Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak zateplit střechu, pokud není pod taškou žádná folie?

Autor: Lucie Nosková
Datum: 18.09.2016 21:59
uživatel: 123348

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,
mám starší dům se sedlovou střechou, krytina tašky zn. Jirčany (zřejmě pálené?) Dům je patrový s obytným podkrovím. Zatím pouze dva pokoje, další dva chci dodělat. Problém je, že pod taškama není žádná fólie. Sundat celou střechu, instalovat fólii, následně znova tašky je nereálná... tašek na výměnu mám málo, jsou dost podmazané, riziko poničení velké. Lze tuto střechu nějak zateplit aniž by se musela sundavat krytina tak aby bylo podkroví obyvatelné? Stávající pokoje mají nad sádrokartonem folii a vatu, pod taškama nic. Doplnění. Vytápění - elektrické sálavé panely ve stropě.
Může mi, prosím, někdo poradit nějakou ekonomickou variantu tohoto řešení? Předem velice děkuji.
L.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Imrovic07.03.2019 07:15
Lucie Nosková19.09.2016 12:49
Laďa Jaskva19.09.2016 08:44
Lucie Nosková18.09.2016 22:45
Laďa Jaskva18.09.2016 22:29

Datum: 18.09.2016 22:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Difuzní fólii namontujete z vnitřní strany střechy pomocí tenčích hranolů. Mezi krytinou musí zůstat odvětrávaná mezera cca 200 cm2 v každém poli ( mezi krokvemi ). Jako největší problém vidím vstupní otvor do větrací mezery ( u okapu ) a následně výstupní otvor u hřebene. Podle mě se nevyhnete výměně hřebenáčů. Předpokládám, že je máte pokládané na maltu. Tloušťka izolace by měla být nejméně 30 cm, jinak se bude podkroví znatelně přehřívat.
S pozdravem Laďa

Datum: 18.09.2016 22:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, ano je to vše podmazané...
Moc nerozumím co myslíte tímto:Jako největší problém vidím vstupní otvor do větrací mezery ( u okapu ) a následně výstupní otvor u hřebene.
Děkuji za radu.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 19.09.2016 08:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Jak se tak dívám na ty fotky, tak je jasné, že vestavba byla již zahájena. A to bez ohledu na nějakou pojistnou hydroizolaci ( difuzní fólie ). Z toho vyplývá, že je technicky nemožné natáhnout tu difuzní fólii od hřebene po okap. Když připustím, že tu vestavbu stejně uděláte bez ohledu na to, zda tam ta fólie nebude po celé délce a tudíž že nebude plnit svou základní funkci, kterou je odvést vodu při poruše krytiny mimo půdní prostor, tak aspoň tu fólii natáhněte od hřebene až do místa, kam dosáhnete. Tím aspoň zabezpečíte, že případná voda, která tam zateče při poruše krytiny nenateče do izolace, ale až za nadezdívku. Stejně by bylo dobré současně rozebrat spodní část střechy a fólii natáhnout až k okapu. Jinak hrozí, že voda zateče přez strop do spodních místností.
Vstupní otvor pro přívod větracího vzduchu se u nových střech vymezuje pomocí kontralatí, které tam Vy nemáte, takže to je ten problém. Výstupní otvory se realizují větracími taškami a větracími pásy pod hřebenáči. Čili u Vás to bude vyžadovat nové hřebenáče s větracími pásy.
S pozdravem Laďa

Datum: 19.09.2016 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vím, že nejlepší varianta je sundat střechu a dát folii a pak zateplit. Na to ale teď nemám. Jde o to, že ty dva pokoje, které tam již jsou, obývám s malým synem a chtěla jsem alespoň nějak na zimu vyřešit unikání tepla a aby nezatékalo do obydleného podkroví.
Velmi děkuji za Vaše rady a příspěvky. Snad to do zimy ještě nějak doladím abychom zde mohli zůstat.
L

Autor: Martin Imrovic
Datum: 07.03.2019 07:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129941
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, řeším velmi podobný problém, mohu se zeptat na otázky níže? Rád bych si zateplení podkroví zhotovil sám svépomocí a každá inspirace je vítána.

1) "Difuzní fólii namontujete z vnitřní strany střechy pomocí tenčích hranolů". Nemáte prosím ukázku tohoto provedení?

2) "Mezi krytinou musí zůstat odvětrávaná mezera cca 200 cm2 v každém poli ( mezi krokvemi )" Když mám od sebe krokve 100 cm, tak 2 cm dostačuje? 200 cm2 je nějaká empirická hodnota?

3) Jelikož budu mít vatu po krokvích pouze asi 1,4 m (kóta 1365 mm), viz obrázek v příloze. Je nutno zatahovat venkovní fólii až na konce střechy? Do boků budu mít stále přístup kontrolovat, jestli zde nedochází k zatékání.

4) Nemohu se u zateplení boků rozhodnout mezi zhotovením stěny (svislé dřev. trámky + sdk + vata) nebo mezi vyzděním (asi Porfix se šířkou 375 mm). Můžete mi prosím poradit lepší variantu funkčně a i zhlediska napojení na krokve?

5) Ohledně vaty:
Mezi krokve jsem chtěl dát 10 cm na dorovnání a 10 cm na překryt, to samé boky)
Na strop 16cm na dorovnání kleštin a 10 cm na překrytí.
Zevnitř záklop SDK
Chatu přes zimu obýváme jen příležitostně.
Děkuji za Vaše rady. S pozdravem Martin

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.