Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Vytápění budov s nízkou potřebou energie

Autor článku: Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí
Plné znění článku: Vytápění budov s nízkou potřebou energie
Anotace článku: Příspěvek je zaměřen na posouzení vhodnosti volby zdroje tepla u budov s nízkou potřebou energie ve vztahu pohledu projektanta a investora. Hlavním tématem je využití obnovitelných zdrojů energie (dle pohledu vyhlášky č. 78/2013 Sb.) a tepelných čerpadel.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Příspěvky
Předmět: 8 let stary dum
Autor: Alexandr Chytil
Datum: 05.01.2016 11:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116705
reakce na ...
Tak taky pridam nejake prakticke zkusenosti ze Strednich Cech. Bungalow do L na strani s podlahovou plochou 104m2 stoji cca 8 let. Ytong 25cm + EPS20cm, podlaha 10+7cm EPS100Z, strop cca 15-25cm celulozy (nekde slehla) s misty pohazenym EPS, ktery zbyl z podlahy a fasady.
Okna plastova Vekra se soucinitelem 1,0. Dalsi detaily si nepamatuji. Ale asi dvojsklo.
V domacnosti jsme dva dospeli a jedno male dite, topime podlahovkou nepretrzite na 21-21,5. Krb, ktery mame jako zalozni topeni, kdyby nesla elektrina napriklad z duvodu valky:) a topime sporadicky jen nekolikrat do roka. Dve Avie dreva zpracovavam po 6 letech jeste ted. A to vetsinou na gril.

Podlahove teplovodni topeni s elektrokotlem 12kW. V projektu spocitane ztraty 9kW.
Realita je nejakych 4, max. 5kW, protoze i pri -20 stupnich mi kotel na vic nez 5kW nebezel. Je zapla pouze jedna 6kW spirala a ta je potenciometrem seskrcena na 60-70%. Dal bych to jeste nize, ale kotel se pak vypina.
Spotreba topeni za minulou topnou sezonu 5200kWh. Tarif D45d.

Pri spocteni uspory instalace tepelneho cerpadla jsem dosel k zaveru, ze tepelne cerpadlo se v zadnem pripade domu s takto nizkymi ztratami nemuze vyplatit. Nebyl jsem si ale jisty, tak jsem si nechal v IVT spocitat navrh cerpadla pro me podminky, kde jsem toto vsechno uvedl. Pan mi hned v uvodu rekl, ze navratnost by byla kolem 5 let. To jsem mu rozporoval, protoze mi to vychazelo na vice nez 13 let. (pocital jsem stale stejnou cenu elektriny, protoze NE, ELEKTRINA NEJDE KAZDY ROK NAHORU, jak s oblibou nekteri tvrdi). Po dvou hodinach mi volal znovu s tim, ze mam pravdu a ze jeho nazor na vybaveni NED a PD domu TC je podobny jako muj, je to ekonomicky nesmysl.

Kdyz se bavim se znamymi, kteri stavi nebo staveli, nebo se jen rozhoduji o TC, pripadne se bavim se sousedem, ktery ma TC k novostavbe za 300.000 a venku v zime seka drevo s tim, ze to salave teplo je proste prijemnejsi, naprosto souhlasim s prispevkem pana Zapletala, investori neuvazuji racionalne. Nejhorsi na tom je, ze daji na doporuceni zedniku, nebo topenaru, kteri montuji pouze radiatory a kotle s vykonem 30kW a vlastne ani nic jineho neznaji.

Předmět: Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 04.01.2016 10:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
https://www.youtube.com/watch?v=wRgGT4bmk2w

Předmět: Re: Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Petr Novak
Datum: 05.01.2016 11:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
A v podobné duchu můžu taky přidat příspěvek i já. byl jsem teď na silvestra ve 100 let staré roubené chapulě na horách a byla rekonstruovaná, krásná příjemná, nikde nic netáhlo. A čím se tam topilo?

Elektrickými přímotopy. :-) a v kuchyni kamny na dřevo.

To tepelné čerpadlo voda-voda ve videu nejde udělat všude a zajímalo by mě kolik stálo. Ono je něco jiného TČ dávat do 100 let staré neizolované budovy a něco jiného do nového PD s tepelnou ztrátou 5kW. V té staré neizolované budově se asi vyplatí, ale pro PD je to ekonomický nesmysl, přesně jak psal pan Chytil ze své praktické zkušenosti, kde by měl návratnost TČ 13 let.

Předmět: Re (2): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 05.01.2016 16:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
můžete topit přímotopy. Ale zaplatíte tolik, jako tento horských Hotel tepelným čerpadlem, pro 60 lidí, za celý rok : https://www.youtube.com/watch?v=4ypEyCmzLdQ

Předmět: Re (3): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 05.01.2016 16:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
Tepelné čerpadlo do pasívu je výhodné: Dům mý tepelnou ztrátu do 2 kW: https://www.youtube.com/watch?v=QXU9IsAdvH8

Předmět: Re (4): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Alexandr Chytil
Datum: 05.01.2016 18:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116705
reakce na ...
Prosel jsem si ta Vase videa a nektere stranky. Informacni hodnota minimalni, spousta zavadejicich informaci, dulezite informace naprosto chybi, amaterismus nejhrubsiho zrna. Opravdu zajimavy zaber na KACHNY! Jen tak dal. Komedialni prispevek roku. Tohle snad nikdo nemuze myslet vazne.

Předmět: Re (3): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Petr Novak
Datum: 05.01.2016 23:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Pane Sýkoro, nejdřív nevěděl co si o vás myslet, ale pak mi nedali ty videa a články. Ono mě vždycky vzbudí podezření, že něco není v pořádku, věty typu: "V budově je i v prosinci příjemné teplo,"
To jako teplo vyprodukované tepelným čerpadle je nějak "jiné" než teplo vyprodukované předchozím kotlem? Kdo z hostů pozná jaké teplo mu jde z radiátoru, jstli je to z nafty, nebo z TČ?
A spousta dalších tvrzení jako, že je tam teplíčko, že je to ekologické, a hlavně ekonomické už to jen dorazili.

No a teď po hledání na internetu mám už jistotu, že si z nás všech střílíte.

Nikde pro jistotu v tom hotelu nenapsali kolik jim to tepelné čerpadlo stálo. Už jen 2 vrty do skály museli stát přes 200 tisíc. 100kW TČ není zadarmo.

Napište kolik celý systém stál?

Jen blázen by dnes topil v hotelu naftou! Takže porovnávat cenu za topení s naftou je trochu dost velká hloupost na entou. V porovnání s naftou by je vyšlo levněji jakýkoli zdroj tepla.

Dále tam napsali hrozně důležitě, že za naftu zaplatili 360 tis v roce 2002 v době článku by to mělo být 500 tis. No tohle je tam jen na efekt, protože 500 tisíc je přeci strašně moc, ale bohužel to není reálná hodnota, ale jen jejich vymyšlená.
Dál místo aby napsali kolik tedy platí za teplo dnes když už tam to TČ je 10 let nainstalované, to ne. Místo toho tam napíšou jen neurčitý údaj, že mají spotřebu 350 kWh za den.
Proč nenapsali stejnou hodnotu spotřeby jako pro naftu pro rok 2002 i pro tepelné čerpadlo?
Napsaly jen odhadovanou cenu 40 až 80 tis.

Z hodnoty 350kWh za den nejde prakticky nic spolehlivě vypočítat. Můžu brát například topnou sezonu od zaří do dubna, tj. 240 dní. 240 x 350 x 2,5 = 210 tisíc. Nebo kratší jen 6 měsíců: 180 x 350 x 2,5 = 160 tis.
Jsou to hory, tak tam bude spíš topná sezona ještě větší.
Kde je těch slibovaných 40 až 80 tis.?

No a cena 200 tisíc už není zas až taková hitparada. Ano o dost méně než před tím, ale to by měli i s jakýmkoli jiným zdrojem tepla.

Dál tam porovnávají domy/byty, které spotřebovávají 100kWh denně. to jsou ale domy staré bez izolace.

My se zde bavíme o nových domech NED, nebo PD. Tam je denní spotřeba 10x menší. pro náš dům to vychazí 16 kWh na den! Takže když vezmu poměr spotřeby na den na počet lidí 350 kwh / 50 lidí = 7 a pro náš PD je to 16 kwh / 4 = 4. Takže výhodnost je pro náš PD 2x lepší než pro jejich TČ. Ale stejně podle mne to takhle porovnávat nejde.

Proč nenapsali kolik je to TČ stálo celkem peněz je myslím jasné. Protože to bylo hodně takže by se to nehodilo "do krámu" a už by to nevypadalo tak "hezky" eko a ekonomicky výhodné.

Takže ten váš výrok o tom, že s přímotopy zaplatím víc než horský hotel pro 50 lidí (ne 60 jak jste psal, to bych musel brát, že náš dům postavený pro 4-člennou rodinu je ve skutečnosti pro 16 lidí, protože v každé místnosti se vyspí 4 lidi) je nesmysl a je to přesně obráceně.

Nehledě na to, že TČ voda-voda jde postavit jen na několika místech v republice. Například na horské hatě, ale v zástavbě rodinných domů si to může postavit jeden ale už ne víc domů vedle sebe. Protože jim to nedovolí. Nehledě na to, že podzemní vody relativně v CŘ ubývá a studny vysychají , je otázka kde vám dovolí vyčerpávat spodní vodu a přelévat ji do druhého vrtu. Asi na hodně málo místech.

Dále o topném faktoru 8 se dá s úspěchem pochybovat. průměr bude vždy o něco menší, či poloviční.
http://www.4u-therm.cz/zakladni-informace-jak-je-to-s-vykonem-TC.php?str=6
Z grafu je vidět, že rozdíly mezi TF 3 až 8 jsou minimální a že je to spíš pouze reklamní nacytávka na lidi, co tomu nerozumí a koukají jen na velký topný faktor.
Vesměs ze statistik vychází topný faktor pro TČ v průměru kolem 2,5 až 3,5 hodnoty nad už jsou jen teoretické. Pak už je to skoro perfektum mobile. A nebo toho faktoru se doáhne pouze za určitých podmínek a jen po minimální dobu, takže se člověk nachytá a pak už jen zírá a kouká na faktury proč neplatí 8x méně peněz než předtím, když mu říkali, že má TEN faktor "8" a že to je 8x víc tepla než do toho vloží. To se pak těžko vysvětluje...

Tady: https://forum.tzb-info.cz/5719-diskuze-ke-clanku-jak-funguji-plosne-zemni-kolektory-pro-tepelna-cerpadla-v-praxi/strana-5
Vám pane sýkoro už v roce 2009 odporovali, s tím, že ty vaše měděné vrty mají horší topný faktor a cizině se od nich ustupuje.

Takže věřit vám je myslím čiré bláznovství.
Nemáte ani jste zatím nedal jediný relevantní důkaz vašich tvrzení, pouze jen amatérské videa a články. Které vám napíše a vystaví na internetu kde kdo.

Předmět: Re (4): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 06.01.2016 00:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
Hotel samozřejmě lze vidět. Kdy se tam chcete jet podívat ?
Že mi nějací theoretici rozporují parametry, mi celkem nevadí.
Theorie je šedivá, strom života je zelený.
Jinak, máte v článku i graf nákladů, ani odtud nedokážete odečíst náklady ?

Proč má kvalitní solární systém 3 x vyšší účinnost, než vakuové trubicové kolektory s účinností 80 % ?
http://www.jakbydlet.cz/clanek/481_inteligentni-dum-inteligentne.aspx

Víte, nejlepší je kontrola fakturou. Pokud zákazník platí za přímotop 160 000,- Kč a za inteligentní dům inteligentně 24 000,- Kč topení a teplá voda celorok, je to paráda, né ?

Předmět: Re (5): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 06.01.2016 00:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: Re (6): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Petr Novak
Datum: 06.01.2016 00:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Právě že ten jsem našel, ale v tom článku jsem nenašel ty skutečné celkové náklady o kterých jsem mluvil, Napište mi kolik ten system v tom hotelu stál celkově skutečně penez? Tj:

1) jaké byli pořizovací náklady
2) jaké jsou skutečné provozní náklady za jeden rok (stejně jako za rok 2002 pro naftu 360 tis.)
Výše uvedené informace jsem tam nenašel.

Předmět: Re (5): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Petr Novak
Datum: 06.01.2016 00:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Přesně toho co je na obrázku na tom vašem odkazu, to nechci. I když jsem o malém TČ uvažoval, ale má to samé nevýhody. Vzduch-voda je málo účinné, ty levný jsou hlučný, atd.
země-voda zase zabere prostor na zahradě i když relativně malý. Navíc ty trubky, chladící kapalina, čerpadlo, ventily. Prostě se mi to nelíbí.

Radši jsem to vymyslel tak, že je tam pouze vzduchové potrubí a elektrické dráty.
Ostatně to TČ tam jde v mém případě vždý kdykoli doplnit. ale tak jak jsem to navrhnul je to nejjednodušší, žádná strašná přetechnizovaná kombinace několika různorodých systémů.

Předmět: Re (4): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 06.01.2016 00:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
Ano, máte pravdu. Dobře vím, že Teplo z hlubin Nitra země, jak to jedna firma inzeruje, má průměrný topný celoroční faktor 2,6,

Ovšem na našem Inteligentním domě inteligentně měříme ON line topný faktor, začínáme topit na 4,4, přestáváme na 3,9.
Do radiátorů.

Předmět: Re (4): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 06.01.2016 00:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
Pane Petře Nováku, dokázal by jste mi zajišťovat zakázky, abych inkasoval za 20 m vrt do skály 200 000,- Kč ?

Dal bych vám z toho 65 %. A budeme oba ve vatě.

Děkuji moc, Ing. Sýkora

Předmět: Re (5): Elektrokotle se nepoužívají ani na horských chatách
Autor: Petr Novak
Datum: 06.01.2016 00:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Pravda, taky už nevídím. Nevšiml jsem si, že to byly vrty 20 m hluboké. Ale to mi přijde dosti málo, předpokládál jsem že to bude víc jak 50 m.

V tom případě ano, to není samozřejmě 200 tis.

Ale bohužel v tom článku není cena kolik tyto vrty stály. Je tam pouze poznámka, že to bylo náročné. A to může znamenat všechno.

Předmět: NED budovy
Autor: Josef Zapletal
Datum: 14.12.2015 23:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Pokud se jedná o rod. domy , pak tam je dnes volba vytápění mezi čistě el. energií a tepelným čerpadlem. Z různých důvodů jsou všechny ostatní způsoby vytápění u běžného uživatele méně výhodné než tyto 2. Pokud má například dům ztrátu 4kW a očekávanou spotřebu pro vytápění 5MWh ročně / cca 11 tis korun ročně/ bude instalace klasické otopné soustavy a zdroje tepla za stovky tisíc nevýhodná. Vhodným řešením se jeví přímotopné spotřebiče a klimatizační jednotka do hlavní místnosti. Jiná situace je ovšem v budovách s velkou spotřebou tepla a TUV, tam může být nejlepším řešením tepelné čerpadlo. Autor píše, že většina investorů investuje racionálně. Já si to nemyslím dovoluji si naopak tvrdit, že většina investorů investuje ekonomicky neracionálně rod domy s minimální spotřebou mají 2 nebo i 3 zdroje energie ( pro jistotu a aby se ušetřilo )
tepelná čerpadla země /voda s výkonem , který by u daného domu obstál i za polárním kruhem nejsou výjimkou. Náklady na kompletní rekonstrukci stoupají o stovky tisíc návratnost investic nulová.
Do větších výborně zateplených budov po rekonstrukci kde teplota otopné vody nepřesahuje v radiátorech 40°C při výpočtové teplotě si investoři montují úsporné kondenzační plynové kotle s dvojnásobnými provozními náklady než by mělo tepelné čerpadlo. Mnohé investory k těmto špatným investicím motivují jejich projektanti, protože tato řešení mají zvládnutá z minulosti učit se novému se jim nechce.

Předmět: Re: NED budovy
Autor: Petr Novak
Datum: 15.12.2015 09:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Souhlasím. Hodně investorů přemýšlí neracionálně. Jen na základě historického důvodu. Například spousta lidí si myslí, že dům musí mít komín, jinak tam lidi zmrznou. To si nedělám srandu, ale hodně lidem tohle nevysvětlíte, že komín není potřeba, když máte zdroj tepla například elektřinu a dobře zateplený barák.
Hodně lidí si do baráku nainstaluje klasické radiátory, protože ty tam přeci musí být, když to má děda ve svém 50 let starém domě.
To že jeho to topení stálo 500 tisíc, včetně "moderního" tepelného čerpadla (aby si kryl záda, že má něco eko), krbu s výměníkem na vodu a dalších udělátek, ho nezajíma. Místo toho mohl mít za polovinu větrací jednotku s rekuperací a s elektrickým topením plus FVE na střeše. A měl by to levnější a "čistší". Zádné jedy z komína, když je smog.
Ale tohle jim bohužel nevysvětli ani leckterý projektant.

Předmět: Re (2): NED budovy
Autor: Michal Herufek
Datum: 16.12.2015 14:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114954
reakce na ...
Chci se zeptat, jaké zkušenosti máte s el. topnými kabely a ostatními, pořád ještě z mého pohledu v CZ "alternativními" zdroji tepla, popíšu Vám moji situaci a poprosím o Vaše zhodnocení:

Novostavba RD, bungalov 210m2 včetně 50m2 garáže, postaveno z VPC 24, zateplení stěn 20cm EPS, podlaha 20cm EPS, strop cca 40cm vata. 2 pokoje a obývací pokoj orientováno na jih, poměrně velká okna. TZ spočtená vychází na cca 6-7kW.

Uvažuji na systémem vytápění a právě i z důvodů výše popsaných uvažuji, jakým směrem se vydat, aby člověk zbytečně nevyhodil peníze do technologií, které nevyužije.

Mám dvě varianty:
1. el. topné kabely + přímotopy + rekuperace pasivní + krb (bez rozvodů a výměníku, pouze ve velké obývací místnosti) + ohřev TUV elektro + FV panely (NZÚ s dotací) + klimatizace v hlavní obyt. místnosti.

2. teplovodní podlahové vytápění (elektrokotel-nižší pořiz. výdaje nebo tep. čerpadlo-eventuálně později..:?) + rekuperace pasivní + krb (bez rozvodů a výměníku) + TUV el. kotel/tep. čerpadlo + klimatizace v hlavní obyt. místnosti.

prosím o radu a případné zhodnocení jak možných investičních nákladů, tak také návratnosti...?

Předem děkuji za reakci

Michal Herůfek

Předmět: Re (3): NED budovy
Autor: Josef Zapletal
Datum: 17.12.2015 01:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
co Vám na to mám říct, jdete přesně tou cestou co jsem tady psal. Dům rekuperace 3 skla , reálně 3,5 kW ztráty. malý dům = přímotopy + klima do hlavní místnosti co topí do -15°C.

cena za energie včetně všech paušálů cca 22 tisíc ročně /16 A jistič , hlídač hodnoty hlavního jističe pro odpojování bojleru a topných spotřebičů při vaření /

bojler s TČ = cca 18 tisíc ročně

tč země voda + 300 tisíc roční úspora 12 tisíc

vzduch /voda +200 tis. roční úspora 10 tisíc.

krb + 100 tisíc ......

Předmět: Re (3): NED budovy
Autor: Jan Růžička
Datum: 18.12.2015 14:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116917
reakce na ...
Pokud nesnížíte tepelné ztráty, tak mi při 6-7 kW přijde čistě elektrické vytápění drahé.

Mě podlahové topení realizované svépomocí pro RD 110 m2 vyšlo na 35 000. Včetně oběhovky, termostatického ventilu, rozdělovače (7. okr.), měděných trubek vyústěných u AN (dělal topenář), dilatačních pásků u stěn, odrazové fólie. Rozteč trubek všude 200 a cca 700 m pex-al-pex potrubí německá výroba, žádný šmejd.
Nutno podotknout, že ikdyby nebyla podlahovka, tak musím koupit nějapkou separační foli, dilatační pásky.
Práce cca 3 dny jednoho člověka (nikdy jsem to předtím nedělal).

Takže dle mě podlahovku a k tomu si můžete dát jako zdroj co chcete.
A nebo snížit TZ a klidně čistě elektřinu.

Předmět: Re (4): NED budovy
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 04.01.2016 10:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
máte pravdu

Předmět: Re (5): NED budovy
Autor: Michal Herufek
Datum: 04.01.2016 14:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114954
reakce na ...
Dobrý den, můžu vás poprosit o návrh systému vytápění a ohřevu TUV vč. vzduchotechniky pro můj RD? mohu poslat půdorys... Jde mi o to, že mám sice zpočtený průkaz PNEB, z čehož mi vychází cca 6kW ztráta na dům. Potřeboval bych domek zhodnotit a případně navrhnout ještě dílčí vylepšení (aktuálně mám postavenou hrubou stavbu). Dále bych potřeboval zjistit, jestli je možné ještě žádat o dotaci NZÚ (na pasiv. dům asi ne... ale co když..?, spíš jsem se díval na dotaci na rekuperaci a fotovoltaiku...).

Zde bych potřeboval návrh, který bude mít ekonomický smysl a bude zde i zajímavá návratnost..

předem díky

Předmět: Re (6): NED budovy
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 04.01.2016 16:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
6 kW případ podobný je zde: https://www.youtube.com/watch?v=UxpiP0Y-6bQ

Pokud vám to funguje. Pošlete mejl na

Předmět: Re (3): NED budovy
Autor: Petr Novak
Datum: 21.12.2015 00:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Já teda nejsem žádný expert takže radit moc nemůžu, ale co vím je, že čím jednodušší sytém tím lépe.

A můžu napsat co jsem vybral nakonec já. Mám beton, 20cm z vnější strany a 10cm z vnitřní, celkem na stěnách 30cm, v podlaze cca 20cm polystyrenu, a ve stropě 32cm stříkané PUR pěny. Vatu jsem nechtěl, i když ta by vyšla cca o polovinu levněji.

Na potřebujeme cca 4 MWh/rok, a jen o maličko méně je potřeba pro teplou vodu, plus 1 na osvětlení.

Protože mám averzi k veškerým trubkám tak jsem už dopředu věděl, že nechci podlahové vodovodní topení. Když vidím někde tu soustavu trubek a ventilů, tak se mi z toho dělá zle.
Pro mne je lepší přenášet energii drátem, tj. elektřinou. Přeci jen ten drát je jednodušší než trubka na nějakou tekutinu.

Vytápíme primárně elekřinou. a to výměníkem z akumulační nádrže do vzduchového potrubí. Větrací jednotka s rekuperací tohle teplo rozvede po budově. Dál jsou v každé místnosti počítané přímotopy, ale ty tam nechci dávat, počkám až jak to bude vypadat, když tak je mohu dodat kdykoli později.
Na střeše jsou plánované FVE panely, ale né nijak složitý systém, ale zatím pouze na příhřev teplé vody v bojleru, takže tam není žádný rozdělovač, nebo router, ale elektřina jde přímo do DC toplné spirály v bojelru (vyrábí to Dražice)

Elektrické rohože jsem nakonec svolil jen v předsíni a v koupelnách. A aby to prošlo NZU, tak jsem musel přidat krb v obýváku, je bez výměníku má dělat nějakých 30%. Jestli bude potřeba topit ještě nevím. Ale doufám, že to většinou potáhnu z elektřiny. a vzhledem k relativně malé ztráte 4 MWh/rok, si myslím, že by to němlěo být nijak závratná částka. Rozhodně si myslím, že v mém případě by se nevyplatily žádné dalěí složitosti, jako TČ, výměník ke krbu, či nějaký kotel třeba plyn, nebo štěpky. Prostě co nejjednodušši.

Větrací jednotká s rekuperací má také tu výhodu, že vám teplo od krbu trochu "rozveze" do všech místností. Ale to závisí jaký typ větrací jednotky máte. Některé umí například jen cirkulaci uvnitř (Atrea), některé to neumí a jen větrají, nebo malinko přibírají vzduch z venku (náš případ). Ve výsledku je to celkem jedno. Rekuperace je docela účinná, takže ta cirkulace není až ta k potřeba.

Co zvolíte je potom spíš na Vás k čemu máte bliž, například k vodě, nebo k elektrice. Ale co platí je ta poučko o jednoduchosti. Snažit se to vymyslet aby to bylo co nejjednodušší. Pak to bude i měně náchylné na poruchy a chyby.

Předmět: Re (4): NED budovy
Autor: Petr Zed
Datum: 28.12.2015 18:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121232
reakce na ...
Dobrý den,

zaujal mě váš příspěvek. Píšete, že dům vytápíte elektřinou, máte instalován teplovzdušný krb a prošlo vám NZU. Do NZU je počítáno i s FVE? O jaký dotační program jste žádal (NED nebo PD)? Jak velký máte dům?

Plánuji pasivní bungalov, dotace z NZU a abych se vešel do primární energie musím nainstalovat kotel na pelety. Krb vycházel pouze s výměníkem a čerpadlem země/voda. Plánuji, že kotel na pelety po udělení dotace prodám a budu vytápět elektrokotlem.

Předmět: Re (5): NED budovy
Autor: Petr Novak
Datum: 04.01.2016 01:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Dobrý den. Máme požádáno o program na pasivní dům. Ta nižší varianta, na tu vyšší jsme se už nedostali, už by to bylo příliš složité. Dům je malý, patrový, cca 10x9 m.
Vytápění je kombinace elektřiny a 30% krbu. Nic jiného jsem tam nechtěl. Měl jsem původně navržený bojler od Dražic s FVE příhřevem s 9 panely, ale protože tato kombinace nevycházela, tak jsme navýšili počet FVE panelů na 12 pak už ten výpočet vycházel a NZU na PD je schválená.

Nějak jsem postupem času dospěl k názoru, že TČ, nebo krb s výměníkem plus podlahové vodovodní topení je na mě hrozně přesložitěný systém, takže jsem to navrhnul jen jako kombinace elektro a krbu. I když jsem ten krb tam vůbec nechtěl (žena si ho prosadila) a chtěl jsem to mít pouze na elektřinu. Dráty jsou jednodušši na tahání než trubky s vodou, je to čistší, jednodušší a tak. A hlavně to jde rozšiřovat o cokoli, co si člověk vzpomene.

také mi přijde trochu zbytečný zdůvodňovat si pořízení krbu jako zálohu, když vypnou prdou. Sice jsou u nás výpadky celkem častý a dlouhý, ale proč to řešit? Ve starém domě kde je nový kotel si taky už bez elektřiny nezatopíte, protože nejede čerpadlo. Musel byste mít starý kotel bez čerpadla jen na samotíž. A to už má v domech jen málo lidí.
Navíc v pasivním domě vám teplota i v mrazech klesá velmi pomalu a barák nevymrzne ani za týden. Ve starém domě bez izolace máte do několika hodin zimu, v PD vám teplota rozhodně neklesne tak abyste to pociťoval. A když tak stačí zapálit lihový krb, nebo 5 svíček. To není sranda, ale fakt.

Počítám s tím, že navržené přímotopy v místnostech ze začátku nedám a uvidím jak to půjde. Přídat se dají kdykolik když budou potřeba. Výtápění by pak bylo pouze výměníkem voda->vzduch do vzduchového potrubí z větrací jednotky. Takže je to vlastně vytápění elektřinou která ohřívá vodu do bojleru. Jakym způsobem už ten bojler ohřeju už je jen na mě. Chtěl bych časem přidat více FVE panelů, případně například nějakou malou VE a přidat baterie ze kterých by se ohřívala voda v bojleru na plno a ne jen příhřev, takže bych nebyl potom závyslí na krbu.

Předmět: Re (6): NED budovy
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 04.01.2016 10:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
To jsou ale strašné hlouposti, vytopit pasivní dům několika svíčkami. Vy tomu fakt věříte ? A prsten Arabely máte ? Máme mnohem kvalitnější Pasivní domy, klidně B2, a máme tam tepelnou ztrátu 6 kW, dle velikosti.
http://www.bydleti.cz/stavba/71-jak-vytapet-pasivni-domy


Využijte zimy a běžte se někam na pasivní dům podívat. Takové hlouposti, že v pasivních domech se netopí, se zde řešily tak v roce 2005.

Zde i video: https://www.youtube.com/watch?edit=vd&v=giaCp5SLMdQ

Předmět: Re (7): NED budovy
Autor: Petr Novak
Datum: 04.01.2016 16:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
No teda sorry, ale měl byste si nejdříve pořádně přečíst co jsem napsal.

Tak za prvé nikde jsem nepsal, že budu vytápět dům několika svíčkami, za druhé psal jsem, že mám topení do vzduchového potrubí (výměník na vodu a elektrická patrona) plus krb a plus navržené přímotopy v jednotlivých místnostech.

Za třetí v pasivním domě jsem ještě před tím než jsem se rozhodl pro něj i bydlel, abych věděl jak to vypadá a jaké to funguje.

Takže napsat mě, že já říkám, že se v PD nemusí topit je dost mimo, protože jsem sám několika lidem musel takovýdle nesmysl vyvracet.

Ad 1) ty svíčky platili pro stav "nouze", když vypnou proud, protože mám topení na elektřinu. To platí stále, podle mne není potřeba tam kvůli tomu dělat krb, protože na vytopení jedné naší obytné místnosti, kde je tepelná ztráta cca 400 W (navržený přímotop 500W) Vám stačí jen "pár" těch vašich svíček plus topení od dalších spotřebiču: počítac, televize, 2 lidi, a lihový krb takovádle "záloha" na překlenutí nekolika hodinového, nebo i jednodenního výpadku proudu bohatě stačí a nepotřebujete krb. Krb si prosadila žena jen z kvůli tomu, že je ovlivňována svým okolím, které PD nevěří a mysli si, že tam v zimě člověk bez proudu a bez 25kW kotle na uhlí umrzne.

Ad 2) nikde jsem nepsal, že se v PD netopi, naopak jsem psal, jak máme topení navrženo my.
Teď jsem se díval do projektu vzduchotechniky a vytápění a jak koukám, tak tepelná ztráta našeho domu je 3,5kW. V tom je mimo jiné započítáno i zisk energie z osob 80W.

Předmět: Re (8): NED budovy
Autor: Jan Růžička
Datum: 04.01.2016 20:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116917
reakce na ...
K tomu stavu nouze malé rýpnutí, pokud vypnou proud, tak počítat s tepelnými ztrátamy od ostatních spotřebičů není zrova to nejlepší, jelikož i ty spotřebiče nemají proud nejen přímotopy ;-).

Jinak mě docela překvapuje že jste zvolil k vytápění elektřinu a to způsobem kdy topíte patronou do nádrže a zní ohříváte teplovodně vzduch a k tomu pořizuje přímotopy, topné rohože, krb a FVE, přijde mi to zbytečně složitý systém s realativně vyokými pořizovacími náklady a přitom nejdražšším možným provozem (pokud tedy nebudete v krbu opravdu aktivně topit). Nicméně chápu, že pokud chce člověk dostat dotace, tak nic normálního navrhnout nelze, s tak nesmyslně nstavenými podmínkami.

Předmět: Re (9): NED budovy
Autor: Petr Novak
Datum: 05.01.2016 10:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
No teda to je fakt to s těmi spotřebiči, to mi uniklo :-)

Proč myslíte, že je tento systém složitý? Mě naopak přijde velmi jednoduchý, není na tom nic složitého, vše jsou standardní věci, které se dají hodně flexibilně používat. Zjednodušeně jde jen o topení na elektřinu.

Psal jsem, že přímotopy jsou sice navrženy v projektu, ale počítám s tím, že je tam dávat nebudu, takže budu elektřinou ohřívat vodu v bojleru, který je víceúčelový, protože je to vlastně boler na TUV, takže bojler jako takový je využitý 2x. Pak akorát v koupelnách a v předsíni dám elektrické rohože, které jsou přeci strašně jednoduché věci. Nechal jsem je tam hlavně z toho důvodu, že v těchto místnostech člověk chce vyšší teplotu a v předsíni hlavně z důvodu, vysoušení mokrých bot. Ale ještě nevím jak se to přesně bude používat, uvidím, tohle je můj plán všechno se může změnit v praxi. Ale ty eletrické rohože je zanedbatelná položka a velmi jednoduchá, takže i kdybych je nepoužíval, tak tam můžou být. Rozhodně lepší, když tam jsou, než to řešit nějak později. Ničemu nevadí.

Ve výsledku je systém přeci velmi jednoduchý, jen elektřinou ohřívám vodu v bojleru, kterou bych ohříval tak jako tak, akorát je ten boler o trochu větší, kvůli výtápení, než by byl potřeba na TUV. Mám tam 200l.

A jednoduché je to i s FVE, ty jsou podle mě jednodušší než Soláry, které mi jsou cizí, kvůli trubkám s vodou. Jak jsem psal mám radši elektrické dráty, než trubky na vodu. Jsou rozhodně jednodušší na práci i údržbu.

A psal jsem že i krb jsem tam nechtěl, ale byla to podmínka manželky. Stejně počítám že v něm zatopíme jednou za uherský rok :-) Ale chtěla ho má ho mít. Bohužel škoda těch peněz, ty se dali využít třeba na rozšíření FVE.

Do budoucna plánuji více FVE panelů a přidám baterie pro akumulaci elektřiny tak abych je využil naplno a ne jen při slunečných dnech.

Kdybych přidal TČ, nebo krb s výměníkem, nebo soláry, tak by to byl přeci daleko složitější systém? Nebo kdybych tam dal nějaký kotel na co? Na plyn? Na peletky? plus radiátory, nebo podlahové topení? To by bylo přeci ještě daloko složitěšjší, protože navíc k trubkám pro vzduch bych přidal trubky na vodu pro topení a kotel. Takhle mám topení v rámci pouze jednoho potrubí, které vede do místností.


Docela by mně zajímalo jaký jednodušší systém byste si představoval, že by šel udělat? Mě přijde, že toto je nejdednodušší jak to jen jde.

Plánuji, že časem budu víc a víc nezávyslejší na elektřině ze sítě, takže primání neobnovitelná energie budou minimální. Tu flexibilitu mi právě umožňuje elektřina, kdybych použil vodu, nebo něco jiného nemohl bych to tak jednoduše měnit, upravovat jako v případě elektřiny.

Elektřina je podle mne nejideálnější prostředek na přenos energie.
No asi je pravda, že ze začátku bude spotřeba elektřiny ze sítě větší, ale chci využít dotaci právě na pořízení více FVE a AKU, takže potom bych ze sítě mohl odebírat jen minimum elektřiny.

Takže si myslím, že tím rozhodně přispěji k čistotě vzduchu o hodně víc, než sousedi, kteří taký vytápějí elektřinou, ale protože nemají PD, nemají větrací jednotku s rekuperací a tak raději topí v kamnech na dřevo a vypouštějí do vzduchu tolik jedů, že se opět nedá v zimě dýchat. Ty kamna navíc jsou ty úplně obyčejné (o nějaké účinnosti 90% si můžou nechat zdát), takže jde do komína sajrajt podle toho čím tam topí. Pak se není co divit, že máme v zimě nad vesnicemi samý smog, když i nové domy lidi staví pořád po staru s čoudícím komínem, protože nejsou ochotni cokoli jiného akceptovat a PD a větrací jednotaka s rekuperací je pro ně sprostý slovo. Díky nim tu na dalších 50-100 let budou tyhle domy čadit jedy do vzduchu, který dýchají všichni.

Rozhodně souhlasím s dotací, která tohle eliminuje a nelituji jakýchkoli peněz, které pomáhají vzduch vyčistit. Tohle má rozhodně smysl.

Předmět: Re (10): NED budovy
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 05.01.2016 16:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
Je jednoduchý na obsluhu a hlavně bezobslužný. Ideální je Malé tepelné čerpadlo celoročně poháněné fotovoltaikou :
https://www.youtube.com/watch?v=6_r2b8goTvg

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama