Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

trosku inteligence do domu ano nebo ne

Autor: david mara
Datum: 09.07.2016 00:18
uživatel: 122022

Pratele, predem pisu ze nechci uplne inteligentni dum v nejakem prehnanem meritku ale jen ciste praktickem meritku. UVedomuju si taky ze to je a bude taktrochu hracka ikdyz kdyz se to neprezene muze to byt efektivni hracka.

Budu mit podlahove topeni el. topnymi kabely v celem dome, ohrev vody bojlerem, venkovni zaluzie v prekladech, ve 3 mistnostech stropni vetraky, elektrickou markyzu na terase, mozna zakladni pasivni rekuperaci nebo podtlakovy system prirozeneho vetrani. Rad bych nejakou bezpecnostni kameru s pohybovym senzorem, kourovy alarm a co2 alarm.

Nyni mam dilema. Puvodne jsem nechtel jit do zadne inteligence ale kdyz tak premyslim - je trosku obtezujici kazdy den rano a vecer obihat venkovni zaluzie a vsechny je vytahovat a zatahovat - bylo by hezke kdyby se vecer vsechny v urcitou hodiny stahly a rano zas sami v dany cas vytahly. Je trosku obtezujici vysouvat kazdy den v lete markyzu a zas ji zasouvat pri vetru nebo vecer. Je trosku obtezujici pri kazdem odchodu z domu vypinat topeni ci ho ztlumovat. Nebylo by hezke kdyby se stropni vetraky sami zaply pri urcite teplote v byte ? Nebylo by hezke podivat se co se deje v byte pres kameru pres net z nejake aplikace, zapnout na dalku topeni ci ohrev vody v bojleru nebo na dalku stahnout zaluzuie ci zasunout markyzu, stmivat zapnout a vyponout a nastavovat svetelnou atmosferu s bezdratovymi philips hue zarovkami ?

Dosel jsem vlastne k inteligentnimu domu a zvazuji jestli existuje cenove dostupne reseni.

1) nejvice se mi libi chytre termostaty NEST - je k nim mraky rozsireni, a kompatibilnich vyrobku, neni to ani tak drahe a da se to rozsirovat -vse se pak da ovladat z jednoho prostredi pres telefon nebo tablet. Nicmene neprodava se to v CR, firma co jakjo jedina ma na strankach ze se tomu venuje na emaily nereaguje a nevim jestli by to byl schopen nekdo zapojit a propojit s temi zaluziemi, podlahovym el topenim, vetraky a markyzu

2)elko rf touch nebo elko elan rf - problem je ze to facha co se bezdratoveho ovladani na jejich vlastni frekvenci a protokolu, tudiz kompatibilita je velmi omezena. Nedokaze to napriklad ovladat chytre zarovky PHilips HUE

3) Danfoss - podle toho co jsem zjistil je to neco jeko elko rf touch

4)vsechny ostatni podivne systemkjy vyzadujici heavy programming a slozitou konfiguraci. Toto jsem vyradil pac mi to priojde moc slozite a narocne na setup, ovladani i cokoliv jineho.

Ma nekdo nejaky tip na neco co by splnilo co bych rad pritom bylo jednoduche cenove celkem dostupne ? Pripadne nejake zkuseniosti s vyse jmenovanymi resenimi ktere zvazuji ?

predem vsem diky..

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jirousek Kryštof12.04.2017 10:23
Libor Dufka21.08.2016 16:50
Tomáš Hluštík14.07.2016 22:26

Datum: 12.04.2017 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125063
reakce na ...
Ja mam Elko ep a jeho bezdrat odzkoušeny a nemam problem Ovladani mam pres mobilni apku a ovladam rolety, topeni a svetla. Ted jeste cekam na uvedeni okenniho detektoru a doufam, ze to bude stejne fajn jako zbytek.

Autor: Libor Dufka
Datum: 21.08.2016 16:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123212
reakce na ...
Dobrý den Davide.
Podobnou situaci jsem řešil také. Doporučil bych se vám podívat na xcomfort od Eatonu. Je sice o něco dražší, ale na rozdíl od Elka RF je vše kompatibilní a možnosti nastavení s počty prvků jsou téměř neomezeny.
Já pořídil Eatona. Řídím tím vytápění, klimatizaci, světla a vybrané zásuvky.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 14.07.2016 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Myslím, že pokud chcete sloučit všechny ty "nesourodé = ne od jednoho dodavatele a za těžké finance" systémy ( žaluzie, markýzy, topení atd), tak se bez toho z vašeho pohledu "heavy programmingu a slozité konfigurace" neobejdete.
Asi budete muset počkat odhadem tak asi ještě 10 let, než se soudruzi výrobci shodnou na nějakém společném rozhraní a protokolu. Pokud se tedy někdy shodnou, že. A určitě si to nechají velmi dobře zaplatit.
Nebo usoudíte, že stažení příslušného souboru z netu, jeho nahrání po USB do modulu a následná konfigurace přes webové rozhraní není zas až tak "heavy programming", koupíte od číňanú za 150 ten wifi modul, za 50 třeba modul relé, propojíte, do počítače nahrajete nějaký opensource sw controller ( OpenHAB, Domoticz, Domotiga, Majordomo aj. ) a můžete s těmi žaluziemi dělat co chcete, dokonce je třeba ovládat slovními pokyny.
Víc naleznete spíš ve zdejším vláknu "Měření a regulace".

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama