Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jak velkou spirálu pro dohřev 750l akunádrže pro ohřev boileru TUV

Autor: Petr Filipi
Datum: 14.09.2016 17:34
uživatel: 101805

Dobrý den všem.
Nemáte prosím někdo zkušenosti s ohřevem/dohřevem např. 750l zásobníku topné vody?
Mám dva tyto zásobníky (tj. 2x750l), připojené ke šneku kombinovaného boileru a přes léto bych aspoň jeden zásobník chtěl vyhřívat pomocí FVE. Tak mě napadlo si udělat FV systém svépomocí. Ale nevím, jak velkou spirálu bych měl použít, abych de facto kompenzoval ztráty, které vznikají naším používáním TUV. V současnosti máme dražický 120l boiler s 2kW spirálou a ta nám běží asi 1000 hodin/rok, tj. asi 3 hodiny denně a ohřívá vodu na 60°C. Takže denně potřebujeme 6kWh. Pokud bych (třeba za několik dní) vytopil těch 750l dejme tomu na 70°C, tak bych z ní ohříval boiler a potřeboval bych zase dohřívat těch 750l. Tzn. zase něco okolo 6kWh - což by např. při 2kW spirále v 750l výměníku byly zase 3 hodiny, takže to by asi šlo.
Co vy na to? Je to reálný odhad?

Děkuji za vaše příspěvky.

Petr Filipi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Dlabas Dlabas03.10.2016 17:39
Petr Filipi15.09.2016 20:15
Petr Filipi15.09.2016 20:08
Petr Zíka15.09.2016 17:45
Petr Zíka15.09.2016 17:15
Petr Filipi14.09.2016 20:18
Petr Zíka14.09.2016 20:09
Petr Filipi14.09.2016 20:06
Laďa Jaskva14.09.2016 18:02

Datum: 03.10.2016 17:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115551
reakce na ...
Dobrý den pane Filipi,
na ohřev 100litrů od 10 stupnu potrebujete cca 1kWh energie.
Pokud tedy potřebujete denně cca 6kWh energie, tak bych pro začátek nainstaloval 2kWp ve FV panelech = průměrně 5,4kWh /den z 2000 kWh/rok při instalaci na jižní střechu.

To je ale roční průměr a v zimě budete muset dotápět ze sítě.
Na 2kW topnou spirálu doporučuji nainstalovat minimálně 2kWp FV panelů. Topná patrona musí být na 230V pokud možno s vlastním termostatem.
Já jsem si nainstaloval regulátor napájení boileru ze solárních panelů MR4316AC.

Dohřát 750litrů o 10 stupňu potřebuje cca 8 kWh energie.
Výpočet zde:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/97-ohrev-vody

Pokud by Vám výkon nestačil, později můžete rozšířit od další panely, topnou spirálu a regulační jednotku.

Dlabas

Autor: Petr Zíka
Datum: 14.09.2016 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Je to reálný odhad. Na střechu bych dal cca 1.2kW panelů. Pak je několik možností: a.) Plnokrevný fotovoltaický měnič na 230V+ spirála cca 1.2kW (ta může být i "mokrá") + klasický termostat (cca 15.000Kč). b.) regulátor p. Oplockého, suchá spirála cca 1.2kW + klasický termostat (je tam ss složka - nelze mokrou spirálu, ale pulzy, tak oblouk na termostatu nehrozí)(cca 5000Kč). c.) suchá spirála cca 1kW napřímo na panely, spirála musí být navržena na napětí panelů, jako jištění lze použít termostat, ale opačně - po dosažení kritické teploty připojit ke spirále 2 kW radiátor, tím se posune pracovní bod a do bojleru půjde jen pár stovek watt, což při teplotách kolem 80°C pokryje jen ztráty (cca 3000Kč). Ceny jsou hodně hrubě pro montáž svépomocí. Suchá spirála je dobře vidět na stránkách dzd (google "dzd topná příruba").

Datum: 14.09.2016 20:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A myslíte, že s tímto střídčem: http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-bojler/ není možné použít mokrou spirálu? Myslím, že tady není důvod, proč by byla na výstupu ss složka, neboť se cyklicky měni napětí na vývodech spirály - nejenom 0 a max.U, ale -U až +U.

Datum: 15.09.2016 17:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těžko říci. Ale jestli je to Oplocký, tak ten své schéma publikoval (klobouk dolů) a tam je vidět, že je jeden pól spirály přímo spojen s panelem, tedy ss složka tam je.
Edit: teď jsem si všiml, že na Vašem odkazu je schéma také, spirála je v můstku. Ale má to háček: FVE má obvykle jeden pól panelů uzemněn. Regulátor tedy do spirály pouští (proti zemi) +200V a 0V a po přepnutí můstku 0V a +200V. Už to vidíte? Jediná možnost by bylo uzemnění FVE panelů "uprostřed", netuším jestli je to možné.

Datum: 15.09.2016 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já si myslím, že ve schématu v odkazu je uzemnění právě "uprostřed" - tj. na schématu je zemnící svorka vpravo na přívodu od FV - mezi kondenzátory.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 14.09.2016 18:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Průšvih je v tom, že klasická topná spirále není určená pro přímé napojení na stejnosměrný proud. Další zádrhel je, že samostatně topnou spirálu na stejnosměrný proud nedostanete koupit a to ano s přírubou. To co Vy, jsem chtěl realizovat již dávno. Také stykače na stejnosměrný proud jsou naprosto jiné, jak na střídavý proud. Zcela jistě se zde najdou kutilové, kteří to mají udělané podle svého, ale je to špatně, a hrozí katastrofa ( vzniká tam el. oblouk a vyhoří to ). Stykač po dosažení neodpojí FV panely a voda se přehřeje. Může následovat exploze. Čili, jediné schůdné řešení je zakoupení nejmenšího FV bojleru ( LOGITEX ) a ty Vaše nádoby k tomu můžete paralelně přiřadit.
S pozdravem Laďa

Datum: 14.09.2016 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
AC spirála na DC proud by mě ani tak nepálila, to bych (doufám) vyřešil střídačem a MPPT regulátorem z těchto stránek: http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-bojler/
Pak, když bez problémů vypnu přívod do spirály, protože bude defacto AC, tak mohu vypnout i přívod od FV kolektorů, protože přes ně poteče minimální proud (nebo je můžu nechat připojené k měniči.
Stykač na ss proud má údajně dva kontakty v sérii - to by asi šlo vyřešit dvojicí (jeden na +, druhý na -) klasických AC stykačů, kde by se proud "protáhl" přes všechny tři kontakty. Ale to bych snad ani nepotřeboval.
Jde mi o to, zdali někdo nepoužívá FV ohřev pro podobné účely jako zamýšlím já - nahřát velkou nádobu a z té čerpadlem ohřát boiler.

Petr Filipi

Datum: 15.09.2016 17:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A k tomu jištění, přehřátí a výbuchu: Pro 750 litrů potřebujete na ohřev o 1°C asi 0,9kWh. Tedy letních 9kWh ohřeje nádobu o 10°C. Pokud se ji podaří někdy nahřát na 95°C, bude mít ráno zase pod 90°C, leda byste měl opravdu hodně silnou izolaci.
Stejně bych to řešil spíše plnohodnotným měničem přifázovaným na síť+grennBono s fázovou regulací a do bojleru jen přebytky.

Datum: 15.09.2016 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na boileru jedu na horní teplotu 60°C takže si myslím, že 95°C v akumulačních nádržích potřebovat nebudu. Ale i tak děkuji za Váš názor.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama