Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ohřev vody a TUV - fotovoltaika + krbová vložka

Autor: Lukáš Březina
Datum: 21.04.2016 15:34
uživatel: 122469

Ahoj,

začínáme rekonstruovat a poměrně zasahovat do domu.

Vzhledem k tomu, že máme dvě patra a obě patra jsou generačně obydlená a obě patra mají nyní krbovou vložku s výměníkem a peletková kamna s výměníkem, rád bych toho využil na ohřev teplé užitkové vody na mytí a zároveň i vody na topení.

Moje představa je to doplnit fotovoltaickým řešením.

Fotovoltaiku bych rád řešil řekněme okolo 1,5 - 2,5kW.

Moje otázka zní...

- řešil jste tu někdo podobný problém? Jak napojit obě vložky na nějakou nádrž (přemýšlel jsem okolo 1000l) + přívod fotovoltaiky s topnou spirálou?

- zároveň by se mi líbila absence bojleru, tzn. mít v této např. 1000l nádrži "šneka", kterým by proudila studniční filtrovaná voda, která by se ohřívala právě v nádrži.

Na internetu je spousta návodů, apod. ale přijde mi, že nic komplexního.

Líbilo by se mi i řešení vše v jednom, kdy by šlo o např. 1000l bojler, který by měl vstup a výstup na užitkovou vodu a zároveň by fungoval jako akumulační nádrž pro ohřev radiátorů a topení vůbec a zároveň mít možnost být napojený na fotovoltaiku...

Snad je to pochopitelné.

Pak ještě uvažuji k pokrytí pasivní spotřeby domu GridFree systém, ale na tom už není nic složitého...

Děkuji za případné podněty.

Lukáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lukáš Březina31.08.2016 14:57
Tomáš tom08.08.2016 19:03
Honza Kopřiva03.08.2016 19:39
Lukáš Březina03.08.2016 15:23
Lukáš Březina03.08.2016 15:22
Michal Nechanicky25.07.2016 19:37
Honza Kopřiva22.04.2016 19:58

Datum: 31.08.2016 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nakonec řešíme vše Hybridní FVE, kde budou 3x MPPT měniče zapojeny paralalně k sobe, záloha do 10kWh 48V Trakčního bateriového packu.

Hybridní měnič by si měl hlídat přebytky a do DS nedodávat, kazdopádně plánuji registraci malé FVE do 10kW s výměnou elektroměru...

Datum: 03.08.2016 15:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ahoj všem,

tak jsem se pídil a ptal a řešil.... díky bohu, že pracuji ve firmě kde se částečná tyto řešení provozují.

Stávající řešení máme:

Peletkový kotel s výměníkem + elektrokotel (tarif D25comfort)
+ bojler - ohřívaný klasicky 2kW topnou spirálou z distribuční sítě.

Řešení které jsem vymyslel:

750 - 1000l akumulační nádrž - musím spočítat kolik toho bude potřeba, ale myslím si, že i 750l nádrž bude stačit, s nerezovým šnekem uvnitř na ohřev vody.

Nádrž bude připojena na stávající vedení k elektrokotli a radiátorům, apod.

Nerezový šnek v nádrži bude připojený na stávající bojler přes uzavírací ventil. Veškerá teplá voda půjde tedy ze stávajícího bojleru.

Po rekonstrukci plánujeme přidat do horního patra krbovou vložku s výměníkem napojenou na stávající vedení k radiátorům, apod. a bude tedy dohřívat i akumulační nádrž).

Instalovaný fotovoltaický výkon plánuji mít okolo 4kW, včetně cca 4kWh do baterií, ale začnu s výkonem cca 2kW, postupně budu přidávat (Třeba za rok, apod.).

Dlouho jsem přemýšlel jak vše zvolit. Vzhledem k tomu, že nechci tvořit přetoky do distribuční sítě, musí to být galvanicky odděleno nebo tam musí být hybridní střídač. Je možné použít různé MPPT střídače, ale, hlídací proudová relé, nemožnost zapojit např. elektrocentrálu, apod...

Rozhodl jsem se tedy - prozatím pro 1fázový hybridní střídač, ale s nejvyšší pravděpodobností použiji 3fázový (s možným výkonem až 10kW). Topne spiraly totiz budou 3 fazove a instalovat 3-4kw vykon na 1 fazi mi prijde zcestne... Hybridni stiřídač si tedy sám ohlídá přetoky do sítě a zároveň umožňuje dobíjení baterií + je možnost připojit i elektrocentrálu, apod.

Na léto odstavím akumulační nádrž, tzn. že ji nebudu dohřívat, z toho důvodu mezi akumulační nádrží a bojlerem budu mít ventil a budu dohřívat vodu pouze v bojleru. +/- by vše mělo být tedy vždy zásobeno ze slunce nebo z baterií. bude záležet na slunečním svitu.

Lepší řešení mě bohužel nenapadlo. Mým smyslem je být nezávislý.

Předpokládám, že když nejsou přetoky do sítě, nemusím s ČEZEM nic řešit, ačkoliv mi bylo doporučeno jim nahlásit instalaci FVE, oni si dojedou zmeřit impedanci, pokud je vše OK, potvrdí mi nějaké lejstro.

Další věc se má tak, že od letošního roku je možné nahlásit instalaci FVE. Čez nic neplatí za odkup elektřiny, ale můžete do sítě posílat přetoky s tím, že Vám čez na základě projektové dokumentace, atd, atd... vymění elektroměr za oboustranný...

Kdyžtak se mě prosím ptejte. Příští týden budu přesně řešit s našimi topenáří zapojení okruhů, apod. ...

Autor: Tomáš tom
Datum: 08.08.2016 19:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
S třífázovým hybridním měničem se vám v ČEZkém kocourkově elektroměr nepodaří zastavit a díky podvodnému měření legalizovaném vyhláškou 82/2011 v §6, odst.6 naměří tento elektroměr nejen odběr ale ve stejném okamžiku i přetok.

Připojení doporučuji standardní (bez měření impedance) a na přebytky mít smlouvu (Nano Energies vám za ně zaplatí) nic to nestojí (pouze revizi) a potom nic nehrozí a vše je legální i bez licence, jen to podvodné měření vás bude stále trápit.

Akumulační nádrže LMT: http://akumulacni-nadrz.cz/lmt.php nebo PAST: http://www.techtranspt.com/

Autor: Michal Nechanicky
Datum: 25.07.2016 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123054
reakce na ...
Tak jak se Vám to nakonec podařilo?

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 22.04.2016 19:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Toto se dá řešit s akumulační nádrží která má v sobě průtokový výměník na TUV a elektrické topné patrony. Takovou nádrž máme doma, natápíme jí tepeným čerpadlem nebo teplovodní krbovou vložkou, průtokově z ní odebíráme TUV. Akorát elektrickou patronu máme jako záložní zdroj - vy by jste jí použil s fotovoltaikou. Z nádrže dále odebíráme topnou vodu do podlahovky.
Je to přesně jak píšete vše v jednom.

Datum: 03.08.2016 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kopřivo, kolik Vaše domácnost má členů a jak velkou akumulační nádrž se šnekem máte?

Děkuji!

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 03.08.2016 19:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jsme dva dospělí a dvě děti. Nádrž má 900L a měděný průtokový výměník má teplosměnou plochu 6,5m2.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama