Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

IVT AIR x 70 vs NIBE F2040

Autor: Michal Sršeň
Datum: 12.10.2016 07:37
uživatel: 123459

Dobrý den,potřeboval bych usnadnit rozhodování ve výběru tepelného čerpadla.Rozhoduji se mezi IVT AIR X 70 a NIBE F2040.
Cenový rozdíl je 20 000,- Kč.
U IVT by měl být vyžší výkon o 10% a průměrný rořní topný faktor o 15%.
Jedná se o novostavbu z porothermu eko 44 plus podlahové vytápění.Tepelná ztráta do 7KW.
Vrátila by se mi tato investice během životnosti čerpadla,pokud bych investoval do dražšího IVT?

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 66   starší >>
Datum: 12.10.2016 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, řekl bych, že je to spíše filozofická otázka ( předpokládám, že to porovnáváte s TČ NIBE F2040-8), celoroční rozdíl ve spotřebě bude zcela minimální, jestli vůbec nějaký bude. Jde spíše o správný způsob realizace. Taky nepíšete kompletní cenu za instalaci, protože byste pravděpodobně sehnal jiné slušné TČ za ještě lepší cenu, nemusíte zrovna vybírat pouze mezi Nibe a IVT.

Datum: 13.10.2016 07:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověd. Tak nějak jsem se snažil vybírat z těch osvědčených a známých značek ,co se kvality a následného servisu týká.Dále,abych nemusel provádět ty následné prohlídky,aby splňovali množství chladiva,podle té nové vyhlášky. Potom u těchto čerpadel nabízejí také prodloužené záruky zdarma,5 let na kompresor a zbytek 10.let. Cena Nibe F2040-8 je 223 500,- včetně instalace a prodloužené záruky a u IVT je to 244 000,- včetně instalace. Obě mají nerezové zásobníky vody. Napadá vás tedy nějaké lepší a levnější řešení?? Děkuji.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 13.10.2016 08:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
No, mne napadá lepší ale stejně drahé řešení při stejných provozních nákladech. Co tak vrazit 200 000 do zateplení a za 10 000 si pak koupit přímotopy?

Datum: 13.10.2016 08:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No také možnost o které jsme přemýšlel :-) Máme to z porothermu 44 eko plus,130m2,trojska, což už by se teoreticky nemuselo zateplovat a podlahové vytápění. Firma nabízí v podstatě,že by to raději ještě zateplila nějakým vzdušnějším 8cm baumit open polystyrénem a to cca za podobnou cenu, jako kdyby dělali fasádu bez zateplení,vzhledem k pracnosti a množství omítky .Tak o tom také přemýšlím.Každopádně u pár známých co vytápí elektřinou se na novostavbách pohybují zálohy na elektřinu komplet 4000-4500,- a u známého co vytápí tepelným čerpadlem cca 2000,- Tím pádem by se to mělo do 10.let v pohodě zaplatit,tak nevím.Ty záruky dnes prodlužují na 10.let a ty revize údajně nejsou třeba,pokud je tam správné množství chladiva.....

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 13.10.2016 09:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zateplení 8 cm EPS by vám snížilo TZ uvedeného zdiva jen o nějaké desetiny kW (nevím, jakou máte plochu zdiva, těch 130m2 je asi myšleno jako podlahová plocha ?, navíc je pak lepší kombinace slabšího zdiva a s horšími izolačními vlastnostmi + zateplení, to zateplení pak má větší přínos). Ono záleží na tom, jak je celý dům řešen, jaké jsou izolace na všech ochlazovaných konstrukcích, taky se může stát, že největší snížení TZ nepřinese zateplení, ale rekuperace. Takže jestli už dům stojí a je prakticky hotov, tak pak jen pouhé zateplení zdiva už toho moc nepřinese, abyste mohl vytápět jen elektřinou. Dále nevím, v jakém jste klimatickém pásmu, jaká je zastavěná a vytápěná plocha atd., ale jestli máte dům o užitné ploše 130m2, pak se mi zdají TZ 7kW nějak velké a trochu bych o tomto výpočtu TZ pochyboval. Lze to ale zkontrolovat podle PENB, je stačí dodat tyto údaje: kde dům stojí, zda nemá rekuperaci, jaká je vnitřní vytápěná plocha domu a jaké jsou celkové měrné TZ prostupem (jsou uvedeny v protokolu PENB v tabulce s konstrukcemi a jejich plochami, jsou v jednotkách W/K).

