Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kanadska kamna True North

Autor: Patrik Vasiliadis
Datum: 27.08.2016 01:05
uživatel: 123242

Neví prosím někdo proč mám v těchto kamnech po rozbalení na stropní části uvnitř kamen položeny na těch děrovaných trubkách dvě jakési cihličky z něčeho lehkého a k čemu tam vlastně jsou a jak je případně při instalaci odstranit? Je tam kousek plechu na kterém je anglicky napsáno, odstranit při instalaci ale jak není nikde v návodu nic napsáno. Všechny informace které jsem dopředu pozjišťoval byly jen ty, že mám dokoupit při objednávce redukci pro kan.kamna a že mám vzadu odstranit dole v plechu to naznačené kolečko plechu pro přívod vzduchu do kamen z místnosti, oboje chápu, taky jak mám dovnitř poskládat ten šamot (20 cihliček) ale na co je na té stropní části to lehké šedé svinstvo co vypadá taky trochu něco jako tenký ytong a jak ho sundat, když jsou to dva velké kusy a nad těmi děrovanými trubkami je tak málo místa, to fakt netuším.
Všem ochotným a znalým moc děkuji za radu předem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Šnábl09.11.2018 09:50
Ondra Brichta05.09.2016 20:31
Patrik Vasiliadis05.09.2016 13:18
aaa aaa05.09.2016 10:23
Ferda Mravenec01.09.2016 13:24
Ferda Mravenec01.09.2016 13:19
Ferda Mravenec01.09.2016 13:16
Patrik Vasiliadis01.09.2016 13:14
Petr Malík01.09.2016 13:11
Ferda Mravenec01.09.2016 13:06
Patrik Vasiliadis01.09.2016 12:43
Ferda Mravenec01.09.2016 12:01
Patrik Vasiliadis31.08.2016 12:51
jenda xd31.08.2016 11:59
Patrik Vasiliadis31.08.2016 11:29
Patrik Vasiliadis31.08.2016 08:40
jenda xd31.08.2016 08:21
Karel Kopfrkingl31.08.2016 08:02
Patrik Vasiliadis29.08.2016 17:12
jenda xd28.08.2016 19:23
Patrik Vasiliadis28.08.2016 09:22
jenda xd27.08.2016 19:20

Datum: 31.08.2016 11:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po týdnu přemýšlení jsem konečně přišel na to,na co je tam ten plech.
Aby při lodní přepravě nenarazili ty samoty do skla!
Takže při instalaci se má odstranit jen ten plech. Uf. Ale že to byla fuska. o:)

Autor: jenda xd
Datum: 31.08.2016 11:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120303
reakce na ...
Tak to je dobře . Ono by tam na přepravu klidně mohl být nějaký karton atd , ale použili plech :-)
Tak ted už si je mužete vyzkoušet . A nějaké fotky z provozu , záběhu , zkušenosti by jsme byli taky rádi . Zvlášt v porovnání se staršími kamny (co je dobré a co špatné)

Datum: 31.08.2016 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě napíšu. Co a jak. Ty Kanady jsrm chtěl už před 5lety hlavně kvůli dlouhému hoření. Nakonec jsme pro finanční důvody zvolili ty české Hs flaminga. Tehdy jsme je koupili za pakatel přes net vyšly na 9 tisíc! Dneska pod 13 ani nejdou myslím sehnat. Po 4 leté zkušenosti musím říct krom toho dlouhého hoření vyhovují skvěle na vše ostatní. Akorát holt každou hodinu přikládat ať dělá člověk cokoli. Po dvou hodinách v kamnech už nepřiložíte,prostě vyhasnuto. Klapa a suchý buk či dub samozřejmostí.
Jinak ale v pohodě vytopili celý 3+1 nízkoenergetický bungalov aniž bychom topili jediný den v zimě podlahovkou. Kterou 10 let nepoužíváme!
Nemáme v domě ani plyn. Celý domek je na elektro, zateplení 20cm! Topí sr pouze každý den pár hodin krbem,když jsme doma.
Až zprovozním true northy. Ozvu se. Zatím teplo doma dost.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 01.09.2016 12:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
Jinak ale v pohodě vytopili celý 3+1 nízkoenergetický bungalov aniž bychom topili jediný den v zimě podlahovkou. Kterou 10 let nepoužíváme!

....můžu být zvědavý? Dřevo si děláte nebo kupujete a za kolik ho ročně spotřebujete?
Proč mne to zajímá? Máme taky takový malý NED bungalov, vše na elektriku, topení přímotopama stojí ročně tak 5000 (jen odhaduji, protože neměřím spotřebu el. pro přímotopy). A jestli máte 20 cm izolace, tak to máte nějak podobně jako my. Jen za cenu těch vašich kamen, o kterých se tu diskutuje, budem topit elektrikou 5 let, no a tak se zamýšlím jestli na tom topení v krbu vůbec něco ušetříte proti topení přímo elektrikou, nehledě k tomu, že to musí být poněkud otravné denně zatápět, udržovat oheň, vymetat popel a to nemluvím o přípravě dřeva. A že se vám to nezdá uplně pohodlné, o tom svědčí i vaše nářky na předchozí kamna.

Datum: 01.09.2016 12:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dřevo kupuji. V prvních kamnech respektive Krbové vložce co nám dělala firma, nikdy více, jsme spálili rocne tak sedm metrů ale všechno byla katastrofa! Ani nám nezapojili do kouřovodu klapu.Skoda rozepisovat. Po ctyrech letech hrůzy jsme sami rozebrali a postavili kamna hs flaminga, klapa ktera umi 4polohy samozřejmostí. Teď ty 4-5 let to byla pohoda. Stopili jsme tak 4-5 metru max. Za celou zimu! Popel se vynáší tak dvakrát týdne. Sklo téměř čisté, občas navlhcenou hadrou a kapkou cifu otřu. Čisté tak za dvacet vteřin. Popelnik mam jeden navic. Dělal mi ho kolega svářeč. Takže výměna co tři až 4 dny za druhý studený popelník trvá pár vterin. Jedine co mi chybělo je přikládat jen 3-4 krát denně. Prostě ta pohoda, že se nenervuji, že mi kamna zase vyhasli. Já měl ty kanady vyhlidnute už davno ale stoji fakt dost, takže se muselo počkat. Teď navíc dokončujeme zasklení terasy tam chci taky kamna abychom tam mohli vegetit celý rok. I kvůli psa, který je neustále venku jsme si postavili tohle. Letos nebudem venku konečně trpět. Bude to takový druhy ale se psem společný obývací pokoj. Ještě tam ale mam dost roboty. Taky svisly kourovod s funkci komina alias americký komin, tak se mu říká, tam musim pro ty flaminga postavit. No a ty kanady doma budou pohoda protože nebudu litat od kamen ke druhým kamnům dokola s přikládáním.

Datum: 01.09.2016 13:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A proč netopíte elektrikou, pokud máte sazbu pro přímotopy nebo pro kotel, tak by to finančně bylo tak stejné jako kupovat to dřevo, a topilo by to samo?

Máme už druhý NED, v tom prvním jsme zpočátku taky topili v krbu dřevem, poněvadž jsme z předchozího domu byli zvyklý, že v kotli musí furt hořet, trvalo nám asi rok, než jsme přišli na to, že v takovém domě topení elektrikou je levnější než topení dřevem. No a od té doby jsme už 5 či 6 zim v kamnech nezatopili.

Autor: Petr Malík
Datum: 01.09.2016 13:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Kamna mají ale ještě jednu výhodu. Jsou nezávislým zdrojem. Nejsou závislá na externí energii, máte-li dostatek paliva na zimu, pak nehrozí krize s plynem, omezení proudu vlivem živelných pohrom, ti co bydlí v horách by mohli taktéž vyprávět.......

Datum: 01.09.2016 13:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, máme v záloze ještě kamínka, která jsme si přestěhovali z předminulého domu, kde plnila také funkci téměř nepoužité zálohy.
A jak píšu, za 5 či 6 zim nikdy nevypadla elektrika na tak dlouho aby bylo třeba zatopit v kamnech. To mnohem větší trable jsem měl z toho, že nemaje jiný zdroj energie jsem si při tom hrozném výpadku nemohl celou hodinu udělat kafe.

Datum: 01.09.2016 13:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě k te podlahovce, nikdy jsem nezkoušel kolik to vlastně sežere elektriky ale neverim tomu, že by to vyšlo podobne, v kapitalismu je všechno zvrácene. To nejekologičtejsi je nejdražší a naopak. Uhlí, to špinavé svinstvo vyjde nejlevněji. To je bez diskuze. Já nejsem člověk pohodlný takže me nějaké sekání,ukládání a přikládání dřeva spíše obohacuje. Navíc ten pohled do ohně je relax stejný jako cuceni například do akvárií. Stejne to mám s hudbou. Taky jsem se vrátil k poslechu vinylových desek, protože je v tom obohacující požitek, žádná digital komprese. Žádný konzum. O:)

Datum: 01.09.2016 13:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ale neverim tomu, že by to vyšlo podobne... no jak jsem psal, taky jsme nevěřili, nám to trvalo víc jak rok, než jsme na to přišli, ačkoli nám to projektant domu tvrdil od začátku. :-))

Datum: 01.09.2016 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možná bych si taky někdy pro pohled do ohně zapálil v kamnech, ale na kamnech stojí dvě kytky, v těsné blízkosti je akvárium a klec s morčetem, no a to bych musel všecko napřed odstěhovat, takže je jasné, že k tomuto kroku se u nás přistoupí jen v nouzi nejvyšší.

Autor: Petr Šnábl
Datum: 09.11.2018 09:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128904
reakce na ...
Dobry den, byl byste tak laskav a podelil se o zkusenosti s temito kamny? Chystám se kupovat TN20. Děkuji predem. PŠ

Datum: 27.08.2016 19:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den .
Ty dvě desky nad trubkami tvoří deflektor . Rozhodně je neoddělávejte. Maximálně kdyby jste chtěl kamna čistit, nebo například pokud máte kouřovod s funkcí komína (odkouření z kamen přímo nahoru skrz střechu) - tak pokud by jste ho čistil shora , tak aby jste ty desky nepoškodil štětkou tak se oddělají.
Oddělají se tak , že odděláte ty trubky a pak vám pujdou desky vydělat .
Co se týče těch 20 izolačních cihliček , tak jsem prohlédl manual
http://www.pacificenergy.cz/uploads/soubory/pacific-manual-true-north-2012.pdf
a na straně 6 je obrázek jak poskládat cihličky.
Topeniště je víceméně čtveraté a tak ho mužete používat vícero zpusoby.
Klasicky mužete shrábnout při přikládce žhavé doprostřed a po stranách naložíte rovně dvě polena směrem sever jih (jako u uzkého a hlubokého topeniště) a mezi ty dvě polena dáte nahoru další. Velká polena pomalý a nízký vykon , malá polena velké množství velký výkon.
A nebo mužete vyhrábnout žhavé zezadu ke dvířkum a odzadu je zarovnat s poleny položenými vychod západ ( jako u mělkého a širokého topeniště)
Tady to ukazují na videu https://www.youtube.com/watch?v=opE18W4tdfw
Mužete použít i kombinaci obou zpusobu , kdy na dno dáte vrstvu vychod západ a na něj vrstvu jih sever . Každý zpusob vám bude jinak hořet při ruzných časech hoření a vykonu.
Ještě jedna poznámka při zabíhání krbovek . Kamna jsou natřena barvou a ta se musí vypálit . Při prvním zapálení uděláte malý ohen s málem dřeva- necháte dvířka přivřená , aby se vám nepřilepila šnura. Necháte vychladnout a poté uděláte druhý ohen . Dvířka už máte přivřená a občas je kontrolujete zda se to nepřilepuje. No a napotřetí je rozběhnete natvrdo (naložíte) a vypálíte. Pokud dáte teploměr na plotnu , tak napoprvé zhruba by měl ukazovat asi 100°c , podruhé asi 200°c a napotřetí 300až 350°c.

Datum: 28.08.2016 09:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji moc za podrobné rady k těmto kamnům.
Hlavně objasnění toho deflektoru. Zmátl mě ten plech s tim nápisem (SHIPPING RETAINER ONLY. DISCARD AFTER INSTALLATION), co byl vložen právě pod ten deflektor a nápis bil rovnou do očí při pohledu přímo do komory. Ten byl tedy určen pro co prosím?
Taky se s tím deflektorem dá dost pohybovat dopředu a dozadu a kde ho ideálně tedy umístit? Abych případně moc nedusil to co ma jít do komína.

Jo a to první zatopení tedy provedu pozvolna s trochou dřeva, dejme tomu hromádka z třísek (obsah asi 5l kyblík), a tu nechám vyhořet a vychladnout? Bude to tak stačit? Jo a ty dvířka tedy jen přivřít a nezavírat a oheň radši hlídat do vyhoření. Myslel jste to tak nějak? Děkuji.

Datum: 28.08.2016 19:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha tak pokud je to na něm napsáno a je pod těmi deskami a nad trubkami , tak je to asi opravdu jen pro přepravu . On totiž v tom návodu kde je rozborka kamen uveden žádný plech není. S tímto bych se rozhodně obrátil na prodejce , ten by to měl objasnit. Stačí třeba jen nafotit a poslat jim email.
Deflektor by měl být rozhodně přitlačen k zadní straně , aby se plyny vraceli zpět ke dvířkám a otáčeli se nad deflektorem zpět k odkouření .
Tady je pěkně vidět jak je to na videu https://www.youtube.com/watch?v=UhhoBDsdcnk

S tím roztápěním jste to pochopil správně . Já mám menší kamna , tak nedokážu odhadnout jak se budou ty vaše zahřívat . Proto jsem vám doporučoval dát ten teploměr na plotnu . To vám jednoznačně udá jak se kamna zahřívají .
Druhé zatápění pak naložte více a při 180°až 200°c to stáhněte napul a za pár minutek na 1/4 ovládání vzduchu a pak jemně regulujte co potřebujete.
Potřetí to naložte na plno a postupujte stejně . Ale rozjedte kamna více. Já jsem třeba litináky moc šetřil a stále se z krbovek hulilo a smrdělo to příšerně . Je potřeba tomu dát plnej :-) at se vám to vypálí. Bezproblému je vyžente na 350°c . Čím víc nažhavenější , tím je mužete víc zavřít a bude vám pěkně fungovat sekundární hoření.
https://www.youtube.com/watch?v=uJtiRd0n7bw

Datum: 29.08.2016 17:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den, tak jsem radši tu záležitost nafotil.
Má se to fakt odstranit, nebo je to deflektor?
Pokud ty lehké cihličky odstraním, tak nad těmi trubičkami už nic nebude, jen plechový strop a to se mi lajkovi taky nezdá.
Na mých kamnech HS flamingo co nyní zaměnuji právě za tyto kanady mám taky deflektor, ale z plechu o síle snad centimetr.

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 31.08.2016 08:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Ty cihličky tam musí zůstat, jinak Vám vše půjde rovnou do komína a veškerý efekt sekundárního spalování je pryč. Na tom prvním videu je to krásně vidět kudy mají spaliny jít.

Jinak jsem si pročetl přiložený návod - Bože to je krásně nenásilně přeložené včetně všech blbovzdorných upozornění pro Amíky :-))) Krásné čtení v porovnání se strohými evropskými návody ve kterých se předpokládá, že lidé mají nějakou přirozenou inteligenci a nebudou se pak chtít s výrobcem soudit "protože to nebylo napsáno v návodu" :-)))

Datum: 31.08.2016 08:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den .
Ty keramické desky nad trubkami jsou správně . Jen by měli být zatlačeny co nejvíce vzadu.
Už jsem to pochopil o čem mluvíte. Já jsem myslel , že ten plech je mezi těmi trubkami a deskami co tvoří deflektor. On je ale v topeništi na dně . To je tam nějak přidělán ? Protože tam má být jen hladké dno a tam vyskládáte jen ty izolační cihličky podle nákresu.

Datum: 31.08.2016 08:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten plech je na fotce na dně ale položil jsem ho tam ja. On byl přesně vložen mezi ten deflektor a ty trubičky a právě me strašně zmátlo k Čemu je určen ten text o odstranění při instalaci. Už jsem i uvažoval jestli pro ty americké blby není určen pro ty šamotove cihličky co byli hned za plechem v balíku. Jako že by se mohl najít blb co by začal kolem toho balíku topit a nevyskládal by je všude kolem v komoře. Nebo fakt nevím.
Moc Vám oběma děkuji za reakce. Prodejce krby zajíc mi ani neodpověděl na můj email. Už má prodáno. Tak co by odpovídal. Navíc na dotaz moji ženy ještě před koupi na dotaz k odstranění toho naznačeneho kolečka pro interní přívod vzduchu už tehdy reagoval tak, jako by ty kamna vůbec neznal. Teď už nám vůbec neodpovídá.

Autor: aaa aaa
Datum: 05.09.2016 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122602
reakce na ...
Jestli jsou ty desky tvořící deflektor opravdu velmi lehké, tak se jedná asi o vermikulit. Snáší vysoké teploty, báječně tepelně izoluje a tím je v ohništi dosažena vyšší teplota a s tím spojené lepší spalování. Nevýhodou vermikulitu je malá mechanická odolnost. Musí se sním zacházet s citem.

Datum: 05.09.2016 13:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejspíš máte pravdu. Jak jsem s tímto materiálem posunoval, dozadu jak mj doporučovali, tak se hned trochu dodřel od těch trubiček. Takže hodně citlivé to určitě bude. No snad se to dá snadno koupit. Do budoucna jak budu muset vyměnit.

Autor: Ondra Brichta
Datum: 05.09.2016 20:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
Koupit se dá celkem snadno, někam si napište Grenamat AS, případně to budou prodávat jako žáruvzdorný vermikulit v tloušťce 25mm. On se prodává ještě "konstrukční" vermikulit, je levnější, ale ten není přímo do spalovací komory.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.