Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rozměry profilů vjezdové brány

Autor: Petr Kubík
Datum: 21.06.2016 10:50
uživatel: 108167

Fotogalerie:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli jsem zvolil vhodné rozměry pro dvoukřídlou vjezdovou bránu. Mezera mezi sloupky je 3,7m, výška brány nad zemí 2m.

Nosné sloupky: 80x80/3 - v zemi bude zabetonován 1m
Profily brány: 60x40x2

Takže jedna polovina vrat bude mít rozměr cca DxV 1,8x1,8m s tím že v 1/3 od země bude ještě jeden vodorovný profil 40x40x2 pro případný pohon.

Hmotnost jednoho křídla vychází na 55kg i s výplní.

Pro jistotu přikládám i náhled jak by to mělo vypadat.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Vávra23.06.2016 11:52
Jozef Homola23.06.2016 11:12
Petr Kubík23.06.2016 08:16
Jozef Homola21.06.2016 15:41
Petr Kubík21.06.2016 12:51
Jozef Homola21.06.2016 11:02
Makadam Adam21.06.2016 10:58

Datum: 21.06.2016 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- Vrata uvažuji že nebudou odpočívat na podložce.
- Vyztužením kůlu v patě máte namysli co? Mám v plánu kolem paty navařit ještě plocháče aby jakoby bránili vytažení kůlu ze země nahoru.
- Úhlopříčné vzpěry mi přišli při takovém profilu a tím že tam budu mít tu jednu vodorovnou tyč pro pohon zbytečné.
- ten profil jsem zvolil aby se mi do něj pěkně schoval zámek, ten má hloubku 60mm. Takže bych mohl použít v pohodě i profil 60x30x2?
- Sloupky jsou v pohodě? Stále mám pocit že bych dal silnější, ale to mi zas přijde moc zbytečné a aby moc nevyčnívali z hradby.

- Spojené sloupky základem, to je myšleno tak že mezi sloupky se udělá výkop a vyplní se betonem, nebo ještě je mezi sebou v tom výkopu provařit a spojit drátem?

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.06.2016 15:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
- Vyztužení kůlu v patě má za účel zvýšit tuhost, protože tam je největší ohybové namáhání a největší napětí.
- Uhlopříčná vzpěra není nikdy zbytečná při tak velkém rámu
- Zámek se schovává do pouzdra, které se tam navaří
- Není dobré dělat z tlustých profilů, protože pak nejdou použít dobře samořezné šrouby na desky
- Spojení slopků základem (jak to někdo radí) je velmi užitečná věc zvláště u kůlů zabetonovaných při patě základového pásu, kde to nepromrzne a naopak prostředek se podmrznutím zvedne o 5 cm. Už jsem viděl u souseda utržené pánty "jak ruka" a to několikrát.
Je dobré pamatovat na nějaké kotvení uprostřed aby s tím nelomcoval vítr.

Autor: Petr Kubík
Datum: 23.06.2016 08:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rady, jen se ještě zeptám jestli je někde k vidění obrázek toho vyztužení paty, pořád si to nějak nedokáži představit, jediné co mě napadá je dát beton i dovnitř sloupku, ale ten budu mít zhora zavařený zátkou. Nebo je lepší dát plastovou?
Pak bych se chtěl zeptat na nějaké to pojezdové kolečko. Na internetu jsem jich našel mraky, jaké by bylo pro tento případ nejvhodnější? Díky.

Datum: 23.06.2016 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Mám branku dřevěnou ale rohové kůly jsou našroubované do profilu "L". Jako objasnění principu to postačí. Vy také můžete podle obrázku nějak vyztužit to kritické místo. Samozřejmě pokud bude profil dostatečného průřezu (nerozhoduje síla stěny), tak je to zytečné. U garážových vrat mám parkování vrat udělané malým kolečkem z nábytku u kterého byla sundaná pryžová obruč. Vrata při dovírání "naskočí" do prohlubně.

Autor: Josef Vávra
Datum: 23.06.2016 11:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114474
reakce na ...
Jak moc to "dobastlení" k původnímě navrženému sloupku 80x80/3 je nutné? Nestačí vlastní sloupek i v tom kritickém místě?

Datum: 21.06.2016 11:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro tuhost bány je důležité několik detailů
- zda budou křídla při dovření "odpočívat" na podložce (náběhu)
- dobré je kůl vyztužit v patě nebo přikotvit v hlavě pomocnou opěrou
- proč brána nemá uhlopříčné vzpěry

Obávat se jinak nemusíte určitě poslouží. Křídla stačila i z jeklu 40x40 mm.

Autor: Makadam Adam
Datum: 21.06.2016 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Kvalitné riešenie je, ak sú stĺpy spojené spoločným základom, aby sa časom nerozbiehali a krídla do seba nezapadali.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.