v centralizaci v mnohem menších místních celcích, kde bude sdružena výroba elektřiny s výrobou tepla, případně bude efektivně fungovat systém sdílení přebytků místní výroby energie vůči poptávce po energii. No a až se podaří vyřešit uchovávání energie po delší čas (energii vyrobím teď a spotřebuji jindy), pak už asi CZT nic nezachrání. Nezávislý dům je snem asi každého. Nejen kvůli ekonomice, ale i ze strategických důvodů.

Předmět: Klasický příklad
Autor: Jan Veselý
Datum: 20.11.2015 06:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Takhle se rozpadá CZT v Jeseníku: http://olomouc.idnes.cz/centralni-vytapeni-ceny-tepla-jesenik-dx8-/olomouc-zpravy.aspx?c=A151114_2205768_olomouc-zpravy_stk

Předmět: Šance
Autor: Václav Kopal
Datum: 18.11.2015 13:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Šancí pro teplárenství jako takové je vyvedení tepla ze stávajících JE:

Temelín- Jihočeský kraj a možná i až do Prahy jako náhrada za dožitou EMĚ I a horkovod z EMĚ do Prahy a docházející hnědé uhlí
Dukovany - Brno

nově budované:
Tetov - Ostravská aglomerace - černé uhlí stejně jednou dojde
Blahutovice - Pardubicko Hradecko

přebytkem elektřiny v noci vytápět zbytek lokalit díky HDO

toto opatření uspoří tak 5mil HU ročně a umožní přežít některým teplárnám.

Předmět: Re: Šance
Autor: Jan Veselý
Datum: 18.11.2015 13:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
1) Tetov a Blahutovice máte opačně.
2) Nebudou postaveny dříve než za 15-20 let, nejspíše nikdy.
3) Nevšiml jsem si, že by ČEZ a majitelé CZT byli v tomto směru (gigantická výstavba teplovodního vedení) nějak zvlášť aktivní.
4) Nedáváte možnost volby, lidi jsou na CZT naprdnutí, že si musí koupit jejich teplo podle jejich podmínek a jsou průběžně obírání monopolistou.
5) Co udělá s dodávkou tepla, např. nouzové odstavení celé JETE, např. pokazí se trafo v Kočíně, připadně nějaká dlouhodobější porucha?

Předmět: Re (2): Šance
Autor: Václav Kopal
Datum: 19.11.2015 08:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Stačí je postavit tak za těch 20-24 let to dojde u nás uhlí dovoz např. ze Sibiře nebo Austrálie není reálný.
Splaskne bublina OZE a ceny elektřiny vyletí nahoru.
Od lidí typu Daniel Beneš nebo Martin Roman očekáváte něco co nebude plnit výhradně jejich peněženky i když v jednu chvíli byl ČEZ v konsorciu na dostavbu jaderky v Rumunsku.
Lidé mohou být na CZT naštvaní jak chtějí ale čím si zatopí v Praze až za 20 let lehne EMĚ.
Kočín je malý a řešitelný problém. Všechna potencionálně napojitelná města na jihu, které není problém zakonzervovat a použít jako záložní.
Ve Švýcarsku fungují JE s vytápěním přilehlých měst (Beznau) a 90% odpadu likvidují spalováním, mají zákon o všelidovém referendu, každou chvíli o něčem hlasují. Dovolíte si říct že to je špatně

Předmět: Re (3): Šance
Autor: Jan Veselý
Datum: 19.11.2015 21:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Uhlí z Austrálie se už v ČR běžně používá, dělá se z něj v Ostravě koks.
Co by na OZE mělo splasknout? Zdraží větrné turbíny nebo FV panely? Pochybuju.
Píšete o lidech, kteří řídí ČEZ a zároveň sníte o stovkách a tisících kilometrů teplovodů skrze celou republiku, které bez ČEZu prostě nebudou.
A Beznau je nádherná ilustrace rizika závislosti na jednom centralizovaném gigazdroji. Teď mají oba bloky dlouhodobě mimo provoz, protože jsou pokažené.

Předmět: Re (4): Šance
Autor: Václav Kopal
Datum: 20.11.2015 08:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
To jsem tedy zvědav jak do ČR dostanete v roce 2040:

25 mil tun hnědého uhlí a odkud
3 mil tun černého uhlí z Hamburku a za kolik

tady v tom množství je to skoro nemožné.

A počasí bude jako dneska FVE nula vítr taky nula - fouká moc. To se tedy vy nebo Vaše děti zahřejí.

Předmět: Re (5): Šance
Autor: Jan Veselý
Datum: 20.11.2015 21:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
1) Nepočítám, že v roce 2040 bude potřeba více hnědého uhlí než nutně potřebuje (bez exportu) v současnosti česká ekonomika. Hlavně, když v té době bude většina současného instalovaného výkonu elektráren na hnědé uhlí za hranicí svojí životnosti a nové už nikdo stavět nebude.
2) Do koksovny Svoboda se dnes ročně doveze okolo milionu tun australského uhlí ročně, do TŽ a Mittalu se dohromady ročně doveze 7-10 milionů tun železné rudy od Krivoj Rogu. Vlakem, s překládkou, a co?
3) Víte o EU normě ohledně tepelných ztrát budov od 2020? Jaká bude spotřeba uhlí na otop, když bude spotřeba tepla u budov 5x nižší než dnes? (Což je mimochodem součástí energetické koncepce Německa i Rakouska) Nic na tom není, já v něčem takovém žiju, stavební firmy to dělají naprosto rutinně.
4) Posledních několik dní větrné elektrárny v Německu, kde byl nepochybně ještě silnější vítr, solidně utlačovaly konvenční výrobu. Teoreticky jste odvodil neexistující problém, gratuluju.
https://www.energy-charts.de/power_de.htm

Předmět: Re (6): Šance
Autor: Václav Kopal
Datum: 21.11.2015 11:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
To jste mne dostal

1) Tak, že čím budou topeny po 2040 velké aglomerace od spoda: České Budějovice, Tábor, Hradec Králové, Pardubice, Praha, Všechna Severočeská města.....
2) S tím ČU jsem se splet ale teplárenství na ČU je blbost levněji vyjde ZP a samozřejmě decentrálně
3) To jako chcete celou ČR zbourat a postavit znova aby byli 5xnižší tepelné ztráty. To raději ten horkovod Temelín-Praha.
4) Řeším ČR a platí že větrné el. fungují cca od 10-90km/h a minulý týden foukalo přes 90.

Předmět: Re (7): Šance
Autor: Jan Veselý
Datum: 21.11.2015 16:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
ad 1) Nebudu nic vymýšlet, použiju plány z Dánska: Snižovat potřebu, solární termika, tepelná čerpadla, odpadní teplo z kogenerací, odpadní teplo z průmyslových procesů, biomasa, zbytek zemní plyn. A pro fanoušky - malé modulární jaderné reaktory na bázi roztavených solí, jestli vůbec bude možné je v té době koupit.
ad 2) Samozřejmě decentrálně, domovní kotelny, klidně kogenerační.
ad 3) Žádné zbourat, postupně zlepšovat fond budov, však se ty baráky musí jednou za čas generálkovat, ta norma stanovuje, co je a bude "normální" i pro opravy/úpravy existujících budov. Ve vámi zmíněném roce už bude platit 20 let.
ad 4) To jako, že někde silněji fouklo má znamenat, že se z toho mají větrné elektrárny týden vzpamatovávat? Vždyť to bez poškození umí přečkat i hurikány.

Předmět: Re: Šance
Autor: Karel Srdečný
Datum: 18.11.2015 14:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Cena tepla z JETE (Vltavotýnská teplárenská):
rok 2010: 389 Kč/GJ
rok 2015: 446 Kč/GJ = 1,6 Kč/kWh
To už se blíží ceně elektřiny v nízkém tarifu, pokud ten trend bude pokračovat, tak bude levnější topit elektřinou, než teplem z JETE.

(pro případ odstávky JETE jsou instalovány plynové zdroje)

Předmět: Kouzlo obchodního modelu
Autor: Jan Veselý
Datum: 18.11.2015 10:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Tak jsem vyměkl a zkusím to ve zkratce: Teplárny mají špatný obchodní model. Popeláři mají lepší. Zákazník platí paušál za službu (možná nějaká FUP by se hodila) - dodávka tepelné pohody, a to je všechno. Každá energetická úspora zvýší zisky CZT místo aby je tlačila do ztráty. Pokusy s tím ve světě byly (elektrárny, vodárny, apod.) a zkušensti jsou. Problém je se zkostnatělou firemní kulturou.

Předmět: Re: Kouzlo obchodního modelu
Autor: Petr Voženílek
Datum: 18.11.2015 12:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120232
reakce na ...
FUP mají popeláři skvělou. Odvezou Vám max. plnou popelnici dle smlouvy, ani igelitku navíc. Kdyby bylo teplo všude jako v Kněžicích 300 Kč/GJ tak nikdo neremcá, protože levněji teplo nikde nekoupí. Ani z toho tepelného čerpadla.

Předmět: Re (2): Kouzlo obchodního modelu
Autor: Jan Veselý
Datum: 18.11.2015 13:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Ano, nikdo by neremcal, ale nic to neudělá se "spirálou smrti", protože snížení spotřeby tepla u konečných uživatelů se prostě bude dít už jen díky rekonstrukcím (nikdo nechce, aby mu oknem táhlo, nikdo nechce studené zdi).

Předmět: Re (3): Kouzlo obchodního modelu
Autor: Karel Srdečný
Datum: 18.11.2015 14:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Mnoho tepláren má dvousložkovou cenu tepla. Funguje to, dům po zateplení odebere např. 1000 GJ/rok, ale platí za 2000 GJ/rok jako před zateplením. Když je zákazník blbý a nedojedná si snížení odběrového diagramu, dobře mu tak.

Předmět: Re (4): Kouzlo obchodního modelu
Autor: Ondrej Fiser
Datum: 19.11.2015 07:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
Ale ani snížením odběrového diagramu se nedosáhne stejné ceny, jako před zateplením. Teplárna má stále stejné fixní náklady. Za sebe zateplujeme jako první (na smyčce) a ruku v ruce s tím jde vlastní zdroj tepla. To je totiž jediné ekonomické chování. Jako spotřebitele nás totiž vysoká cena dohnala k tomu, že se zařídíme sami. To je ona neviditelná ruka trhu...

Během stavebního řízení byla úředníkem k našemu řízení označena a přizvána též teplárna (majoritní podíl města). Ačkoliv nemá se stavbou nic společného. A každá námitka byla následně zamítnuta. Jenže takto nám město > stavební úřad > teplárna prodloužila stavební řízení o 9 měsíců. Takže ve výsledku jsme nestihli letošní topnou sezónu.

Předmět: CZT
Autor: Josef Zapletal
Datum: 17.11.2015 23:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Rád bych napsal ničím nezaujatý názor. To jak pozoruji vývoj cen paliv , pak musím dojít k názoru , že CZT může přežívat jen tam, kde nějaký velmi levný zdroj energie typicky v okolí jaderných nebo uhelných elektráren a tepláren , spaloven odpadů atd. Co se týče fixních nákladů na teplárny , tam je opravdu problém, zejména mzdové náklady - odměny manažérů , politiků co sedí v radách třeba Pražské teplárenské zaručeně porostou. Podle toho co jsem četl brala jedna zástupkyně ANO asi milion korun ročně , takže lze předpokládat ,že to samé brali i ostatní. Nedělám si žádné iluze o tom kolik berou zástupci měst v jiných teplárnách a jak se dělají veřejné zakázky pro rekonstrukce těchto zařízení. Od toho se ovšem také odvíjí podíl fixních nákladů a cena tepla pro obyvatelstvo. Jinak se naprosto nepochopitelné jak se může cena tepla z tepláren přibližovat ceně el. energie pro vytápění. Takto fungují státní monopoly. Není proto divu ,že dochází mnohde k masivnímu odpojování domů od CZT. Přispívá k tomu i cena tepelných čerpadel, která prudce klesla. Představa, že majitelé odpojených domů budou hrabat prstíčkem , aby se ještě mohli připojit aby se zvýšili provize politiků sedících v radách teplárenských společností to snad může napsat jen zástupce tepláren.
Další nesprávná úvaha je i ta , že teplárny jsou díky vyšší účinnosti výroby tepla ekologický podnik to by platilo kdyby šlo o spalovny odpadů nebo jaderné teplárny pálit uhlí ekologické není a pokud vezmu kondenzační elektrárnu s účinností 43% pak na svorky tepelného čerpadla jde stále účinnost zhruba 40%. Teplárny se při kombinované výrobě tepla a el. energie dostanou max na 80% využití primárních paliv z toho je ovšem 80% tepla a 20% el. energie jinak účinnost klesá. Teplo se pak rozvádí s účinností tak 75% (záleží na délce a stavu rozvodu) to máme asi 60% využití primárního paliva. Tepelné čerpadlo napojené na výše kondenzační elektrárnu má účinnost přesně dvojnásobnou - 120%. Proto je také cena poloviční oproti teplárně. Relativní jednoduchost výroby tepla v teplárně a tím teoreticky nižší cenu proti el. energii zhatí monopolní chování odměny manažérům a předražené veřejné zakázky asi t o vidím příliš zjednodušeně , ale - to je podle mého názoru objektivní stav českého teplárenství. Řešením by měla být plná privatizace tepláren, pak klesnou fixní náklady velmi rychle protože novému majiteli bude jasné, že pokud nezlevní tak nebude mít komu dodávat.

Předmět: Re: CZT
Autor: Jan Veselý
Datum: 18.11.2015 06:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Souhlas, ale mám jednu připomínku. Problém není veřejné nebo soukromé vlastnictví, problém je monopol a (zákonem) nucený nákup tepla. Někde jsou vyloženě dajní (Kněžice 300 Kč/GJ a mají zisk) někde se chovají jako banda loupežníků (viz. Jablonec).

Předmět: Re (2): CZT
Autor: Vladimír Křen
Datum: 18.11.2015 07:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Životnost energetického zařízení je cca 20 let. Pokud není průběžně investováno do oprav a rekonstrukcí vzniká šrot. Pokud to zařízení přežije blíží se jeho morální zastarání. Do toho se všichni snaží snižovat energetickou spotřebu. Pokud bude provozovatel zanedbávat investice tak v důsledku provozuje zařízení s nízkou účinností (na nevhodném výkonovém rozsahu) a poroste počet poruch. Každá porucha je zlatý důl pro dodavatele - rychlá oprava je drahá oprava. K tomu se připočtou významné překupy mezi jednotlivými subjekty a výsledná cena jde do pekel. ERÚ naprosto selhává protože žádným způsobem neovlivňuje vazby mezi výrobcem tepla a spotřebitelem. Když bude na jedné straně teplárna a na druhé straně spotřebitel bez přiživujících se překupníků je celý výpočet ceny podstatně jednodušší než při řetězu překupníků. Tady to zavání neschopností nebo nechutí radnic pracovat pro své občany.

Předmět: Re: CZT
Autor: Jozef Homola
Datum: 18.11.2015 07:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Zapletal)
Trochu by se dalo polemizovat na téma účinnosti. Třeba ztráty rozvodem. V sídlišti s asi 15-ti bloky činí ztráty rozvodem asi 1%. Je to podle rozdílu výstupního kalorimetru kotelny a součet patních měřidel bloků. Ano, když bude horkovod několik kilometrů, tak jsou to jiné čísla. Podobě je to s účinnosti na svorkách elektrárne a na patě domu. U nás se ztráty rozvodem EE pohybují mezi 8 až 12%. Pak je tu ještě ztráta na účinnosti čerpacím provozem do akumulačních nádrží. To že máme až o 4% větší ztráty EE než jinde se (mezi řádky) čte jako černý odběr.

Předmět: v monopolu je problém
Autor: Tomáš tom
Datum: 17.11.2015 15:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Nevím tedy jak jinde, ale máme ve sklepě kalorimetr s předávací stanicí tepla a zaplatíme jen tolik kolik si odebereme z centrálního rozvodu. Zateplení i termostatické hlavice společně s poměrovými měřidly měli prokazatelný vliv na snížení tepelné spotřeby celého domu. A jestli si teplárna topí na 90°C nebo na 50°C je nám jedno, protože si vezmeme jen tolik tepla kolik potřebujeme. Ono ta tepelné energie není jen o teplotě ale také o průtoku a ten termostatické hlavice a předávací stanice přiškrtí a kalorimetr správně napočítá. Takže teplárna ať si klidně topí i na 95°C, více jim prostě nezaplatíme a jen jim to zvýší ztráty, to je jejich boj a problém. A jestli to neumí a nepřizpůsobí se požadavkům zákazníka a stavu techniky tak ať jdou dělat něco jiného (můžou si tam třeba péct rohlíky), to samé platí i pro vodaře a elektrikáře.

Předmět: Re: v monopolu je problém
Autor: Jozef Homola
Datum: 17.11.2015 17:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
I u nás jsou předávací stanice vždy pro dva bloky a pokud jsem mluvil s ředitelem společnosti, tak si přísně hlídají ekonomiku provzu a nepouští ani o stupeń více než je potřeba. Teplota nátokové vody do stanic se pohybuje do 60°C. Oni moc dobře ví, že "odmítnutá voda" a vody s vyššími parametry jim zvyšuje teplotu rozvodů a tím i ztráty.