Datum: 13.10.2016 09:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
snížilo TZ uvedeného zdiva jen o nějaké desetiny kW .....

....ono, ale když snížete TZ třeba o 10%, tak se potřeba dodané energie pro topení sníží o více než 10%, je to mnohem víc třeba i o 20% (to jsem jen tak plácnul, ale už jsem jsem na to téma četl pár článků, kde to bylo i vyčísleno, ale které ovšem nyní nejsem schopen dohledat), je to proto, že se zkrátí i topné období tím se prodlouží doba, kdy na topení stačí všeliké ty ostatní tepelné zisky. Proto není dobré zlehčovat ani malé snižení TZ domu.

Datum: 13.10.2016 12:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po některých upřesněních by u tazatele to zateplení stěn udělalo snížení TZ přibližně o 0,5 kW, což je při vytápění elektřinou přibližně 2500,-Kč za rok na nákladech při současných cenách EE. Jde o to, jaké jsou skutečné TZ toho domu, protože pořád nějak nevěřím té hodnotě 6,5 - 7 kW. Při vyšších TZ by to snížení o 0,5 kW stejně moc nepomohlo k tomu, aby se dům dal vytápět elektřinou a při vytápění tepelným čerpadlem by už ta roční úspora dělala třeba jen cca 800,-Kč ročně. Kdyby však TZ domu byly třeba někde kolem 4-4,5 kW, tak by to zateplení stálo za to a třeba ještě o trošku větší + k tomu ještě třeba další úpravy (podlaha nebo strop se střechou), aby se TZ dostaly na hodnotu, kdy může být klidně dům vytápěn elektřinou. Problém by byl akorát v měrné neobnovitelné primární energii, takže by se stejně ještě do domu musel vrazit nějaký krb, klimoška nebo bojler s TČ, aby byl tento požadavek splněn.

Datum: 13.10.2016 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na fotce je komín.

Datum: 13.10.2016 13:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasně, to jsem se hned nevšiml, tak krb se předpokládá, výpočet primární energie by při malých TZ domu mohl vyjít, ale muselo by se to ověřit.

Datum: 13.10.2016 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano komín tam je,ale pouze jako rezerva,případné dodělání krbu v obýváku nebo krbová kamna pokud by bylo třeba,nebo byl nějaký výpadek.....Do podlahovky to napojeno nebude....

Datum: 13.10.2016 13:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Však v případě, že by byl dům vytápěn elektřinou, tak by bylo potřeba, aby byl krb (i když bude bez teplovodní vložky) započítán v PENB do vytápění, protože vám díky tomu klesne parametr měrné neobnovitelné primární energie.

Datum: 13.10.2016 09:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dům má 3 věnce,všude věncovka,eps,železo a vylito,betonové stropy goldbeck.Jako ošetřeny tepelné mosty jsou důkladně.Spíš sem tam jak se dořezávala cihla vznikne někde fuka,která je vypěněna,tak to je asi ten důvod a možná pro firmu i snažší práce.Osobně jsem se vždy tomu zateplení cihly bránil,proto jsem zvolil 44 eko plus,abych nemusel zateplovat.Ta ztráta je popsána v projektu nějakých 6.5KW. Dům je 12x7m,130 m2 užitné plochy.Klimatické pásmo myslím IV. Lokalita usti nad orlici.Rekuperace není.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.10.2016 10:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Věnce dělají poměrně slušnou ztrátu tepelnou. U mne kdyby věnec nebyl ošetřen, tak 1 m2 překladů nebo věnců vydal TZ za 6 m2 venkovní zdi. Proto by mne zajíml detail ošetření věnců nebo ostění oken a dveří. Tam se dá "prodělat" hodně. Obdobně na betonovém soklu a základových pásech.

