Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

PROSÍM. Spočítat Tepelné ztráty

Autor: Jan Vrba
Datum: 04.11.2016 09:58
uživatel: 123737


Spočítal by my někdo tep. Ztráty rodinného domu . PENB a výkresy domu v příloze .? Děkuji za pomoc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 39 z 39
Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.07.2018 12:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, Heluz Plus 44 broušený má návrhovou lambdu 0,111, takže při 44 cm vychází součinitel prostupu tepla s omítkami u jednoplášťové konstrukce 0,24 W/m2K. V PENB máte uvedenou hodnotu 0,29, po přepočtu to dělá tedy o cca 0,2 kW méně. Hradec Králové a blízké okolí patří do mírného klimatického pásma, severně nad Hradcem se to pak dělí, vzhledem k vaší nadmořské výšce cca 250 m.n.m. bych počítal s venkovní výpočtovou teplotou -13°C. Po upřesnění té stěny, venkovní výpočtové teploty a vnitřního objemu vzduchu mi pak tedy vycházejí celkové TZ vašeho domu bez rekuperace 3,75 kW (většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ jen kolem 1,9 kW). Platí tedy, že ty TZ domu jsou tak malé, že si ten dům zaslouží plně komfortní vytápění. Stále podle mne není problém na podlahovku napojit pouze elektrokotel a žádný kotel a AKU nádrž nepotřebujete. Nevím, kde přesně je komín v rámci domu umístěn a jak moc by bylo složité na něj napojit v nějaké obývací místnosti jen levný krb bez výměníku s malým výkonem, ale asi by to taky nebyl problém. Pak jde jen o to, zda po vás bude někdo chtít přepočítat PENB na nový topný zdroj a kdyby ano, tak abyste splnil limit neobnovitelné primární energie, což se dá zařídit dvěma způsoby (některým z nich nebo společně), a to je do již uváděné možnosti s klimatizací na vytápění/přitápění do největšího otevřeného prostoru v domě, případně i klimatizací s nádrží pro ohřev TV. Vytápět dům o tak malých TZ kotlem na pevná paliva je dost nekomfortní a archaické řešení, přece jenom doba je již někde jinde a lidé nestaví dům o malých TZ kvůli tomu, aby běhali kolem kotle a paliva, navíc ušetříte prostor (kotel + AKU nádrž), což se u takového menšího domu vždy hodí.

Autor: Mirek Dušín
Datum: 21.07.2018 09:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118515
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Dobrý den,
mnohokrát děkuji za výpočet a Vaše názory, jsou velmi věcné. Pro představu zasílám fota TM a zakresleno, kde co má být, podle již připravených vývodů. obr.1 (skříň podlahovka+vývod od kotle k AKU+podlahovce, kabely zabezpečovačka), obr.2 (kabel+přívod vody k bojleru), obr.3 a obr.4 (vypínač světlo, zásuvky pro kotel, kabel kotel termostat, přívod vody ke kotli, odpad od kotle), obr.5 (rozvaděč elektro, obr.6 (komín sopouch+dvířka pro čištění).
TM není moc velká, tak to nešlo jinak moc vymyslet. Tedy šlo, dle Vašeho návrhu, ale v tu dobu jiná představa nebyla.
Na stěně, kde má být pověšený bojler a postavena AKU, tak z druhé strany je Obývací pokoj, kde je připraven vývod na radiátor 1600mm, pro topení, když je chladno, ale není ještě sezona, tzv na přitopení. Vzhledem k tomu, že vedle komína je bojler, tak si moc nedokážu představit, že bych trubku od komína vedl okolo bojleru ke krbu do obýváku a kam bych případně umístil el. kotel, když na něj není nic připraveno. Zasílám i půdorys domu, aby bylo jasné, kde jaká místnost je, umístění spotřebičů tam aktuální není. Máte lepší, profesionální přehled, třeba by Vás něco napadlo. Už jsem z toho celkem zoufalý. Co myslíte? Taky bych raději něco ekologičtějšího, jen jsem se bál, že se nedoplatím za elektriku.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.07.2018 11:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ten komín je pro krb v obýváku nešikovně umístěn, jsou u komínu jen dveře. Nejsem topenář a ani neinstaluji krby, třeba by se nějaké šikovné řešení našlo, mne zatím jen napadlo udělat otvor do komína v obývací místnosti a trubku do komína vést kus po stěně až ke krbu, který by byl tedy dále od dveří, stejně by bylo lepší, kdyby to teplo z trubky šlo do obývací místnosti, než do TM. Případnou klimatizaci byste dal do té největší obývací místnosti s kuchyní a nechával otevřené dveře do chodby. I když při vašich TZ náklady na vytápění pouze elektřinou nejsou nějak velké (samotné vytápění cca 10.000,-Kč, s ohřevem TV pro 3-4 osoby, ostatní spotřebou elektřiny pro domácnost a platbou za jistič cca 30.000,-Kč ročně) tak ta klimoška by vám to ještě o něco snížila, stejně tak ten jinak řešený ohřev TV.

Autor: Mirek Dušín
Datum: 21.07.2018 14:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118515
reakce na ...
Zdravím,
děkuji za reakci. Moc si nedokážu představit, dělat díru do komínu ze strany od obýváku, znamenalo by to komplet předělat část potrubí se sopouchem, současné vyústění zaslepit a udělat nové. Za dveřmi by se trubka ani nevešla, je tam málo místa a životnost dveří by nebyla asi dlouhá. Nevím na jakém principu funguje ta klimatizace a jak vlatně vypadá a co je k její funkčnosti vše potřeba, jestli je to jen zařízení uvnitř, či část i venku, jak je to propojené atd...., máte na mysli nějaký konkrétní výrobek? Jestli to dobře chápu, celkové náklady za elektro by byly 40.000 Kč za rok? Přemýšlím, kolik bych tak asi mohl protopil dřeva v kotli za sezonu a nějak to porovnal s tou elektrikou, ale to se nedá takto dopředu. Elektrika asi podraží, dřevo nejspíš v horizontu několika let dojde, no není to lehké...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.07.2018 15:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Celkové náklady za elektro i s topením by byly do 30.000,-Kč, vytápění je z toho cca 10.000,-Kč, ohřev TV elektřinou na jednu osobu cca 2.000,-Kč, paušální platba cca 5.000,-Kč a zbytek ostatní spotřeba EE v domácnosti. Klimoška k tomu vám náklady na vytápění zmírní až na polovinu a klimoška s výměníkem a nádrží pro ohřev TV též náklady na ohřev TV asi o polovinu za rok, takže se můžete dostat na celkové náklady něco přes 20.000,-Kč, ale i těch cca 30.000,-Kč není nic hrozného. Když budete část roku TV ohřívat pomocí kotle (v topné sezóně) a topit pouze dřevem, jste na celkových nákladech od 20.000,-Kč až o něco výše (dřevo je sice levnější, ale taky záleží na tom, jakou nakonec budete mít sazbu EE). Takže oproti samotné elektřině sice nějaká úspora je, ale sám si řekněte, zda vám stojí za ten nekomfort, práce s palivem, řešení skladování paliva a ubrání místa v TM. V porovnání s tím řešením s klimoškou a vylepšeným ohřevem TV už pak prakticky neuspoříte skoro nic a navíc to bude i s kotlem a AKU nádrží investičně dražší. Na vytápění a chlazení vám stačí jakákoli obyčejná nástěnná klimatizace s venkovní a vnitřní jednotkou, na ohřev TV se pak používá např. tento komplet: https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era , nebo případně můžete použít bojler s vestavěným TČ.

Autor: Mirek Dušín
Datum: 22.07.2018 13:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118515
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za upřesnění spotřeby el. kotle a kotle na dřevo. Je pravdou, že v případě, že by byl kotel na dřevo, není samozřejmě sazba EE tak výhodná a vlastně i samotný kotel nějakou tu elektriku spotřebuje, a pak ta práce a místo se dřevem atd..., jak píšete. Projektant domu se přiklání spíše k variantě el. kotle v kombinaci s nějakými menšími krbovými kamny, kde by se dalo trochu přitopit a splnilo to nějaké podmínky. PENB by se prý řešit nemusel. Uvidíme, zaslal jsem Vaše názory a hlavně vypočtené TZ topenáři, prý ho něco napadlo, tak to zítra probereme. Prozatím Vám moc děkuji, Vaše připomínky jsou dost věcné a leckdy i uvědomující si, jak jinak by se mohl daný problém řešit. Pěkný zbytek neděle.

Autor: Radek Vojkůvka
Datum: 04.11.2016 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120968
reakce na ...
V PENB máte tabulku s obálkou domu nazvanou požadavky na součinitel prostupu tepla. Dole vpravo v tabulce je součet měrné ztráty prostupem tepla. Tuto hodnotu vynásobte rozdílem mezi výpočtovou teplotou venkovní a požadovanou teplotou v budově (např. 20 stC v domě a výpočtová teplota pro vaši oblast např. -15 st.C - tedy x35) a vyjde vám hodnota TZ prostupem. K tomu přičtěte hodnotu TZ větráním.

Autor: Tomáš Kuběna
Datum: 03.11.2018 13:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128849
reakce na ...
Hodnotu TZ větráním nikde v PENB nevidím. V které části PENB se to nachází? Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 03.11.2018 14:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, hodnotu TZ větráním se z PENB nedozvíte, TZ větráním jsou automaticky započítané do energetické náročnosti domu a to podle přednastavených intenzit větrání v algoritmech výpočtu PENB, u RD to zpravidla bývá 0,3 1/h. Jinak si to můžete dopočítat sám a to tak, že vypočítáte vnitřní objem vzduchu celé vytápěné zóny, vezmete tedy čistu vnitřní plochu a vynásobíte to světlou výškou a pak buď použijete vzorec pro výpočet TZ větráním, který bych vám musel napsat, nebo použijete pro výpočet TZ větráním tuto kalkulačku: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/128-on-line-kalkulacka-uspor-a-dotaci-zelena-usporam , kde zadáte venkovní teplotu, vnitřní teplotu, vypočítaný vnitřní objem vzduchu (nevšímejte si poznámky, že se tam má zadat vnější objem budovy), následně změníte intenzitu větrání na 0,3 1/h a v té poslední dolní tabulce se dozvíte TZ větráním ve wattech. TZ prostupem spočítáte jednoduše, ale předpokládá to správně zadané plochy ochlazovaných konstrukcí, jejich součinitelů prostupu tepla a redukčních činitelů. To vše je uvedeno v protokolu PENB v jedné z tabulek - charakteristika ochlazovaných konstrukcí budovy, kde v pravém dolním rohu tabulky jsou uvedeny celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K, tyto měrné TZ vynásobíte rozdílem venkovní výpočtové teploty a vnitřní teploty (pro střední klimatické pásmo se K = 36, počítáno s venkovní teplotou -15°C a vnitřní 21°C), a opět máte TZ prostupem ve wattech. Na výpočet TZ větráním rekuperací existuje vzorec zahrnující těsnost domu, intenzitu větrání, infiltraci atd., tím bych se ale nějak neunavoval, přibližně se dá říci, že rekuperace vám reálně sníží TZ větráním asi o polovinu.

<< novější   zobrazuji 31 - 39 z 39
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama