Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ocelový plocháč (ankr) ve zdi

Autor: Jan Novák
Datum: 07.07.2016 12:04
uživatel: 122910

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,
v mezipatře (na podestě) máme okno, které jsme chtěli vybourat otvor zvětšit až k zemi a vsadit do nového otvoru dveře. Při bourání otvoru jsme ale narazili na ankr (ocelový plocháč 40x8 mm). Jaké máte zkušenosti s rozřezáním tohoto ankru. Je vhodné ankr vůbec rozřezávat? Dům je odhadem 80-90 let starý. Zeď je cihla 30 cm, 5 cm zateplení polystyren. Bližší detaily viz. foto, kde je umístění ankru vyznačena červeně. Ankr jde až do rohu, na jedné straně jsem si to ověřil, na druhé straně nevím, ale nejspíše povede asi taky až do rohu. Chtěl bych poprosit o jakoukoli zkušenost, radu, informaci, zda si mohu dovolit plocháč rozřezat, případně co udělat pro to, abych zabránil případnému praskání zdi. Děkuji

Zdroj: https://forum.tzb-info.cz/135070-ankr-ocelovy-plochac-ve-zdi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej Říha08.07.2016 13:24
Jan Novák08.07.2016 06:56
Ondřej Říha08.07.2016 00:33
Jozef Homola07.07.2016 21:46
Laďa Jaskva07.07.2016 19:08
Ondřej Říha07.07.2016 18:06

Datum: 07.07.2016 21:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Bylo by dobré vědět něco o stropech a vazbách se zdí.
Osobně si myslím, že stavba v tomto místě nenapíná tento plocháč. Není důvod. Pokud chcete a máte obavy o nějaké provázání protilehlých zdí, tak udělejte do vnitřní omítky u podlahy zážez - drážku 2 cm x 2 cm a vložte tam tyč 16 mm s maticemi a příložkami na vnější zdi (zapuštěné pod omítku).
Orientačně o tom jestli je plochá tyč pod tahovým napětím by se dalo posoudit poklepem na ní a podle zvuku a chvění.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 08.07.2016 00:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Ten plocháč napnutý jak struna být nemusí, zednické kleště také nemáte napnuté a svou funkci mají.
A důvod? Co třeba vítr?

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 07.07.2016 19:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. S největší pravděpodobností nemáte v baráku ztužující věnce. To je asi nahrazeno tou pásovinou. Určitě tam není nějaký závratný tah, který by způsobil okamžitou destrukci a praskání stěny. Osobně bych do bočních ploch vysekaného otvoru zasekal na celou výšku otvoru I 160. Nahoře a dole by se to spojilo pásovinou. Nakonec by se ta zavazející pásovina vyřezala a pořádně navařila na íčka. Nicméně, to je pouze můj návrh a tak bych si to uděl sám pro sebe. Jestli to uděláte tak, jak jsem popsal, tak pouze na vlastní riziko.
S pozdravem Laďa

Datum: 07.07.2016 18:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vhodné to není, může se Vám rozjet barák. Nahradit ho půjde za cenu komplikovaných opatření.

Autor: Jan Novák
Datum: 08.07.2016 06:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122910
reakce na ...
Jaké komplikované řešení myslíte? Já jsem uvažoval o jednoduché konstrukci z U profilů, ve tvaru "U" ,ke které bych plocháč přivařil a pak odřezal.

Datum: 08.07.2016 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No vyvařit něco do otvoru jde, ale musí to být zároveň tuhé (takže masivní), aby se to moc neprohnulo. Když si představíte pásovinu, pak to svřené "U" a zase pásovinu, tak ta pásovina bude mít snahu roztahovat ono "U" a jakmile se to trochu posune, tak to vlastně ztrácí smysl...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.