Datum: 13.10.2016 10:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Posílám foto věnce.Věncovka,eps,vylito.

Datum: 13.10.2016 10:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Věnec

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.10.2016 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Díky za foto. Slušně udělané.

Datum: 13.10.2016 11:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není zač,snažil jsem se na tomto nešetřit.

Datum: 13.10.2016 12:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Potřebuji hlavně vědět ten údaj o měrných TZ prostupem, nejlepší by bylo ofotit a dát sem celou tu tabulku, kde jsou uvedeny jednotlivé ochlazované konstrukce, jejich plochy, izolační vlastnosti a měrné TZ prostupem. Podle mne ten dvoupodlažní dům o užitné ploše 130m2 má menší TZ než 6,5 kW, ale nevím, kdo a jak to počítal. Ještě pro jistotu doplňte, kolik izolace je ve stropě a střeše, kolik v podlaze a jaké jsou světlé výšky v jednotlivých patrech. Podle mne ten dům nemá větší TZ, jak 5 kW a je taky možné, že o bude ještě méně.

Datum: 13.10.2016 14:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji zkusím to dohledat a dodat.Prozatím posílám toto z projektu.
Co ještě vím tak podlahy dole budou 200 a nahoře 150.Izolace střechy 250.Mezi kleštinami 180,pod kleštinami 60.Výška stropů je cca 2.55 m.Nahoře jsem zvedl půlštok o 25cm oproti projektu.

Datum: 14.10.2016 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Děkuji. Prozatím posílám toto z projektu. Nevím kde ty prostupy tz hledat(energetický štítek jsem někde založil.)
Co ještě vím tak podlahy dole budou mít sílu 200 a nahoře 150.Izolace střechy 250.Mezi kleštinami 180,pod kleštinami 60.Výška stropů je cca 2.55 m.Zvedl jsem půlštok o cihlu oproti projektu.
Další věc je ta,že v tomto projektu byla původně cihla porotherm 44T s vatou uvnitř a použil jsem 44 eko plus bez vaty.Teplené ztráty mají uvedené 6,08kw na tu lepší cihlu.
Nyní po mě chce firma vědět jestli budu chtít zateplit tím 8cm baumit open a nebo jne. Cenovka na fasádu s nebo bez zateplení bude cca stejná.
Takže bych to potřeboval rozseknout.Zateplit a nebo ne? Jde mi o to,aby mi to pak někde uvnitř neplesnivělo a podobné věci. Standartni EPS jsem raději moc nechtěl kvůli síle,abych neměl 60cm stěny....K čemu by jste se přikláněl?

Děkuji

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.10.2016 19:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
plíseň uvnitř nezpůsobí izolace, naopak může pomoci - plíseň roste tam, kde je vlhko, vlhko může být tam kde je chladno, takže zateplit, přidat na střeše !! - důležité je větrání.