Předmět: Budoucnost CZT nula
Autor: Václav Kopal
Datum: 17.11.2015 08:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Budoucnost teplárenství např. v České Lípě kde majitel MVV z Manheimu pořídil u MWM taky z Manheimu plynové kogenerační jednotky cena tepla je potom vyšší než z přímotopu.
Podobně MVV nakoupili u MWM v Jablonci na Nisou lidé se začali hromadně odpojovat a ve finále to odkoupilo město Jablonec.
V těchto lokalitách je budoucnost opravdu velká.

V Brně, které plánuje napojení na EDU je to také "vizibilní" poté co ČEZ falšuje rentgeny z primární zóny a 3 ze 4 bloků jsou v poruše.

V Praze kde je 20 let starý napaječ z 60 let staré EMĚ I a v podstatě nemá náhradní zdroj (předchozí majitelé to dali do šrotu) to dopadne jako v Hradci Králové, který byl mnoho měsíců v zimě 2003 bez tepla, protože spadla střecha kotelny (stejného typu jako EMĚ I) tak tam je budoucnost minus 1.
Kdo si myslí, že v těchto případech pomůže zateplení je blá..n....

Předmět: Re: Budoucnost CZT nula
Autor: Vladimír Křen
Datum: 17.11.2015 10:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Co se měnilo? Rentgeny jakých svarů?

Předmět: Re (2): Budoucnost CZT nula
Autor: Václav Kopal
Datum: 17.11.2015 11:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Dobrá zpráva je že to nejsou sváry na tlakové nádobě reaktoru ale jenom na potrubí hlavního cirkulačního čerpadla....
Přišlo se na to při prkotině když opravovali přívodní trubičku k manometru a zjistili že některé rentgeny jsou falšované - z jiného místa a jiné jsou sváry v nevyhovující kvalitě.

Předmět: Re (3): Budoucnost CZT nula
Autor: Vladimír Křen
Datum: 17.11.2015 20:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
V Dukovanech se měnilo potrubí v primáru?

Předmět: Teplárny
Autor: Jan Veselý
Datum: 17.11.2015 06:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Pokud se se zákazníkem jedná jako s nepřítelem a snaží se ho odrbat jak to jen jde a dělají se mu naschvály, tak je jasné, že je něco špatně a že v okamžiku, kdy to bude trochu možné, tak zákazníci od nich budou zdrhat.
Můj názor na řešení si nechám do druhé části, abych nepředbíhal.

Předmět: Teplárny čeká zánik
Autor: Karel Srdečný
Datum: 16.11.2015 13:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
V systému je pozitivní zpětná vazba: snížení odběru tepla > zvýšení ceny tepla > silnější motivace k úsporám > další snížení odběru. Pozitivní zpětná vazba dovede každý systém ke kolapsu. Prolamování limitů, zákaz odpojování od CZT a podobně ten kolaps mohou oddálit, ne odvrátit.

Předmět: Re: Teplárny čeká zánik
Autor: Jan Blažíček
Datum: 16.11.2015 15:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116218
reakce na ...
Obdobný vývoj lze pozorovat i u dodávek vody a elektřiny. Nastane podle vás neodvratný zánik vodáren a elektráren?

Předmět: Re (2): Teplárny čeká zánik
Autor: Petr Voženílek
Datum: 16.11.2015 20:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120232
reakce na ...
Omlouvám se, že vstupuji svým postřehem do Vaší diskuze.
Studnu ani elektrárnu si zítra všichni nezařídí, s teplem je to snazší.
Každý byt má dle dostupných informací tepelnou ztrátu typicky pod 6 kW a instalovanou elektrickou přípojku nejméně 6 kW. Lze tedy, alespoň z hlediska rezervovaného elektrického příkonu, okamžitě přejít na topení přímotopem nyní již spolehlivě levnějším, než z CZT. Spotřeba TUV je udávána normativem 50 l/den = 120 W/obyvatele, tedy zanedbatelná. Je zřejmé, že plné elektrifikaci domácností nestojí nic v cestě a teplárny mohou zítra zabouchnout dveře. Obdobně je to s mnohem nevýhodnějšími rodinnými domy. Topím plynem ve 4 partové vile výkonem max. 12 kW a přípojku mám 3x25A, tedy 17 kW. Když budu chtít, zítra topím elektrikou za 570 Kč/GJ. Teplo z plynu mám za 400Kč/GJ, proto u něj (zatím) zůstávám.

zobrazuji 1 - 30 z 55   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama