Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

PROSÍM. Spočítat Tepelné ztráty

Autor: Jan Vrba
Datum: 04.11.2016 09:58
uživatel: 123737

Spočítal by my někdo tep. Ztráty rodinného domu . PENB a výkresy domu v příloze .? Děkuji za pomoc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Datum: 03.11.2018 12:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128849
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den pane Kubíčku, mohl bych Vás poprosit o výpočet TZ domu? Pořád se nemůžeme rozhodnout jaký systém vytápění zvolit a TZ domu neznáme. Moc děkuji T.Kuběna

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 03.11.2018 14:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Něco už jsem vám psal na jiný dnešní dotaz, jen dodám z toho, co jste přiložil vám TZ nespočítám. Jednak nevím, kde dům stojí, tedy neznám klimatické pásmo, a dále neznám vnitřní plochu a světlou výšku stropů, tedy nemám jak určit vnitřní objem vzduchu. Též neuvádíte, zda dům bude mít rekuperaci. Z těch tabulek mohu jen přibližně určit měrné TZ prostupem, které se též dají vypočítat vynásobením průměrného součinitele s ochlazovanou plochou obálky budovy, což by bylo 0,214 x 651,2 = cca 139,4 W/K, kdybyste byl ve středním klimatickém pásmu, pak TZ prostupem vycházejí cca 5 kW. Energeticky vtažnou plochu máte 223,8 m2, takže velice hrubým odhadem může být celková vnitřní plocha cca 180 m2, když se to vynásobí běžnou světlou výškou 2,6 m, jsme na vnitřním objemu cca 468 m2, TZ větráním by pak při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházely cca 1,8 kW, celkové tedy 6,8 kW, ale je to jen předběžný odhad, upřesnit se to dá až po dodání uvedených údajů. Ještě můžete doplnit, kolik bude bydlet v domě osob.

Autor: Tomáš Kuběna
Datum: 03.11.2018 15:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám problém s vkládáním souborů, tak Vám to alespoň napíšu. Dům bude stát v obci Osek nad Bečvou, světlá výška stropů 2,6m, vnitřní vytápěná plocha je 170m2, bez rekuperace

Datum: 03.11.2018 15:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud bych měl Váš email, poslal bych Vám celý PENB, pro co nejpřesnější výpočet.

Datum: 03.11.2018 23:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
smazáno

Datum: 04.11.2018 14:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poslal jsem Vám email

Datum: 04.11.2018 19:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, vím o tom, proto jsem ten kontakt následně smazal. Prošel jsem ten PENB a vypadá to, že je dobře spočítaný. Chvíli jsem váhal, zda vás zařadit do teplého nebo středního klimatického pásma, jste někde na rozhraní, ale raději budu stále počítat s venkovní teplotou -15°C a vnitřní 21°C. Po upřesnění té vnitřní plochy u vás tedy celkové TZ vycházejí 6,7 kW (5 kW prostupem a 1,7 kW větráním).

V PENB máte kombinaci elektrokotle a krbovek (předpokládám, že s výměníkem). Sice touto cestou můžete jít, jestli chcete být většinou otrokem dříví a krbu, protože na vytápění elektřinou má ten dům vysoké TZ, ale osobně bych to nedělal. Je to pro novostavbu nekomfortní způsob vytápění a asi se vám též bude hodit pořádná AKU nádrž pro přebytky tepla z krbovek, takže v konečném důsledku to nemusí být nejlevnější. Dal bych v celém domě podlahové teplovodní vytápění a pořídil tepelné čerpadlo za rozumnou cenu, stačil by vám nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 8 - 10 kW. Krb maximálně jen nějaký pro radost bez výměníku s malým výkonem.

