Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rekuperace Pichler

Autor: Petr Vozábal
Datum: 04.09.2016 16:58
uživatel: 123276

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s rekuperací od rakouské firmy Pichler?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 53   starší >>
Datum: 20.02.2018 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127267
reakce na ...
Fotogalerie:
S projektantem jsme probírali rozdíly a nakonec jsme zvolili Nilan VP18 K. Má to hned několik důvodů. Skoro o polovinu levnější a hlavně má mnohem menší spotřebu. Řešili jsme i dotaci na NZÚ a vyšlo nám to líp, protože topný výkon se dá zvýšit pomocí tepelných trubic o 0,6 kW. Celkový topný výkon 2,7kW je také vyšší a při započtení COP s trubicemi opět lepší. Výpočtově nám to vyšlo lépe i než Compact. Kombinovali jsme to i s FV a počet panelů vyšel nejnižší potřebný se všemi dostupnými jednotkami na trhu. Když jsem to spočítal, nic výhodnějšího k sehnání není. Chce to ale nezávislého auditora a nespoléhat na reklamu.

Autor: Roman Novák
Datum: 20.02.2018 20:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Výpočtově při nastavení nereálných vstupních údajů může vyjít ledasco.
Mám výkony VP18 v reálném provozu změřené takže vím, že to co píšete je nesmysl a zavání to reklamou.

Autor: Martin Lánský
Datum: 20.02.2018 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já stál před výběrem kompaktní rekuperační jednotky a výpočtem do NZÚ. Mluvím čistě o výpočtech do dotace a porovnával jsem hned několik jednotek. Že se bude reál rozcházet od proklamací, s tím počítám. Komu se dá dneska věřit a s čísly se dá kouzlit. Co je to platné. Vycházím z toho, co udávají výrobci a ti to musí mít podložit certifikovaným měřením ze zkušeben. V každém případě je dotace podaná a schválená. Cenově včetně trubic a FV vyšla VP18K jednoznačně nejlíp. Ten rozdíl je víc než 100.000 Kč. A jestli to někomu pomůže, tak ať. Já bych tomu říkal antireklama, protože oba výrobci nás tlačí do výrazně dražších jednotek a podle mě účelově.

Autor: Roamn Tichý
Datum: 20.02.2018 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109390
reakce na ...
Fakt je pouze to že je Nilan levnější,což nepopírám. Ale má taky jen jedno čerpadlo. Jinak jsem to měl logicky obráceně-když dáte horší jednotku musíte dát více panelů. Ale tohle se nedá řešit přes forum :-).....každý má své koně,každý se rozhoduje sám za sebe...

Datum: 20.02.2018 21:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je právě ta klasická reklama. Dva slabé kompresory proti jednomu silnějšímu. K čemu jsou vám dva kompresory,když jednotka má ve výsledku větší spotřebu a to si porovnejte podle štítků a to výrazně. Ve výsledku koupíte dražší jednotku,která má větší spotřebu. Ale jo, taky jsem to tak původně bral a jako reklamí trik je to dobrý. Z omylu mě vyvedl až auditor. Co by vyšlo nejlíp, by byl Compact Air 9, to má reálně dvě skutečná čerpadla o celkovém výkonu přes 11 kW a nepotřebujete k tomu žádný FV panel. V Nilanu mi to nabídli komplet za 290.000 Kč. Srovnejte si to s investicí 245.000 Kč za jen kompaktní jednotku ,která topení nevyřeší i když má dva kompresory. Musíte dodat primární topný zdroj a FV. Celkově přeletíte přes 350.000 Kč, ani nemrknete. A jak jsem už říkal zbytečně.

Autor: Richard Majer
Datum: 20.02.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127190
reakce na ...
..no to jste mi teda moc nepomohli :-)

zatim jsem bez projektu, ale vymyslim jakym smerem se vubec vydat.
Myslel jsem vynechat podlahove topeni a "pritapet", nebo zavlazovat vzduch co budu vhanet do mistnosti.

A ted fakt nevim :-)

Autor: Roamn Tichý
Datum: 20.02.2018 21:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109390
reakce na ...
Dvě nezávislá čerpadla mají hlavní výhodu v tom že můžou jet nezávisle na sobě,takže můžete zaráz ohřívat vodu i vzduch,což třeba u Nilanu nemůžete,ale težko se tento diskomfort vyjádří penězi. U Nillanu tuším nelze dokoupit entalpický výměník. Fve není dobrá jen na pohon jednotky(ikdyž je primárně nastaven an něj) ale můžete jej využívat i jinde v domácnosti-pračka......Nemyslím si že je jen jedna správná cesta,každý to vidíme z jiné strany.....třeba bez fve nedosáhnete na vyší dotaci pro pasiv B2 tuším se to označuje... Navíc pořizovat si jednotku starou 10?let s výhledem do budoucna není úplně přívětivé....

Datum: 20.02.2018 22:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady bych Vás poopravil. U Nilanu VP18 najednou ohřívat vodu i vzduch lze, dokonce to v rovnotlakém režimu větrání nejde ani nijak obejít. Problém může nastat pokud není potřeba předehřívat vzduch a potřebujete pouze ohřívat vodu. V tom případě je nutné přejít do podtlakového režimu větrání kdy běží pouze odtahový ventilátor a tak je teplo z kondenzátoru předáváno pouze do vody.

Datum: 20.02.2018 22:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je přesně vidět, co dokáže reklama. Jste zmaten a správně vám to řekl pan Novák. Jak VP18, tak stejně Compact umí ohřívat vodu i vzduch současně. Compact dokáže to dokáže rozdělit a opět nepotřebuje dva kompresory. Navíc je legrační, jak posuzujute technickou úroveň jednotlivých zařízení. To je podle mě ta reklama nejhrubšího zrna. Nilan vyvíjí svoje aktivní jednotky řadu 40 let a to je rozdíl. Ale není sám, jsou ti další renomované značky, které mají letitý vývoj např. Drexel-Weiss nebo Nibe. Jenomže přijde reklama a postaví vývoj a zkušenosti na hlavu. Řekněte mi, jakou aktivní jednotku Pichler vyráběl před třemi lety? A když už jsme u toho, proč nová jednotka má o tolik větší spotřebu? Není to náhodou v tom, že to má Nilan u VP18 prostě vychytané?
A i v dotacích se mýlíte. B2 můžete získat například s TČ vzduch - voda, pokud máte krbová kamna s výměníkem. To byla jedna z variant, kterou jsme počítali. Máte je jako záložní, topit v nich nemusíte a i s kompletním komínem jste určitě pod 30.000 Kč celkově. Jsou i další možnosti. A právě na dotace to chce šikovného auditora, co umí argumentovat a nevyplňuje pouze čísla do výpočtových pomůcek.

Datum: 20.02.2018 23:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A když už jsme u těch dotací. Rozdíl mezi B1 a B2 je 150.000 Kč.

měl jsem první varianty:
a) Dotace B2. Nilan VP18K s poukazem za 135.000 Kč, tepelné trubice 22.500 Kč, kombinaci topných kabelů a přímotopů celkově za 52.000 Kč, FV3,6 kWp za 118.000 Kč. Celkově 327.500 Kč (377.000 Kč s DPH). Dotace 500.000 -377.000= zůstatek 123.000 Kč

b) Dotace B1.Nilan VP18K s poukazem za 135.000 Kč, kombinaci topných kabelů a přímotopů celkově za 52.000 Kč a krb bez výměníku vč. komínu 30.000 Kč. Celkově 217.000 Kč (s DPH 249.000 Kč) Dotace 350.000 Kč-249.000 Kč = 101.000 Kč

c) Dotace B2. Nilan Compact s poukazem za 165.000 Kč, kombinaci topných kabelů a přímotopů celkově za 52.000 Kč, FV3,6 kWp za 118.000 Kč. Celkově 335.000 Kč (385.000 Kč s DPH). Dotace 500.000 -385.000= zůstatek 115.000 Kč

d) Dotace B1. Nilan Compact AIR9 s poukazem za 290.000 Kč, podlahové teplovodní vytápění za 120.000 Kč. Celkově 310.000 Kč (s DPH 356.000 Kč) Dotace 350.000 Kč - 356.000 Kč = -6.000 Kč

e) Dotace B2. P4 245.000 Kč + FV 2,4 kWp za 94.000 Kč, kombinaci topných kabelů a přímotopů celkově za 52.000 Kč. Celkově 391.000 Kč (449.000 Kč s DPH). Dotace 500.000 - 449.000= zůstatek 51.000 Kč

To jsme pouze u pořizovacích nákladů. U mého domu vyšla spotřeba za vytápění vyjádřená v Kč za současných cen na 8.500 Kč přímotopem bez použití krbu. Ten bych měl výážně jen na pohodu a hlavně pro výpočet. Topením plně pomocí TČ (kde je i možnost většího výkonu chlazení a může se podílet na ohřevu TUV) by se dalo ušetřit maximálně 5.000 ročně, což vyrovnává úsporu za absenci FV.

Takže si to propočtěte podle sebe. Mně jednoznačně vyšla nejlépe Nilan VP18 K, ale protože manželka chtěla neodbytně krb, zůstal jsem jen s variantou dotace B1. Vyšlo to i bez trubic, ale nakonec je tam mám. Bylo více věcí, proč jsem nakonec šel do varianty dotace B1. Podmínky pro dům nejsou tak tvrdé a ekonomika dovolí úspory i jinde. Nechci to rozebírat v diskuzi o technologiích. Měl jsem i další varianty, kde jsem kombinoval VPL 15 a bojler s TČ, všechno vycházeo podobně a bylo to komplikovanější.
Třeba někomu ušetřím hodiny a hodiny přemýšlení, které jsem nad tím trávil více než rok.

Datum: 21.02.2018 06:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dům se staví na delší dobu než je životnost rekuperace a dalších jinak nenávratných technologií.
Bude zajímavé při tom vyhodnocování spočítat i kolik budete technologie dotovat z vlastní kapsy v budoucnu, tedy pokud se toho komfortu nebudete chtít zříci až zařízení doslouží.

Datum: 21.02.2018 12:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127276
reakce na ...
Mluvíte mi z duše. Proto jsem šel cestou, kdy do technologie investuji minimum. Dům je pasivní a parametrově výborný. Tojsem bral jako základ. Do určité míry šlo přidávat izolace, zlepšovat umístění, typ a kvalitu oken. Následoval ale okamžik,kdy sice bylo ještě možné o něco dům vylepšovat, ale investičně naprosto neúměrné. Kdybych neměl dotace, asi bych ani ten krb nedělal. Vím, že do pasivu je to víceméně nesmysl. Topné kabely mám jenom v koupelnách, v kuchyni u linky a částečně v prostoru sedací soupravy. Zbytek jsou esteticky v pohodě nástěnné přímotopy. Topí ještě žebříky v koupelně. Za topení šlo utratit i míň. Technicky nevidím nic složitého a co by mělo mít poruchu. Jedino technologií je Nilan VP18K, tam očekávám vše jako u běžné jednotky a navíc jen kompresor. Vypadá jako ledničkový, takže zase nic, co by mě mělo trápit. Trubice jsem si dal navíc, abych měl pasivní prvek. Nic se tam netočí, nic to nežere, neočekávám žádnou poruchu. Jinou technologii zatím neplánuji. Možná po kolaudaci si ze samostatné dotace pořídím FV. To nechávám otevřené.

Autor: metball iGIN
Datum: 21.02.2018 16:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT ML,
rozumný kompromis.
Především ty HICpajpy jsou (tedy, jste-li lokalita Vysočina, Větrná Hůrka) VELMI ROZUMNÁ INVESTICE.
Bydlíte-li ála suchá Jižní Morava, už to taková bomba není...

Jen tak mimochodem, proč jste "nešel u NILANu" ještě o jeden stupeň výš?
Za SÉRIO-PARALELNÍ kombinaci Pasivka/Aktivka a účinnější chlazení v létě nepřiplácíte až tak fatálně
(chlazení máte u VP18Kuehlung také),
ale ona i ta sériovo - paralelní pasivka zase tak "o ničem" při DENNÍM LUFTOVÁNÍ
dobře v noci vychlazené pastóšky NENÍ!

LEČ KLIŠÉ a snadno pochopitelné PoloLži ...,
a pak jsou tu vTENráz dotazy,
jak si nastavit regulátor u obyčejné aktivky, aby nepřetápěla PASIVNÍ až téměř "aktivní barák" v přechodném období ...

SFO

PS:
Kam jsme se to posunuli od "chudáků Austriáků";
zas budou vzpomínat/(připomínat nám tu v zaprděné kotlince), jak jsme jim kdysi rozbili monarchii ... :-)
Teda rakušáci přímo neéé, leč jejich
"výhradní zastoupení pro Cécko aj Šlovénsko"
se zase bude ohánět "pseudoodborníky" ...

PPS?
"...Možná po kolaudaci si ze samostatné dotace pořídím FV. To nechávám..."
i toto vypadá relativně moudře. Zjistíte, jak je to ve Vašem mikroklimatu "s reálným slunečním příkonem..."

PPPS:
A nezapomeňte se po pár letech ozvat!
Především s tím, co byste udělal JINAK!!!
iGoNY

Datum: 21.02.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč jsem nešel u Nilanu výš? Zabýval jsem se výběrem technologie a celým projektem domu dva roky. Nechci tedy tvrdit, že vše rozhodovaly jenom finance. Hodně mi pomohl auditor, který vše propočítává a upozorňuje mě skutečnosti, který by mě vůbec nenapadly. Kombinace aktivky a pasivky je zajímavá věc, ale co za mrazu? Pasivní modul začne namrzat a jednotka ho obejde. Jestli jsem to dobře pochopil, zůstane jenom aktivní část. To u tepelných trubic nehrozí a pomáhají přesně, kdy mají. Rakušáci si vzduch předehřívají, ale zase získaným rekuperačním teplem. Je to vidět i ve schématu. V důsledku tahá za mrazu všechno jenom kompresor. Tepelným samospádem fungují jenom ty trubice. Když se dostaneme nad nulu, tak je deskový výměník na tom nepatrně líp. Podle stejného výpočtu účinnosti EN 308 vychází trubice na 70%. To sice vypadá málo, ale přesně v tom nejkrizovějším úseku zimy. Proto asi píšete, že v teplejších lokalitách by ta výhoda tolik nevynikla. Přechodný období je potřeba dobře propočítat. Zase je dobré investovat koruny do někoho, kdo tomu opravdu rozumí. U nás tohle není moc in a většinou se hledají rady zdarma na netu. Auditor počítal pasivní zisky a víc než tlumení aktivky se musí regulovat regulovatelné. Proto mám jako topný zdroj přímotopné panely, rychlé teplo a žádná akumulace. Topný kabely jsou v koupelně, kde je vyšší teplota žádoucí. Musel jsem je slíbit i obýváku pod nohy a do kuchyně. Vyšší moc manželky,která se vymyká všem pasivním teoriím. Nemá smysl řešit, prostě to tak muselo být, stejně jako krb. V přechodných obdobích nám ve výpočtech VP18 potíže nedělala, daleko víc bylo potřeba věnovat pozornost stínění domu. Možná je to tím, že se ukládá teplo do nádrže. To je zase na delší vysvětlování. Rozpovídal jsem se asi víc, ale jít "výš" se nevyplatí.

Datum: 21.02.2018 22:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem místo tepelných trubic volil ZR. Vzhledem k nadmořské výšce je chlazení vyřešené i bez VP18 a tak mám do budoucna celkem jasno....

Vysvětlovat manželce při chlazení intenzivním nočním větráním a uzavřením domu přes den, že nesmí vyvářet nehodlám. Kromě toho noční větrání v podkroví nefunguje ani u nás na horách v 770 mnm. Kromě nevyvětratelného "horka" štěkot psů z okolí a podobně....

Přechodné období na podzim z energetického hlediska dobře pokrývá výkon registru. Z jara je to horší kompromis.

Další otazník je RV. Tento rok poprvé zkouším zvlhčování vzduchu odpařováním kondenzátu z jednotky v registru. Očekával jsem ukončení experimentu s příchodem prvních mrazů. Nicméně jedeme dál s drobným diskomfortem. Zhruba každý čtvrtý den je nutno odebrat ze vstupu do registru x-kilogramový blok ledu :-) Interierové RV nekleslo pod 46 %

:-) Slibovat můžete ale počítejte s tím že se v pasivu podlahové topení na omak hřejivé nebude. To že se v podlaze topí mi manželka uvěřila až loni v lednu, ale pro jistotu si to šla ověřit do technické místnosti, kde podlaha netopí vůbec.

Datum: 21.02.2018 23:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem rád, že jste s VP18 spokojený. Já už to mám teď uzavřený, měnit to nehodlám, takže rád slyším pozitivní ohlas. Je to takové ujištění, že jsem zvolil dobře. S podlahovkou je mi to jasný a ani nevím,jestli si mohu do odborné diskuze dovolit napsat manželčin argument. V kuchyni se nejvíc nadělá a když to setřu, nechci tu hodinu klouzat. Jsou tam jen symbolicky v topným pruhu podél linky. Kdybych si to mohl dovolit vyhodit, zlevnilo by se mi topení na symbolickou částku v rámci investice do domu. O zemním registru jsem také uvažoval, ale nemám na pozemku ideální podloží a trubice se mi i líbí jako princip.

Datum: 22.02.2018 07:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě že se po dosloužení jednotky chystám ji nahradit na odtahové cestě vhodným bojlerem s TČ. A na přívodu vzduchu teplovodním výměníkem s ventilátorem.

Slibuji si od toho:

1. snížení investice na polovinu
2. možnost větrat v rovnotlakém režimu a zároveň levně ohřívat TV (VP18 to neumí, v průběhu sezony se najde mnoho dní kdy není potřeba při ohřevu TV rekuperovat ani chladit a přijde mi dost hloupé, přo ohřevu vody v podtlakovém režimu obíhat okna a otevírat větračky)
2. levně ohřívat vodu v rovnotlakém režimu a zároveň chladit. (VP18 také neumí. Dá se říct, že pokud jednotka chladí tak ohřev vody není možné považovat za levný, nebo v době když už je voda ohřátá pak chlazení ztrácí na výkonu)

Autor: Radek Němec
Datum: 22.02.2018 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Bojler s TČ funguje úplně stejně jako všechny kompaktní jednotky a na chlazení si nepomůžete. Celé to má fyzikální podstatu chladícího okruhu. Možná ještě horší. Bojlery s TČ mají jeden kondenzátor ve vodě a jeden výparník ve vzduchu. Když se voda ohřívá, neodebírá z kondenzátoru teplo a celý proces přečerpávání se zastaví. Záleží na typu použitého chladiva, za jakých je to teplot. Chladící efekt bojlerů je vemi nízký, pokud nebudete ohřívat obrovské množství vody na relativně nízkou teplotu. Kompaktní jednotka, která má i vzduchový kondenzátor je na tom podstatně lépe a to z toho prostého důvodu, že kondezátor je chlazen relativně chladnějším vzduchem než je voda v nádrži a zároveň má možnost zvýšit proudění vzduchu a tím z kondezátoru teplo odebírat.

Abych upřesnil režim VP18. Máte stav, kdy nechcete ani dohřívat přívodní vzduch ani chladit pouze ohřívat vodu. To předpokládá, že je venku podobná teplota jako je pokojová. K tomu stačí jednoduchá věc. Jedna obyčejná směšovací klapka, kdy místo z místnosti budete sát vzduchu z venku. Tím si z VP18 uděláte zcela nezávislý bojler s TČ.

Jednotka VP18 umí v rovnotlakém režimu chladit a ohřívat vodu. To je základní mód. Provozně to je úplně stejné, jako u bojleru s TČ. Rozdíl může být jen v tom, že právě v rovnotlakém režimu bude zároveň větrat a pak je tam o příkon druhého ventilátoru navíc. Když zapojíte jenom bojler s TČ, nebudete větrat. Rád vám tohle vysvětlím, ale asi už je to na samostatné téma.

Datum: 22.02.2018 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak já si samozřejmě pomůžu a už tak činím, protože chladím registrem a stačí mi na to většinou stupeň I. Tedy chladí se s příkonem odpovídajícímu příkonu ventilátorů. Z energetického hlediska nevím o ničem dokonalejším.

Nevím v jakém domě jednotku provozujete, ale k takovým stavům dochází často i při mnohem nižších venkovních teplotách. Obyčejně lze takto odvětrat přebytky či část naakumulované energie ze slunečného dne. Entalpie interiérového vzduchu je samozřejmě daleko vyšší, takže Vaše verze s klapkou pro možnost sání z venku je energeticky opět méně výhodná. Navíc po dobu ohřevu TV nelze větrat....

Patrně jste si pořádně nepřečetl můj příspěvek. Já chci bojler s TČ nechat trvale zapojen na odtahové větvi z domu. Přívod, který už mám přepínaný mezi registrem a fasádou chci doplnit ventilátorem a teplovodním výměníkem. Z hlediska průměrného COP jsem na tom lépe už nyní. Na konec cirkulace TV mám v topné sezóně zapojenou podlahovou smyčku a větší část dne udržuji teplotu vody pod hranicí 35 stupňů. Stačí na pár hodin před sprchováním cirkulaci zastavit a teplota vody vystoupá na komfortní teplotu.

Takže z mého pohledu takto zapojený bojler s TČ strčí do kapsy jak jednotku VP18 tak Compacta.

Datum: 22.02.2018 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zemní registr může mít solidní výkon, ale bavíme se teoreticky. ZR také není řešení pro každého a srovnává se nesrovnatelné. Když mi povede pod zemí termální pramen, nebudu potřebovat topení žádné. Bojler s TČ není v principu nic jiného než VP18 bez vzduchového kondezátoru. Nilan vyrábí i bojlery s TČ a kompresory ve VP18 jsou stejné. U bojlerů jsou ale výrazně slabší ventilátory, musel byste řešit i tohle. Navíc jsou to už úpravy, které nelze považovat za standardizovaný výrobek, ale věřím, že vám to může fungovat.

Datum: 22.02.2018 20:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě že to bude fungovat. Nejen standartní postupy a technologie jsou funkční. Když spočítám tlakovou ztrátu odtahového potrubí tak nenajdu žádný bojler s regulovatelným odtahem, který by tuto tlakovou ztrátu nezvládl. Nemusí to tak být, ale odtahové potrubí u RD je zpravidla kratší a jednodušší.
Podobně se zde na diskuzi řešila před lety velká tlaková ztráta ZR na úrovni odborníků prosazující aktivní systémy. Stačilo vzít delta P senzor abych zjistil, že je to nesmysl a že většinu roku ZR tlakovou ztrátu snižuje. Vzduch se do domu při běžných větracích průtocích tlačí.
Souhlasit můžu jen s tím že ZR není univerzální řešení do každých podmínek

Datum: 22.02.2018 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě doplním k těm teplotám při směšovací klapce, můžete počítat s venkovními teplotami kolem již 13-15°C. V mém domě za takových teplot ještě rádi přitápíme přívodní vzduch.

Datum: 22.02.2018 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechápu v jakém režimu tu směšovací klapku používáte. Byla řeč o režimu podtlaku kdy běží jen odtahový ventilátor čili mi v tom nehraje dohřev přívodního.
Pokud skutečně směšujete odpadní vzduch s venkovním pak opět postrádám smysl.

Datum: 22.02.2018 22:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste chtěl z VP18 udělat bojler s TČ. Směšovací klapka uzavře odtah z domu a přivede na něj venkovní vzduch. Výfukem je vzduch odveden ven a v domě zůstává rovnotlak i když běží jen jeden ventilátor. To může být za několika stavů, například v režimu víc vody nebo v režimu odtah. Důležité je, že běží jen jeden ventilátor. Vy tak zcela nezávisle na vnitřním prostředí ohříváte vodu.

Datum: 23.02.2018 04:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To se ale pletete. Od začátku tady vysvětluji panu Lánskému že to s VP18 zdaleka není tak růžové jak mu spočítal projektant.

Tak je to s reálnými výkony a pokrytím ztrát větráním.

https://forum.tzb-info.cz/139797-zdroj-vytapeni-a-ohrev-tuv-v-pasivnim-dome/vsechny-prispevky#text58

Jaká úskalí má provoz jednotky pokud chce uživatel levně ohřívat vodu a při tom větrat jsem už popsal

A přidám ještě konkrétní příklad jak je to s levným ohřevem TV a zároveň chlazení:

V létě často dochází k situaci kdy je potřeba chladit v odpoledních hodinách pár hodin. Řekněme 3 hodiny aby se to snadno porovnalo. Protože právě tři hodny u nás bezpečně stačí na dostatečné ohřátí vody. Pokud přepnu jednotku do režimu chlazení a tři hodiny budu větrat tak vodu za tu dobu nestačí ohřát a budu muset nechat běžet kompresor třeba 8 hodin.

Je to podobně nedokonalé jako popisovaný levný ohřev TV v době kdy není potřeba dohřívat vzduch.

Já nechci z VP18 dělat bojler s TČ. Já chci jen dosáhnout toho co slibuje výrobce, tedy levný ohřev TV a vzhledem k tomu že jde o větrací jednotku tak bych předpokládal, že při tom zvládne i komfortně větrat.

A protože toho komfortně dosáhnout nelze tak se v budoucnu chystám nahradit jednotku vhodně zapojeným bojlerem s TČ, bez podobných nedokonalostí. Samozřejmě s registrem mám situace výrazně jednodušší protože zůstane pouze ve fci TČ odpadního vzduchu.

Datum: 23.02.2018 09:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Srovnáváme dvě poněkud odlišné koncepce. Můj známý šel čcestou VPL15 + bojler s TČ. Nákladově vyšel jako s VP18 a vyhovuje mu to. Bojler má také zapojený většinou na odtahu, ale pomocí klapek ho dokáže použít i pro chlazení. Znásobí chladící výkon VPL15,když je třeba. A co je hlavní, funguje mu to. Vy to chcete ještě zjednodušit, trochu úpravami a samovýrobou ,která není pro každého. Když se vrátím úplně na začátek, pan Lánský řešil několik typizovaných systémů, protože chce dotaci. To je o něčem jiném. Na váš upravený systém by dotace nedostal. Stejně tak výpočty. Každý výrobce něco udává, ale na NZÚ musíte doložit měření certifikovaných zkušeben. To už bych nezpochybňoval. Většinou jsou to zahraniční zkušebny a těm je nějaká naše NZÚ ukradená. S takovými čísly se pak počítá a na základě těhle čísel se získávají dotace. Tak to bohužel je. On ani každý papírově pasivní dům není ve výsledku tak pasivní ,jak se pro dotace tváří.

Datum: 23.02.2018 10:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když jsem řešil výběr jednotky, velmi mně pomohl právě pan Roman Novák, četl jsem jeho příspěvky a na základě i kritických poznatků jsem dospěl právě k VP18K WT jako optimální variantě. S auditorem jsme dělali výpočty pro dotaci a potom pro reálný chod. Počítáme jen s minimálním větracím výkonem a výsledky, které zveřejňoval pan Novák byly výborné. Ještě jednou díky. Vaší diskuzí jste mi jen potvrdili, že investovat "výše"se nevyplatí bez ohledu na výrobce z Dánska nebo Rakouska. Ta cesta přes VPL a větrací bojler také byla, bohužel na ní nelze získat dotaci. Děkuji.

Autor: Richard Majer
Datum: 06.03.2018 22:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127190
reakce na ...
Pane Novaku, mohl bych se s Vami prosim spojit pro konzultaci? (richard,majer zavinac seznam.cz)
dekuji

Autor: Peter Strecho
Datum: 05.03.2018 23:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127390
reakce na ...
Dobrý deň pán Novák.Z tohto dôvodu nie je Pichler lepšie riešenie,lebo má 2 tepelné čerpadla,z toho jedno je výkonovo modulovateľné-vetranie?(frekvenčne riadený kompresor) Vďaka klapkám so servopohonmi tu nie je ohrev TÚV závislý na prevetrávaní interieru,hm?

Datum: 06.03.2018 06:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

frekvenčně řízený motor není to co bych si na zařízení pro úsporu energie představoval jako ideální řešení.

http://www.pohonnatechnika.cz/frekvencni-menice/ucinnost-systemu-a-menicu

Zajistit aby se dům nepřevětrával, aby nezamrzal výparník atd. se dá daleko levnějším způsobem....

Instalace dalšího frekvenčně řízeného kompresoru je to poslední co by mě napadlo.

Edit: je fakt že teplo generované tím polovodičovým topením zůstává pod střechou :-)

zobrazuji 1 - 30 z 53   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.