Datum: 14.10.2016 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, potřeboval bych tu tabulku z PENB, komplet celý dům se mi počítat nechce a bylo by k tomu potřeba více plánů. Jestli máte cenu omítky bez zateplení a fasády se zateplením stejnou, tak to prostě zateplete. Jinak to zateplení má právě úplně opačný efekt, než plesnivění na vnitřním povrchu stěn. Ta případná kondenzace a plesnivění na vnitřním povrchu stěn je způsobena kombinací vysoké vnitřní vlhkosti a nižší vnitřní povrchové teploty konstrukcí, takže to právě hlavně hrozí v místech tepelných mostů, u nezateplených domů (i když samozřejmě více u zdiva s horšími izolačními vlastnostmi, což úplně není váš případ) a ještě k tomu u utěsněných domů bez dostatečného větrání. Takže vy když ty stěny z venkovní strany zateplíte, tak se tomuto případnému problému jen vzdálíte, protože tím zateplením zvýšíte vnitřní povrchovou teplotu zdiva. Úplně jiný problém je ale případná kondenzace vlhkosti uvnitř konstrukce při difúzi vodních par směrem ven, tomu může dojít při nevhodné kombinaci zdiva a tepelného izolantu (nejhorší je kombinace slabšího izolantu s vysokým difúzním odporem a zdiva s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi). Takže s baumitem open si vůbec nemusíte dělat žádné starosti, difúzní odpor tohoto izolantu je podobný jako zdiva. Díval jsem se ale i na výpočet kombinace Porotherm 44 EKO Plus s 8 cm obyčejného EPS, a i to vychází v pořádku, navíc díky tomu, že byste měl levnější izolant a levnější omítku se stěrkou, mohl byste si klidně dovolit silnější izolant, třeba 10-12 cm, což je jak z difúzního, tak tepelně izolačního hlediska ještě lepší a osobně bych šel touto cestou, kdybych už zateploval.

Datum: 14.10.2016 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za vyčerpávající odpověd,zateplím a je to :-)

Datum: 15.10.2016 08:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě jedna otázka,pokud bych se rozhodl nakonec pro ten baumit open, stačila by 6cm nebo raději už 8cm? (zase s ohledem na tlouštu stěn,přesah střechy atd...)Firma totiž používá ty podkladové materiály a fasádu od baumitu standartně i když dává klasický Eps,že s tím mají dobrou zkušenost.
Moc děkuji Michal..

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 15.10.2016 08:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Před čtvrt stoletím se zateplovalo jen 5cm a co si myslíte,že se po létech děje.Pokud máte hodně peněz ,dejte open,pokud máte zdravý rozum,dejte normální polystyrén.

Autor: Makadam Adam
Datum: 15.10.2016 10:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Za socializmu bolo za 1 pivo 2,5 m3 plynu, dnes je za 1 pivo len 1 m3 plynu.

Datum: 15.10.2016 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, před čtvrt stoletím taky byly zdící materiály s podstatně horšími tepelně izolačními vlastnostmi než nyní, takže menší síla izolantu tolik nevadila, navíc i ty izolanty měli horší izolační vlastnosti, dále je zdokumentováno dost případů, hlavně na severních stranách domů, kde to dělalo problémy.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 15.10.2016 14:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Nevím,jaký je rozdíl mezi ytongem dnes a tehdy.Taky stále slyším,že po zateplení to plesniví.Ještě mě to nikdo neukázal,pokud jsou dodrženy zásady zateplení.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 15.10.2016 19:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
to není o materiálu, ale o dostatečném větrání. Novostavba ať chcete nebo ne je "nacucaná" a když budete nedostatečně větrat, tak plíseň krásně roste. Viděl jsem pár takových bytů. A naopak v domě kam jsem dodával rekuperaci se vůbec nic takového neobjevilo.

Datum: 15.10.2016 20:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, já měl ale na mysli kondenzaci a plíseň uvnitř konstrukce na rozhraní zdiva a EPS, to je trochu jiný problém, hlavně vhodné skladby celé konstrukce, Jinak pro p. Švarce, dnes je mnohem větší výběr různých druhů ytongů s různými izolačními vlastnostmi, prostě není ytong jako ytong, a když zateplíte třeba Thetu nebo Lambdu třeba pomocí EPS a nedejbože ještě slabé síly EPS, pak nastávájí problémy s kondenzací uvnitř konstrukce, a to není problém jen ytongu, ale jakéhokoli jiného zdiva s výbornými izolačními vlastnostmi.

zobrazuji 1 - 30 z 66   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.