Datum: 04.11.2016 11:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, v příloze zatím nic není, ale TZ prostupem spočítáte tak, jak už bylo uvedeno (za předpokladu, že v PENB nejsou chyby). K výpočtu TZ větráním můžete použít tuto kalkulačku: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/128-on-line-kalkulacka-uspor-a-dotaci-zelena-usporam . Zadejte si lokalitu, vnitřní teplotu, objem budovy si vypočítejte VNITŘNÍ (vytápěná plocha x světlá vnitřní výška) a též zadejte, dále už jen upravte intenzitu větrání na hodnotu 0,3, ostatních údajů se nemusíte všímat. Dole pak už v té poslední tabulce si jen přečtete hodnotu TZ v řádku "větráním" (v případě rekuperace můžete ještě zadat její účinnost, ale moc bych nevěřil papírové 80-90% účinnosti). Existují samozřejmě na to i výpočtové vzorce, ale ty vám tady nyní psát nebudu.

Datum: 08.11.2016 07:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13 obrázek č. 14 obrázek č. 15
Dobry den, uz jsou foto k dispozici . Udělám některé změny v zatepleni .okna jsme vybral okna Progres od Dafe plast 0,62Uw. Na zatepleni domu dám Vatu Isover TF profi 120mm. Strop zachovám Hurdisky . Jen změním skladbu ,Na pudu dam jako podlahu OSB desky 12mm , 30mm polyester . 12cm drceny polyester/beton , hudis, a na strop dam v mistnostech 50mm polyester . . Na vytapeni bych udelal zmenu z plynu na tepelne cerpadlo s aku. nadrzi 1500l a podlahove topeni . Změni se tepelné ztráty od puvodnich vypoctu. A energeticky štítek . Nyni C . Dekuji za odpoved

Datum: 08.11.2016 10:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, potřeboval bych upřesnit ještě nějaké věci. Souhlasí to podle projektu, že v podlaze na zemině s podlahovým topením máte pouze 10 cm izolace ? Asi už to nepůjde změnit ? Co se týká toho stropu, myslíte to s těmi 3 cm polystyrenu vážně, nebo to mělo být 30 cm ? Tak, jak je to napsáné byste měl ve stropě 3 cm izolace + 12 cm lehčeného betonu (což je náhrada cca 4 cm izolace) + 5 cm izolace zevnitř, tedy celkem cca 12 cm izolace, což je na strop pod nevytápěnou půdou žalostně málo. Dnes bych méně jak 30 cm izolace do takové konstrukce nikdy nedal. Jinak ta okna určitě nebudou mít průměrný Uw pro celý dům 0,62, spíše to bude k 0,8. A ještě jaké přesně máte zdivo a jaké síly (nějaký Porotherm 36,5 ?) - typové označení cihel ?

Datum: 08.11.2016 12:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den omlouvám se za chybu . polystyren bych dal na pudu 130mm .v podlaze je polyester 120mm .cihla porotherm 365 P+D 10. Dal by se spocitat tep . odpor podle planu a po uprave izolace. Děkuji .

Datum: 08.11.2016 19:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, takže původní TZ podle údajů v PENB u vás vycházejí celkově cca 5,8 kW (4,7 kW prostupem a 1,1 kW větráním), a to za podmínek: venkovní výpočtová teplota -15°C, vnitřní 21°C, bez rekuperace, intenzita větrání 0,3 1/h. Podle mne to však bylo 5,5 kW, protože v PENB máte příliš nadsazené TZ podlahou, které neodpovídají 10 cm izolace v projektu. Po těch úpravách, co uvádíte, vycházejí celkové TZ domu cca 4,7 kW (3,6 kW prostupem a 1,1 kW větráním). Celkově jsou ty tepelné ztráty konstrukcemi vyrovnány, jen trochu přečnívají TZ podlahou, a i vzhledem k tomu, že budete mít podlahové topení a tedy bude u podlahy větší teplotní gradient, by se hodilo, kdybyste tam měl nejméně 15 cm izolace.

Datum: 08.11.2016 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer. Moc vám Děkuji za pomoc . Moc mě to pomohlo .

Autor: Marek Janošek
Datum: 07.12.2016 20:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118485
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíček,
mohl byste mi taktéž spočítat tepelné ztráty, které bych potřeboval pro navržení topného systému.
Děkuji mnohokrát za odpověď

Datum: 08.12.2016 02:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, není problém, jen co se k tomu dostanu, mám toho nyní povícero :-)). Pro začátek se zeptám, jestli máte vyhotovený PENB ?

Datum: 08.12.2016 06:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
mám PENB hotov i celý projekt. Kdybyste mi poslal mail, tak Vám vše mohu poslat. Popřípadě to mohu pověsit zde, jen potřebuji vědět co vše je k tomu třeba.
Mnohokrát děkuji za ochotu.
Janošek Marek

Datum: 08.12.2016 08:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli je dobře vypočítaný PENB, tak mi stačí napsat, kde dům stojí, jaká je čistá vnitřní vytápěná plocha, světlá výška (případně můžete sem dát půdorys domu), zda bude mít rekuperaci a především potřebuji z protokolu PENB ofotit tabulku, kde jsou uvedeny všechny ochlazované konstrukce, jejich plochy, izolační vlastnosti a měrné TZ prostupem v jednotkách W/K. Kdyby náhodou v reálu byly nějaké změny ve složení konstrukcí, než co je spočítáno v PENB, tak uveďte ještě tyto změny.

Datum: 10.12.2016 22:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den,
děkuji moc za pomoc.
Dům bude stát v obci Tísek. Výška stropu je 2500mm. Bez rekuperace.
Zbytek v příloze.
Děkuji

Datum: 11.12.2016 18:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, sice jsem se nikde nedočetl, jaká je čistá vnitřní vytápěná plocha (pouze energeticky vztažná, ale to je něco jiného), ale přibližně jsem si jí odvodil, měly by být přibližně mezi 120-125 m2. Budu tedy počítat s vnitřním objemem vzduchu 312,5 m3. TZ větráním bez rekuperace, při intenzitě větrání 0,3 1/h a výpočtových teplotách -15°C a 21°C vycházejí cca 1,22 kW. TZ prostupem u vás vycházejí cca 3,65 kW (101,4 x 36), celkové TZ tedy cca 4,9 kW.

Datum: 11.12.2016 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mnohokrát.
Mohl bych se ještě zeptat jaké byste navrhl vytápění s těmito ztrátami? Podlahovku určitě, ale čím ji vytápět?? Tepelné čerpadlo?? Topné kabely nebo vyhřívat vodu v podlahovce elektrokotlem.
Děkuji za info

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 11.12.2016 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Milionkrát se to tady opakuje, milionkrát se opakují domy s TZ kolem 5kW. Stačí si to najít a přečíst, odpovědi jsou jasné.

Datum: 11.12.2016 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když budu brát jen plně komfortní způsoby vytápění (k tomu maximálně obyčejný krb s malým výkonem jen pro radost), tak při vašich TZ a 4 osobách v domě vám TČ vzduch/voda s vytápěním do podlahovky oproti elektrokotli s el. bojlerem (zde by vám to ale stejně neprošlo PENB a jeho limity neobnovitelné primární energie a musel byste mít započítaný nějaký ten krb nebo např. bojler s vestavěným TČ) uspoří orientačně kolem 15-16.000,-Kč ročně. Hrubá návratnost oproti nějakému slušnému TČ s inverterem za cca 160.000,-Kč vychází přibližně 7-8 let. Takže jelikož odpadá rekuperace (tedy i varianta aktivní rekuperace), plyn bych vám především z hlediska investičních nákladů ani nedoporučoval, a pro topení klimatizací máte příliš členitý dům (vyžadovalo by to nějaký multisplit, což už je investičně jinde, než obyčejná jednotka, navíc teplovzdušné vytápění některým lidem vadí), šel bych na vašem místě do TČ vzduch/voda za rozumnou cenu. Topné kabely nebo jiný způsob čistě el. vytápění při vašich TZ nedoporučuji, neměl byste možnost změny topného zdroje. Takže to chce nízkoteplotní teplovodní systém.

Datum: 11.12.2016 22:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mnohokrát

Datum: 08.12.2016 06:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
mám PENB hotov i celý projekt. Kdybyste mi poslal mail, tak Vám vše mohu poslat. Popřípadě to mohu pověsit zde, jen potřebuji vědět co vše je k tomu třeba.
Mnohokrát děkuji za ochotu.
Janošek Marek

Autor: Mirek Dušín
Datum: 19.07.2018 08:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118515
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13 obrázek č. 14 obrázek č. 15
Dobrý den pane Kubíček,
vzhledem k tomu, že se mi stále ještě nedostala správná informace o TZ mého domu, chtěl bych Vás též požádat o pomoc při výpočtu TZ. Zkoušel jsem to sám, TZ mi vycházejí cca 4,7kw, ale nevím, jestli jsem to spočítal správně. Projektant na topení mi napsal TZ 1,5kw, což je dle mého názoru nesmysl. Místo topení uhlím bude použit zplynovací kotel na dřevo a bohužel nevím, jak výkonný kotel použít, protože neznám TZ domu. Můžete mi prosím pomoci? Zasílám v příloze PENB. Předem děkuji za pomoc.
Kovačevity

Datum: 20.07.2018 00:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, některé údaje mi ještě chybí, ale přibližně jsem si je domyslel. Úplně si nejsem jist, zda patříte to teplého nebo středního klimatického pásma, jste někde u hranice. Při venkovní výpočtové teplotě -15°C a vnitřní 21°C vám vycházejí TZ prostupem cca 3,2 kW (měrné TZ prostupem jsou 89,3 W/K), při venkovní výpočtové teplotě -12°C by to bylo cca 2,95 kW. Přesněji neznám čistou vnitřní plochu vytápěné zóny, ale podle mne to bude někde mezi 90 - 95 m2, a světlou vnitřní výšku (počítám kolem 2,6 m), ale při vnitřním objemu vzduchu cca 240 m3 a průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h (nejreálnější hodnota u RD) vám vycházejí zase podle venkovní teploty TZ větráním mezi 0,85 - 0,9 kW, celkové TZ jsou tedy někde mezi 3,8 kW (při -12°C) a 4,1 kW (při -15°C). Měl bych ale ještě připomínku k obvodovým stěnám domu, v PENB máte uveden součinitel prostupu tepla 0,29 W/m2K, což je u hranice normy a na dnešní dobu celkem mizerná hodnota, málokdo už staví s horším součinitelem, než 0,2 W/m2K. Nevím, z čeho máte stěny navržené, ale chtělo by to vylepšení, bez problémů se pak dostanete na měrné TZ prostupem 80 W/K a níže, celkové TZ jsou pak ještě o 0,3 - 0,4 kW nižší. U takového menšího domu není určitě nic složitého dostat se na celkové TZ i bez rekuperace kolem 3,5 kW, do 4 kW nejhůře, což znamená, že většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ jen kolem 1,5 - 2 kW (průměrné teploty jsou něco nad nulou).

Nyní k volbě topného zdroje. Nevím, jaké máte priority a na co jste byl do nynějška zvyklý, ale můj názor je, že dávat do takového domu kotel na pevná paliva je barbarství, ale budiž, je to vaše volba. Ten kotel má do úplného komfortu daleko, budete řešit skladování paliva atd., k tomu se neobejdete bez pořádné AKU nádrže. Copak si nezaslouží dům o tak malých TZ, kdy náklady na vytápění i elektřinou by nebyly velké, něco plně komfortního a k tomu maximálně nějaký obyčejný krb bez výměníku s malým výkonem pro radost ? Na kolik vás ta celá topná soustava i s AKU nádrží vyjde ? Být na vašem místě, srazím TZ co nejníže (vylepšení parametrů stěn, za úvahu stojí i přidání izolace do podlahy - nyní vám vychází cca 15 cm, případně můžete dát do domu rekuperaci), a jste na reálných TZ 3 - 3,5 kW (těch 3,5 i bez rekuperace). Dům bych pak vytápěl čistě jen elektřinou (přímotopy, olejové radiátory, el. podlahovka, v případě, že byste trval na teplovodní soustavě, tak elektrokotel) a do nějakého největšího otevřeného prostoru v domě bych dal obyčejnou klimatizaci za cca 25.000,-Kč, což je v principu TČ vzduch/vzduch, takže v létě může chladit, v zimě vypomůže levně s vytápěním, nebo si můžete občas přitopit v obyčejném krbu. Jak investiční náklady, tak provozní na vytápění budou velice nízké a máte to s plným komfortem a nemusíte se o nic starat, nebude vám zabírat žádné místo AKU nádrž, k tomu budete mít nízkou sazbu EE pro celý dům. Ohřev TV by se řešil podle spotřeby a počtu osob v domě buď obyčejným el. bojlerem nebo pomocí klimatizace napojené přes výměník na nádrž (cena kolem 35.000,-Kč).

Datum: 20.07.2018 07:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
mnohokrát děkuji za výpočet. Předpokládal jsem, že to nebude více jak 5kw. Jaké pásmo jsme nevím, jedná se o Královéhradecký kraj, okr. Hradec Králové.
Vytápěná plocha jak uvádíte, cca 92m2 včetně TM, výška stropů je 2,55m, takže +- jak jste počítal.
Co se týká domu, tak ten je již postavený, co se týká domovní (vytápěné) části, byly použity na obvodové zdivo cihly Heluz PLUS 44 broušená (U=0,2W/m2K). Nevím, z čeho se vycházelo při tvorbě PENB a jak se PENB vlastně počítá, ale asi dotyčný použil jiné hodnoty materiálů. Vybíral jsem cihly takové, abych nemusel domek oblepovat polystyrénem, to jsem opravdu nechtěl. Nevím, jakou roli hrají použitá okna a dveře, jedná se o sedmikomorová plastová s 3 sklem. Myslíte tedy, že za použití těchto materiálů se TZ ještě snížily?

Na co jsem zvyklý. Bydlímv bytovce o 6ti bytových jednotkách ve 2. patře, původní vytápění kotel na tuhá paliva, v současné době plyn a deskové radiátory. Nastavíte a topíte, ale. Budova je stará nezateplená, postavená dle starých zvyklostí na 2cm malty atd.... Plynem se to nedá pořádně vytopi.
Volba zplynovacího kotle na dřevo v kombinaci s AKU byla v době, kdy ceny elektriky stoupaly a dřevo bylo jednímz nejlevnějších zdrojů k topení. S tím se tedy počítalo i při stavbě, tzn. je postaven komín s vývodem do TM, připravené místo na AKU a provedeny vývody vody a elektro na Bojler a samotný kotel, položena a zabetonována teplovodní podlahovka. Nejspíš jsem to podcenil, bohužel jsem byl na přemýšlení sám, ale co se dá teď dělat, když už je vše připraveno, omítnuto a oštukováno? Polystyren v podlaze je 14cm. V poslední době mi to vrtalo hodně hlavou, jestli by snad nestačil el. kotel, pak jsem si přečetl, že možná i ano, ale musí být ještě další zdroj, jako je krb atd., což nevím, jak bych to teď vymyslel, když se s tím nepočítalo. Bohužel jsem narazil asi na špatné lidi, kteří mi nedokázaly poradit a na Vaše reakce jsem narazil až nyní, nejspíš pozdě. Co myslíte, jak teď postupovat? Cca za měsíc má přijít obkladač, do té doby musí být podlaha natopená, aby odešla zbytková vlhkost a nedělalo to nějakou neplechu. Předem děkuji za reakci.

Datum: 20.07.2018 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, Heluz Plus 44 broušený má návrhovou lambdu 0,111, takže při 44 cm vychází součinitel prostupu tepla s omítkami u jednoplášťové konstrukce 0,24 W/m2K. V PENB máte uvedenou hodnotu 0,29, po přepočtu to dělá tedy o cca 0,2 kW méně. Hradec Králové a blízké okolí patří do mírného klimatického pásma, severně nad Hradcem se to pak dělí, vzhledem k vaší nadmořské výšce cca 250 m.n.m. bych počítal s venkovní výpočtovou teplotou -13°C. Po upřesnění té stěny, venkovní výpočtové teploty a vnitřního objemu vzduchu mi pak tedy vycházejí celkové TZ vašeho domu bez rekuperace 3,75 kW (většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ jen kolem 1,9 kW). Platí tedy, že ty TZ domu jsou tak malé, že si ten dům zaslouží plně komfortní vytápění. Stále podle mne není problém na podlahovku napojit pouze elektrokotel a žádný kotel a AKU nádrž nepotřebujete. Nevím, kde přesně je komín v rámci domu umístěn a jak moc by bylo složité na něj napojit v nějaké obývací místnosti jen levný krb bez výměníku s malým výkonem, ale asi by to taky nebyl problém. Pak jde jen o to, zda po vás bude někdo chtít přepočítat PENB na nový topný zdroj a kdyby ano, tak abyste splnil limit neobnovitelné primární energie, což se dá zařídit dvěma způsoby (některým z nich nebo společně), a to je do již uváděné možnosti s klimatizací na vytápění/přitápění do největšího otevřeného prostoru v domě, případně i klimatizací s nádrží pro ohřev TV. Vytápět dům o tak malých TZ kotlem na pevná paliva je dost nekomfortní a archaické řešení, přece jenom doba je již někde jinde a lidé nestaví dům o malých TZ kvůli tomu, aby běhali kolem kotle a paliva, navíc ušetříte prostor (kotel + AKU nádrž), což se u takového menšího domu vždy hodí.

Datum: 21.07.2018 09:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Dobrý den,
mnohokrát děkuji za výpočet a Vaše názory, jsou velmi věcné. Pro představu zasílám fota TM a zakresleno, kde co má být, podle již připravených vývodů. obr.1 (skříň podlahovka+vývod od kotle k AKU+podlahovce, kabely zabezpečovačka), obr.2 (kabel+přívod vody k bojleru), obr.3 a obr.4 (vypínač světlo, zásuvky pro kotel, kabel kotel termostat, přívod vody ke kotli, odpad od kotle), obr.5 (rozvaděč elektro, obr.6 (komín sopouch+dvířka pro čištění).
TM není moc velká, tak to nešlo jinak moc vymyslet. Tedy šlo, dle Vašeho návrhu, ale v tu dobu jiná představa nebyla.
Na stěně, kde má být pověšený bojler a postavena AKU, tak z druhé strany je Obývací pokoj, kde je připraven vývod na radiátor 1600mm, pro topení, když je chladno, ale není ještě sezona, tzv na přitopení. Vzhledem k tomu, že vedle komína je bojler, tak si moc nedokážu představit, že bych trubku od komína vedl okolo bojleru ke krbu do obýváku a kam bych případně umístil el. kotel, když na něj není nic připraveno. Zasílám i půdorys domu, aby bylo jasné, kde jaká místnost je, umístění spotřebičů tam aktuální není. Máte lepší, profesionální přehled, třeba by Vás něco napadlo. Už jsem z toho celkem zoufalý. Co myslíte? Taky bych raději něco ekologičtějšího, jen jsem se bál, že se nedoplatím za elektriku.

Datum: 21.07.2018 11:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ten komín je pro krb v obýváku nešikovně umístěn, jsou u komínu jen dveře. Nejsem topenář a ani neinstaluji krby, třeba by se nějaké šikovné řešení našlo, mne zatím jen napadlo udělat otvor do komína v obývací místnosti a trubku do komína vést kus po stěně až ke krbu, který by byl tedy dále od dveří, stejně by bylo lepší, kdyby to teplo z trubky šlo do obývací místnosti, než do TM. Případnou klimatizaci byste dal do té největší obývací místnosti s kuchyní a nechával otevřené dveře do chodby. I když při vašich TZ náklady na vytápění pouze elektřinou nejsou nějak velké (samotné vytápění cca 10.000,-Kč, s ohřevem TV pro 3-4 osoby, ostatní spotřebou elektřiny pro domácnost a platbou za jistič cca 30.000,-Kč ročně) tak ta klimoška by vám to ještě o něco snížila, stejně tak ten jinak řešený ohřev TV.

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama