Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Protherm panther 25kko při ohřevu TUV vaří

Autor: Josef Drozd
Datum: 30.09.2016 19:15
uživatel: 123431

Prosím o radu, popř. názor,
topíme kotlem panther 25kko, do topení je bez problému, vše funguje jak má, ale připojili jsme k tomu 60ti litrový ohřívač PROTHERM B 60 Z.
Při ohřevu vody v zásobníku dochází ve výměníku v kotli k varu v některé jeho smyčce (je jich tam snad pět). První doměnka byla že je bojler špatně připojený, došlo tedy na předělávku - žádná kolínka, pouze oblouky, vše CU pr.18 pájené, těsnění do šroubení pr. 17/24mm, vybraná připojovací šroubení s max. vnitřním průměrem (někteří výrobci tam klidně udělají 12ku imbus imenší) atd. aby nic neomezovalo průtok, přesto výsledek je stále stejný.
Prověřeny výstupní teploty na výstupu i na zpátečce - souhlasí s tím co hlásí ŘJ v diag. kódu d.40 75°C (příp. d.41 o 5-10°Cméně), hořák na teplotu reaguje snížením výkonu tak jak má, přesto je z výměníku slyšet var vody a následuje zavzdušnění.

Teplota vody vohřívači nastavená na 50°C, při dalším ohřevu ohřívá vodou z kotle 65°C i tak to dokáže vařit, při tom do topení jede na max. teplotu klidně hodinu a nevaří.

3cestný ventil zkontrolovaný, čistý plně funkční, voda v systému čistá, čerpadlo běhá na všech stupních výkonu tak jak má, na zpátečce z topení zařazen filtr dirtmag s magnetem plus sítko.
Dosud mi nikdo nic kloudného neporadil. (domnívám se že chyba bude ve výměníku, špatně průchodná některá smyčka?)
děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 85   starší >>
Datum: 21.02.2017 21:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123992
reakce na ...
Tak opodstatnenie tej chémie sa mi nezdá, zavzdusnovalo sa to pred naliati toho fernoxu aj potom. Objem sústavy je asi 80l. Expanzná nadoba na kotly má 7 l. Natlakovana prázdna bez vody na 1 bar, tlak V kúrení 1.3 bar. V malom okruhu tuv mám celkom 3 odvzdusnovaky A všetky sú otvorené. Skúšal som ich po odvzdušneni ich aj zatvoriť či si náhodou neprisavaju vzduch ale toto sa mi nepotvrdilo. Skrátka studený systém ide úplne potichu A akonáhle ohrieva do bojlera, strašne sa to zavzdusni ja to potom zapnem funkciu udvzdusnenie p6 A p7 odvzdusnim to, A pri ďalšom ohreve sa to znovu zavzdusni A takto to je dokola A dokola.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 21.02.2017 22:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Podle mě to prostě dělá ucpaný výměník bordelem z topeni a bohužel ta chemie začala reagovat s větší teplotou. Vyměnil bych výměník a zkusil dát větší expanzní nádobu.. todle všechno by servisak mohl půjčit jen tak na zkoušku protože to je vidět hned

Pokud nemá tak bych zneužil eshop dilynakotle.cz koupil tam a pripadne do 14 dní vrátil:D

Btw jak moc se zvedá tlak vody při ohřevu topení? //už to vidím o půl baru to je docela dost

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.02.2017 23:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ten váš problém mne zajímá a abychom se zorintovali v problematice bylo by dobré ve stručnosti zopakovat pro naši představu
- kolik let kotel jede a zda to co dělá dělal od prvopočátku
- jaká je roční spotřeba plynu
- zda při servisu byl vymontován a čištěn výměník a kolikrát
- jak tvrdou vodu máte nebo odkud byla do topení napuštěna
- zkoušel sevis omezit výkon nebo proměřoval analyzátorem spaliny
- kolik metrů odhadem je toho rozvodu v plastohliníku

Autor: fugas fugas
Datum: 22.02.2017 07:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110418
reakce na ...
Dobrý den , pane Homola, ještě bych doplnil dimenzi potrubí.
F.F.

Autor: Standa Hammer
Datum: 22.02.2017 06:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Takže stav je sejný, jako když nefunguje oběh vody v kotle a voda ve výměníku vaří. Přesto, že v systému vzduch není, při varu vody ve výměníku přes šroub čerpadla uniká spousta páry, je to tak? Kotel se takto zavzdušní snadno.
Problém je, že voda ve výměníku je moc horká. Ale ten problém je sekundární, něco nedovoluje, aby se voda ochladila. Příčina.
Voda je moc horká a kotel to buď není schopen rozeznat (zanesené ponorné čidlo
vodním kamenem - přičemž nevím, jestli ten kotel má "ponorku" - nemá na to čas to zjišťovat, ) nebo někdo nastavil příliš velkou teplotu dobíjecí vody. Pokud je tam čidlo "klapka" tak jeho odpor by mohl být nesprávný.

Datum: 22.02.2017 07:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tazatel by nám mělo něco vyfotografovat nebo podrobně popsat a tím by se některé zásadní věci vyvrátily nebo potvrdily. Například by stačilo při ohřevu vody odečíst spotřebu plynu za minutu abychom bezpečně věděli s jakým příkonem kotel pracuje. Další věcí a tudíž zádrhelem může být jak je napojen zásobník na kotel, kolik je v cestě šroubení (píše že má tam 3 odvzdušňovací ventily), jaká je dimenze potrubí, jak daleko je zásobník a zda není napojen třeba 3 m korugovanou trubkou malého průměru. To všechno může vést k nedostatečnému průtoku kotlem. K tomu se přidá částečné znešení trubek výměníků a je problém.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 22.02.2017 07:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
No jestli to někdo blbě nastavil a kotel nemoduluje,tak se může přetrhnout a bude to stále stejné.
Předpokládám,že to bylo první co překontrolovali MIN/MAX výkon!!!!

Datum: 22.02.2017 08:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to je proste klasicky problem, jsou poruchy za ktery muze desitka veci :D

btw plynovy ventil urco zkontrolovat zda moduluje ale on nejde nastavit spatne.. je to verze 19 pokud jsem dobre videl tedy tam se da nastavit jen o par procent ventil a jen maximalni topny vykon

ale klidne by to mohlo byt v teplotnicch cidlech, pokud je to verze 19 tak jsou dve na vyvodu a zpatecce.. tedy muzou merit spatne a diky tomu kotel zacne varit.. ale porad bych hledal chybu ve vymeniku

Datum: 22.02.2017 09:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mnozí si neuvědomují jak kritický je rozměr vnitřního povrchu výměníku přes který musí přestoupit teplo a jaký je vlastně plošný výkon. Tam se uplatňují všechny ty teorie mezních vrstev, kde půl tuctu parametrů hraje prim (tvar proudění, rychlost proudění, teplota atd). Jen pro představu. Kdyby se ta oválná trubka výměníku a její vnitřek rozvinul, tak má plochu asi 6 x 150 = 900 cm2 to je 0,09 m2. Přes tuto plochu má se přenést výkon třeba 12 kW. To znamená měrný výkon na 1 m2 cca 132 kW. Zde platí totéž co u průmyslových výměníků. Tam se připouští jenom 0,1 mm nánosů, jinak se to považuje za stav vedoucí k "havárii".
Poznámka
Obdobná situace platí i pro výměník v zásobníku akorát jsou tam jiné teplotní gradienty.

Autor: Vít Křížka
Datum: 17.02.2019 12:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129809
reakce na ...
Dobrý den,
mám asi ten samý problém.
Kotel Przherm vedle zasobník vody .
Při topení še v pořádku.
Při nátapění bojleru (do hada) bublinkování "čvachtání" v čerpadle.
Nemůžu se toho zbavit.
Už jste prosím přišel na příčinu ?
Dejte mi prosím vědět.
Děkuji

Autor: Stanislav Šaradín
Datum: 17.02.2019 12:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126661
reakce na ...
Kotol s vymennikom je nový? voda v systéme ? zapojenie hada výmennika z hora dole alebo opačne?

Autor: Vít Křížka
Datum: 17.02.2019 13:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129809
reakce na ...
Kotel je starý 13 let.
Měnil jsem bojler a od té doby mám problem v bublinkování v čerpadle při natápění hada (bojleru)
Voda z radiatorů nevypouštěna.
Horká voda z kotle zapojena do hada ze spodu, z hora je vrat.
Při vypuštění vody z kotle (z radatoru nevypouštěna), znovu napuštění a odvzdušnění v okruhu hada na půl dne v pořádku, Pak zase bublinkuje v čerpadle. Odvzdušnovak na cerpadle funkčí povolena čepička.Vyměněny bandažované hadice k propojení s bojlerem.
Zvláštní je pokud kotel topí do radiátoru (až poklesne teplota vody v bojleru) přepně trojcestný ventil do hada tak bublinkování není téměř žádné.
Prosím o každou radu jak jste se toho zbavil vy.
Není problém ve výměníku v kotli ?
Děkuji moc

Autor: Stanislav Šaradín
Datum: 17.02.2019 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126661
reakce na ...
Mal som aj ja tento problem
1. snimač teploty mam vložený v lavej trubke .pozor su tam dve jedna dlhsia druha kratsia. Ja mam vtej dlhsej, teda viac hore.
2. ja som zapojil hada pritiprudovo tak že zhora mam vstup a zdola vystup. Niekde doporucuju aj takto zapojit aj ked viem ze protherm odporuca v navode opacne zdola vstup.
3. Ale ja mam kotol stary 1 rok. Ak je kotol starsi, vyrobca uznal ze mali problem s tymto javom. Ale mne uz to nerobí aj ked zohrievam vodu na max, ale mam nadstavené na 45 c.
A ako zapojiť vymennik ? protherm v navode hovorí zo spodu vstup ale na tomto letáku nieco iné.
https://www.protherm.sk/pdf/produkte/prospekt-zasobniky-2014-133725.pdf

Datum: 21.02.2017 22:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemáte ten výměník ještě že by se riznul aby bylo vidět zda je ucpaný?

Datum: 22.02.2017 06:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Počkej Ondro, jenže výměník tu vodu ohřívá až moc, ne že je ucpaný.

Datum: 22.02.2017 06:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
On je třeba z třetiny ucpaný tak se prehriva protože horak jede velkým výkonem na menší plochu výměníku ne?

Datum: 22.02.2017 07:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tím bych také souhlasil + mikro vrstva usazenin.
Nejlevnější a nejrychlejší pro upřesnění a jistotu by bylo chemické vyčištění výměníku pumpou.

Datum: 22.02.2017 14:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K tomu mám poznatek: Q 800 od AV EQUEN: kotel se dole uzavře a na vypouštěcí ventily si dáte hadici, abyste měli jakýsi okruh. Kotel se napřed vypustí, stanoví se množství vody co tam je a podle toho se tam hrkne do 3% Q 800 a kotel se pustí. Do dvanácti hodin to rozpustí všechen kámen, pak kotel pořádně vypláchnout a bacha rozdělat a ručně vyčistit čerpadlo - pro jistotu.
Ta Q800 má parádní výsledky. Za 22 hodin dokázala protáhnout výměník z Dakonu Dua 28 z téměř neprůchodzího do plně průchozího. To je ta mrcha za cca 12 000,-kč co má uvnitř asi pětkrát složenou měděnou trubku a ta nejde vyčistit. Tak toto bez jakéhokoliv poškození stěn jako kyselina atd. do mrtě... Bacha na to dávkování, nepřehnat to!

Datum: 22.02.2017 15:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Používám raději Detex.Pokud se ohřeje na na cca 35-40°C tak za 15-20 minut je perfektně vyčištěný výměník až na měď.Samotný CU materiál výměníku to nežere!

Datum: 22.02.2017 15:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Detex, kyselina, nežere měď?

Datum: 22.02.2017 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stando,používám ho nějakých 20 let a můžu tě ubezpečit, že vím o čem mluvím.Redim 1:5 ,v některých oblastech musím výměníky čistit co dva roky, takže některé výměníky mají za sebou 10-12 čištění a ještě se mi nestalo, že by někdy praskl.Opravdu stačí 10-15 minut a je perfektní.

Datum: 22.02.2017 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dřív v navodech Od Dakonu u kondenzaku byla chemie zmíněná ale co jsem to zkusil tak jsem opustil u paralelních výměníku to nemá smysl. Ale určo čistí dobre (teď Teda taky používám sentinel ale ten dle mě je prostě na dlouho hraní s kotlem nato nemám moc cas v zimě bohuzel) :)

Datum: 23.02.2017 16:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A čistíš to v kotli nebo mimo něj?

Datum: 23.02.2017 18:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sentinel dávám normál do kotle přez odvzdusnovak

Datum: 22.02.2017 14:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem vypadl do práce, hned jsem si říkal, ten Ondra má ale recht, je fuk co sníží oběh OV kotlem - výsledek je vždycky stejný.

Autor: michal sykora
Datum: 22.02.2017 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123992
reakce na ...
Zajtra poslem foto ako je to zapojene lebo dnes nejak nestiham, ale len pre info zasobnik mam hned pod kotlom cize cca 50cm potrubia.
S tou modulaciou vykonu to bude asi v poriadku lebo ked vykurovania voda v zasobniku ma 76st tak znizi vykon horaka na min a pekne drzi teplotu.
skusal som nastavit vykon pre dobijanie zasobnika na min co je 4kw a zacalo sa to zavzdusnovat tiez, aj o dlhsi cas.
ale je tu jedna vec ktoru som zabudol spomenut a to taka ze ked som ten kotol montoval tak som cely system UK naplnil vodou , odskusal kotol a kurenie a nasledne som kotol zvesil a takto lezal v pivnici asi 3/4 roka. ked som ho potom daval spet tak aj cerpadlo bolo zablokovane. tak rozmyslam ci fakt nieje ten vymennik zaneseni vodnim kamenom ako vravite a pod nim ta voda vre.

Da sa v domacich podmienkach nejako ten vymennik vycistit?
Aby tom mohol tento problem vylucit.

Datum: 22.02.2017 21:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jste neuzatkoval vývody z kotle,tak vám se zbytkem vody uvnitř kotle zoxidoval povrch trubek nejen ve výměníku.Navic se vyloučí ze zbytků vody mineraly a ulpí na povrchu potrubí.Suma sumarum myslím, že to chemické vyčištění by vám zásadně pomohlo.Ovsem propláchnul bych celý okruh v kotli.

Autor: Radoslav Cichý
Datum: 20.03.2017 18:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124924
reakce na ...
Zdravym.Dnes som skusal vycistit kotol,mal som ten isty probem.A mam pocit,ze to bolo zanesením bypassom.Pred cistenim mi to pri nahrievani do bojleru pustalo do stupacky,teraz to pusta do spatecky.No proste to uz nebuble a nezavzdusnuje sa to.Nevi ci to moze bit tim.

Autor: Josef Drozd
Datum: 07.10.2016 02:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123431
reakce na ...
Tak se situace opakuje, po propláchnutí to vždy vydrží 2dny apak je to totéž, zajímavé je pokud jede čerpadlo na malý výkon, probíhá vše v pořádku, ale v běžném provozu při ohřevu vody jede čerpadlo vždy na plný výkon a než se voda v zásobníku dohřeje začne topná voda v kotli vařit přitom výstup z kotle drží na 75.
Ten hrnek na bojleru opravdu není, trubky byly namontované z výroby. Nedávají to tam asi proto že spoléhají na čerpadlo a lze ohřívač umístit pod kotel nebo zavěsit vedle (v mém případě visí vedle kotle, propojené podle doporučení výrobce)
V sobotu to odvzdušnění okruhu zásobníku dodělám i kdyby to situaci nevyřešilo, myslím že to ničemu neublíží a v každém případě to usnadní odvzdušnění okruhu ohřevu TUV, nebude to muset všechno vyhánět čerpadlo. Asi bych měl doplnit: původní kotel byl turbo s vestavěným zásobníkem a rozvod topné vody k radiátorum je spádovaný směrem ke kotli který je vlastně nejvyšší bod, ale na turbu byly hrnky a vzduch odcházel samovolně. Z nerez výměníku kondenzáku to samo nevyjde. Jestli nebude v tom ten zakopaný pes. Asi jsem měl udělat jenom výměnu za nové turbo a nejspíš bych si spoustu problémů ušetřil. Je pravda že za ty roky jsem ho znal do šroubku.

Ještě bych se rád zeptal: je u všech těchto výměníků normální že při ohřevu a chladnutí se z toho výměníku neustále ozývá "lupání"
je to dost hlasíté řekl bych že způsobené tepelnou roztažností materialu, dělá to od nového tak bych chtěl vědět či mám smůlu na kus nebo se to projevuje všem. děkuji

Datum: 07.10.2016 06:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No pokud se míníte dotazovat takto po částech, ztrácíte akorát nás čas. Předpisy pro montáže topení jasně praví, že na nejvyšším místě, kór vašeho topení, mají být autmatické hrnky na odvzdušnění. Systém si i přes těsnění a další věci neustále přisává vzduch, mimo to se vzduch odlučuje z čerstvě napuštěné vody a pokud, jak jsem to pochopil, máte výměník nejvyšším bodem topení, pak je vše jasné.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 85   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.