Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

tepelná pohoda interiéru

Autor: Lucie Veverková
Datum: 29.04.2016 15:09
uživatel: 118761


Dobrý den,
jsem studentka a při učení jsem narazila na jednu otázku, s kterou si nejsem moc jistá.

Jakým způsobem navrhujeme místnost z hlediska zajištění tepelné pohody v interiéru?

Podle mého názoru navrhujeme tak, aby v zimním období docházelo co nejmenším ztrátám tepelné energie - nízký součinitel prostupu tepla konstrukcí, okna v obytných místnostech orientovat nejlépe na J, která budou cloněná např. slunolamem (v zimě je slunce nízko a tepelný tok slunce je žádoucí, za to v létě je slunce vysoko a pomocí toho slunolamu zastiňuje okna). Dále záleží na účelu místnosti, počtu lidí, zařízení.

Odpovídám dobře? Jsou i další kritéria na zajištění tepelné pohody v interiéru místnosti?

Děkuji předem za odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Matej Pernecký08.11.2016 12:30
Laďa Jaskva02.07.2016 15:32
Makadam Adam02.07.2016 11:06
Jozef Homola29.04.2016 16:20

Příspěvky
Autor: Matej Pernecký
Datum: 08.11.2016 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123762
reakce na ...
Dobrý deň, momentálne nereagujem na článok ale na meranie tepelnej pohody.
Potreboval by som poradiť ohľadne merania teploty vnútri v byte/miestnosti.
V byte je stále zima a ventily na radiátoroch sú otvorené naplno. Aj počas vykurovacej sezóny sú stupačkové trubky relatívne studené. Mám podozrenie na zlé vyregulovanie objektu. Skúsil som konfrontovať s týmto problémom správcovskú spoločnosť a tá nemá vobec záujem zjednať nápravu.
Od známeho mám informáciu, že keď sa urobí certifikované meranie teploty v miestnostiach (termografom) tak týmto možem aj právne prinútiť a dokázať správcovskej spoločnosti, že nedodáva zmluvné teplo.
Chcel by som vedieť akým sposobom sa toto meranie robí a ktorá spoločnosť v rámci Bratislavy, je schopná urobiť takéto meranie.

ďakujem za každú odpoveď

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 02.07.2016 15:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Na makadama je potřeba dávat pozor. Aby jste se náhodou neřídila jeho radami, stačí si ho zablokovat.
Dneska je takový pařák, že veškerá akumulace, která byla schopna absorbovat výkon nebeského topení, je vyčerpána. Nepomáhá nic. Teplota stoupá a noční větrání je neúčinné. Jediné řešení je zakopat se hluboko pod zem, nebo ta m rovnou naprojektovat klimatizaci. Ono již ani nejde pouze o akumulaci baráku, ale i všeho kolem baráku a to tak moc neovlivníte. Bazén má 32°C, tráva ještě více a po zalití klesne teplota na 28 °C. Dneska jsou okna obrácená na jih evidentní blbost.......
S pozdravem Laďa

Autor: Makadam Adam
Datum: 02.07.2016 11:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Jedným zo spôsobov zabránenia prehrievaniu domu v letných horúčavách a v zime od krbu alebo južného slnka je dostatočná využiteľná tepelná kapacita domu. To zabezpečí kombinácia železobetónového monolitického stropu a vnútorných betónových alebo vápnopieskových nosných stien. Viď http://www.veronica.cz/?id=185 . Dom je vhodný do klimatických oblastí, kde nočná teplota klesne pod 20 C počas väčšiny dní v lete, pretože dom treba v noci vychladiť vetraním cez otvorené okná, čo je zároveň príjemné na spanie. Aby akumulačný dom plnil svoju funkciu, musia byť izolácie ekvivalentom aspoň 20 cm polystyrénu.

Ďalším spôsobom obmedzenia prehrievania je výsadba zelene na ulici, celkovo klesne teplota pod stromom povedzme o 10 C. Stromy nemožno vysadzovať tesne pri dome, účinné sú plazivé rastliny na konštrukcii pred oknami.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.04.2016 16:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Tepelná pohoda v interiéru je náplní předmětu "TECHNIKA PROSTŘEDÍ". O tomto nejvíce najděte pod jménem Rubinova nebo Rubinovi.
Ideální pohoda neexistuje a je to kompromis požadavků. Ideálem je když osoba sedící nepociťuje ani chlad ani zimu ani tepelnou asymetrii ani průvan a je nějak standardně oděna. Zcela se to změní druhem činností (jiný metabolický výdej), stářím nebo oděvem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama