Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Větrné elektrárny II. – Od průkopníků k výrobě větrných elektráren

Autor článku: Břetislav Koč
Plné znění článku: Větrné elektrárny II. – Od průkopníků k výrobě větrných elektráren
Anotace článku: Druhý díl seriálu o větrných elektrárnách popisuje počátky větrné energetiky v Dánsku a v Německu, tedy v zemích, které se staly technologickými i uživatelskými lídry v tomto odvětví. Zároveň je uvedeno několik paralelních příběhů větrných elektráren, které byly pro vývoj tohoto oboru podstatné – ať už jako vývojové stupně nebo jako „slepé uličky“.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: větrná energetika v současnosti
Autor: Josef Zapletal
Datum: 03.01.2016 00:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
upřímně řešeno , bylo to pro mě překvapení jak rychle se větrná energetika rozvíjela v posledních 10 letech. Vítr zlevnil a stal se vlastně nejlevnějším OZE. V posledních 5 letech se navíc zvyšuje i doba využití VTE neboť se prodlužuje výška tubusu a průměr rotoru při stejné velikosti generátoru. Tento trend je důsledkem vyčerpání dobrých lokalit v Německu a vede k možnostem instalovat VTE i do méně větrných lokalit. Při zachování ekonomické návratnosti investice (v dotačních podmínkách) i tam kde to dříve nebylo možné. Výsledkem tohoto trendu bude podle mého názoru větší rozšíření VTE obecně , protože mnohé státy nerozvíjely větrnou energetiku zejména proto ,že neměly dostatek vhodných lokalit. Problémem větné energeticky, který však přetrvává je , že denní maximum výroby se nekryje se spotřebou to je velká nevýhoda oproti FV panelům které dodávají své denní maximum vždy v době energetické špičky. U VTE je nutno rozvádět el. energii na velké vzdálenosti , protože jejich maximum výroby může být v době minimálních odběrů což vede k nutnosti stavby dálkových vedení a odpojování elektráren od sítě - to je dnes limitní faktor větrné energetiky.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama